MarcoLympics
2012 Innsbruck Winter

Welcome Day Sport Results Français
poster
  The Ist Youth Olympics Winter Games Torche
Mascotte
medaille de vainqueur


Biathlon

Biathlon

January 15 13h15 Women's  Sprint 6 km 
January 15 14h30 Men's  7,5 km sprint 
January 16 12h45 Women's  7,5 km Pursuit 
January 16 14h30 Men's  10km Pursuit 
January 19 13h00 Mixed  Mixed relay 
January 21 17h22 Mixed  Single mixed relay 

Biathlon / Cross country

January 20 10h00 Mixed  Relay 

Bobsleigh

January 22 11h00 Women's  Two-woman  heat 1
January 22 11h30 Women's  Two-woman  heat 2
January 22 12h20 Men's  Two-man  heat 1
January 22 12h50 Men's  Two-man  heat 2

ceremony

January 13 17h30     Opening Ceremony
January 22 18h45     Closing ceremony

curling

January 14 12h30 Mixed    round robin blue group: People's Republic of China - Norway
January 14 12h30 Mixed    round robin blue group: Estonia - United States of America
January 14 12h30 Mixed    round robin blue group: Switzerland - New Zealand
January 14 12h30 Mixed    round robin blue group: Korea - Czech Republic
January 14 16h00 Mixed    round robin red group: Russian Federation n Federation - Germany
January 14 16h00 Mixed    round robin red group: Japan - Italy
January 14 16h00 Mixed    round robin red group: Austria - Canada
January 14 16h00 Mixed    round robin red group: Sweden - Great Britain
January 14 19h30 Mixed    round robin blue group: Norway - Switzerland
January 14 19h30 Mixed    round robin blue group: Czech Republic - Estonia
January 14 19h30 Mixed    round robin blue group: New Zealand - United States of America
January 14 19h30 Mixed    round robin blue group: People's Republic of China - Korea
January 15 09h00 Mixed    round robin red group: Canada - Italy
January 15 09h00 Mixed    round robin red group: Great Britain - germany
January 15 09h00 Mixed    round robin red group: Sweden - Russian Federation n Federation
January 15 09h00 Mixed    round robin red group: Autriche - Japon
January 15 12h30 Mixed    round robin blue group: United States of America - Korea
January 15 12h30 Mixed    round robin blue group: Norway - Czech Republic
January 15 12h30 Mixed    round robin blue group: New Zealand - People's Republic of China
January 15 12h30 Mixed    round robin blue group: Switzerland - Estonia
January 15 16h00 Mixed    round robin red group: Canada - Great Britain
January 15 16h00 Mixed    round robin red group: Russian Federation n Federation - Japan
January 15 16h00 Mixed    round robin red group: Austria - Germany
January 15 16h00 Mixed    round robin red group: Sweden - Italy
January 15 19h30 Mixed    round robin blue group: United States of America - Switzerland
January 15 19h30 Mixed    round robin blue group: Norway - Korea
January 15 19h30 Mixed    round robin blue group: New Zealand - Estonia
January 15 19h30 Mixed    round robin blue group: Czech Republic - People's Republic of China
January 16 09h00 Mixed    round robin red group: Germany - Italy
January 16 09h00 Mixed    round robin red group: Japan - Great Britain
January 16 09h00 Mixed    round robin red group: Russian Federation n Federation - Canada
January 16 09h00 Mixed    round robin red group: Austria - Sweden
January 16 12h30 Mixed    round robin blue group: People's Republic of China - Switzerland
January 16 12h30 Mixed    round robin blue group: Czech Republic - United States of America
January 16 12h30 Mixed    round robin blue group: New Zealand - Norway
January 16 12h30 Mixed    round robin blue group: Estonia - Korea
January 16 16h00 Mixed    round robin red group: Sweden - Canada
January 16 16h00 Mixed    round robin red group: Japan - germany
January 16 16h00 Mixed    round robin red group: Italy - Great Britain
January 16 16h00 Mixed    round robin red group: Russian Federation n Federation - Austria
