MarcoLympics
2021 Tokyo Summer

Welcome Day Sport Resuts Français
poster
  THE XXIVth OLYMPIC GAMES Torche
Mascotte
medaille de vainqueur medaille de participant

Infos

The results will be updated as soon as possible
Abreviations: WR: World Record, OR: Olympic Record, NR: National Record, CR: Continental Record

Aquatic diving

Men's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Great Britain
471,81 pts
Men's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag People'S Republic Of China
470,58 pts
Men's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
439,92 pts
Men's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Mexico
407,31 pts
Men's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Canada
405,00 pts
Men's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Ukraine
400,44 pts
Men's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Republic Of Korea
396,12 pts
Men's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Japan
377,10 pts
Men's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag People'S Republic Of China
467,82 pts
Men's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag United States Of America
444,36 pts
Men's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag Germany
284,97 pts
Men's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag Mexico
400,14 pts
Men's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag Japan
393,93 pts
Men's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag Italy
388,05 pts
Men's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag Great Britain
382,80 pts
Men's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
331,08 pts
Women's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag People'S Republic Of China
363,78 pts
Women's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag United States Of America
310,80 pts
Women's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Mexico
299,70 pts
Women's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Canada
299,16 pts
Women's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Germany
292,86 pts
Women's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Japan
291,42 pts
Women's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Great Britain
289,26 pts
Women's Synchronized 10 m platform  Teammedailleflag Malaysia
277,98 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag SHI Tingmao (CHN)
383,50 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag WANG Han (CHN)
348,75 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Krysta PALMER (USA)
343,75 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Nur Dhabitah SABRI (MAS)
326,15 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Inge JANSEN (NED)
311,05 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Aranza VAZQUEZ MONTANO (MEX)
303,45 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Tina PUNZEL (GER)
303,45 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Jennifer ABEL (CAN)
297,45 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Hailey HERNANDEZ (USA)
288,45 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Mariia POLIAKOVA (ROC)
284,05 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Michelle HEIMBERG (SUI)
283,35 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Esther QIN (AUS)
261,95 pts
Women's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag People'S Republic Of China
326,40 pts
Women's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag Canada
300,78 pts
Women's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag Germany
284,97 pts
Women's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag Mexico
275,10 pts
Women's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag Japan
269,40 pts
Women's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag Great Britain
269,10 pts
Women's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag Italy
267,48 pts
Women's Synchronized 3 m springboard  Teammedailleflag United States Of America
263,49 pts

Aquatic open water

Aquatic Swimming

Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Robert FINKE (USA)
14'39"65
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Mykhailo ROMANCHUK (UKR)
14'40"66
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Florian WELLBROCK (GER)
14'40"91
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Gregorio PALTRINIERI (ITA)
14'45"01
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Daniel JERVIS (GBR)
14'55"48
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Kirill MARTYNYCHEV (ROC)
14'55"85
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Felix AUBOECK (AUT)
15'03"47
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Serhii FROLOV (UKR)
15'04"26
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Adam PEATY (GBR)
57"37
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Arno KAMMINGA (NED)
58"00
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Nicolo MARTINENGHI (ITA)
58"33
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Michael ANDREW (USA)
58"84
Men's 100 m breaststroke  medailleflag James WILBY (GBR)
58"96
Men's 100 m breaststroke  medailleflag YAN Zibei (CHN)
58"99
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Andrew WILSON (USA)
58"99
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Ilya SHYMANOVICH (BLR)
59"36
Men's 100 m backstroke  medailleflag Evgeny RYLOV (ROC)
51"98
EU
Men's 100 m backstroke  medailleflag Kliment KOLESNIKOV (ROC)
52"00
Men's 100 m backstroke  medailleflag Ryan MURPHYV (USA)
52"19
Men's 100 m backstroke  medailleflag Thomas CECCON (ITA)
52"30
Men's 100 m backstroke  medailleflag XU Jiayu (CHN)
52"51
Men's 100 m backstroke  medailleflag Hugo GONZALEZ (ESP)
52"78
Men's 100 m backstroke  medailleflag Mitchell LARKIN (AUS)
52"79
Men's 100 m backstroke  medailleflag Robert GLINTA (ROU)
52"95
Men's 100 m freestyle  medailleflag Caeleb DRESSEL (USA)
47"02
OR
Men's 100 m freestyle  medailleflag Kyle CHALMERS (AUS)
47"08
Men's 100 m freestyle  medailleflag Kliment KOLESNIKOV (ROC)
47"44
Men's 100 m freestyle  medailleflag Maxime GROUSSET (FRA)
47"72
Men's 100 m freestyle  medailleflag HWANG Sunwoo (KOR)
47"82
Men's 100 m freestyle  medailleflag Alessandro MIRESSI (ITA)
47"86
Men's 100 m freestyle  medailleflag David POPOVICI (ROU)
48"04
Men's 100 m freestyle  medailleflag Nandor NEMETH (HUN)
48"10
Men's 100 m butterfly  medailleflag Caeleb DRESSEL (USA)
49"45
WR
Men's 100 m butterfly  medailleflag Kristof MILAK (HUN)
49"68
EU
Men's 100 m butterfly  medailleflag Noe PONTI (SUI)
50"74
Men's 100 m butterfly  medailleflag Andrei MINAKOV (ROC)
50"88
Men's 100 m butterfly  medailleflag Jakub MAJERSKI (POL)
50"92
Men's 100 m butterfly  medailleflag Matthew TEMPLE (AUS)
50"92
Men's 100 m butterfly  medailleflag Luis Carlos MARTINEZ (GUA)
51"09
Men's 100 m butterfly  medailleflag Josif MILADINOV (BUL)
51"49
Men's 200 m medley  medailleflag WANG Shun (CHN)
1'55"00
AS
Men's 200 m medley  medailleflag Duncan SCOTT (GBR)
1'55"28
Men's 200 m medley  medailleflag Jeremy DESPLANCHES (SUI)
1'56"17
Men's 200 m medley  medailleflag Daiya SETO (JPN)
1'56"22
Men's 200 m medley  medailleflag Michael ANDREW (USA)
1'57"31
Men's 200 m medley  medailleflag Kosuke HAGINO (JPN)
1'57"49
Men's 200 m medley  medailleflag Lazslo CSEH (HUN)
1'57"68
Men's 200 m medley  medailleflag Lewis CLAREBURT (NZL)
1'57"70
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Izaac STUBBLETY-COOK (AUS)
2'06"38
OR
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Arno KAMMINGA (NED)
2'07"01
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Matti MATTSSON (FIN)
2'07"13
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Anton CHUPKOV (RUS)
2'07"24
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Nic FINK (USA)
2'07"93
Men's 200 m breaststroke  medailleflag James WILBY (GBR)
2'08"19
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Ryuya MURA (JPN)
2'08"42
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Erik PERSSON (SWE)
2'08"88
Men's 200 m backstroke  medailleflag Evgeny RYLOV (ROC)
1'53"27
OR
Men's 200 m backstroke  medailleflag Ryan MURPHYV (USA)
1'54"15
Men's 200 m backstroke  medailleflag Luke GREENBANK (GBR)
1'54"72
Men's 200 m backstroke  medailleflag Bryce MEFFORD (USA)
1'55"49
Men's 200 m backstroke  medailleflag Adam TELEGDY (HUN)
1'56"15
Men's 200 m backstroke  medailleflag Radoslaw KAWECKI (POL)
1'56"39
Men's 200 m backstroke  medailleflag Ryosuke IRIE (JPN)
1'57"32
Men's 200 m backstroke  medailleflag Nicolas GARCIA SAIZ (ESP)
1'59"06
Men's 200 m freestyle  medailleflag Tom DEAN (GBR)
1'44"22
Men's 200 m freestyle  medailleflag Duncan SCOTT (GBR)
1'44"26
Men's 200 m freestyle  medailleflag Fernando SCHEFFER (BRA)
1'44"66
Men's 200 m freestyle  medailleflag David POPOVICI (ROU)
1'44"68
Men's 200 m freestyle  medailleflag Martin MALYUTIN (ROC)
1'45"01
Men's 200 m freestyle  medailleflag Kieran SMITH (USA)
1'45"12
Men's 200 m freestyle  medailleflag HWANG Sunwoo (KOR)
1'45"26
Men's 200 m freestyle  medailleflag Danas RAPSYS (LTU)
1'45"78
Men's 200 m butterfly  medailleflag Kristof MILAK (HUN)
1'51"25
OR
Men's 200 m butterfly  medailleflag Tomoru HONDA (JPN)
1'53"73
Men's 200 m butterfly  medailleflag Federico BURDISSO (ITA)
1'54"45
Men's 200 m butterfly  medailleflag Tamas KENDERESI (HUN)
1'54"52
Men's 200 m butterfly  medailleflag Chad Guy Bertrand LE CLOS (RSA)
1'54"93
Men's 200 m butterfly  medailleflag Leonardo DE DEUS (BRA)
1'55"19
Men's 200 m butterfly  medailleflag Gunnar BENTZ (USA)
1'55"46
Men's 200 m butterfly  medailleflag Krzysztof CHMIELEWSKI (POL)
1'55"88
Men's 400 m medley  medailleflag Chase KALISZ (USA)
4'09"42
Men's 400 m medley  medailleflag Jay LITHERLAND (USA)
4'10"28
Men's 400 m medley  medailleflag Brendon SMITH (AUS)
4'10"38
Men's 400 m medley  medailleflag David VERRASZTO (HUN)
4'10"59
Men's 400 m medley  medailleflag Max LITCHFIELD (GBR)
4'10"59
Men's 400 m medley  medailleflag Léon MARCHAND (FRA)
4'11"16
Men's 400 m medley  medailleflag Lewis CLAREBURT (NZL)
4'11"22
Men's 400 m medley  medailleflag Alberto RAZZETTI (ITA)
4'11"32
Men's 400 m freestyle  medailleflag Ahmed HAFNAOUI (TUN)
3'43"36
Men's 400 m freestyle  medailleflag Jack MCLOUGHLIN (AUS)
3'43"52
Men's 400 m freestyle  medailleflag Kieran SMITH (USA)
3'43"94
Men's 400 m freestyle  medailleflag Henning Bennet MUHLLEITNER (GER)
3'44"07
Men's 400 m freestyle  medailleflag Felix AUBOECK (AUT)
3'44"07
Men's 400 m freestyle  medailleflag Gabriele DETTI (ITA)
3'44"88
Men's 400 m freestyle  medailleflag Elijah WINNINGTON (AUS)
3'45"20
Men's 400 m freestyle  medailleflag Jake MITCHELL (USA)
3'45"39
Men's 50 m freestyle  medailleflag Caeleb DRESSEL (USA)
21"07
OR
Men's 50 m freestyle  medailleflag Florent MANAUDOU (FRA)
21"55
Men's 50 m freestyle  medailleflag Bruno FRATUS (BRA)
21"57
Men's 50 m freestyle  medailleflag Michael ANDREW (USA)
21"60
Men's 50 m freestyle  medailleflag Ben PROUD (GBR)
21"72
Men's 50 m freestyle  medailleflag Kristian GKOLOMEEV (GRE)
21"72
Men's 50 m freestyle  medailleflag Lorenzo ZAZZERI (ITA)
21"78
Men's 50 m freestyle  medailleflag Thom DE BOER (NED)
21"79
Men's 800 m freestyle  medailleflag Robert FINKE (USA)
7'41"87
Men's 800 m freestyle  medailleflag Gregorio PALTRINIERI (ITA)
7'42"11
Men's 800 m freestyle  medailleflag Mykhailo ROMANCHUK (UKR)
7'42"33
Men's 800 m freestyle  medailleflag Florian WELLBROCK (GER)
7'42"68
Men's 800 m freestyle  medailleflag Jack MCLOUGHLIN (AUS)
7'45"00
Men's 800 m freestyle  medailleflag Serhii FROLOV (UKR)
7'45"11
Men's 800 m freestyle  medailleflag Felix AUBOECK (AUT)
7'49"14
Men's 800 m freestyle  medailleflag Guilherme COSTA (BRA)
7'53"31
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag United States Of America
3'26"78
WR
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Great Britain
3'27"51
EU
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Italy
3'29"17
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
3'29"22
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Australia
3'29"60
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Japan
3'29"91
AS
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Canada
3'32"42
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag People'S Republic Of China
DSQ
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag United States Of America
3'08"97
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Italy
3'10"11
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Australia
3'10"22
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Canada
3'10"82
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Hungary
3'11"06
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag France
3'11"09
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
3'12"20
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Brazil
3'13"41
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Great Britain
6'58"58
EU
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
7'01"81
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Australia
7'01"84
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag United States Of America
7'02"43
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Italy
7'03"24
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Switzerland
7'06"12
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Germany
7'06"51
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Brazil
7'08"22
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Lydia JACOBY (USA)
1'04"95
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Tatjana SCHOENMAKER (RSA)
1'05"22
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Lilly KING (USA)
1'05"54
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Evgeniia CHIKUNOVA (ROC)
1'05"90
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Yuliya EFIMOVA (ROC)
1'06"02
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Sophie HANSSON (SWE)
1'06"07
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Martina CARRARO (ITA)
1'06"19
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Mona MC SHARRY (IRL)
1'06"94
Women's 100 m backstroke  medailleflag Kaylee MCKEOWN (AUS)
57"47
OR
Women's 100 m backstroke  medailleflag Kylie MASSE (CAN)
57"72
Women's 100 m backstroke  medailleflag Regan SMITH (USA)
58"05
Women's 100 m backstroke  medailleflag Rhyan Elizabeth WHITE (USA)
58"43
Women's 100 m backstroke  medailleflag Emily SEEBOHM (AUS)
58"45
Women's 100 m backstroke  medailleflag Kathleen DAWSON (GBR)
58"70
Women's 100 m backstroke  medailleflag Kira TOUSSAINT (NED)
59"11
Women's 100 m backstroke  medailleflag Anastasia GORBENKO (ISR)
59"53
Women's 100 m freestyle  medailleflag Emma MCKEON (AUS)
51"96
OR
Women's 100 m freestyle  medailleflag HAUGHEY Siobhan Bernadette (HKG)
52"27
AS
Women's 100 m freestyle  medailleflag Cate CAMPBELL (AUS)
52"52
Women's 100 m freestyle  medailleflag Penny OLEKSIAK (CAN)
52"59
Women's 100 m freestyle  medailleflag Sarah SJOESTROEM (SWE)
52"68
Women's 100 m freestyle  medailleflag Femke HEEMSKERK (NED)
52"79
Women's 100 m freestyle  medailleflag Anna HOPKIN (GBR)
52"83
Women's 100 m freestyle  medailleflag Abbey WEITZEIL (USA)
53"23
Women's 100 m butterfly  medailleflag Margaret MACNEIL (CAN)
55"59
AM
Women's 100 m butterfly  medailleflag ZHANG Yufei (CHN)
55"64
Women's 100 m butterfly  medailleflag Emma MCKEON (AUS)
55"72
OC
Women's 100 m butterfly  medailleflag Torri HUSKE (USA)
55"73
Women's 100 m butterfly  medailleflag Louise HANSSON (SWE)
56"22
Women's 100 m butterfly  medailleflag Marie WATTEL (FRA)
56"27
Women's 100 m butterfly  medailleflag Sarah SJOESTROEM (SWE)
56"91
Women's 100 m butterfly  medailleflag Anastasiya SHKURDAI (BLR)
57"05
Women's 1500 m freestyle  medailleflag Katie LEDECKY (USA)
15'37"34
Women's 1500 m freestyle  medailleflag Erica SULLIVAN (USA)
15'41"41
Women's 1500 m freestyle  medailleflag Sarah KOHLER (GER)
15'42"91
Women's 1500 m freestyle  medailleflag WANG Jianjiahe (CHN)
15'46"37
Women's 1500 m freestyle  medailleflag Simona QUADARELLA (ITA)
15'53"97
Women's 1500 m freestyle  medailleflag Kiah MELVERTON (AUS)
16'00"36
Women's 1500 m freestyle  medailleflag Anastasiia KIRPICHNIKOVA (ROC)
16'00"38
Women's 1500 m freestyle  medailleflag Maddy GOUGH (AUS)
16'05"81
Women's 200 m medley  medailleflag Yui OHASHI (JPN)
2'08"52
Women's 200 m medley  medailleflag Alex WALSH (USA)
2'08"65
Women's 200 m medley  medailleflag Kate DOUGLASS (USA)
2'09"04
Women's 200 m medley  medailleflag Abbie WOOD (GBR)
2'09"15
Women's 200 m medley  medailleflag YU Yiting (CHN)
2'09"57
Women's 200 m medley  medailleflag Sydney PICKREM (CAN)
2'10"05
Women's 200 m medley  medailleflag Katinka HOSSZU (HUN)
2'12"38
Women's 200 m medley  medailleflag Alicia WILSON (GBR)
2'12"86
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Tatjana SCHOENMAKER (RSA)
2'18"95
WR
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Lilly KING (USA)
2'19"92
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Annie LAZOR (USA)
2'20"84
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Evgeniia CHIKUNOVA (ROC)
2'20"88
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Kaylene CORBETT (RSA)
2'22"06
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Molly RENSHAW (GBR)
2'22"65
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Abbie WOOD (GBR)
2'23"72
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Fanny LECLUYSE (BEL)
2'24"57
Women's 200 m backstroke  medailleflag Kaylee MCKEOWN (AUS)
2'04"68
Women's 200 m backstroke  medailleflag Kylie MASSE (CAN)
2'05"42
Women's 200 m backstroke  medailleflag Emily SEEBOHM (AUS)
2'06"17
Women's 200 m backstroke  medailleflag Rhyan Elizabeth WHITE (USA)
2'06"39
Women's 200 m backstroke  medailleflag Phoebe BACON (USA)
2'06"40
Women's 200 m backstroke  medailleflag Taylor RUCK (CAN)
2'08"24
Women's 200 m backstroke  medailleflag PENG Xuwei (CHN)
2'08"26
Women's 200 m backstroke  medailleflag LIU Yaxin (CHN)
2'08"48
Women's 200 m freestyle  medailleflag Ariarne TITMUS (AUS)
1'53"50
OR
Women's 200 m freestyle  medailleflag HAUGHEY Siobhan Bernadette (HKG)
1'53"92
AS
Women's 200 m freestyle  medailleflag Penny OLEKSIAK (CAN)
1'54"70
Women's 200 m freestyle  medailleflag YANG Junxuan (CHN)
1'55"01
Women's 200 m freestyle  medailleflag Katie LEDECKY (USA)
1'55"21
Women's 200 m freestyle  medailleflag Barbora SEEMANOVA (CZE)
1'55"45
Women's 200 m freestyle  medailleflag Federica PELLEGRINI (ITA)
1'55"91
Women's 200 m freestyle  medailleflag Madison WILSON (AUS)
1'56"39
Women's 200 m butterfly  medailleflag ZHANG Yufei (CHN)
2'03"86
OR
Women's 200 m butterfly  medailleflag Regan SMITH (USA)
2'05"30
Women's 200 m butterfly  medailleflag Hali FLICKINGER (USA)
2'05"65
Women's 200 m butterfly  medailleflag Boglarka KAPAS (HUN)
2'06"53
Women's 200 m butterfly  medailleflag Svetlana CHIMROVA (ROC)
2'07"70
Women's 200 m butterfly  medailleflag YU Liyan (CHN)
2'07"85
Women's 200 m butterfly  medailleflag Alys Margaret THOMAS (GBR)
2'07"90
Women's 200 m butterfly  medailleflag Brianna THROSSELL (AUS)
2'09"48
Women's 400 m medley  medailleflag Yui OHASHI (JPN)
4'32"08
Women's 400 m medley  medailleflag Emma WEYANT (USA)
4'32"76
Women's 400 m medley  medailleflag Hali FLICKINGER (USA)
4'34"90
Women's 400 m medley  medailleflag Mireia BELMONTE (ESP)
4'35"13
Women's 400 m medley  medailleflag Katinka HOSSZU (HUN)
4'35"98
Women's 400 m medley  medailleflag Viktoria MIHALYVARI-FARKAS (HUN)
4'37"75
Women's 400 m medley  medailleflag Aimee WILLMOTT (GBR)
4'38"30
Women's 400 m medley  medailleflag Ilaria CUSINATO (ITA)
4'40"65
Women's 400 m freestyle  medailleflag Ariarne TITMUS (AUS)
3'56"69
OC
Women's 400 m freestyle  medailleflag Katie LEDECKY (USA)
3'57"36
Women's 400 m freestyle  medailleflag LI Bingjie (CHN)
4'01"08
AS
Women's 400 m freestyle  medailleflag Summer MCINTOSH (CAN)
4'02"42
Women's 400 m freestyle  medailleflag TANG Muhan (CHN)
4'04"10
Women's 400 m freestyle  medailleflag Isabel GOSE (GER)
4'04"98
Women's 400 m freestyle  medailleflag Paige MADDEN (USA)
4'06"81
Women's 400 m freestyle  medailleflag Erika FAIRWEATHER (NZL)
4'08"01
Women's 50 m freestyle  medailleflag Emma MCKEON (AUS)
23"81
OR
Women's 50 m freestyle  medailleflag Sarah SJOESTROEM (SWE)
24"07
Women's 50 m freestyle  medailleflag Pernille BLUME (DEN)
24"21
Women's 50 m freestyle  medailleflag Ranomi KROMOWIDJOJO (NED)
24"30
Women's 50 m freestyle  medailleflag Katarzyna WASICK (POL)
24"32
Women's 50 m freestyle  medailleflag WU Qingfeng (CHN)
24"32
Women's 50 m freestyle  medailleflag Cate CAMPBELL (AUS)
24"36
Women's 50 m freestyle  medailleflag Abbey WEITZEIL (USA)
24"41
Women's 800 m freestyle  medailleflag Katie LEDECKY (USA)
8'12"57
Women's 800 m freestyle  medailleflag Ariarne TITMUS (AUS)
8'13"83
OC
Women's 800 m freestyle  medailleflag Simona QUADARELLA (ITA)
8'18"35
Women's 800 m freestyle  medailleflag Katie GRIMES (USA)
8'19"38
Women's 800 m freestyle  medailleflag WANG Jianjiahe (CHN)
8'21"93
Women's 800 m freestyle  medailleflag Kiah MELVERTON (AUS)
8'22"25
Women's 800 m freestyle  medailleflag Sarah KOHLER (GER)
8'24"56
Women's 800 m freestyle  medailleflag Anastasiia KIRPICHNIKOVA (ROC)
8'26"30
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Australia
3'51"60
OR
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag United States Of America
3'51"73
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Canada
3'52"60
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag People'S Republic Of China
3'54"13
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Sweden
3'54"27
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Italy
3'56"68
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
3'56"93
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Japan
3'58"12
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Australia
3'29"69
WR
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Canada
3'32"78
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag United States Of America
3'32"81
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Netherlands
3'33"70
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Great Britain
3'33"96
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Sweden
3'34"69
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag People'S Republic Of China
3'34"76
AS
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Denmark
3'35"70
Women's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag People'S Republic Of China
7'40"33
WR
Women's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag United States Of America
7'40"73
AM
Women's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Australia
7'41"29
OC
Women's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Canada
7'43"77
Women's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
7'52"15
Women's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Germany
7'53"89
Women's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Hungary
7'56"62
Women's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag France
7'58"15
Mixed 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Great Britain
3'37"58
WR
Mixed 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag People'S Republic Of China
3'38"86
Mixed 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Australia
3'38"95
Mixed 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Italy
3'39"28
Mixed 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag United States Of America
3'40"58
Mixed 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Netherlands
3'41"25
Mixed 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
3'42"45
Mixed 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Israel
3'44"77

