Infos
The programme is complete
February 7
CEREMONY | 20h00 | Opening ceremony | Stade Olympique |
February 8
BIATHLON | 18h30 | Men's 10 km Sprint | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Women's preliminary round group A: United States - Finland | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 17h00 | Women's preliminary round group A: Canada - Switzerland | Arene Shaïba - Sochi | ||
LUGE | 18h30 | Men's Single run 1 | Sliding Center Sanki | ||
LUGE | 20h40 | Men's Single run 2 | Sliding Center Sanki | ||
SKATING Artistics | 18h30 | Mixed Trophy short dance | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Artistics | 20h10 | Mixed Trophy women short program | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Artistics | 22h05 | Mixed Trophy pairs short program | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed | 15h30 | Men's 5,000 m | Adler Arena | ||
SKI Cross-country | 14h00 | Women's Skiathlon: 7,5 km classical + 7,5 km freestyle | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Freestyle | 18h00 | Women's Moguls qualification 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 22h00 | Women's Moguls final 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 22h35 | Women's Moguls final 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 23h10 | Women's Moguls final 3 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Jump | 20h30 | Men's Normal hill 105 m qualification | Russki Gorki Jumping Center | ||
SNOWBOARD | 09h30 | Men's Slopestyle 1/2 final run 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 10h24 | Men's Slopestyle 1/2 final run 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 12h45 | Men's Slopestyle final run 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 13h19 | Men's Slopestyle final run 2 | Rosa Khutor Extreme Park |
February 9
BIATHLON | 18h30 | Women's 7,5 km sprint | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Women's preliminary round group B: Sweden - Japan | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 17h00 | Women's preliminary round group B: Russia - Germany | Arene Shaïba - Sochi | ||
LUGE | 18h30 | Men's Single run 3 | Sliding Center Sanki | ||
LUGE | 20h40 | Men's Single run 4 | Sliding Center Sanki | ||
SKATING Artistics | 19h00 | Mixed Trophy free program men | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Artistics | 20h05 | Mixed Trophy free program women | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Artistics | 21h10 | Mixed Trophy free dance | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed | 15h30 | Women's 3,000 m | Adler Arena | ||
SKI Alpine | 11h00 | Men's Downhill | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Cross-country | 14h00 | Men's Skiathlon: 15 km classical + 15 freestyle | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Jump | 21h30 | Men's Normal hill 105 m round 1 | Russki Gorki Jumping Center | ||
SKI Jump | 22h30 | Men's Normal hill 105 m final round | Russki Gorki Jumping Center | ||
SNOWBOARD | 10h30 | Women's Slopestyle 1/2 final run 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 11h04 | Women's Slopestyle 1/2 final run 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 13h15 | Women's Slopestyle final run 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 13h49 | Women's Slopestyle final run 2 | Rosa Khutor Extreme Park |
February 10
BIATHLON | 19h00 | Men's Combined pursuit 12,5 km | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
CURLING | 09h00 | Men's round robin: Germany - Canada | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Men's round robin: Denark - People's Republic of Chine | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Men's round robin: Russian Federation - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Men's round robin: Switzerland - Sweden | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: Russian Federation Denmark | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: People's Republic of Chine - Canada | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: Sweden - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: Switzerland - United States of America | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Canada - Switzerland | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Denmark - Russian Federation | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Great Britain - Norway | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Sweden - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 14h00 | Women's preliminary round group A: United States - Switzerland | Arene Shaïba - Sochi | ||
LUGE | 18h45 | Women's Single run 1 | Sliding Center Sanki | ||
LUGE | 20h35 | Women's Single run 2 | Sliding Center Sanki | ||
SKATING Speed | 17h00 | Men's 500 m race 1 | Adler Arena | ||
SKATING Speed | 18h55 | Men's 500 m race 2 | Adler Arena | ||
SKATING Speed - Short track | 13h45 | Men's 1,500 m heats | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 14h30 | Women's 500 m heats | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 15h09 | Men's 1,500 m 1/2 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 15h39 | Women's 3,000 m relay 1/2 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 16h08 | Men's 1,500 m final | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKI Alpine | 11h00 | Women's Super Combined downhill | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Alpine | 15h00 | Women's Super Combined slalom | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Freestyle | 18h00 | Men's Moguls qualification 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 18h50 | Men's Moguls qualification 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 22h00 | Men's Moguls final 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 22h35 | Men's Moguls final 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 23h10 | Men's Moguls final 3 | Rosa Khutor Extreme Park |
February 11