January 16 19h30 Mixed    round robin blue group: People's Republic of China - Estonia
January 16 19h30 Mixed    round robin blue group: Czech Republic - New Zealand
January 16 19h30 Mixed    round robin blue group: Korea - Switzerland
January 16 19h30 Mixed    round robin blue group: Norway - United States of America
January 17 09h00 Mixed    round robin red group: Italy - Austria
January 17 09h00 Mixed    round robin red group: Great Britain - Russian Federation n Federation
January 17 09h00 Mixed    round robin red group: Germany - Sweden
January 17 09h00 Mixed    round robin red group: Canada - Japan
January 17 12h30 Mixed    round robin blue group: Estonia - Norway
January 17 12h30 Mixed    round robin blue group: Switzerland - Czech Republic
January 17 12h30 Mixed    round robin blue group: United States of America - People's Republic of China
January 17 12h30 Mixed    round robin blue group: Korea - New Zealand
January 17 16h00 Mixed    round robin red group: Great Britain - Austria
January 17 16h00 Mixed    round robin red group: Italy - Russian Federation n Federation
January 17 16h00 Mixed    round robin red group: Japan - Sweden
January 17 16h00 Mixed    round robin red group: Germany - Canada
January 17 19h30 Mixed    Tie-Breake blue group: Norway - People's Republic of China
January 18 09h00 Mixed    Quaterfinal: Sweden - Norway
January 18 09h00 Mixed    Quaterfinal: itzerland - japan
January 18 09h00 Mixed    Quaterfinal: Czech Republic - Canada
January 18 09h00 Mixed    Quaterfinal: Italy - United States of America
January 18 13h00 Mixed    Semifinal: Sweden - Switzerland
January 18 13h00 Mixed    Semifinal: Italy - Canada
January 18 17h00 Mixed    Bronze Medal Match: Canada - Sweden
January 18 17h00 Mixed    Final: Switzerland - Italy
January 20 09h00 Mixed  double  round of 32: NOR/CHN - AUT/SW
January 20 09h00 Mixed  double  round of 32: CZE/RUS - EST/ITA
January 20 09h00 Mixed  double  round of 32: GER/SUI - USA/KOR
January 20 09h00 Mixed  double  round of 32: NZL/CAN - JPN/GBR
January 20 12h30 Mixed  double  round of 32: SUI/EST - RUS/USA
January 20 12h30 Mixed  double  round of 32: KOR/CZE - ITA/GER
January 20 12h30 Mixed  double  round of 32: GBR/NOR - SWE/NZL
January 20 12h30 Mixed  double  round of 32: CAN/AUT - CHN/JPN
January 20 16h00 Mixed  double  round of 32: CAN/EST - RUS/JPN
January 20 16h00 Mixed  double  round of 32: GBR/CZE - ITA/NZL
January 20 16h00 Mixed  double  round of 32: SUI/AUT - CHN/USA
January 20 16h00 Mixed  double  round of 32: KOR/NOR - SWE/GER
January 20 19h30 Mixed  double  round of 32: NZL/SUI - USA/GBR
January 20 19h30 Mixed  double  round of 32: NOR/RUS - EST/SWE
January 20 19h30 Mixed  double  round of 32: CZE/CHN - AUT/ITA
January 20 19h30 Mixed  double  round of 32: GER/CAN - JPN/KOR
January 21 09h00 Mixed  double  round of 16: RUS/JPN - GBR/CZE
January 21 09h00 Mixed  double  round of 16: CHN/USA - KOR/NOR
January 21 09h00 Mixed  double  round of 16: CAN/AUT - KOR/CZE
January 21 09h00 Mixed  double  round of 16: RUS/USA - SWE/NZL
January 21 13h00 Mixed  double  round of 16: JPN/KOR - AUT/ITA
January 21 13h00 Mixed  double  round of 16: NZL/CAN - CZE/RUS
January 21 13h00 Mixed  double  round of 16: GER/SUI - NOR/CHN
January 21 13h00 Mixed  double  round of 16: USA/GBR - EST/SWE
January 21 17h00 Mixed  double  qualterfinal: JPN/KOR - USA/GBR
January 21 17h00 Mixed  double  qualterfinal: CAN/AUT - RUS/USA
January 21 17h00 Mixed  double  qualterfinal: RUS/JPN - KOR/NOR
January 21 17h00 Mixed  double  qualterfinal: CZE/RUS - GER/SUI
January 22 09h00 Mixed  double  Semifinal: KOR/NOR - JPN/KOR
January 22 09h00 Mixed  double  Semifinal: GER/SUI - RUS/USA
January 22 13h00 Mixed  double  Bronze Medal Match: JPN/KOR - RUS/USA
January 22 13h00 Mixed  double  Final: GER/SUI - KOR/NOR