Aquatic Synchronised swimming

Aquatic water-polo

Archery

Men's   medailleflag Mete GAZOZ (TUR)
Men's   medailleflag Mauro NESPOLI (ITA)
Men's   medailleflag Takaharu FURUKAWA (JPN)
Men's   medailleflag TANG Chih-Chun (TPE)
Men's   Teammedailleflag Republic Of Korea
Men's   Teammedailleflag Chinese Tapei
Men's   Teammedailleflag Japan
Men's   Teammedailleflag Netherlands
Women's   medailleflag AN San (KOR)
Women's   medailleflag Elena OSIPOVA (ROC)
Women's   medailleflag Lucilla BOARI (ITA)
Women's   medailleflag Mackenzie BROWN (USA)
Women's   Teammedailleflag Republic Of Korea
Women's   Teammedailleflag Russian Olympic Commette
Women's   Teammedailleflag Germany
Women's   Teammedailleflag Belarus
Mixed   Teammedailleflag Republic Of Korea
Mixed   Teammedailleflag Netherlands
Mixed   Teammedailleflag Mexico
Mixed   Teammedailleflag Turkey

Athletics

Men's 10,000 m  medailleflag Selemon BAREGA (ETH)
27'43"22
Men's 10,000 m  medailleflag Joshua Kiprui CHEPTEGEI (UGA)
27'43"63
Men's 10,000 m  medailleflag Jacob KIPLIMO (UGA)
27'43"88
Men's 10,000 m  medailleflag Berihu AREGAWI (ETH)
27'46"16
Men's 10,000 m  medailleflag Grant FISHER (USA)
27'46"39
Men's 10,000 m  medailleflag Mohammed AHMED (CAN)
27'47"76
Men's 10,000 m  medailleflag Rodgers KWEMOI (KEN)
27'50"06
Men's 10,000 m  medailleflag Yomif KEJELCHA (ETH)
27'52"03
Men's 10,000 m  medailleflag Rhonex KIPRUTO (ETH)
27'52"78
Men's 10,000 m  medailleflag Morhad AMDOUNI (FRA)
27'53"58
NR
Men's 10,000 m  medailleflag Yemaneberhan CRIPPA (ITA)
27'54"05
Men's 10,000 m  medailleflag Aron KIFLE (ERI)
28'04"06
Men's 10,000 m  medailleflag Carlos MAYO (ESP)
28'04"71
Men's 10,000 m  medailleflag Marc SCOTT (GBR)
28'09"23
Men's 10,000 m  medailleflag William KINCAID (USA)
28'11"01
Men's 10,000 m  medailleflag Joe KLECKER (USA)
28'14"18
Men's 10,000 m  medailleflag Akira AIZAWA (JPN)
28'18"37
Men's 10,000 m  medailleflag Isaac KIMELI (BEL)
28'31"91
Men's 10,000 m  medailleflag Patrick TIERNAN (AUS)
28'35"06
Men's 10,000 m  medailleflag Weldon LANGAT (KEN)
28'41"42
Men's 10,000 m  medailleflag Julien WANDERS (SUI)
28'55"29
Men's 10,000 m  medailleflag Tatsuhiko ITO (JPN)
29'01"31
Men's 10,000 m  medailleflag Kieran TUNTIVATE (THA)
29'01"92
Men's 10,000 m  medailleflag Sam ATKIN (GBR)
DNF
Men's 10,000 m  medailleflag Stephen KISSA (UGA)
DNF
Men's 100 m  medailleflag Lamont Marcell JACOBS (ITA)
9"80
Men's 100 m  medailleflag Fred KERLEY (USA)
9"84
Men's 100 m  medailleflag Andre DE GRASSE (CAN)
9"89
Men's 100 m  medailleflag Akani SIMBINE (RSA)
9"93
Men's 100 m  medailleflag Ronnie BAKER (USA)
9"95
Men's 100 m  medailleflag SU Bingtian (CHN)
9"98
Men's 100 m  medailleflag Enoch ADEGOKE (NGR)
DNF
Men's 100 m  medailleflag Zharnel HUGHES (GBR)
DSQ
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Soufiane EL BAKKALI (MAR)
8'08"90
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Lamecha GIRMA (ETH)
8'10"38
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Benjamin KIGEN (KEN)
8'11"45
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Getnet WALE (ETH)
8'14"97
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Yemane HAILESELASSIE (ERI)
8'15"34
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Matthew HUGHES (CAN)
8'16"03
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Ryuji MIURA (JPN)
8'16"90
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Topi RAITANEN (FIN)
8'17"44
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Ala ZOGHLAMI (ITA)
8'18"50
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Abraham KIBIWOT (KEN)
8'19"41
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Benard KETER (USA)
8'22"12
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Alexis PHELUT (FRA)
8'23"14
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Mohamed TINDOUFT (MAR)
8'23"56
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Ahmed ABDELWAHED (ITA)
8'24"34
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag John GAY (CAN)
8'35"41
Men's Discus throw  medailleflag Daniel STAHL (SWE)
68,90 m
Men's Discus throw  medailleflag Simn PETTERSSON (SWE)
67,39 m
Men's Discus throw  medailleflag Lukas WEISSHAIDINGER (AUT)
67,07 m
Men's Discus throw  medailleflag Matthew DENNY (AUS)
67,02 m
Men's Discus throw  medailleflag Kristjan CEH (SLO)
66,37 m
Men's Discus throw  medailleflag Andrius GUDZIUS (LTU)
64,11 m
Men's Discus throw  medailleflag Mauricio ORTEGA (COL)
64,11 m
Men's Discus throw  medailleflag Sam MATTIS (USA)
63,88 m
Men's High jump  medailleflag Mutaz Essa BARSHIM (QAT)
2,37 m
Men's High jump  medailleflag Gianmarco TAMBERI (ITA)
2,37 m
Men's High jump  medailleflag Maksim NEDASEKAU (BLR)
2,37 m
NR
Men's High jump  medailleflag WOO Sanghyeok (KOR)
2,35 m
NR
Men's High jump  medailleflag Brandon STARC (AUS)
2,35 m
Men's High jump  medailleflag Mikhail AKIMENKO (ROC)
2,33 m
Men's High jump  medailleflag Juvaughn HARRISON (USA)
2,33 m
Men's High jump  medailleflag Django LOVETT (CAN)
2,30 m
Men's High jump  medailleflag Ilya IVANYUK (ROC)
2,30 m
Men's High jump  medailleflag Hamish KERR (NZL)
2,30 m
Men's High jump  medailleflag Tom GALE (GBR)
2,27 m
Men's High jump  medailleflag Shelby MCEWEN (USA)
2,27 m
Men's High jump  medailleflag Naoto TOBE (JPN)
2,24 m
Men's Long jump  medailleflag Miltiadis TENTOGLOU (GRE)
8,41 m
Men's Long jump  medailleflag Juan Miguel ECHEVARRIA (CUB)
8,41 m
Men's Long jump  medailleflag Maykel MASSO (CUB)
8,21 m
Men's Long jump  medailleflag Eusebio CACERES (ESP)
8,18 m
Men's Long jump  medailleflag Juvaughn HARRISON (USA)
8,15 m
Men's Long jump  medailleflag Juvaughn HARRISON (USA)
8,15 m
Men's Long jump  medailleflag Yuki HASHIOKA (JPN)
8,10 m
Men's Long jump  medailleflag Thobias MONTLER (SWE)
8,08 m
Men's Long jump  medailleflag Filippo RANDAZZO (ITA)
7,99 m
Women's 100 m  medailleflag Elaine THOMPSON-HERAH (JAM)
10"61
OR
Women's 100 m  medailleflag Shelly-Ann FRASER-PRYCE (JAM)
10"74
Women's 100 m  medailleflag Shericka JACKSON (JAM)
10"76
Women's 100 m  medailleflag Marie-Josee TA LOU (CIV)
10"91
Women's 100 m  medailleflag Ajla EL PONTE (SUI)
10"97
Women's 100 m  medailleflag Mujinga KAMBUNDJI (SUI)
10"99
Women's 100 m  medailleflag Teahna DANIELS (USA)
11"02
Women's 100 m  medailleflag Daryll NEITA (GBR)
11"12
Women's 100 m hurdles  medailleflag Jasmine CAMACHO-QUINN (PUR)
12"37
Women's 100 m hurdles  medailleflag Kendra HARRISON (USA)
12"52
Women's 100 m hurdles  medailleflag Megan TAPPER (JAM)
12"55
Women's 100 m hurdles  medailleflag Tobi AMUSAN (NGR)
12"60
Women's 100 m hurdles  medailleflag Nadine VISSER (NED)
12"73
Women's 100 m hurdles  medailleflag Devynne CHARLTON (BAH)
12"74
Women's 100 m hurdles  medailleflag Gabriele CUNNINGHAM (USA)
13"01
Women's 100 m hurdles  medailleflag Britany ANDERSON (JAM)
13"24
Women's 5,000 m  medailleflag Sifan HASSAN (NED)
14'36"79
Women's 5,000 m  medailleflag Helen Onsando OBIRI (KEN)
14'38"36
Women's 5,000 m  medailleflag Gudaf TSEGAY (ETH)
14'38"87
Women's 5,000 m  medailleflag Agnes Jebet TIROP (KEN)
14'39"62
Women's 5,000 m  medailleflag Ejgayehu TAYE (ETH)
14'41"24
Women's 5,000 m  medailleflag Senbere TEFERI (ETH)
14'45"11
Women's 5,000 m  medailleflag Nadia BATTOCLETTI (ITA)
14'46"29
Women's 5,000 m  medailleflag Yasemin CAN (TUR)
14'46"49
Women's 5,000 m  medailleflag Ririka HIRONAKA (JPN)
14'52"84
NR
Women's 5,000 m  medailleflag Selamawit TEFERI (ISR)
14'54"39
Women's 5,000 m  medailleflag Karissa SCHWEIZER (USA)
14'55"80
Women's 5,000 m  medailleflag Lilian Kasait RENGERUK (KEN)
14'55"85
Women's 5,000 m  medailleflag Elise CRANNY (USA)
14'55"98
Women's 5,000 m  medailleflag Karoline Bjerkeli GROVDAL (NOR)
15'09"37
Women's 5,000 m  medailleflag Andrea SECCAFIEN (CAN)
15'12"09
Women's Discus throw  medailleflag Valarie ALLMAN (USA)
68,98 m
Women's Discus throw  medailleflag Kristin PUDENZ (GER)
66,86 m
Women's Discus throw  medailleflag Yaime PEREZ (CUB)
65,72 m
Women's Discus throw  medailleflag Sandra PERKOVIC (CRO)
65,01 m
Women's Discus throw  medailleflag Liliana CA (POR)
63,93 m
Women's Discus throw  medailleflag Kamalpreet KAUR (IND)
63,70 m
Women's Discus throw  medailleflag Shadae LAWRENCE (JAM)
62,12 m
Women's Discus throw  medailleflag Marike STEINACKER (GER)
62,02 m
Women's Discus throw  medailleflag Claudine VITA (GER)
61,80 m
Women's Discus throw  medailleflag CHEN Yang (CHN)
61,57 m
Women's Discus throw  medailleflag Izabela DA SILVA (BRA)
60,39 m
Women's Discus throw  medailleflag Daisy OSAKUE (ITA)
59,97 m
Women's Shot put  medailleflag GONG Lijiao (CHN)
20"58
Women's Shot put  medailleflag Raven SAUNDERS (USA)
19"79
Women's Shot put  medailleflag Valerie ADAMS (NZL)
19"62
Women's Shot put  medailleflag Auriole DONGMO (CMR)
19"57
Women's Shot put  medailleflag SONG Jiayuan (CHN)
19"14
Women's Shot put  medailleflag Maddison-Lee WESCHE (NZL)
18"98
Women's Shot put  medailleflag Fanny ROOS (SWE)
18"91
Women's Shot put  medailleflag Sara GAMBETTA (GER)
18"88
Women's Triple jump  medailleflag Yulimar ROJAS (VEN)
15,67 m
WR
Women's Triple jump  medailleflag Patricia MAMONA (POR)
15,01 m
NR
Women's Triple jump  medailleflag Ana PELETEIRO (ESP)
14,87 m
NR
Women's Triple jump  medailleflag Shanieka RICKETTS (JAM)
14,84 m
Women's Triple jump  medailleflag Liadagmis POVEA (CUB)
14,70 m
Women's Triple jump  medailleflag Hanna KNYAZYEVA (ISR)
14,60 m
Women's Triple jump  medailleflag Keturah ORJI (USA)
14,59 m
Women's Triple jump  medailleflag Kimberly WILLIAMS (JAM)
14,51 m
Mixed 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Poland
3'09"87
OR
Mixed 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Dominican Republic
3'10"21
NR
Mixed 4 x 400 m relay  Teammedailleflag United States Of America
3'10"22
Mixed 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Netherlands
3'10"36
NR
Mixed 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Belgium
3'11"51
NR
Mixed 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Great Britain
3'12"07
Mixed 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Jamaica
3'14"95
Mixed 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Ireland
3'15"04
Mixed 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Germany
DSQ