BIATHLON | 19h00 | Women's Combined pursuit 10 km | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
CURLING | 09h00 | Women's round robin: Russian Federation - United States of America | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Women's round robin: Korea - Japan | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Women's round robin: Sweden - Canada | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Women's round robin: Switzerland - Denmark | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Canada - Sweden | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Great Britain - Germany | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Great Britain - People's Republic of China | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Norway - Russian Federation | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Denmark - Japan | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Great Britain - United States of America | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Korea - Switzerland | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: People's Republic of Chine - Russian Federation | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 14h00 | Women's preliminary round group B: Germany - Sweden | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 19h00 | Women's preliminary round group B: Russia - Japan | Arene Shaïba - Sochi | ||
LUGE | 18h30 | Women's Single run 3 | Sliding Center Sanki | ||
LUGE | 20h20 | Women's Single run 4 | Sliding Center Sanki | ||
SKATING Artistics | 19h00 | Mixed Pairs short program | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed | 16h45 | Women's 500 m race 1 | Adler Arena | ||
SKATING Speed | 18h34 | Women's 500 m race 2 | Adler Arena | ||
SKI Cross-country | 14h00 | Women's Sprint free qualification | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Cross-country | 14h25 | Men's Sprint free qualification | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Cross-country | 16h00 | Women's Sprint free 1/4 finals | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Cross-country | 16h25 | Men's Sprint free 1/4 finals | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Cross-country | 16h56 | Women's Sprint free 1/2 finals | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Cross-country | 17h06 | Men's Sprint free 1/2 finals | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Cross-country | 17h22 | Women's Sprint free final | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Cross-country | 17h30 | Men's Sprint free final | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Freestyle | 10h00 | Women's Slopestyle qualification | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 13h00 | Women's Slopestyle final | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Jump | 21h30 | Women's Normal hill 105 m round 1 | Russki Gorki Jumping Center | ||
SKI Jump | 22h20 | Women's Normal hill 105 m final round | Russki Gorki Jumping Center | ||
SNOWBOARD | 14h00 | Men's Halfpipe qualification heat 1 run 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 14h35 | Men's Halfpipe qualification heat 1 run 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 16h00 | Men's Halfpipe qualification heat 2 run 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 16h35 | Men's Halfpipe qualification heat 2 run 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 19h00 | Men's Halfpipe 1/2 final run 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 19h34 | Men's Halfpipe 1/2 final run 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 21h30 | Men's Halfpipe final run 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 21h59 | Men's Halfpipe final run 2 | Rosa Khutor Extreme Park |
February 12
CURLING | 09h00 | Men's round robin: Denmark - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Men's round robin: Norway - Germany | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Men's round robin: People's Republic of China | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: Canada - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: United States of America - People's Republic of Chine | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: Japan - Russian Federation | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: Korea - Sweden | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Germany - People's Republic of China | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Denmark - Sweden | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Russian Federation - Canada | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Switzerland - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Women's preliminary round group Canada - United States | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h30 | Women's preliminary round group A: Canada - United States | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's preliminary round group C: Latvia - Switzerland | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's preliminary round group C: Czech Republic - Sweden | Arene Shaïba - Sochi | ||
LUGE | 18h15 | Mixed Double run 1 | Sliding Center Sanki | ||
LUGE | 19h45 | Mixed Double run 2 | Sliding Center Sanki | ||
SKATING Artistics | 19h45 | Mixed Pairs free program | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed | 18h00 | Men's 1,000 m | Adler Arena | ||
SKI Alpine | 11h00 | Women's Downhill | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Nordic Combined | 12h30 | Men's Normal hill jump K105 | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Nordic Combined | 16h30 | Men's Normal hill cross-country 10 km | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SNOWBOARD | 14h00 | Women's Halfpipe qualification heat 1 run 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 14h35 | Women's Halfpipe qualification heat 1 run 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 16h00 | Women's Halfpipe qualification heat 2 run 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 16h35 | Women's Halfpipe qualification heat 2 run 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 19h00 | Women's Halfpipe 1/2 final run 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 19h34 | Women's Halfpipe 1/2 final run 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 21h30 | Women's Halfpipe final run 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 21h59 | Women's Halfpipe final run 2 | Rosa Khutor Extreme Park |