Hockey

Skills

January 16 16h30 Men's    qualification fastest shot
January 16 16h30 Men's    qualification fastest lap
January 16 16h30 Men's    qualification shooting accuracy
January 16 16h30 Men's    qualification passing precision
January 16 16h30 Women's    qualification skating agility
January 16 16h30 Men's    qualification puck control
January 16 16h30 Men's    qualification skating agility
January 16 16h30 Women's    qualification fastest lap
January 16 16h30 Women's    qualification shooting accuracy
January 16 16h30 Women's    qualification fastest shot
January 16 16h30 Women's    qualification passing precision
January 16 16h30 Women's    qualification puck control
January 19 18h00 Men's    Grand Final skating agility
January 19 18h00 Women's    Grand Final shooting accuracy
January 19 18h00 Women's    Grand Final passing precision
January 19 18h00 Men's    Grand Final fastest lap
January 19 18h00 Men's    Grand Final shooting accuracy
January 19 18h00 Women's    Grand Final puck control
January 19 18h00 Men's    Grand Final fastest shot
January 19 18h00 Women's    Grand Final skating agility
January 19 18h00 Women's    Grand Final fastest shot
January 19 18h00 Women's    Grand Final fastest lap
January 19 18h00 Men's    Grand Final passing precision
January 19 18h00 Men's    Grand Final puck control

Match

January 13 08h00 Women's    preliminary event: Austria - Slovakia
January 13 10h15 Men's    Team Tournament: Austria - Finland
January 13 12h30 Women's    preliminary event: Germany - Sweden
January 13 14h45 Men's    team tournament: Russian Federation n Federation - Canada
January 14 10h15 Women's    preliminary events: Kazakhstan - Austria
January 14 12h30 Men's    team tournament: United States of America - Austria
January 15 11h15 Women's    preliminary event: Slovakia - Germany
January 15 11h15 Women's    preliminary event: Sweden - Kazakhstan
January 15 13h30 Men's    team tournament: Finland - Russian Federation
January 15 18h00 Men's    team tournament: Canada - United States of America
January 16 10h30 Women's    preliminary event: Germany - Austria
January 16 12h45 Men's    team tournament: Russian Federation n Federation - Austria
January 17 09h00 Women's    preliminary event: Austria - Sweden
January 17 09h00 Women's    preliminary event: Slovakia - Kazakhstan
January 17 11h15 Men's    team tournament: Austria - Canada
January 17 15h45 Men's    team tournament: Finland - United States of America
January 18 09h30 Women's    preliminary event: Sweden - Slovakia
January 18 09h30 Women's    preliminary event: Kazakhstan - Germany
January 18 11h45 Men's    team tournament: Canada - Finland
January 18 16h15 Men's    team tournament: United States of America - Russian Federation
January 20 14h00 Women's    Semifinal: Sweden - Kazakhstan
January 20 14h15 Men's    Semifinal: Russian Federation n Federation - United States of America
January 20 16h30 Women's    Semifinal: Austria - Germany
January 20 18h45 Men's    Semifinal: Canada - Finlande
January 21 12h30 Women's    Bronze Medal March: Germany - Kazakhstan
January 21 14h30 Men's    Bronze Medal Match: United States of America - Canada
January 22 10h00 Women's    Final: Sweden - Austria
January 22 10h00 Men's    Final: Russian Federation n Federation - Finlande

Luge

January 15 14h00 Men's  Single  run 1
January 15 15h00 Men's  Single  run 2
January 16 14h00 Women's  Single  run 1
January 16 14h55 Mixed  Double  run 1
January 16 15h35 Women's  Single  run 2
January 16 16h30 Mixed  Double  run 2
January 17 14h00 Mixed  Team mixed relay 

skating

artistiqc

January 14 15h00 Mixed  Pair  Short proogram
January 14 16h20 Men's    Short proogram
January 15 15h00 Mixed  Dance  Short proogram
January 15 17h20 Women's    Short proogram
January 16 14h00 Mixed  Pair  Free program
January 16 15h45 Men's    Free program
January 17 17h30 Mixed  Dance  Free program
January 17 20h00 Women's    Free program
January 21 15h16 Mixed  NOC 

speed

January 14 10h30 Women's  500 m  race 1
January 14 11h06 Men's  500 m  run 1
January 14 11h36 Men's  500 m  run 2
January 14 12h00 Women's  500 m  race 2
January 16 10h30 Women's  1500 m 
January 16 11h31 Men's  1500 m 
January 18 11h00 Women's  3000 m 
January 18 12h19 Men's  3000 m 
January 20 11h00 Women's  mass start 
January 20 11h23 Men's  mass start 

speed - short track

January 18 10h00 Men's  500 m 
January 18 17h00 Women's  1000 m 
January 18 17h00 Men's  1000 m 
January 19 10h00 Women's  500 m 