Badminton

Men's Double  Teammedailleflag Chinese Tapei
Men's Double  Teammedailleflag People'S Republic Of China
Men's Double  Teammedailleflag Malaysia
Men's Double  Teammedailleflag Indonesia
Men's Single  medailleflag Viktor AXELSEN (DEN)
Men's Single  medailleflag CHEN Long (CHN)
Men's Single  medailleflag Anthony Sinisuka GINTING (INA)
Men's Single  medailleflag Kevin CORDON (GUA)
Women's Single  medailleflag CHEN Yu Fei (CHN)
Women's Single  medailleflag  (INA)
Women's Single  medailleflag TAI Tzu-Ying (TPE)
Women's Single  medailleflag  (CHN)
Women's Single  medailleflag V. Sindhu PUSARLA (IND)
Women's Single  medailleflag  (KOR)
Women's Single  medailleflag Bing Jiao HE (CHD)
Women's Single  medailleflag  (KOR)
Mixed Double  Teammedailleflag People'S Republic Of China
Mixed Double  Teammedailleflag People'S Republic Of China
Mixed Double  Teammedailleflag Japan
Mixed Double  Teammedailleflag Hong-Kong

Baseball

Basketball

Basketball 3x3

Men's   Teammedailleflag Latvia
Men's   Teammedailleflag Russian Olympic Commette
Men's   Teammedailleflag Serbia
Men's   Teammedailleflag Belgium
Women's   Teammedailleflag United States Of America
Women's   Teammedailleflag Russian Olympic Commette
Women's   Teammedailleflag People'S Republic Of China
Women's   Teammedailleflag France

Boxing

Canoeing slalom

Men's C1  medailleflag Benjamin SAVSEK (SLO)
98"25
Men's C1  medailleflag Lukas ROHAN (CZE)
101"96
Men's C1  medailleflag Sideris TASIADIS (GER)
103"70
Men's C1  medailleflag Adam BURGESS (GBR)
103"86
Men's C1  medailleflag Martin THOMAS (FRA)
104"98
Men's C1  medailleflag Matej BENUS (SVK)
105"60
Men's C1  medailleflag Zachary LOKKEN (USA)
106"08
Men's C1  medailleflag Ander ELOSEGI (ESP)
106"59
Men's C1  medailleflag Daniel WATKINS (AUS)
108"18
Men's C1  medailleflag Takuya HANEDA (JPN)
109"30
Men's K1  medailleflag Jiri PRSKAVEC (CZE)
91"63
Men's K1  medailleflag Jakub GRIGAR (SVK)
94"85
Men's K1  medailleflag Hannes AIGNER (GER)
97"11
Men's K1  medailleflag Felix OSCHMAUTZ (AUT)
98"79
Men's K1  medailleflag Michal SMOLEN (USA)
99"12
Men's K1  medailleflag Bradley FORBES-CRYANS (GBR)
100"58
Men's K1  medailleflag Boris NEVEU (FRA)
101"18
Men's K1  medailleflag Lucien DELFOUR (AUS)
102"33
Men's K1  medailleflag Erik HOLMER (SWE)
148"59
Men's K1  medailleflag David LLORENTE (ESP)
150"08
Women's C1  medailleflag Jessica "Jess" FOX (AUS)
105"04
Women's C1  medailleflag Mallory FRANKLIN (GBR)
108"68
Women's C1  medailleflag Andrea HERZOG (GER)
111"13
Women's C1  medailleflag Marjorie DELASSUS (FRA)
115"93
Women's C1  medailleflag Nadine WERATSCHNIG (AUT)
119"41
Women's C1  medailleflag Tereza FISEROVA (CZE)
120"99
Women's C1  medailleflag Viktoriia US (UKR)
124"85
Women's C1  medailleflag Nuria VILARRUBLA (ESP)
127"33
Women's C1  medailleflag Monika SKACHOVA (SLO)
129"39
Women's C1  medailleflag Ana SATILA (BRA)
164"71
Women's K1  medailleflag Ricarda FUNK (GER)
105"50
Women's K1  medailleflag Maialen CHOURRAUT (ESP)
106"63
Women's K1  medailleflag Jessica "Jess" FOX (AUS)
106"73
Women's K1  medailleflag Stefanie HORN (ITA)
106"93
Women's K1  medailleflag Klaudia ZWOLINSKA (POL)
108"98
Women's K1  medailleflag Luuka JONES (NZL)
110"67
Women's K1  medailleflag Martina WEGMAN (NED)
111"33
Women's K1  medailleflag Viktoriia US (UKR)
111"85
Women's K1  medailleflag Eliska MINTALOVA (SVK)
158"36
Women's K1  medailleflag Kimberley WOODS (GBR)
177"09

Canoeing Sprint

Cycling Bmx freestyle

Men's   medailleflag Logan MARTIN (AUS)
93,30 pts
Men's   medailleflag Daniel DHERS (VEN)
92,05 pts
Men's   medailleflag Declan BROOKS (GBR)
90,80 pts
Men's   medailleflag Kenneth TENCIO ESQUIVEL (CRC)
90,50 pts
Men's   medailleflag Rim NAKAMURA (JPN)
85,10 pts
Men's   medailleflag Irek RIZAEV (ROC)
82,40 pts
Men's   medailleflag Anthony JEANJEAN (FRA)
78,20 pts
Men's   medailleflag Justin DOWELL (USA)
44,60 pts
Men's   medailleflag Nick BRUCE (USA)
24,60 pts
Women's   medailleflag Charlotte WORTHINGTON (GBR)
97,50 pts
Women's   medailleflag Hannah ROBERTS (USA)
96,10 pts
Women's   medailleflag Nikita DUCARROZ (SUI)
89,20 pts
Women's   medailleflag Perris BENEGAS (USA)
88,50 pts
Women's   medailleflag Natalya DIEHM (AUS)
86,00 pts
Women's   medailleflag Lara LESSMANN (GER)
79,60 pts
Women's   medailleflag Minato OIKE (JPN)
75,40 pts
Women's   medailleflag Macarena PEREZ GRASSET (CHI)
73,80 pts
Women's   medailleflag Elizaveta POSADSKIKH (ROC)
63,00 pts

Cycling Bmx racing

Men's   medailleflag Niek KIMMANN (NED)
39"053
Men's   medailleflag Kye WHYTE (GBR)
39"167
Men's   medailleflag Carlos Alberto RAMIREZ YEPES (COL)
40"572
Men's   medailleflag Sylvain ANDRE (FRA)
40"676
Men's   medailleflag Alfredo CAMPO (ECU)
40"705
Men's   medailleflag Romain MAHIEU (FRA)
41"952
Men's   medailleflag Joris DAUDET (FRA)
DNF
Men's   medailleflag Connor FIELDS (USA)
DNS
Women's   medailleflag Bethany SHRIEVER (GBR)
44"358
Women's   medailleflag Mariana PAJON (COL)
44"448
Women's   medailleflag Merel SMULDERS (NED)
44"721
Women's   medailleflag Felicia STANCIL (USA)
45"131
Women's   medailleflag Lauren REYNOLDS (AUS)
45"401
Women's   medailleflag Simone CHRISTENSEN (DEN)
45"582
Women's   medailleflag Axelle ETIENNE (FRA)
45"853
Women's   medailleflag Drew MECHIELSEN (CAN)
46"883

Cycling Mountain bike

Men's Cross-country  medailleflag Thomas PIDCOCK (GBR)
1h25'14
Men's Cross-country  medailleflag Mathias FLUECKIGER (SUI)
1h25'34
Men's Cross-country  medailleflag David VALERO SERRANO (ESP)
1h25'48
Men's Cross-country  medailleflag Nino SCHURTER (SUI)
1h25'56
Men's Cross-country  medailleflag Victor KORETZKY (FRA)
1h26'00
Men's Cross-country  medailleflag Anton COOPER (NZL)
1h26'00
Men's Cross-country  medailleflag Vlad DASCALU (ROU)
1h26'03
Men's Cross-country  medailleflag Alan HATHERLY (RSA)
1h26'33
Men's Cross-country  medailleflag Jordan SARROU (FRA)
1h26'50
Men's Cross-country  medailleflag Milan VADER (NED)
1h27'21
Men's Cross-country  medailleflag Anton SINTSOV (RUS)
1h27'41
Men's Cross-country  medailleflag Filippo COLOMBO (SUI)
1h28'04
Men's Cross-country  medailleflag Henrique AVANCINI (BRA)
1h28'09
Men's Cross-country  medailleflag Christopher BLEVINS (USA)
1h28'13
Men's Cross-country  medailleflag Jofre CULLELL ESTAPE (ESP)
1h28'16
Men's Cross-country  medailleflag Martin VIDAURRE KOSSMANN (CHI)
1h28'33
Men's Cross-country  medailleflag Maximilian FOIDL (AUT)
1h28'45
Men's Cross-country  medailleflag Jens SCHUERMANS (BEL)
1h29'07
Men's Cross-country  medailleflag Bartlomiej WAWAK (POL)
1h29'10
Men's Cross-country  medailleflag Gerhard KERSCHBAUMER (ITA)
1h29'48
Men's Cross-country  medailleflag Maximilian BRANDL (GER)
1h29'49
Men's Cross-country  medailleflag Sebastian Fini CARSTENSEN (DEN)
1h30'28
Men's Cross-country  medailleflag Jose Gerardo ULLOA AREVALO (MEX)
1h30'57
Men's Cross-country  medailleflag Erik HAEGSTAD (NOR)
1h31'14
Men's Cross-country  medailleflag Luca BRAIDOT (ITA)
1h31'30
Men's Cross-country  medailleflag Peter DISERA (CAN)
1h31'45
Men's Cross-country  medailleflag Luiz Henrique COCUZZI (BRA)
1h32'21
Men's Cross-country  medailleflag Manuel FUMIC (GER)
1h32'28
Men's Cross-country  medailleflag Kohei ""Kohey"" YAMAMOTO (JPN)
1h32'35
Men's Cross-country  medailleflag Daniel MCCONNELL (AUS)
1h33'12
Men's Cross-country  medailleflag Alex MILLER (NAM)
1h34'26
Men's Cross-country  medailleflag Andras PARTI (HUN)
1h35'33
Men's Cross-country  medailleflag Shlomi HAIMY (ISR)
1h36'58
Men's Cross-country  medailleflag Nadir COLLEDANI (ITA)
1 LAP
Men's Cross-country  medailleflag Periklis ILIAS (GRE)
3 LAP
Men's Cross-country  medailleflag ZHANG Peng (CHN)
3 LAP
Men's Cross-country  medailleflag Ondrej CINK (CZE)
DNF
Men's Cross-country  medailleflag Mathieu VAN DER POEL (NED)
DNF
Women's Cross-country  medailleflag Jolanda NEFF (SUI)
1h15'46"
Women's Cross-country  medailleflag Sina FREI (SUI)
1h16'57"
Women's Cross-country  medailleflag Linda INDERGAND (SUI)
1h17'05"
Women's Cross-country  medailleflag Kata Blanka VAS (HUN)
1h17'55"
Women's Cross-country  medailleflag Anne TERPSTRA (NED)
1h18'21"
Women's Cross-country  medailleflag Loana LECOMTE (FRA)
1h18'43"
Women's Cross-country  medailleflag Evie RICHARDS (GBR)
1h19'09"
Women's Cross-country  medailleflag Yana BELOMOINA (UKR)
1h19'40"
Women's Cross-country  medailleflag Haley BATTEN (USA)
1h20'13"
Women's Cross-country  medailleflag Pauline FERRAND PREVOT (FRA)
1h20'18"
Women's Cross-country  medailleflag Anne TAUBER (NED)
1h20'18"
Women's Cross-country  medailleflag Malene DEGN (DEN)
1h20'34"
Women's Cross-country  medailleflag Caroline BOHE (DEN)
1h20'57"
Women's Cross-country  medailleflag Jenny RISSVEDS (SWE)
1h21'28"
Women's Cross-country  medailleflag Kate COURTNEY (USA)
1h22'19"
Women's Cross-country  medailleflag Daniela CAMPUZANO CHAVEZ PEON (MEX)
1h22'50"
Women's Cross-country  medailleflag Janika LOIV (EST)
1h23'17"
Women's Cross-country  medailleflag Catharine PENDREL (CAN)
1h23'47"
Women's Cross-country  medailleflag Ronja EIBL (GER)
1h23'59"
Women's Cross-country  medailleflag Maja WLOSZCZOWSKA (POL)
1h24'25"
Women's Cross-country  medailleflag Tanja ZAKELJ (SLO)
1h24'38"
Women's Cross-country  medailleflag Jitka CABELICKA (CZE)
1h25'00"
Women's Cross-country  medailleflag Sofia GOMEZ VILLAFANE (ARG)
1h25'13"
Women's Cross-country  medailleflag Candice LILL (RSA)
1h26'20"
Women's Cross-country  medailleflag Eva LECHNER (ITA)
1h26'26"
Women's Cross-country  medailleflag Rocio del Alb GARCIA MARTINEZ (ESP)
1h26'32"
Women's Cross-country  medailleflag Raquel QUEIROS (POR)
1h27'46"
Women's Cross-country  medailleflag Rebecca McCONNELL (AUS)
1h30'29"
Women's Cross-country  medailleflag Haley SMITH (CAN)
-1LAP
Women's Cross-country  medailleflag Viktoria KIRSANOVA (ROC)
-1LAP
Women's Cross-country  medailleflag Erin HUCK (USA)
-1LAP
Women's Cross-country  medailleflag Elisabeth BRANDAU (GER)
-1LAP
Women's Cross-country  medailleflag Githa MICHIELS (BEL)
-2LAP
Women's Cross-country  medailleflag YAO Bianwa (CHN)
-2LAP
Women's Cross-country  medailleflag Jaqueline MOURAO (BRA)
-2LAP
Women's Cross-country  medailleflag Miho IMAI (JPN)
-3LAP
Women's Cross-country  medailleflag Michelle VORSTER (NAM)
-3LAP
Women's Cross-country  medailleflag Laura STIGGER (AUT)
DNF