February 13
BIATHLON | 18h00 | Men's 20 km | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
CURLING | 09h00 | Women's round robin: Canada - Denmark | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Women's round robin: People's Republic of Chine - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Women's round robin: Switzerland - Sweden | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Canada - Denmark | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Great Britain - United States of America | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Norway - Sweden | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Switzerland - Russian Federation | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Russian Federation - Korea | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Japan - United States of America | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Sweden - Denmark | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Switzerland - Canada | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Women's preliminary round group B: Japan - Germany | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Men's preliminary round group B: Finland - Austria | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h30 | Men's preliminary round group A: Russia - Slovenia | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h30 | Men's preliminary round group A: Slovakia - United States | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Women's preliminary round group B: Sweden - Russia | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's preliminary round group B: Canada - Norway | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
LUGE | 18h30 | Mixed Relay | Sliding Center Sanki | ||
SKATING Artistics | 19h30 | Men's short program | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed | 18h00 | Women's 1,000 m | Adler Arena | ||
SKATING Speed - Short track | 14h00 | Women's 500 m 1/4 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 14h27 | Men's 1,000 m heats | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 15h14 | Women's 500 m 1/2 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 15h35 | Men's 5,000 m relay 1/2 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 16h07 | Women's 500 m final | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKELETON | 11h30 | Women's run 1 | Sliding Center Sanki | ||
SKELETON | 12h40 | Women's run 2 | Sliding Center Sanki | ||
SKI Cross-country | 14h00 | Women's 10 km classic | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Freestyle | 10h15 | Men's Slopestyle qualification | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 13h30 | Men's Slopestyle final | Rosa Khutor Extreme Park |
February 14
BIATHLON | 18h00 | Women's 15 km | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
CURLING | 09h00 | Men's round robin: Canada - Norway | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Men's round robin: Great Britain - Germany | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Men's round robin: - Sweden - People's Republic of China | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: United States of America - Denmark | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: Russian Federation - Switzerland | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: Great Britain - Japan | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: Korea - People's Republic of Chine | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Russian Federation Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Great Britain - Denmark | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: People's Republic of China - Norway | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Switzerland - Germany | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Men's preliminary round group C: Czech Republic - Latvia | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h30 | Men's preliminary round group C: Sweden - Switzerland | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's preliminary round group B: Canada - Austria | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's preliminary round group B: Norway - Finland | Arene Shaïba - Sochi | ||
SKATING Artistics | 19h00 | Men's free program | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKELETON | 16h30 | Men's run 1 | Sliding Center Sanki | ||
SKELETON | 18h00 | Men's run 2 | Sliding Center Sanki | ||
SKELETON | 19h40 | Women's run 3 | Sliding Center Sanki | ||
SKELETON | 20h50 | Women's run 4 | Sliding Center Sanki | ||
SKI Alpine | 11h00 | Men's Super Combined downhill | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Alpine | 15h30 | Men's Super Combined slalom | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Cross-country | 14h00 | Men's 15 km classical | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Freestyle | 17h45 | Women's Aerials qualification 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 18h30 | Women's Aerials qualification 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 21h30 | Women's Aerials final 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 21h55 | Women's Aerials final 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 22h12 | Women's Aerials final 3 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Jump | 21h30 | Men's Large hill 140 m qualification | Russki Gorki Jumping Center |
February 15