skeleton

January 21 13h30 Women's    heat 1
January 21 14h10 Men's    heat 1
January 21 15h00 Women's    heat 2
January 21 15h40 Men's    heat 2

ski

alpine

January 14 10h30 Women's  Super-G 
January 14 12h30 Men's  Super-G 
January 15 10h15 Women's  super combined  super-G
January 15 11h15 Men's  super Combined  super-G
January 15 13h45 Women's  super combined  slalom
January 15 15h05 Men's  super Combined  slalom
January 17 11h00 Mixed  parrallèl 
January 18 10h00 Women's  Giant slalom  run 1
January 18 13h00 Women's  Giant slalom  run 2
January 19 10h00 Men's  Giant slalom  run 1
January 19 13h00 Men's  Giant slalom  run 2
January 20 10h00 Women's  Slalom  run 1
January 20 12h30 Women's  Slalom  run 2
January 21 10h00 Men's  Slalom  run 1
January 21 12h30 Men's  Slalom  run 2

cross country

January 17 10h00 Women's  5 km classical 
January 17 11h45 Men's  10 km classical 
January 19 15h45 Women's  Sprint freestyle  qualification
January 19 16h15 Men's  Sprint freestyle  qualification
January 19 17h15 Women's  Sprint freestyle  quaterfinals
January 19 17h30 Men's  Sprint freestyle  quaterfinals
January 19 17h45 Women's  Sprint freestyle  semifinals
January 19 18h00 Men's  Sprint freestyle  semifinals
January 19 18h15 Women's  Sprint freestyle  Finals
January 19 18h30 Men's  Sprint freestyle  Finals

freestyle

January 14 13h10 Men's  Halfpipe  qualification run 1
January 14 13h10 Men's  Halfpipe  qualification run 2
January 14 15h10 Women's  Halfpipe  qualification run 1
January 14 15h10 Women's  Halfpipe  qualification run 2
January 15 12h00 Women's  Halfpipe  Final run 2
January 15 12h00 Women's  Halfpipe  Final run 1
January 15 13h40 Men's  Halfpipe  Final run 1
January 15 13h40 Men's  Halfpipe  Final run 2
January 19 14h00 Men's  Cross  qualification
January 19 14h00 Women's  Cross  qualification
January 21 19h25 Men's  Slopestyle 
January 22 12h00 Men's  Cross  Final
January 22 12h00 Women's  Cross  Final

jumping

January 14 10h00 Women's    trial round
January 14 10h45 Men's    trial round
January 14 11h00 Women's    round 1
January 14 11h00 Women's    Final
January 14 11h20 Men's    round 1
January 14 11h20 Men's    Final
January 21 14h00 Mixed    trial round
January 21 14h30 Mixed    round 1
January 21 14h30 Mixed    Final

nordic combined

January 15 09h00 Men's    trial round
January 15 09h45 Men's    competition round
January 15 11h00 Men's    10 km cross country

surf

January 14 09h25 Men's  Halfpipe  qualification: heat 1 run 1
January 14 09h25 Men's  Halfpipe  qualification: heat 1 run 2
January 14 11h30 Women's  Halfpipe  qualification: heat 1 run 1
January 14 11h30 Women's  Halfpipe  qualification: heat 1 run 2
January 15 09h30 Women's  Halfpipe  Semifinal run 2
January 15 09h30 Men's  Halfpipe  Semifinal run 1
January 15 09h30 Women's  Halfpipe  Semifinal run 1
January 15 09h30 Men's  Halfpipe  Semifinal run 2
January 15 12h00 Women's  Halfpipe  Final run 2
January 15 12h00 Women's  Halfpipe  Final run 1
January 15 13h40 Men's  Halfpipe  Final run 2
January 15 13h40 Men's  Halfpipe  Final run 1
January 19 09h00 Men's  Slopestyle  qualification run 2
January 19 09h00 Women's  Slopestyle  qualification run 1
January 19 09h00 Women's  Slopestyle  qualification run 2
January 19 09h00 Men's  Slopestyle  qualification run 1
January 19 11h00 Men's  Slopestyle  Semifinal run 1
January 19 11h00 Women's  Slopestyle  Semifinal course 1
January 19 11h00 Women's  Slopestyle  Semifinal course 2
January 19 11h00 Men's  Slopestyle  Semifinal run 2
January 19 12h30 Men's  Slopestyle  Final run 1
January 19 12h30 Women's  Slopestyle  Final run 2
January 19 12h30 Women's  Slopestyle  Final run 1
January 19 12h30 Men's  Slopestyle  Final run 2