Cycling Road

Men's Time trial  medailleflag Primoz ROGLIC (SLO)
55'04"19
Men's Time trial  medailleflag Tom DUMOULIN (NED)
56'05"58
Men's Time trial  medailleflag Rohan DENNIS (AUS)
56'08"09
Men's Time trial  medailleflag Stefan KUENG (SUI)
56'08"49
Men's Time trial  medailleflag Filippo GANNA (ITA)
56'09"93
Men's Time trial  medailleflag Wout VAN AERT (BLR)
56'44"72
Men's Time trial  medailleflag Kasper ASGREEN (DEN)
56'52"21
Men's Time trial  medailleflag Rigoberto ""Rigo"" URAN (COL)
57'18"69
Men's Time trial  medailleflag Remco EVENEPOEL (BEL)
57'21"27
Men's Time trial  medailleflag Patrick BEVIN (NZL)
57'24"29
Men's Time trial  medailleflag Alberto BETTIOL (ITA)
57'38"06
Men's Time trial  medailleflag Geraint THOMAS (GBR)
57'46"61
Men's Time trial  medailleflag Hugo HOULE (CAN)
57'56"46
Men's Time trial  medailleflag Stefan DE BOD (RSA)
57'57"10
Men's Time trial  medailleflag Maximilian SCHACHMANN (GER)
58'33"82
Men's Time trial  medailleflag Joao ALMEIDA (POR)
58'33"97
Men's Time trial  medailleflag Remi CAVAGNA (FRA)
58'39"06
Men's Time trial  medailleflag Maciej BODNAR (POL)
58'47"10
Men's Time trial  medailleflag Nikias ARNDT (GER)
58'49"39
Men's Time trial  medailleflag Aleksandr VLASOV (ROC)
58'55"40
Men's Time trial  medailleflag Nelson Filipe S. Simoes OLIVEIRA (POR)
58'59"22
Men's Time trial  medailleflag Tanel KANGERT (EST)
59'05"25
Men's Time trial  medailleflag Tobias FOSS (NOR)
59'51"68
Men's Time trial  medailleflag Brandon MCNULTY (USA)
59'57"73
Men's Time trial  medailleflag George BENNETT (NZL)
1h00'28"39
Men's Time trial  medailleflag Michael KUKRLE (CZE)
1h00'41"55
Men's Time trial  medailleflag Richie PORTE (AUS)
1h00'53"67
Men's Time trial  medailleflag Nicholas ROCHE (IRL)
1h01'23"13
Men's Time trial  medailleflag Tao GEOGHEGAN HART (GBR)
1h01'44"81
Men's Time trial  medailleflag Toms SKUJINS (LAT)
1h02'04"93
Men's Time trial  medailleflag Patrick KONRAD (AUS)
1h02'05"08
Men's Time trial  medailleflag Alexey LUTSENKO (KAZ)
1h02'21"67
Men's Time trial  medailleflag Amanuel GHEBREIGZABHIER (ERI)
1h03'22"80
Men's Time trial  medailleflag G Lawson CRADDOCK (USA)
1h03'52"99
Men's Time trial  medailleflag Saeid SAFARZADEH (IRI)
1h05'14"62
Men's Time trial  medailleflag Azzedine LAGAB (ALG)
1h05'21"53
Men's Time trial  medailleflag Lukas KUBIS (SVK)
1h06'25"20
Men's Time trial  medailleflag Ahmad Badreddin WAIS (EOR)
1h08'40"46
Men's Time trial  medailleflag Jon IZAGIRRE INSAUSTI (ESP)
DNF
Men's Race  medailleflag Richard CARAPAZ (ECU)
6h05'26"
Men's Race  medailleflag Wout VAN AERT (BLR)
6h06'33"
Men's Race  medailleflag Tadej POGACAR (SLO)
6h06'33"
Men's Race  medailleflag Bauke MOLLEMA (NED)
6h06'33"
Men's Race  medailleflag Michael WOODS (CAN)
6h06'33"
Men's Race  medailleflag Brandon MCNULTY (USA)
6h06'33"
Men's Race  medailleflag David GAUDU (FRA)
6h06'33"
Men's Race  medailleflag Rigoberto ""Rigo"" URAN (COL)
6h06'33"
Men's Race  medailleflag Adam YATES (GBR)
6h06'33"
Men's Race  medailleflag Maximilian SCHACHMANN (GER)
6h06'47"
Men's Race  medailleflag Michal KWIATKOWSKI (POL)
6h07'01"
Men's Race  medailleflag Jakob Diemer FUGLSANG (DEN)
6h08'09"
Men's Race  medailleflag Joao ALMEIDA (POR)
6h09'04"
Men's Race  medailleflag Alberto BETTIOL (ITA)
6h09'04"
Men's Race  medailleflag Dylan VAN BAARLE (NED)
6h09'04"
Men's Race  medailleflag Daniel ""Dan"" MARTIN (IRL)
6h09'04"
Men's Race  medailleflag Simon Philip YATES (GBR)
6h09'04"
Men's Race  medailleflag Patrick KONRAD (AUS)
6h09'04"
Men's Race  medailleflag Rafal MAJKA (POL)
6h09'06"
Men's Race  medailleflag Gianni MOSCON (ITA)
6h09'08"
Men's Race  medailleflag Alexey LUTSENKO (KAZ)
6h11'46"
Men's Race  medailleflag Toms SKUJINS (LAT)
6h11'46"
Men's Race  medailleflag Gorka IZAGIRRE INSAUSTI (ESP)
6h11'46"
Men's Race  medailleflag Damiano CARUSO (ITA)
6h11'46"
Men's Race  medailleflag Marc HIRSCHI (SUI)
6h11'46"
Men's Race  medailleflag George BENNETT (NZL)
6h11'46"
Men's Race  medailleflag Guillaume MARTIN (FRA)
6h11'46"
Men's Race  medailleflag Primoz ROGLIC (SLO)
6h11'46"
Men's Race  medailleflag Emanuel BUCHMANN (GER)
6h11'46"
Men's Race  medailleflag Hermann PERNSTEINER (AUT)
6h13'17"
Men's Race  medailleflag Michael SCHAERER (SUI)
6h13'17"
Men's Race  medailleflag Pavel SIVAKOV (ROC)
6h13'17"
Men's Race  medailleflag Krists NEILANDS (LAT)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Markus HOELGAARD (NOR)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Yukiya ARASHIRO (JPN)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Michael KUKRLE (CZE)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Kevin GENIETS (FRA)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Kenny ELISSONDE (FRA)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Eder FRAYRE MOCTEZUMA (MEX)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Stefan KUENG (SUI)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Nelson Filipe S. Simoes OLIVEIRA (POR)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Alejandro ""Balaverde"" VALVERDE (ESP)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Jan POLANC (SLO)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Tom DUMOULIN (NED)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Jhoan Esteban CHAVES RUBIO (COL)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Tanel KANGERT (EST)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Jhonatan Manuel NARVAEZ PRADO (ECU)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Richie PORTE (AUS)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Remco EVENEPOEL (BEL)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Amanuel GHEBREIGZABHIER (ERI)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Wilco KELDERMAN (NED)
6h15'38"
Men's Race  medailleflag Stefan DE BOD (RSA)
6h16'53"
Men's Race  medailleflag Vincenzo NIBALI (ITA)
6h16'53"
Men's Race  medailleflag Nikias ARNDT (GER)
6h16'53"
Men's Race  medailleflag Merhawi KUDUS (ERI)
6h16'53"
Men's Race  medailleflag Anatolii BUDIAK (UKR)
6h16'53"
Men's Race  medailleflag Benoit COSNEFROY (FRA)
6h16'53"
Men's Race  medailleflag Tiesj BENOOT (BEL)
6h16'53"
Men's Race  medailleflag Aleksandr VLASOV (ROC)
6h16'53"
Men's Race  medailleflag Giulio CICCONE (ITA)
6h16'53"
Men's Race  medailleflag Tobias FOSS (NOR)
6h16'53"
Men's Race  medailleflag Jesus HERRADA (ESP)
6h16'53"
Men's Race  medailleflag Polychronis TZORTZAKIS (GRE)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Muradjan KHALMURATOV (UZB)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Guillaume BOIVIN (CAN)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Aleksandr RIABUSHENKO (BLR)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Jan TRATNIK (SLO)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Andrey AMADOR (CRC)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Nairo QUINTANA (COL)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Gregor MUEHLBERGER (AUT)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Lucas HAMILTON (AUS)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Luke DURBRIDGE (AUS)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Michel RIES (LUX)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Gino MAEDER (SUI)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Nicholas ROCHE (IRL)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Edward DUNBAR (IRL)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Mauri VANSEVENANT (BEL)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Michael Valgren HUNDAHL (DEN)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Jon IZAGIRRE INSAUSTI (ESP)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag G Lawson CRADDOCK (USA)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Sergio Andres HIGUITA GARCIA (COL)
6h21'46"
Men's Race  medailleflag Tobias Halland JOHANNESSEN (NOR)
6h25'12"
Men's Race  medailleflag Andreas LEKNESSUND (NOR)
6h25'12"
Men's Race  medailleflag Nariyuki MASUDA (JPN)
6h25'16"
Men's Race  medailleflag Hugo HOULE (CAN)
6h25'16"
Men's Race  medailleflag Ahmet ORKEN (TUR)
DNF
Men's Race  medailleflag Onur BALKAN (TUR)
DNF
Men's Race  medailleflag Tristan DE LANGE (NAM)
DNF
Men's Race  medailleflag Evaldas SISKEVICIUS (LTU)
DNF
Men's Race  medailleflag Eduard-Michael GROSU (ROU)
DNF
Men's Race  medailleflag Hamza MANSOURI (ALG)
DNF
Men's Race  medailleflag CHOY Hiu Fung (HKG)
DNF
Men's Race  medailleflag Yoeri HAVIK (NED)
DNF
Men's Race  medailleflag Saeid SAFARZADEH (IRI)
DNF
Men's Race  medailleflag Elchin ASADOV (AZE)
DNF
Men's Race  medailleflag WANG Ruidong (CHN)
DNF
Men's Race  medailleflag Paul DAUMONT (BUR)
DNF
Men's Race  medailleflag Eduardo SEPULVEDA (ARG)
DNF
Men's Race  medailleflag Vadim PRONSKIY (KAZ)
DNF
Men's Race  medailleflag Attila VALTER (HUN)
DNF
Men's Race  medailleflag Ryan GIBBONS (RSA)
DNF
Men's Race  medailleflag Nicholas DLAMINI (RSA)
DNF
Men's Race  medailleflag Orluis Alberto AULAR SANABRIA (VEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Remi CAVAGNA (FRA)
DNF
Men's Race  medailleflag Juraj SAGAN (SVK)
DNF
Men's Race  medailleflag Geraint THOMAS (GBR)
DNF
Men's Race  medailleflag Maciej BODNAR (POL)
DNF
Men's Race  medailleflag Ilnur ZAKARIN (ROC)
DNF
Men's Race  medailleflag Peeter PRUUS (EST)
DNF
Men's Race  medailleflag Zdenek STYBAR (CZE)
DNF
Men's Race  medailleflag Josip RUMAC (CRO)
DNF
Men's Race  medailleflag Christopher JUUL JENSEN (DEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Manuel RODAS OCHOA (GUA)
DNF
Men's Race  medailleflag Omar FRAILE MATARRANZ (ESP)
DNF
Men's Race  medailleflag Christofer JURADO LOPEZ (PAN)
DNF
Men's Race  medailleflag Greg VAN AVERMAET (BEL)
DNF
Men's Race  medailleflag Lukas KUBIS (SVK)
DNF
Men's Race  medailleflag Azzedine LAGAB (ALG)
DNF
Men's Race  medailleflag Kasper ASGREEN (DEN)
DNF
Men's Race  medailleflag FENG Chun-Kai (TPE)
DNF
Men's Race  medailleflag Tao GEOGHEGAN HART (GBR)
DNF
Men's Race  medailleflag Mohcine EL KOURAJI (MAR)
DNF
Men's Race  medailleflag Dmitriy GRUZDEV (KAZ)
DNF
Men's Race  medailleflag Patrick BEVIN (NZL)
DNF
Men's Race  medailleflag Royner NAVARRO CALLE (PER)
DNF
Men's Race  medailleflag Moise MUGISHA (RWA)
DNF
Men's Race  medailleflag Simon GESCHKE (GER)
DNS
Men's Race  medailleflag Michal SCHLEGEL (CZE)
DNS
Women's Time trial  medailleflag Annemiek VAN VLEUTEN (NED)
30'13"49
Women's Time trial  medailleflag Marlen REUSSER (SUI)
31'09"96
Women's Time trial  medailleflag Anna VAN DER BREGGEN (NED)
31'15"12
Women's Time trial  medailleflag Grace BROWN (AUS)
31'22"22
Women's Time trial  medailleflag Amber NEBEN (USA)
31'26"13
Women's Time trial  medailleflag Lisa BRENNAUER (GER)
32'10"71
Women's Time trial  medailleflag Chloe DYGERT (USA)
32'29"89
Women's Time trial  medailleflag Ashleigh MOOLMAN-PASIO (RSA)
32'37"60
Women's Time trial  medailleflag Juliette LABOUS (FRA)
32'42"14
Women's Time trial  medailleflag Elisa LONGO BORGHINI (ITA)
33'00"89
Women's Time trial  medailleflag Sarah GIGANTE (AUS)
33'01"60
Women's Time trial  medailleflag Leah KIRCHMANN (CAN)
33'01"64
Women's Time trial  medailleflag Lisa KLEIN (GER)
33'01"97
Women's Time trial  medailleflag Karol-Ann CANUEL (CAN)
33'07"97
Women's Time trial  medailleflag Omer SHAPIRA (ISR)
33'15"84
Women's Time trial  medailleflag Alena AMIALIUSIK (BLR)
33'21"41
Women's Time trial  medailleflag Emma Cecilie JOERGENSEN (DEN)
33'50"18
Women's Time trial  medailleflag Anna SHACKLEY (GBR)
34'13"60
Women's Time trial  medailleflag Julie van de VELDE (BEL)
34'23"49
Women's Time trial  medailleflag Katrine AALERUD (NOR)
34'33"38
Women's Time trial  medailleflag Christine MAJERUS (LUX)
34'34"13
Women's Time trial  medailleflag Eri YONAMINE (JPN)
34'34"97
Women's Time trial  medailleflag Margarita Victo GARCIA CANELLAS (ESP)
34'39"96
Women's Time trial  medailleflag Anna PLICHTA (POL)
34'56"95
Women's Time trial  medailleflag Masomah ALI ZADA (EOR)
44'04"31
Women's Race  medailleflag Anna KIESENHOFER (AUT)
3h52'45"
Women's Race  medailleflag Annemiek VAN VLEUTEN (NED)
3h54'00"
Women's Race  medailleflag Elisa LONGO BORGHINI (ITA)
3h54'14"
Women's Race  medailleflag Lotte KOPECKY (BEL)
3h54'24"
Women's Race  medailleflag Marianne VOS (NED)
3h54'31"
Women's Race  medailleflag Lisa BRENNAUER (GER)
3h54'31"
Women's Race  medailleflag Coryn RIVERA (USA)
3h54'31"
Women's Race  medailleflag Marta CAVALLI (ITA)
3h54'31"
Women's Race  medailleflag Olga ZABELINSKAYA (RUS)
3h54'31"
Women's Race  medailleflag Cecilie Uttrup LUDWIG (DEN)
3h54'31"
Women's Race  medailleflag Elizabeth DEIGNAN (GBR)
3h54'31"
Women's Race  medailleflag Margarita Victo GARCIA CANELLAS (ESP)
3h54'31"
Women's Race  medailleflag Ashleigh MOOLMAN-PASIO (RSA)
3h54'31"
Women's Race  medailleflag Katarzyna NIEWIADOMA (POL)
3h54'31"
Women's Race  medailleflag Anna VAN DER BREGGEN (NED)
3h54'31"
Women's Race  medailleflag Karol-Ann CANUEL (CAN)
3h55'05"
Women's Race  medailleflag Alena AMIALIUSIK (BLR)
3h55'05"
Women's Race  medailleflag Marta LACH (POL)
3h55'13"
Women's Race  medailleflag Eugenia BUJAK (SLO)
3h55'13"
Women's Race  medailleflag Christine MAJERUS (LUX)
3h55'13"
Women's Race  medailleflag Eri YONAMINE (JPN)
3h55'13"
Women's Race  medailleflag Paula Andrea PATINO BEDOYA (COL)
3h55'15"
Women's Race  medailleflag Liane LIPPERT (GER)
3h55'17"
Women's Race  medailleflag Omer SHAPIRA (ISR)
3h55'23"
Women's Race  medailleflag Demi VOLLERING (NED)
3h55'41"
Women's Race  medailleflag Tiffany CROMWELL (AUS)
3h55'41"
Women's Race  medailleflag Anna PLICHTA (POL)
3h55'58"
Women's Race  medailleflag Ane SANTESTEBAN GONZALEZ (ESP)
3h56'04"
Women's Race  medailleflag leeah THOMAS (USA)
3h56'07"
Women's Race  medailleflag Juliette LABOUS (FRA)
3h56'07"
Women's Race  medailleflag Chloe DYGERT (USA)
3h58'51"
Women's Race  medailleflag Alison JACKSON (CAN)
3h59'47"
Women's Race  medailleflag Tereza NEUMANOVA (CZE)
3h59'47"
Women's Race  medailleflag Arlenis SIERRA CANADILLA (CUB)
3h59'47"
Women's Race  medailleflag Rasa LELEIVYTE (LTU)
3h59'47"
Women's Race  medailleflag Leah KIRCHMANN (CAN)
3h59'47"
Women's Race  medailleflag Katrine AALERUD (NOR)
3h59'52"
Women's Race  medailleflag NA Ahreum (KOR)
4h01'08"
Women's Race  medailleflag Tamara DRONOVA (ROC)
4h01'08"
Women's Race  medailleflag Sarah GIGANTE (AUS)
4h01'08"
Women's Race  medailleflag Hannah LUDWIG (GER)
4h01'08"
Women's Race  medailleflag Julie van de VELDE (BEL)
4h01'08"
Women's Race  medailleflag Hiromi KANEKO (JPN)
4h01'08"
Women's Race  medailleflag Marta BASTIANELLI (ITA)
4h02'16"
Women's Race  medailleflag Ruth WINDER (USA)
4h02'16"
Women's Race  medailleflag Marlen REUSSER (SUI)
4h02'16"
Women's Race  medailleflag Grace BROWN (AUS)
4h02'16"
Women's Race  medailleflag Soraya PALADIN (ITA)
4h08'40"
Women's Race  medailleflag Emma Cecilie JOERGENSEN (DEN)
DNF
Women's Race  medailleflag Valerie DEMEY (BEL)
DNF
Women's Race  medailleflag Stine BORGLI (NOR)
DNF
Women's Race  medailleflag Teniel CAMPBELL (TTO)
DNF
Women's Race  medailleflag Antri CHRISTOFOROU (CYP)
DNF
Women's Race  medailleflag SUN Jiajun (CHN)
DNF
Women's Race  medailleflag Agua Marina ESPINOLA SALINAS (PAR)
DNF
Women's Race  medailleflag Amanda SPRATT (AUS)
DNF
Women's Race  medailleflag Trixi ""Tute"" WORRACK (GER)
DNF
Women's Race  medailleflag Anna SHACKLEY (GBR)
DNF
Women's Race  medailleflag Carla OBERHOLZER (RSA)
DNF
Women's Race  medailleflag Valeriya KONONENKO (UKR)
DNF
Women's Race  medailleflag Juthatip MANEEPHAN (THA)
DNF
Women's Race  medailleflag Vera LOOSER (NAM)
DNF
Women's Race  medailleflag Lizbeth Yareli SALAZAR VAZQUEZ (MEX)
DNF
Women's Race  medailleflag Selam AMHA (ETH)
DNF
Women's Race  medailleflag Mosana DEBESAY (ERI)
DNF
Women's Race  medailleflag Maria Jose VARGAS BARRIENTOS (CRC)
DNF
Women's Race  medailleflag Catalina Anais SOTO CAMPOS (CHI)
DNF