CURLING | 09h00 | Women's round robin: Canada - Japan | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Women's round robin: Great Britain - Korea | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Women's round robin: People's Republic of Chine - Sweden | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Canada - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Denmark - Switzerland | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Russian Federation - People's Republic of China | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Sweden - Germany | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Canada - Russian Federation | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Denmark - People's Republic of Chine | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: United States of America - Sweden | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Great Britain - Switzerland | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Women's Quarterfinal: Finland - Sweden | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Men's preliminary round group A: Slovakia - Slovania | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h30 | Women's Quarterfinal: Switzerland - Russian Federation | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h30 | Men's preliminary round group A: United States - Russia | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's preliminary round group C: Sweden - Latvia | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's preliminary round group C: Switzerland - Czech Republic | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
SKATING Speed | 17h30 | Men's 1,500 m | Adler Arena | ||
SKATING Speed - Short track | 14h00 | Women's 1,500 m heats | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 14h45 | Men's 1,000 m heats | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 15h16 | Women's 1,500 m 1/2 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 15h46 | Men's 1,000 m 1/2 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 16h09 | Women's 1,500 m final | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 16h23 | Men's 1,000 m final | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKELETON | 18h45 | Men's run 3 | Sliding Center Sanki | ||
SKELETON | 20h15 | Men's run 4 | Sliding Center Sanki | ||
SKI Alpine | 10h00 | Women's Super-G | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Cross-country | 14h00 | Women's 4 x 5 km relay | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Jump | 21h30 | Men's Large hill 140 m round 1 | Russki Gorki Jumping Center | ||
SKI Jump | 22h30 | Men's Large hill 140 m final round | Russki Gorki Jumping Center |
February 16
BIATHLON | 19h00 | Men's 15 km mass start | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
BOBSLEIGH | 18h30 | Men's Two-man run 1 | Sliding Center Sanki | ||
BOBSLEIGH | 21h50 | Men's Two-man run 2 | Sliding Center Sanki | ||
CURLING | 09h00 | Men's round robin: Great Britain - Canada | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Men's round robin: Great Britain - Norway | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Men's round robin: Sweden - Russian Federation | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: Denmark - Korea | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: United States of America - Canada | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: Japan - Switzerland | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's round robin: Sweden - Russian Federation | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Germany - Denmark | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Great Britain - Sweden | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: Norway - Switzerland | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's round robin: People's Republic of China - Canada | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Women's placement round 5th-8th: Finland - Germany | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Men's preliminary round group B: Austria - Norway | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h30 | Men's preliminary round group A: Russia - Slovakia | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h30 | Men's preliminary round group A: Slovenia - United States | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Women's placement round 5th-8th: Russian Federation - Japan | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's preliminary round group B: Finland - Canada | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
SKATING Artistics | 18h30 | Mixed Dance short program | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed | 17h00 | Women's 1,500 m | Adler Arena | ||
SKI Alpine | 10h00 | Men's Super-G | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Cross-country | 14h00 | Men's 4 x 10 km relay | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SNOWBOARD | 11h00 | Women's Cross seeding | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 13h15 | Women's Cross 1/4 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 13h31 | Women's Cross 1/2 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 13h45 | Women's Cross final | Rosa Khutor Extreme Park |
February 17
BIATHLON | 19h00 | Women's 12,5 km mass start | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
BOBSLEIGH | 18h30 | Men's Two-man run 3 | Sliding Center Sanki | ||
BOBSLEIGH | 20h05 | Men's Two-man run 4 | Sliding Center Sanki | ||
CURLING | 09h00 | Women's round robin: Russian Federation - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Women's round robin: Japan - People's Republic of Chine | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 09h00 | Women's round robin: Korea - United States of America | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Germany - Russian Federation | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Norway - Denmark | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: People's Republic of China - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Men's round robin: Switzerland - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Canada - Korea | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Denmark - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: People's Republic of Chine - Switzerland | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Women's round robin: Sweden - Japan | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h30 | Women's Semifinal: United States of America - Sweden | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Women's Semifinal: Canada - Switzerland | Arene Shaïba - Sochi | ||
SKATING Artistics | 19h00 | Mixed Dance free program | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKI Freestyle | 17h45 | Men's Aerials qualification 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 18h30 | Men's Aerials qualification 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 21h30 | Men's Aerials final 1 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 21h55 | Men's Aerials final 2 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 22h12 | Men's Aerials final 3 | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Jump | 21h15 | Men's Large hill 140 m team team round 1 | Russki Gorki Jumping Center | ||
SKI Jump | 22h15 | Men's Large hill 140 m team team final round | Russki Gorki Jumping Center | ||
SNOWBOARD | 11h00 | Men's Cross seeding | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 13h30 | Men's Cross 1/8 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 14h01 | Men's Cross 1/4 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 14h13 | Men's Cross 1/2 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 14h17 | Men's Cross final | Rosa Khutor Extreme Park |
February 18
BOBSLEIGH | 19h15 | Women's Two-woman run 1 | Sliding Center Sanki | ||
BOBSLEIGH | 20h23 | Women's Two-woman run 2 | Sliding Center Sanki | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Women's placement round 7th-8th: Germany - Japan | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Men's Men's play-offs qualifications | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h30 | Women's placement round 5th-6th: Finland - Russian Federation | Arene Shaïba - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h30 | Men's Men's play-offs qualifications | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's Men's play-offs qualifications | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
SKATING Speed | 15h00 | Men's 10,000 m | Adler Arena | ||
SKATING Speed - Short track | 13h30 | Women's 1,000 m heats | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 14h17 | Men's 500 m heats | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 14h56 | Women's 3,000 m relay final | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKI Alpine | 11h00 | Women's Giant slalom run 1 | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Alpine | 14h30 | Women's Giant slalom run 2 | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Freestyle | 17h45 | Men's Halfpipe qualification | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 21h30 | Men's Halfpipe final | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Nordic Combined | 13h00 | Men's Gundersen Large hill large hill jump K 140 | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Nordic Combined | 16h00 | Men's Gundersen Large hill cross-country 10 km | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center |
February 19
BIATHLON | 18h30 | Mixed relay 2 x 6 km Women + 2 x 7,5 km Men | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
BOBSLEIGH | 20h15 | Women's Two-woman run 3 | Sliding Center Sanki | ||
BOBSLEIGH | 21h23 | Women's Two-woman run 4 | Sliding Center Sanki | ||
CURLING | 14h00 | Women's Semifinal 1: Canada - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 14h00 | Women's Semifinal 2 | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's Semifinal 1: Sweden - Great Britain | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 19h00 | Men's Semifinal 2: Canada - china | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Men's Quarterfinal: Sweden - Slovenia | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 12h00 | Men's play-offs qualifications | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h30 | Men's Quarterfinal: Finland - Russian Federation | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's Quarterfinal: Canada - Letvia | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's Quarterfinal: United States of America - Czech republic | Arene Shaïba - Sochi | ||
SKATING Artistics | 18h30 | Women's short program | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed | 17h30 | Women's 5,000 m | Adler Arena | ||
SKI Alpine | 11h00 | Men's Giant slalom run 1 | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Alpine | 14h30 | Men's Giant slalom run 2 | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Cross-country | 13h15 | Women's Sprint classical team 1/2 finals | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Cross-country | 14h06 | Men's Sprint classical team 1/2 finals | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Cross-country | 15h45 | Women's Sprint classical team final | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Cross-country | 16h15 | Men's Sprint classical team final | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SNOWBOARD | 09h00 | Men's Parallel giant slalom qualification | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 10h15 | Women's Parallel giant slalom qualification | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 13h00 | Men's Parallel giant slalom 1/8 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 13h24 | Men's Parallel giant slalom 1/4 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 13h37 | Men's Parallel giant slalom 1/2 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 13h48 | Men's Parallel giant slalom final | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 13h55 | Women's Parallel giant slalom 1/8 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 14h19 | Women's Parallel giant slalom 1/4 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 14h35 | Women's Parallel giant slalom 1/2 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SNOWBOARD | 14h43 | Women's Parallel giant slalom final | Rosa Khutor Extreme Park |