Cycling Track

Women's Sprint  Teammedailleflag People'S Republic Of China
Women's Sprint  Teammedailleflag Germany
Women's Sprint  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
Women's Sprint  Teammedailleflag Netherlands
Women's Sprint  Teammedailleflag Lithuania
Women's Sprint  Teammedailleflag Mexico
Women's Sprint  Teammedailleflag Poland
Women's Sprint  Teammedailleflag Ukraine

Equestrian

Mixed eventing  medailleflag Julia KRAJEWSKI (GER) AMANDE DE B'NEVILLE
26.00 pts
Mixed eventing  medailleflag Tom McEWEN (GBR) TOLEDO DE KERSER
29.30 pts
Mixed eventing  medailleflag Andrew HOY (AUS) VASSILY DE LASSOS
29.60 pts
Mixed eventing  medailleflag Kazuma TOMOTO (JPN) VINCI DE LA VIGNE
31.90 pts
Mixed eventing  medailleflag Oliver TOWNEND (GBR) BALLAGHMOR CLASS
32.40 pts
Mixed eventing  medailleflag Nicolas TOUZAINT (FRA) ABSOLUT GOLD
33.90 pts
Mixed eventing  medailleflag Christopher SIX (FRA) TOTEM DE BRECEY
35.20 pts
Mixed eventing  medailleflag Michael JUNG (GER) CHIPMUNK FRH
36.10 pts
Mixed eventing  medailleflag Laura COLLETT (GBR) LONDON 52
37.80 pts
Mixed eventing  medailleflag Shane ROSE (AUS) VIRGIL
39.70 pts
Mixed eventing  medailleflag Jonelle PRICE (NZL) GROVINE DE REVE
41.90 pts
Mixed eventing  medailleflag Karim Florent LAGHOUAG (FRA) TRITON FONTAINE
45.20 pts
Mixed eventing  medailleflag Austin O'CONNOR (IRL) COLORADO BLUE
46.00 pts
Mixed eventing  medailleflag Kevin McNAB (AUS) DON QUIDAM
46.90 pts
Mixed eventing  medailleflag Lea SIEGL (AUT) DSP FIGHTING LINE
47.00 pts
Mixed eventing  medailleflag Doug PAYNE (USA) VANDIVER
48.20 pts
Mixed eventing  medailleflag Melody JOHNER (SUI) TOUBLEU DE RUEIRE
49.70 pts
Mixed eventing  medailleflag Susanna BORDONE (ITA) IMPERIAL VAN DE HOLTAKKER
50.50 pts
Mixed eventing  medailleflag Felix VOGG (SUI) COLERO
51.70 pts
Mixed eventing  medailleflag Boyd MARTIN (USA) TSETSERLEG TSF
52.30 pts
Mixed eventing  medailleflag Phillip DUTTON (AUS) Z
54.10 pts
Mixed eventing  medailleflag Jesse CAMPBELL (NZL) DIACHELLO
54.50 pts
Mixed eventing  medailleflag Fouaad MIRZA (IND) SEIGNEUR
59.60 pts
Mixed eventing  medailleflag Tim PRICE (NZL) VITALI
60.40 pts
Mixed eventing  medailleflag HUA TIAN Alex (CHN) DON GENIRO
62.30 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Great Britain
86,30 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Australia
100,20 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag France
101,50 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Germany
114,20 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag New Zealand
116,40 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag United States Of America
125,80 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Italy
144,80 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Ireland
177,00 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag People'S Republic Of China
209,60 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Switzerland
339,40 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Japan
358,50 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Brazil
463,60 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Poland
479,80 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Sweden
744,30 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Jessica VON BREDOW-WERNDL (GER) TSF DALERA
91,732 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Isabell WERTH (GER) BELLA ROSE 2
89,657 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Charlotte DUJARDIN (GBR) GIO
89,657 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Cathrine DUFOUR (DEN) BOHEMIAN
87,507 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Sabine SCHUT-KERY (USA) SANCEO
87,507 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Edward GAL (NED) TOTAL US
84,157 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Carina Cassoe KRUTH (DEN) HEILINE'S DANCIERA
83,329 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Carl HESTER (GBR) EN VOGUE
83,329 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Juliette RAMEL (SWE) BURIEL K.H.
81,182 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Steffen PETERS (USA) SUPPENKASPER
80,968 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Nanna Skodborg MERRALD (DEN) ZACK
80,893 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Hans Peter MINDERHOUD (NED) DREAM BOY
80,682 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Charlotte FRY (GBR) EVERDALE
80,614 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Therese NILSHAGEN (SWE) DANTE WELTINO OLD
79,721 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Dorothee SCHNEIDER (GER) SHOWTIME FRH
79,432 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Rodrigo TORRES (POR) FOGOSO
78,943 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Beatriz FERRER-SALAT (ESP) ELEGANCE
77,532 pts
Mixed Dressage Grand Prix Freestyle  medailleflag Brittany FRASER-BEAULIEU (CAN) ALL IN
76,404 pts
Mixed Dressage Grand Prix Special  Teammedailleflag Germany
8178,0 pts
Mixed Dressage Grand Prix Special  Teammedailleflag United States Of America
7747,0 pts
Mixed Dressage Grand Prix Special  Teammedailleflag Great Britain
7723,0 pts
Mixed Dressage Grand Prix Special  Teammedailleflag Denmark
7540,0 pts
Mixed Dressage Grand Prix Special  Teammedailleflag Netherlands
7479,5 pts
Mixed Dressage Grand Prix Special  Teammedailleflag Sweden
7210,0 pts
Mixed Dressage Grand Prix Special  Teammedailleflag Spain
7198,5 pts
Mixed Dressage Grand Prix Special  Teammedailleflag Portugal
6965,5 pts

Fencing

Men's Épée  medailleflag Romain CANNONE (FRA)
Men's Épée  medailleflag Gergely SIKLOSI (HUN)
Men's Épée  medailleflag Igor REIZLIN (UKR)
Men's Épée  medailleflag Andrea SANTARELLI (ITA)
Men's Épée  Teammedailleflag Japan
Men's Épée  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
Men's Épée  Teammedailleflag Republic Of Korea
Men's Épée  Teammedailleflag People'S Republic Of China
Men's Foil  medailleflag CHEUNG Ka Long (HKG)
Men's Foil  medailleflag Daniele GAROZZO (ITA)
Men's Foil  medailleflag Alexander CHOUPENITCH (CZE)
Men's Foil  medailleflag Takahiro SHIKINE (JPN)
Men's Foil  Teammedailleflag France
Men's Foil  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
Men's Foil  Teammedailleflag United States Of America
Men's Foil  Teammedailleflag Japan
Men's Sabre  Teammedailleflag Republic Of Korea
Men's Sabre  Teammedailleflag Italy
Men's Sabre  Teammedailleflag Hungary
Men's Sabre  Teammedailleflag Germany
Women's Épée  Teammedailleflag Estonia
Women's Épée  Teammedailleflag Republic Of Korea
Women's Épée  Teammedailleflag Italy
Women's Épée  Teammedailleflag People'S Republic Of China
Women's Foil  medailleflag Lee KIEFER (USA)
Women's Foil  medailleflag Inna DERIGLAZOVA (ROC)
Women's Foil  medailleflag Larisa KOROBEYNIKOVA (ROC)
Women's Foil  medailleflag Alice VOLPI (ITA)
Women's Foil  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
Women's Foil  Teammedailleflag France
Women's Foil  Teammedailleflag Italy
Women's Foil  Teammedailleflag United States Of America
Women's Sabre  medailleflag Sofia POZDNIAKOVA (ROC)
Women's Sabre  medailleflag Sofiya VELIKAYA (ROC)
Women's Sabre  medailleflag Manon BRUNET (FRA)
Women's Sabre  medailleflag Anna MARTON (HUN)
Women's Sabre  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
Women's Sabre  Teammedailleflag France
Women's Sabre  Teammedailleflag Republic Of Korea
Women's Sabre  Teammedailleflag Italy

Football

Golf

Men's Golf  medailleflag Xander SCHAUFFELE (USA)
266 pts
Men's Golf  medailleflag Rory SABBATINI (SVK)
267 pts
Men's Golf  medailleflag PAN C.t. (TPE)
269 pts
Men's Golf  medailleflag Paul CASEY (GBR)
269 pts
Men's Golf  medailleflag Hideki MATSUYAMA (JPN)
269 pts
Men's Golf  medailleflag Rory McILROY (IRL)
269 pts
Men's Golf  medailleflag Collin MORIKAWA (USA)
269 pts
Men's Golf  medailleflag Sebastian MUNOZ (COL)
269 pts
Men's Golf  medailleflag Mito PEREIRA (CHI)
269 pts
Men's Golf  medailleflag Joaquin NIEMANN (CHI)
270 pts
Men's Golf  medailleflag Cameron SMITH (AUS)
270 pts
Men's Golf  medailleflag Sepp STRAKA (AUT)
270 pts
Men's Golf  medailleflag Corey CONNERS (CAN)
271 pts
Men's Golf  medailleflag Abraham ANCER (MEX)
272 pts
Men's Golf  medailleflag Viktor HOVLAND (NOR)
272 pts
Men's Golf  medailleflag Christiaan BEZUIDENHOUT (RSA)
273 pts
Men's Golf  medailleflag Tommy FLEETWOOD (GBR)
273 pts
Men's Golf  medailleflag Alex NOREN (SWE)
273 pts
Men's Golf  medailleflag Thomas PIETERS (BEL)
273 pts
Men's Golf  medailleflag Jhonattan VEGAS (VEN)
273 pts
Men's Golf  medailleflag Scott VINCENT (ZIM)
273 pts
Men's Golf  medailleflag Thomas DETRY (BEL)
274 pts
Men's Golf  medailleflag IM Sungjae (KOR)
274 pts
Men's Golf  medailleflag Shane LOWRY (IRL)
274 pts
Men's Golf  medailleflag Patrick REED (USA)
274 pts
Men's Golf  medailleflag Justin THOMAS (USA)
274 pts
Men's Golf  medailleflag Joachim B HANSEN (DEN)
275 pts
Men's Golf  medailleflag Jazz JANEWATTANANOND (THA)
275 pts
Men's Golf  medailleflag Renato PARATORE (ITA)
275 pts
Men's Golf  medailleflag Matthias SCHWAB (AUT)
275 pts
Men's Golf  medailleflag Sami VALIMAKI (USA)
275 pts
Men's Golf  medailleflag KIM Si Woo (KOR)
276 pts
Men's Golf  medailleflag Guido MIGLIOZZI (ITA)
276 pts
Men's Golf  medailleflag WU Ashun (CHN)
276 pts
Men's Golf  medailleflag Romain LANGASQUE (FRA)
277 pts
Men's Golf  medailleflag Hurly LONG (GER)
277 pts
Men's Golf  medailleflag Fabrizio ZANOTTI (PAR)
277 pts
Men's Golf  medailleflag Adri ARNAUS (ESP)
278 pts
Men's Golf  medailleflag Rasmus HOEJGAARD (DEN)
278 pts
Men's Golf  medailleflag Rikuya HOSHINO (JPN)
278 pts
Men's Golf  medailleflag YUAN Yechun (CHN)
278 pts
Men's Golf  medailleflag Ryan FOX (NZL)
279 pts
Men's Golf  medailleflag Anirban LAHIRI (IND)
279 pts
Men's Golf  medailleflag Carlos ORTIZ (MEX)
279 pts
Men's Golf  medailleflag Gunn CHAROENKUL (THA)
280 pts
Men's Golf  medailleflag Max KIEFFER (GER)
280 pts
Men's Golf  medailleflag Henrik NORLANDER (SWE)
280 pts
Men's Golf  medailleflag Antoine ROZNER (FRA)
280 pts
Men's Golf  medailleflag Kalle SAMOOJA (FIN)
280 pts
Men's Golf  medailleflag Mackenzie HUGHES (CAN)
281 pts
Men's Golf  medailleflag Marc LEISHMAN (AUS)
282 pts
Men's Golf  medailleflag Adrian MERONK (POL)
282 pts
Men's Golf  medailleflag Garrick HIGGO (RSA)
284 pts
Men's Golf  medailleflag Kristian Krogh JOHANNESSEN (NOR)
284 pts
Men's Golf  medailleflag Juvic PAGUNSAN (PHI)
285 pts
Men's Golf  medailleflag Udayan S MANE (IND)
287 pts
Men's Golf  medailleflag Rafael CAMPOS (PUR)
288 pts
Men's Golf  medailleflag Gavin GREEN (MAS)
288 pts
Men's Golf  medailleflag Jorge CAMPILLO (ESP)
289 pts
Men's Golf  medailleflag Ondrej LIESER (CZE)
294 pts

Gymnastic artistic

Men's   Teammedailleflag Russian Olympic Commette
262,500 pts
Men's   Teammedailleflag Japan
262,397 pts
Men's   Teammedailleflag People'S Republic Of China
261,894 pts
Men's   Teammedailleflag Great Britain
261,894 pts
Men's   Teammedailleflag United States Of America
255,760 pts
Men's   Teammedailleflag Switzerland
250,927 pts
Men's   Teammedailleflag Ukraine
246,394 pts
Men's   Teammedailleflag Germany
238,495pts
Men's Rings  medailleflag LIU Yang (CHN)
15,500 pts
Men's Rings  medailleflag YOU Hao (CHN)
15,300 pts
Men's Rings  medailleflag Eleftherios PETROUNIAS (GRE)
15,200 pts
Men's Rings  medailleflag Samir AIT SAID (FRA)
14,900 pts
Men's Rings  medailleflag Ibrahim COLAK (TUR)
14,866 pts
Men's Rings  medailleflag Denis ABLIAZIN (ROC)
14,833 pts
Men's Rings  medailleflag Adem ASIL (TUR)
14,600 pts
Men's Rings  medailleflag Arthur ""Tutu"" NABARRETE ZANETTI (BRA)
14,133 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Rhys MC CLENAGHAN (IRL)
13,100 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Kohei KAMEYAMA (JPN)
14,600 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag David BELYAVSKIY (ROC)
14,833 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Kazuma KAYA (JPN)
14,900 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag LEE Chih Kai (TPE)
15,400 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Max WHITLOCK (GBR)
pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Alec YODER (USA)
pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag SUN Wei (CHN)
pts
Men's All-round  medailleflag Daiki HASHIMOTO (JPN)
88,465 pts
Men's All-round  medailleflag Ruoteng XIAO (BRA)
88,065 pts
Men's All-round  medailleflag Nikita NAGORNYY (RUS)
88,031 pts
Men's All-round  medailleflag SUN Wei (CHN)
87,798 pts
Men's All-round  medailleflag Takeru KITAZONO (JPN)
86,698 pts
Men's All-round  medailleflag Artur DALALOYAN (ROC)
86,248 pts
Men's All-round  medailleflag TANG Chia-Hung (TPE)
84,798 pts
Men's All-round  medailleflag James HALL (GBR)
84,598 pts
Men's All-round  medailleflag Joe FRASER (GBR)
84,499 pts
Men's All-round  medailleflag Brody MALONE (USA)
84,465 pts
Men's All-round  medailleflag Illia KOVTUN (UKR)
83,797 pts
Men's All-round  medailleflag Samuel MIKULAK (USA)
83,164 pts
Men's All-round  medailleflag Benjamin GISCHARD (SUI)
82,732 pts
Men's All-round  medailleflag Milad KARIMI (KAZ)
82,530 pts
Men's All-round  medailleflag Adem ASIL (TUR)
82,499 pts
Men's All-round  medailleflag Eddy YUSOF (SUI)
81,732 pts
Men's All-round  medailleflag Caio SOUZA (BRA)
81,532 pts
Men's All-round  medailleflag Lukas DAUSER (GER)
81,290 pts
Men's All-round  medailleflag Petro PAKHNIUK (UKR)
81,265 pts
Men's All-round  medailleflag Diogo SOARES (BRA)
81,198 pts
Men's All-round  medailleflag LEE Chih Kai (TPE)
80,699 pts
Men's All-round  medailleflag LEE Junho (KOR)
80,464 pts
Men's All-round  medailleflag Philipp HERDER (GER)
78,565 pts
Men's All-round  medailleflag Ahmet ONDER (TUR)
DNF
Men's Side horse vault  medailleflag SHIN Jeahwan (KOR)
14"783 pts
Men's Side horse vault  medailleflag Denis ABLIAZIN (ROC)
14,783 pts
Men's Side horse vault  medailleflag Artur DAVTYAN (ARM)
14,733 pts
Men's Side horse vault  medailleflag Carlos Edriel YULO (PHI)
14,716 pts
Men's Side horse vault  medailleflag Nikita NAGORNYY (ROC)
14,716 pts
Men's Side horse vault  medailleflag Adem ASIL (TUR)
14,449 pts
Men's Side horse vault  medailleflag Ahmet ONDER (TUR)
14,066 pts
Men's Side horse vault  medailleflag Caio SOUZA (BRA)
13,683 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Artem DOLGOPYAT (ISR)
14,933 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Rayderley ZAPATA (ESP)
14,933 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Ruoteng XIAO (BRA)
14,766 pts
Men's Floor exercises  medailleflag RYU Sunghyun (KOR)
14,233 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Milad KARIMI (KAZ)
14,133 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Yul MOLDAUER (USA)
13,533 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Nikita NAGORNYY (ROC)
13,066 pts
Men's Floor exercises  medailleflag KIM Hansol (KOR)
13,066 pts
Women's   Teammedailleflag Russian Olympic Commette
169,528 pts
Women's   Teammedailleflag United States Of America
166,096 pts
Women's   Teammedailleflag Great Britain
164,096 pts
Women's   Teammedailleflag Italy
163,638 pts
Women's   Teammedailleflag Japan
163,280 pts
Women's   Teammedailleflag France
163,264 pts
Women's   Teammedailleflag People'S Republic Of China
161,196 pts
Women's   Teammedailleflag Belgium
159,695 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Nina DERWAEL (BEL)
15,200 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Anastasiia ILIANKOVA (ROC)
14,833 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Sunisa LEE (USA)
14,500 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag LU Yufei (CHN)
14,400 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Elisabeth ""Eli"" SEITZ (GER)
14,400 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Mélanie DE JESUS DOS SANTOS (FRA)
14,033 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag FAN Yilin (CHN)
13,900 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Angelina MELNIKOVA (ROC)
13,066 pts
Women's All-round  medailleflag Sunisa LEE (USA)
57,433 pts
Women's All-round  medailleflag Rebeca ANDRADE (BRA)
57,298 pts
Women's All-round  medailleflag Angelina MELNIKOVA (ROC)
57,199 pts
Women's All-round  medailleflag Vladislava URAZOVA (ROC)
56,966 pts
Women's All-round  medailleflag Mai MURAKAMI (JPN)
56,032 pts
Women's All-round  medailleflag Nina DERWAEL (BEL)
55,965 pts
Women's All-round  medailleflag TANG Xijing (CHN)
54,498 pts
Women's All-round  medailleflag Jade CAREY (USA)
54,199 pts
Women's All-round  medailleflag Elisabeth ""Eli"" SEITZ (GER)
54,066 pts
Women's All-round  medailleflag Jessica GADIROVA (GBR)
53,965 pts
Women's All-round  medailleflag Mélanie DE JESUS DOS SANTOS (FRA)
53,698 pts
Women's All-round  medailleflag Carolann HEDUIT (FRA)
53,565 pts
Women's All-round  medailleflag Jennifer GADIROVA (GBR)
53,533 pts
Women's All-round  medailleflag Zsofia KOVACS (HUN)
53,433 pts
Women's All-round  medailleflag Giulia STEINGRUBER (SUI)
53,366 pts
Women's All-round  medailleflag Brooklyn MOORS (CAN)
53,299 pts
Women's All-round  medailleflag Kim BUI (GER)
52,998 pts
Women's All-round  medailleflag LU Yufei (CHN)
52,799 pts
Women's All-round  medailleflag Martina MAGGIO (ITA)
52,565 pts
Women's All-round  medailleflag Alice D'AMATO (ITA)
51,899 pts
Women's All-round  medailleflag LEE Yunseo (KOR)
51,632 pts
Women's All-round  medailleflag Roxana POPA (ESP)
51,533 pts
Women's All-round  medailleflag Jutta VERKEST (BEL)
51,232 pts
Women's All-round  medailleflag Lieke WEVERS (NED)
51,098 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Rebeca ANDRADE (BRA)
15,083 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Mykayla SKINNER (USA)
14,916 pts
Women's Side horse vault  medailleflag YEO Seojeong (KOR)
14,733 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Alexa MORENO (MEX)
14,716 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Angelina MELNIKOVA (ROC)
14,683 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Liliia AKHAIMOVA (ROC)
14,666 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Shallon OLSEN (CAN)
14,550 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Jade CAREY (USA)
12,416 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Jade CAREY (USA)
14,366 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Vanessa ""The Cannibal or Tin" FERRARI (ITA)
14,200 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Angelina MELNIKOVA (ROC)
14,166 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Mai MURAKAMI (JPN)
14,166 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Rebeca ANDRADE (BRA)
14,033 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Jessica GADIROVA (GBR)
14,000 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Jennifer GADIROVA (GBR)
14,000 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Viktoriia LISTUNOVA (ROC)
12,400 pts

Gymnastic rythmic

Gymnastic trampoline

Men's   medailleflag Ivan LITVINOVICH (BLR)
61,715 pts
Men's   medailleflag DONG Dong (CHN)
61,235 pts
Men's   medailleflag Dylan SCHMIDT (NZL)
60,675 pts
Men's   medailleflag Uladzislau HANCHAROU (BLR)
60,565 pts
Men's   medailleflag Dmitry USHAKOV (RUS)
59,600 pts
Men's   medailleflag Andrey YUDIN (RUS)
58,235 pts
Men's   medailleflag Daiki KISHI (JPN)
57,815 pts
Men's   medailleflag Dominic CLARKE (AUS)
24,955 pts
Women's   medailleflag ZHU Xueying (CHN)
56,635 pts
Women's   medailleflag LIU Lingling (CHN)
56,350 pts
Women's   medailleflag Bryony PAGE (GBR)
55,735 pts
Women's   medailleflag Rosannagh ""Rosie"" MACLENNAN (CAN)
55,460 pts
Women's   medailleflag Megu UYAMA (JPN)
54,655 pts
Women's   medailleflag Nicole AHSINGER (USA)
54,350 pts
Women's   medailleflag Susana KOCHESOK (ROC)
54,290 pts
Women's   medailleflag Dafne NAVARRO LOZA (MEX)
48,345 pts

Handball

Hockey

Judo

Men's + 100 kg  medailleflag Lukas KRPALEK (CZE)
Men's + 100 kg  medailleflag Guram TUSHISHVILI (GEO)
Men's + 100 kg  medailleflag Teddy RINER (FRA)
Men's + 100 kg  medailleflag Tamerlan BASHAEV (ROC)
Men's + 100 kg  medailleflag Hisayoshi HARASAWA (JPN)
Men's + 100 kg  medailleflag Yakiv KHAMMO (UKR)
Men's - 60 kg  medailleflag Naohisa TAKATO (JPN)
Men's - 60 kg  medailleflag YANG Ynug Wei (TPE)
Men's - 60 kg  medailleflag Luka MKHEIDZE (FRA)
Men's - 60 kg  medailleflag Yeldos SMETOV (KAZ)
Men's - 60 kg  medailleflag KIM Won Jin (KOR)
Men's - 60 kg  medailleflag Tornike TSJAKADOEA (NED)
Men's 60 - 66 kg  medailleflag Hifumi ABE (JPN)
Men's 60 - 66 kg  medailleflag Vazha MARGVELASHVILI (GEO)
Men's 60 - 66 kg  medailleflag AN Baul (KOR)
Men's 60 - 66 kg  medailleflag Daniel CARGNIN (BRA)
Men's 60 - 66 kg  medailleflag Manuel LOMBARDO (ITA)
Men's 60 - 66 kg  medailleflag Baruch SHMAILOV (ISR)
Men's 66 - 73 kg Light weight medailleflag Shohei ONO (JPN)
Men's 66 - 73 kg Light weight medailleflag Lasha SHAVDATUASHVILI (GEO)
Men's 66 - 73 kg Light weight medailleflag AN Changrim (KOR)
Men's 66 - 73 kg Light weight medailleflag Tsogtbaatar TSEND-OCHIR (MGL)
Men's 66 - 73 kg Light weight medailleflag Rustam ORUJOV (AZE)
Men's 66 - 73 kg Light weight medailleflag Arthur MARGELIDON (CAN)
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Takanori NAGASE (JPN)
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Saeid MOLLAEI (MGL)
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Shamil BORCHASHVILI (AUT)
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Matthias CASSE (BEL)
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Dominic RESSEL (GER)
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Tato GRIGALASHVILI (GEO)
Men's 81 - 90 kg  medailleflag Lasha BEKAURI (GEO)
Men's 81 - 90 kg  medailleflag Eduard TRIPPEL (GER)
Men's 81 - 90 kg  medailleflag Davlat BOBONOV (UZB)
Men's 81 - 90 kg  medailleflag Krisztian TOTH (HUN)
Men's 81 - 90 kg  medailleflag Mihael ZGANK (TUR)
Men's 81 - 90 kg  medailleflag Mikhail IGOLNIKOV (ROC)
Men's 90 - 100 kg  medailleflag Aaron WOLF (JPN)
Men's 90 - 100 kg  medailleflag CHO Guham (KOR)
Men's 90 - 100 kg  medailleflag Jorge FONSECA (POR)
Men's 90 - 100 kg  medailleflag Niiaz ILIASOV (ROC)
Men's 90 - 100 kg  medailleflag Shady ELNAHAS (CAN)
Men's 90 - 100 kg  medailleflag Varlam LIPARTELIANI (GEO)
Women's + 78 kg  medailleflag Akira SONE (JPN)
Women's + 78 kg  medailleflag Idalys ORTIZ (CUB)
Women's + 78 kg  medailleflag Iryna KINDZERSKA (AZE)
Women's + 78 kg  medailleflag Romane DICKO (FRA)
Women's + 78 kg  medailleflag XU Shiyan (CHN)
Women's + 78 kg  medailleflag Kayra SAYIT (TUR)
Women's - 48 kg  medailleflag Distria KRASNIQI (KOS)
Women's - 48 kg  medailleflag Funa TONAKI (JPN)
Women's - 48 kg  medailleflag Urantsetseg MUNKHBAT (MGL)
Women's - 48 kg  medailleflag Daria BILODID (UKR)
Women's - 48 kg  medailleflag Catarina COSTA (POR)
Women's - 48 kg  medailleflag Shira RISHONY (ISR)
Women's 48 - 52 kg  medailleflag Uta ABE (JPN)
Women's 48 - 52 kg  medailleflag Amandine BUCHARD (FRA)
Women's 48 - 52 kg  medailleflag Odette GIUFFRIDA (ITA)
Women's 48 - 52 kg  medailleflag Chelsie GILES (GBR)
Women's 48 - 52 kg  medailleflag Reka PUPP (HUN)
Women's 48 - 52 kg  medailleflag Fabienne KOCHER (SUI)
Women's 52 - 57 kg  medailleflag Nora GJAKOVA (KOS)
Women's 52 - 57 kg  medailleflag Sarah Leonie CYSIQUE (FRA)
Women's 52 - 57 kg  medailleflag Tsukasa YOSHIDA (JPN)
Women's 52 - 57 kg  medailleflag Jessica KLIMKAIT (CAN)
Women's 52 - 57 kg  medailleflag Eteri LIPARTELIANI (GEO)
Women's 52 - 57 kg  medailleflag Kaja KAJZER (SLO)
Women's 57 - 63 kg  medailleflag Clarisse AGBEGNENOU (FRA)
Women's 57 - 63 kg  medailleflag Tina TRSTENJAK (SLO)
Women's 57 - 63 kg  medailleflag Maria CENTRACCHIO (ITA)
Women's 57 - 63 kg  medailleflag Catherine BEAUCHEMIN-PINARD (CAN)
Women's 57 - 63 kg  medailleflag Juul FRANSSEN (NED)
Women's 57 - 63 kg  medailleflag Anriquelis BARRIOS (VEN)
Women's 63 - 70 kg  medailleflag Chizuru ARAI (JPN)
Women's 63 - 70 kg  medailleflag Michaela POLLERES (AUT)
Women's 63 - 70 kg  medailleflag Madina TAIMAZOVA (ROC)
Women's 63 - 70 kg  medailleflag Sanne VAN DIJKE (NED)
Women's 63 - 70 kg  medailleflag Barbara MATIC (CRO)
Women's 63 - 70 kg  medailleflag Giovanna SCOCCIMARRO (GER)
Women's 70 - 78 kg  medailleflag Shori HAMADA (JPN)
Women's 70 - 78 kg  medailleflag Madeleine MALONGA (FRA)
Women's 70 - 78 kg  medailleflag Anna-Maria WAGNER (GER)
Women's 70 - 78 kg  medailleflag Mayra AGUIAR (BRA)
Women's 70 - 78 kg  medailleflag Kaliema ANTOMARCHI (CUB)
Women's 70 - 78 kg  medailleflag YOON Hyunji (KOR)
Mixed   Teammedailleflag France
Mixed   Teammedailleflag Japan
Mixed   Teammedailleflag Germany
Mixed   Teammedailleflag Israel
Mixed   Teammedailleflag Netherlands
Mixed   Teammedailleflag Russian Olympic Commette