February 20
CURLING | 12h30 | Women's Bronze Medal Match: Great Britain - Switzerland | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 17h30 | Women's Final: Canada - Sweden | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h00 | Women's Bronze Medal Match: Switzerland - Sweden | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Women's Final: Canada - United States of America | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
SKATING Artistics | 19h00 | Women's free program | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKI Freestyle | 11h45 | Men's Cross seeding | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 13h30 | Men's Cross 1/8 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 14h05 | Men's Cross 1/4 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 14h25 | Men's Cross 1/2 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 14h39 | Men's Cross final | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 18h30 | Women's Halfpipe qualification | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 21h30 | Women's Halfpipe final | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Nordic Combined | 11h30 | Men's Gundersen Large hill jump team K 140 | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
SKI Nordic Combined | 15h00 | Men's Gundersen Large hill cross-country 4 x 5 km | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center |
February 21
BIATHLON | 18h30 | Women's 4 x 6 km relay | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
CURLING | 12h30 | Men's Bronze Medal Match: Sweden - China | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 17h30 | Men's Final: Great BRitain - Canada | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h00 | Men's Semifinal: Sweden - Finland | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's Semifinal: United States of America - Canada | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
SKATING Speed | 17h30 | Men's Pursuit 1/4 final 500 m team | Adler Arena | ||
SKATING Speed | 18h23 | Women's Pursuit 1/4 final 500 m team | Adler Arena | ||
SKATING Speed | 19h12 | Men's Pursuit 1/2 final 500 m team | Adler Arena | ||
SKATING Speed - Short track | 20h30 | Men's 500 m 1/4 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 20h44 | Women's 1,000 m 1/4 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 21h15 | Men's 500 m 1/2 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 21h23 | Women's 1,000 m 1/2 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 21h46 | Men's 500 m final | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 21h56 | Women's 1,000 m final | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 22h21 | Men's 5,000 m relay final | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKI Alpine | 16h45 | Women's Slalom run 1 | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Alpine | 20h15 | Women's Slalom run 2 | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Freestyle | 11h45 | Women's Cross seeding | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 13h30 | Women's Cross 1/8 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 14h05 | Women's Cross 1/4 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 14h25 | Women's Cross 1/2 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 14h39 | Women's Cross final | Rosa Khutor Extreme Park |
February 22
BIATHLON | 18h30 | Women's 4 x 6 km relay | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
CURLING | 12h30 | Men's Bronze Medal Match: Sweden - China | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
CURLING | 17h30 | Men's Final: Great BRitain - Canada | Centre Olympique De Curling - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 16h00 | Men's Semifinal: Sweden - Finland | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
ICE HOCKEY | 21h00 | Men's Semifinal: United States of America - Canada | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
SKATING Speed | 17h30 | Men's Pursuit 1/4 final 500 m team | Adler Arena | ||
SKATING Speed | 18h23 | Women's Pursuit 1/4 final 500 m team | Adler Arena | ||
SKATING Speed | 19h12 | Men's Pursuit 1/2 final 500 m team | Adler Arena | ||
SKATING Speed - Short track | 20h30 | Men's 500 m 1/4 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 20h44 | Women's 1,000 m 1/4 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 21h15 | Men's 500 m 1/2 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 21h23 | Women's 1,000 m 1/2 finals | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 21h46 | Men's 500 m final | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 21h56 | Women's 1,000 m final | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKATING Speed - Short track | 22h21 | Men's 5,000 m relay final | Centre Olympique De Patinage - Sochi | ||
SKI Alpine | 16h45 | Women's Slalom run 1 | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Alpine | 20h15 | Women's Slalom run 2 | Rosa Khutor Alpine Resort | ||
SKI Freestyle | 11h45 | Women's Cross seeding | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 13h30 | Women's Cross 1/8 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 14h05 | Women's Cross 1/4 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 14h25 | Women's Cross 1/2 finals | Rosa Khutor Extreme Park | ||
SKI Freestyle | 14h39 | Women's Cross final | Rosa Khutor Extreme Park |
February 23
BOBSLEIGH | 13h30 | Men's Four-man run 3 | Sliding Center Sanki | ||
BOBSLEIGH | 15h00 | Men's Four-man run 4 | Sliding Center Sanki | ||
ICE HOCKEY | 16h00 | Men's Final: Sweden - Canada | Palais Des Glace Bolshoï - Sochi | ||
SKI Cross-country | 11h00 | Men's 50 km freestyle mass start | Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center | ||
CEREMONY | 20h00 | Closing ceremony | Stade Olympique |