Karate

Modern Pentathlon

Rowing

Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag France
6'00"33
OR
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Netherlands
6'00"53
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag People'S Republic Of China
6'03"63
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Great Britain
6'06"48
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Switzerland
6'09"05
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Poland
6'09"17
Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Teammedailleflag Ireland
6'06"43
Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Teammedailleflag Germany
6'07"29
Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Teammedailleflag Italy
6'14"30
Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Teammedailleflag Czech Republique
6'16"42
Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Teammedailleflag Belgium
6'18"10
Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Teammedailleflag Uruguay
6'24"21
Men's Pair (M2-)  Teammedailleflag Croatia
6'15"29
Men's Pair (M2-)  Teammedailleflag Romania
6'16"58
Men's Pair (M2-)  Teammedailleflag Denmark
6'19"88
Men's Pair (M2-)  Teammedailleflag Canada
6'20"43
Men's Pair (M2-)  Teammedailleflag Serbia
6'22"34
Men's Pair (M2-)  Teammedailleflag Spain
6'25"25
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag New Zealand
5'24"64
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Germany
5'25"60
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Great Britain
5'25"73
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag United States Of America
5'26"75
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Netherlands
5'27"96
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Australia
5'36"23
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Netherlands
5'32"03
WR
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Great Britain
5'33"75
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Australia
5'33"97
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Poland
5'34"27
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Italy
5'37"29
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Estonia
5'38"58
Men's Four (M4-)  Teammedailleflag Australia
5'42"76
OR
Men's Four (M4-)  Teammedailleflag Romania
5'43"13
Men's Four (M4-)  Teammedailleflag Italy
5'43"60
Men's Four (M4-)  Teammedailleflag Great Britain
5'45"78
Men's Four (M4-)  Teammedailleflag United States Of America
5'48"85
Men's Four (M4-)  Teammedailleflag Netherlands
5'50"81
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Stefanos NTOUSKOS (GRE)
6'40"45
OR
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Kjetil BORCH (NOR)
6'41"66
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Damir MARTIN (CRO)
6'42"58
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Sverri NIELSEN (DEN)
6'42"73
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Alexander VYAZOVKIN (ROC)
6'49"09
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Mindaugas GRISKONIS (LTU)
6'57"60
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Romania
6'41"03
OR
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag New Zealand
6'44"82
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Netherlands
6'45"73
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Lithuania
6'47"44
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag United States Of America
6'52"98
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Canada
6'53"19
Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Teammedailleflag Italy
6'47"54
Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Teammedailleflag France
6'47"68
Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Teammedailleflag Netherlands
6'48"03
Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Teammedailleflag Great Britain
6'48"04
Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Teammedailleflag United States Of America
6'48"54
Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Teammedailleflag Romania
6'49"40
Women's Pair (W2-)  Teammedailleflag New Zealand
6'50"19
Women's Pair (W2-)  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
6'51"45
Women's Pair (W2-)  Teammedailleflag Canada
6'52"10
Women's Pair (W2-)  Teammedailleflag Great Britain
6'54"96
Women's Pair (W2-)  Teammedailleflag Greece
6'57"11
Women's Pair (W2-)  Teammedailleflag Spain
7'00"05
Women's Eight (M8+)  Teammedailleflag Canada
5'59"13
Women's Eight (M8+)  Teammedailleflag New Zealand
6'00"04
Women's Eight (M8+)  Teammedailleflag People'S Republic Of China
6'01"21
Women's Eight (M8+)  Teammedailleflag United States Of America
6'02"78
Women's Eight (M8+)  Teammedailleflag Australia
6'03"92
Women's Eight (M8+)  Teammedailleflag Romania
6'04"06
Women's Quadruple sculls (W4x)  Teammedailleflag People'S Republic Of China
6'05"13
WR
Women's Quadruple sculls (W4x)  Teammedailleflag Poland
6'11"36
Women's Quadruple sculls (W4x)  Teammedailleflag Australia
6'12"08
Women's Quadruple sculls (W4x)  Teammedailleflag Italy
6'13"33
Women's Quadruple sculls (W4x)  Teammedailleflag Germany
6'13"41
Women's Quadruple sculls (W4x)  Teammedailleflag Netherlands
6'15"75
Women's Four (M4-)  Teammedailleflag Australia
6'15"37
OR
Women's Four (M4-)  Teammedailleflag Netherlands
6'15"71
Women's Four (M4-)  Teammedailleflag Ireland
6'20"46
Women's Four (M4-)  Teammedailleflag Great Britain
6'21"52
Women's Four (M4-)  Teammedailleflag People'S Republic Of China
6'25"13
Women's Four (M4-)  Teammedailleflag Poland
6'29"95
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Emma TWIGG (NZL)
7'13"97
OR
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Hanna PRAKATSEN (ROC)
7'17"39
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Magdalena LOBNIG (AUT)
7'19"72
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Victoria THORNLEY (GBR)
7'20"39
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Jeannine GMELIN (SUI)
7'20"91
Women's Single scull (W1x)  medailleflag JIANG Yan (CHN)
7'21"33

Rugby

Men's at 7  Teammedailleflag Fiji
Men's at 7  Teammedailleflag New Zealand
Men's at 7  Teammedailleflag Argentina
Men's at 7  Teammedailleflag Great Britain
Women's at 7  Teammedailleflag New Zealand
Women's at 7  Teammedailleflag France
Women's at 7  Teammedailleflag Fiji
Women's at 7  Teammedailleflag Great Britain

Sailing Boat

Men's One Person dinghy, Laser  medailleflag Matt WEARN (AUS)
53 pts
Men's One Person dinghy, Laser  medailleflag Tonci STIPANOVIC (CRO)
82 pts
Men's One Person dinghy, Laser  medailleflag Hermann TOMASGAARD (NOR)
85 pts
Men's One Person dinghy, Laser  medailleflag Pavlos KONTIDES (CYP)
88 pts
Men's One Person dinghy, Laser  medailleflag Philipp BUHL (GER)
91 pts
Men's One Person dinghy, Laser  medailleflag Jean Baptiste BERNAZ (FRA)
92 pts
Men's One Person dinghy, Laser  medailleflag HA Jeemin (KOR)
98 pts
Men's One Person dinghy, Laser  medailleflag Robert SCHEIDT (BRA)
104 pts
Men's One Person dinghy, Laser  medailleflag Kaarle TAPPER (FIN)
109 pts
Men's One Person dinghy, Laser  medailleflag Sam MEECH (NZL)
109 pts
Women's One person Dinghy, Laser Radial  medailleflag Anne-Marie RINDOM (DEN)
78 pts
Women's One person Dinghy, Laser Radial  medailleflag Josefin OLSSON (SWE)
81 pts
Women's One person Dinghy, Laser Radial  medailleflag Marit BOUWMEESTER (NED)
83 pts
Women's One person Dinghy, Laser Radial  medailleflag Emma PLASSCHAERT (BEL)
87 pts
Women's One person Dinghy, Laser Radial  medailleflag Tuula TENKANEN (FIN)
95 pts
Women's One person Dinghy, Laser Radial  medailleflag Sarah DOUGLAS (CAN)
100 pts
Women's One person Dinghy, Laser Radial  medailleflag Silvia ZENNARO (ITA)
106 pts
Women's One person Dinghy, Laser Radial  medailleflag Line FLEM HOEST (NOR)
111 pts
Women's One person Dinghy, Laser Radial  medailleflag Vasileia KARACHALIOU (GRE)
112 pts
Women's One person Dinghy, Laser Radial  medailleflag Alison ""Bongo"" YOUNG (GBR)
133 pts

Sailing Sailboard

Men's RS-X  medailleflag Kiran BADLOE (NED)
37 pts
Men's RS-X  medailleflag Thomas GOYARD (FRA)
74 pts
Men's RS-X  medailleflag BI Kun (CHN)
75 pts
Men's RS-X  medailleflag Yoav COHEN (ISR)
76 pts
Men's RS-X  medailleflag Mattia CAMBONI (ITA)
76 pts
Men's RS-X  medailleflag Piotr MYSZKA (POL)
79 pts
Men's RS-X  medailleflag Tom SQUIRES (GBR)
82 pts
Men's RS-X  medailleflag Mateo SANZ LANZ (SUI)
100 pts
Men's RS-X  medailleflag Pedro PASCUAL (USA)
110 pts
Men's RS-X  medailleflag Angel GRANDA ROQUE (ESP)
118 pts
Women's RS-X  medailleflag LU Yunxiu (CHN)
36 pts
Women's RS-X  medailleflag Charline "Pic" PICON (FRA)
38 pts
Women's RS-X  medailleflag Emma WILSON (GBR)
38 pts
Women's RS-X  medailleflag Marta MAGGETTI (ITA)
66 pts
Women's RS-X  medailleflag Lilian DE GEUS (NED)
72 pts
Women's RS-X  medailleflag Katy SPYCHAKOV (ISR)
85 pts
Women's RS-X  medailleflag Laerke BUHL-HANSEN (DEN)
93 pts
Women's RS-X  medailleflag CHAN Hei Man H V (HKG)
95 pts
Women's RS-X  medailleflag Zofia ""Zocha"" NOCETI-KLEPACKA (POL)
96 pts
Women's RS-X  medailleflag Patricia FREITAS (BRA)
133 pts

Shooting

Men's 10 m air rifle  medailleflag William SHANER (USA)
251,6 pts
OR
Men's 10 m air rifle  medailleflag SHENG Lihao (CHN)
250,9 pts
Men's 10 m air rifle  medailleflag YANG Haoran (CHN)
229,4 pts
Men's 10 m air rifle  medailleflag Omer AKGUN (TUR)
207,3 pts
Men's 10 m air rifle  medailleflag Istvan PENI (HUN)
186,5 pts
Men's 10 m air rifle  medailleflag Lucas KOZENIESKY (USA)
165,0 pts
Men's 10 m air rifle  medailleflag Patrick JANY (SLO)
143,7 pts
Men's 10 m air rifle  medailleflag Vladimir MASLENNIKOV (RUS)
123,0 pts
Men's 10 m air pistol  medailleflag Javad FOROUGHI (IRI)
244,8 pts
OR
Men's 10 m air pistol  medailleflag Damir MIKEC (SER)
237,9 pts
Men's 10 m air pistol  medailleflag PANG Wei (CHN)
217,6 pts
Men's 10 m air pistol  medailleflag Pavlo KOROSTYLOV (UKR)
198,9 pts
Men's 10 m air pistol  medailleflag Christian REITZ (GER)
176,6 pts
Men's 10 m air pistol  medailleflag ZHANG Bowen (CHN)
158,2 pts
Men's 10 m air pistol  medailleflag Chaudhary SAURABH (IND)
137,4 pts
Men's 10 m air pistol  medailleflag KIM Mose (KOR)
115,8 pts
Men's 25 m pistol rapid  medailleflag Jean QUIQUAMPOIX (FRA)
34 pts
OR
Men's 25 m pistol rapid  medailleflag Leuris PUPO (CUB)
29 pts
Men's 25 m pistol rapid  medailleflag LI Yuehong (CHN)
26 pts
Men's 25 m pistol rapid  medailleflag HAN Daeyoon (KOR)
22 pts
Men's 25 m pistol rapid  medailleflag Christian REITZ (GER)
18 pts
Men's 25 m pistol rapid  medailleflag Christian REITZ (GER)
18pts
Men's 25 m pistol rapid  medailleflag LIN Junmin (CHN)
12 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Changhong ZHANG (CHD)
466,0 pts
WR
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Sergey KAMENSKIY (ROC)
464,2 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Milenko SEBIC (SRB)
448,2 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jon-Hermann HEGG (NOR)
438,0 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Petar GORSA (CRO)
427,2 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Miran MARICIC (CRO)
416,2 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Yury SHCHERBATSEVICH (BLR)
406,3 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Serhiy KULISH (UKR)
402,2 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Jiri LIPTAK (CZE)
43+7 pts
OR
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag David KOSTELECKY (CZE)
43+6 pts
OR
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Matthew John COWARD HOLLEY (GBR)
33 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Jorge Martin OROZCO DIAZ (MEX)
28 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Haicheng YU (CHD)
24 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Abdulrahman AL FAIHAN (KUW)
18 pts
Men's Skeet  medailleflag Vincent HANCOCK (USA)
59 pts
OR
Men's Skeet  medailleflag Jesper HANSEN (DEN)
55 pts
Men's Skeet  medailleflag Abdullah ALRASHIDI (KUW)
46 pts
Men's Skeet  medailleflag Eetu KALLIOINEN (FIN)
36 pts
Men's Skeet  medailleflag Eric DELAUNAY (FRA)
25 pts
Men's Skeet  medailleflag Tammaro CASSANDRO (ITA)
16 pts
Women's 10 m air rifle  medailleflag YANG Qian (CHN)
251,8 pts
OR
Women's 10 m air rifle  medailleflag Anastasiia GALASHINA (ROC)
251,1 pts
Women's 10 m air rifle  medailleflag Nina CHRISTEN (SUI)
230,6 pts
Women's 10 m air rifle  medailleflag Jeanette Hegg DUESTAD (NOR)
209,3 pts
Women's 10 m air rifle  medailleflag Oceanne MULLER (FRA)
187,7 pts
Women's 10 m air rifle  medailleflag Carolynn TUCKER (USA)
166,0 pts
Women's 10 m air rifle  medailleflag KWON Eunji (KOR)
145,4 pts
Women's 10 m air rifle  medailleflag PARK Heemoon (KOR)
119,1 pts
Women's 10 m air pistol  medailleflag Vitalina BATSARASHKINA (ROC)
240,3 pts
OR
Women's 10 m air pistol  medailleflag Antoaneta KOSTADINOVA (BUL)
239,4 pts
Women's 10 m air pistol  medailleflag JIANG Ranxin (CHN)
218,0 pts
Women's 10 m air pistol  medailleflag Olena KOSTEVYCH (UKR)
197,6 pts
Women's 10 m air pistol  medailleflag LIN Yuemei (CHN)
176,6 pts
Women's 10 m air pistol  medailleflag Anna KORAKAKI (GRE)
157,4 pts
Women's 10 m air pistol  medailleflag Mathilde LAMOLLE (FRA)
134,6 pts
Women's 10 m air pistol  medailleflag Celine GOBERVILLE (FRA)
114,9 pts
Women's 25 m pistol  medailleflag Vitalina BATSARASHKINA (ROC)
38+4 pts
OR
Women's 25 m pistol  medailleflag KIM Minjung (KOR)
38+1 pts
OR
Women's 25 m pistol  medailleflag XIAO Jiaruixuan (CHN)
29 pts
Women's 25 m pistol  medailleflag Antoaneta KOSTADINOVA (BUL)
28 pts
Women's 25 m pistol  medailleflag WU Chia-Ying (TPE)
23 pts
Women's 25 m pistol  medailleflag Anna KORAKAKI (GRE)
18 pts
Women's 25 m pistol  medailleflag Doreen VENNEKAMP (GER)
14 pts
Women's 25 m pistol  medailleflag TIEN Chia Chen (TPE)
10 pts
Women's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Nina CHRISTEN (SUI)
463,9 pts
OR
Women's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Yulia ZYKOVA (ROC)
461,9 pts
Women's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Yulia KARIMOVA (ROC)
450,3 pts
Women's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jeanette Hegg DUESTAD (NOR)
439,9 pts
Women's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Sagen MADDALENA (USA)
427,8 pts
Women's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jolyn BEER (GER)
417,8 pts
Women's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Ziva DVORSAK (SLO)
406,2 pts
Women's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Andrea ARSOVIC (SRB)
402,4 pts
Women's Trap (clay pigeon)  medailleflag Zuzana REHAK STEFECEKOVA (SVK)
43 pts
OR
Women's Trap (clay pigeon)  medailleflag Kayle BROWNING (USA)
42 pts
Women's Trap (clay pigeon)  medailleflag Alessandra PERILLI (SMR)
29 pts
Women's Trap (clay pigeon)  medailleflag Laetisha SCANLAN (AUS)
26 pts
Women's Trap (clay pigeon)  medailleflag Silvana STANCO (ITA)
22 pts
Women's Trap (clay pigeon)  medailleflag Penny SMITH (AUS)
13 pts
Women's Skeet  medailleflag Amber ENGLISH (USA)
56 pts
OR
Women's Skeet  medailleflag Diana BACOSI (ITA)
55 pts
Women's Skeet  medailleflag WEI Meng (CHN)
46 pts
Women's Skeet  medailleflag Isarapa IMPRASERTSUK (THA)
36 pts
Women's Skeet  medailleflag Nadine MESSERSCHMIDT (GER)
26 pts
Women's Skeet  medailleflag Natalia VINOGRADOVA (ROC)
17 pts
Mixed 10 m air rifle  Teammedailleflag People'S Republic Of China
Mixed 10 m air rifle  Teammedailleflag United States Of America
Mixed 10 m air rifle  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
Mixed 10 m air rifle  Teammedailleflag Republic Of Korea
Mixed 10 m air pistol  Teammedailleflag People'S Republic Of China
Mixed 10 m air pistol  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
Mixed 10 m air pistol  Teammedailleflag Ukraine
Mixed 10 m air pistol  Teammedailleflag Serbia
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (ESP)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (SMR)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (USA)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (SVK)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (JPN)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (AUS)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (AUS)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (SVK)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (CHN)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (GBR)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (ROC)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (ITA)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (ROC)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (MEX)
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag  (EGY)

Skateboarding

Men's street  medailleflag Yuto HORIGOME (JPN)
37,18 pts
Men's street  medailleflag Kelvin HOEFLER (BRA)
36,15 pts
Men's street  medailleflag Jagger EATON (USA)
35,35 pts
Men's street  medailleflag Vincent MILOU (FRA)
34,14 pts
Men's street  medailleflag Angelo CARO NARVAEZ (PER)
32,87 pts
Men's street  medailleflag Aurelien GIRAUD (FRA)
29,09 pts
Men's street  medailleflag Nyjah HUSTON (USA)
26,10 pts
Men's street  medailleflag Gustavo RIBEIRO (POR)
15,05 pts
Women's street  medailleflag Momiji NISHIYA (JPN)
15,26 pts
Women's street  medailleflag Rayssa LEAL (BRA)
14,64 pts
Women's street  medailleflag Funa NAKAYAMA (JPN)
14,49 pts
Women's street  medailleflag Alexis SABLONE (USA)
13,57 pts
Women's street  medailleflag Roos ZWETSLOOT (NED)
11,26 pts
Women's street  medailleflag ZENG Wenhui (CHN)
9,66 pts
Women's street  medailleflag Margielyn DIDAL (PHI)
7,52 pts
Women's street  medailleflag Aori NISHIMURA (JPN)
6,92 pts

Softball

Women's   Teammedailleflag Japan
Women's   Teammedailleflag United States Of America
Women's   Teammedailleflag Canada
Women's   Teammedailleflag Mexico

Sport Clibing

Surf

Men's   medailleflag Italo FERREIRA (BRA)
Men's   medailleflag Kanoa IGARASHI (JPN)
Men's   medailleflag Owen WRIGHT (AUS)
Men's   medailleflag Gabriel MEDINA (BRA)
Women's   medailleflag Carissa MOORE (USA)
Women's   medailleflag Bianca BUITENDAG (RSA)
Women's   medailleflag Amuro TSUZUKI (JPN)
Women's   medailleflag Caroline MARKS (USA)

Table Tennis

Men's Single  medailleflag MA Long (CHN)
Men's Single  medailleflag FAN Zhendong (CHN)
Men's Single  medailleflag Dimitrij OVTCHAROV (GER)
Men's Single  medailleflag LIN Yun Ju (TPE)
Women's Single  medailleflag CHEN Meng (CHN)
Women's Single  medailleflag SUN Yingsha (CHN)
Women's Single  medailleflag Mima ITO (JPN)
Women's Single  medailleflag Mengyu YU (SIN)
Mixed Double  Teammedailleflag Japan
Mixed Double  Teammedailleflag People'S Republic Of China
Mixed Double  Teammedailleflag Chinese Tapei
Mixed Double  Teammedailleflag France

Taekwondo

Men's + 80 kg  medailleflag Vladislav LARIN (ROC)
Men's + 80 kg  medailleflag Dejan GEORGIEVSKI (MKD)
Men's + 80 kg  medailleflag Rafael Yunier ALBA CASTILLO (CUB)
Men's + 80 kg  medailleflag IN Kyo Don (KOR)
Men's + 80 kg  medailleflag SUN Hongyi (CHN)
Men's + 80 kg  medailleflag Ivan Konrad TRAJKOVIC (SLO)
Men's 68 - 80 kg  medailleflag Maksim KHRAMTCOV (ROC)
Men's 68 - 80 kg  medailleflag Saleh ELSHARABATY (JOR)
Men's 68 - 80 kg  medailleflag Toni KANAET (CRO)
Men's 68 - 80 kg  medailleflag Seif EISSA (EGY)
Men's 68 - 80 kg  medailleflag Abdre ORDEMANN (NOR)
Men's 68 - 80 kg  medailleflag Nikita RAFALOVICH (UZB)
Women's + 67 kg  medailleflag Milica MANDIC (SER)
Women's + 67 kg  medailleflag LEE Dabbin (KOR)
Women's + 67 kg  medailleflag Althea LAURIN (FRA)
Women's + 67 kg  medailleflag Bianca WALKDEN (GBR)
Women's + 67 kg  medailleflag Aminata Charlene TRAORE (CIV)
Women's + 67 kg  medailleflag Aleksandra KOWALCZUK (POL)
Women's 57 - 67 kg  medailleflag Matea JELIC (CRO)
Women's 57 - 67 kg  medailleflag Lauren WILLIAMS (GBR)
Women's 57 - 67 kg  medailleflag Ruth Marie Christelle GBAGBI (CIV)
Women's 57 - 67 kg  medailleflag Hedaya WAHBA (EGY)
Women's 57 - 67 kg  medailleflag Milena TITONELI (BRA)
Women's 57 - 67 kg  medailleflag Paige MCPHERSON (USA)

Tennis

Men's Double  Teammedailleflag Croatia
Men's Double  Teammedailleflag Croatia
Men's Double  Teammedailleflag New Zealand
Men's Double  Teammedailleflag United States Of America
Men's Single  medailleflag Alexander ZVEREV (GER)
Men's Single  medailleflag Karen KHACHANOV (ROC)
Men's Single  medailleflag Pablo CARRENO BUSTA (ESP)
Men's Single  medailleflag Novak DJOKOVIC (SRB)
Women's Double  Teammedailleflag Czech Republique
Women's Double  Teammedailleflag Switzerland
Women's Double  Teammedailleflag Brazil
Women's Double  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
Women's Single  medailleflag Belinda BENCIC (SUI)
Women's Single  medailleflag Marketa VONDROUSOVA (CZE)
Women's Single  medailleflag Elina SVITOLINA (UKR)
Women's Single  medailleflag Elena RYBAKINA (KAZ)
Mixed Double  Teammedailleflag Australia
Mixed Double  Teammedailleflag Serbia
Mixed Double  Teammedailleflag Greece
Mixed Double  Teammedailleflag Japan

Triathlon

Men's   medailleflag Kristian BLUMMENFELT (NOR)
1h45'04"
Men's   medailleflag Alex YEE (GBR)
1h45'15"
Men's   medailleflag Hayden WILDE (NZL)
1h45'24"
Men's   medailleflag Marten VAN RIEL (BEL)
1h45'52"
Men's   medailleflag Jonathan BROWNLEE (GBR)
1h45'53"
Men's   medailleflag Kevin McDOWELL (USA)
1h45'54"
Men's   medailleflag Bence BICSAK (HUN)
1h45'56'"
Men's   medailleflag Gustav IDEN (NOR)
1h46'00'"
Men's   medailleflag Max STUDER (SUI)
1h46'06"
Men's   medailleflag Mario MOLA (ESP)
1h46'13"
Men's   medailleflag Casper STORNES (NOR)
1h46'19"
Men's   medailleflag Fernando ALARZA (ESP)
1h46'22"
Men's   medailleflag Vincent LUIS (FRA)
1h46'24"
Men's   medailleflag Kenji NENER (JPN)
1h46'24"
Men's   medailleflag Tyler MISLAWCHUK (CAN)
1h46'28"
Men's   medailleflag Jacob BIRTWHISTLE (AUS)
1h46'32"
Men's   medailleflag Dorian CONINX (FRA)
1h46'48"
Men's   medailleflag Tayler REID (NZL)
1h46'54"
Men's   medailleflag Makoto ODAKURA (JPN)
1h47'03"
Men's   medailleflag Shachar SAGIV (ISR)
1h47'10"
Men's   medailleflag Leo BERGERE (FRA)
1h47'20"
Men's   medailleflag Andrea SALVISBERG (SUI)
1h47'25"
Men's   medailleflag Joao SILVA (POR)
1h47'30"
Men's   medailleflag Matthew HAUSER (AUS)
1h47'35"
Men's   medailleflag Javier GOMEZ NOYA (ESP)
1h47'46"
Men's   medailleflag Aaron ROYLE (AUS)
1h47'57"
Men's   medailleflag Joao PEREIRA (POR)
1h48'03"
Men's   medailleflag Manoel MESSIAS (BRA)
1h48'11"
Men's   medailleflag Tamas TOTH (HUN)
1h48'19"
Men's   medailleflag Diego MOYA (CHI)
1h48'29"
Men's   medailleflag Crisanto GRAJALES (MEX)
1h48'36"
Men's   medailleflag Dmitriy POLYANSKIY (RUS)
1h48'46"
Men's   medailleflag COGGINS Oscar (HKG)
1h48'55"
Men's   medailleflag Lukas HOLLAUS (AUT)
1h48'59"
Men's   medailleflag Ran SAGIV (ISR)
1h49'04"
Men's   medailleflag Felix DUCHAMPT (ROU)
1h49'06"
Men's   medailleflag Gianluca POZZATTI (ITA)
1h49'14"
Men's   medailleflag Jonas SCHOMBURG (GER)
1h49'34"
Men's   medailleflag Delian STATEFF (ITA)
1h50'00"
Men's   medailleflag Justus NIESCHLAG (GER)
1h50'10"
Men's   medailleflag Rostyslav PEVTSOV (AZE)
1h50'46"
Men's   medailleflag Morgan PEARSON (USA)
1h52'05"
Men's   medailleflag Igor POLYANSKIY (RUS)
1h52'07"
Men's   medailleflag Stefan ZACHAUS (LUX)
1h52'21"
Men's   medailleflag Mehdi ESSADIQ (MAR)
1h53'25"
Men's   medailleflag Irving PEREZ (MEX)
1h54'02"
Men's   medailleflag Mohamad MASO (SYR)
1h54'12"
Men's   medailleflag Russell WHITE (IRL)
1h54'40"
Men's   medailleflag Matthew SHARPE (CAN)
1h57'32"
Men's   medailleflag Henri SCHOEMAN (RSA)
DNF
Men's   medailleflag Alois KNABL (AUT)
DNF
Women's   medailleflag Flora DUFFY (BER)
1h55'36"
Women's   medailleflag Georgia TAYLOR-BROWN (JPN)
1h56'50"
Women's   medailleflag Katie ZAFERES (USA)
1h57'03"
Women's   medailleflag Rachel KLAMER (NED)
1h57'48"
Women's   medailleflag Leonie PERIAULT (NOR)
1h57'49"
Women's   medailleflag Nicola SPIRIG (SUI)
1h58'05"
Women's   medailleflag Alice BETTO (ITA)
1h58'22"
Women's   medailleflag Laura LINDEMANN (GER)
1h58'24"
Women's   medailleflag Jessica LEARMONTH (GBR)
1h58'28"
Women's   medailleflag Valerie BARTHELEMY (BEL)
1h58'49"
Women's   medailleflag Maya KINGMA (NED)
1h59'16"
Women's   medailleflag Zsanett BRAGMAYER (HUN)
2h00'00"
Women's   medailleflag Vicky HOLLAND (GBR)
2h00'10"
Women's   medailleflag Summer RAPPAPORT (USA)
2h00'19"
Women's   medailleflag Amelie KRETZ (CAN)
2h00'33"
Women's   medailleflag Taylor KNIBB (USA)
2h00'59"
Women's   medailleflag Simone ACKERMANN (RSA)
2h01'14"
Women's   medailleflag Yuko TAKAHASHI (JPN)
2h01'18"
Women's   medailleflag Jolanda ANNEN (SUI)
2h01'31"
Women's   medailleflag Verena STEINHAUSER (ITA)
2h01'47"
Women's   medailleflag Miriam CASILLAS GARCIA (ESP)
2h01'52"
Women's   medailleflag Melanie SANTOS (POR)
2h02'06"
Women's   medailleflag Carolyn HAYES (IRL)
2h02'10"
Women's   medailleflag Lotte MILLER (NOR)
2h02'43"
Women's   medailleflag Barbara RIVEROS (CHI)
2h02'46"
Women's   medailleflag Emma JEFFCOAT (AUS)
2h02'57"
Women's   medailleflag Lisa PERTERER (AUT)
2h03'00"
Women's   medailleflag Vittoria LOPES (BRA)
2h03'09"
Women's   medailleflag Nicole VAN DER KAAY (NZL)
2h03'26"
Women's   medailleflag Petra KURIKOVA (CZE)
2h04'10"
Women's   medailleflag Anabel KNOLL (GER)
2h04'45"
Women's   medailleflag Luisa BAPTISTA (BRA)
2h05'32"
Women's   medailleflag Romina BIAGIOLI (ARG)
2h07'42"
Women's   medailleflag Claire MICHEL (BEL)
2h11'05"
Women's   medailleflag Angelica OLMO (ITA)
DNF
Women's   medailleflag Elizabeth BRAVO (ECU)
LAP
Women's   medailleflag Kaidi KIVIOJA (EST)
LAP
Women's   medailleflag Ashleigh GENTLE (AUS)
LAP
Women's   medailleflag Zsofia KOVACS (HUN)
LAP
Women's   medailleflag Alexandra RAZARENOVA (RUS)
LAP
Women's   medailleflag Gillian SANDERS (RSA)
LAP
Women's   medailleflag Vendula FRINTOVA (CZE)
LAP
Women's   medailleflag Joanna BROWN (CAN)
LAP
Women's   medailleflag Basmla ELSALAMONEY (EGY)
LAP
Women's   medailleflag Anna GODOY CONTRERAS (ESP)
LAP
Women's   medailleflag Jaz HEDGELAND (AUS)
LAP
Women's   medailleflag ZHONG Mengying (CHN)
LAP
Women's   medailleflag Cecilia PEREZ (MEX)
DNF
Women's   medailleflag Julia HAUSER (AUT)
DNF
Women's   medailleflag Cassandre BEAUGRAND (FRA)
DNF
Women's   medailleflag Claudia RIVAS (MEX)
DNF
Women's   medailleflag Anastasia GORBUNOVA (ROC)
DNF
Women's   medailleflag Niina KISHIMOTO (JPN)
DNF
Women's   medailleflag Ainsley THORPE (NZL)
DNF
Mixed Relay  Teammedailleflag Great Britain
1h23'41"
Mixed Relay  Teammedailleflag United States Of America
1h23'55"
Mixed Relay  Teammedailleflag France
1h24'04"
Mixed Relay  Teammedailleflag Netherlands
1h24'34"
Mixed Relay  Teammedailleflag Belgium
1h24'36"
Mixed Relay  Teammedailleflag Germany
1h24'40"
Mixed Relay  Teammedailleflag Switzerland
1h25'27"
Mixed Relay  Teammedailleflag Italy
1h26'23"
Mixed Relay  Teammedailleflag Australia
1h26'27"
Mixed Relay  Teammedailleflag Spain
1h26'31"
Mixed Relay  Teammedailleflag Hungary
1h26'43"
Mixed Relay  Teammedailleflag New Zealand
1h26'53"
Mixed Relay  Teammedailleflag Japan
1h27'02"
Mixed Relay  Teammedailleflag Russian Olympic Commette
1h27'13"
Mixed Relay  Teammedailleflag Canada
1h27'21"
Mixed Relay  Teammedailleflag Mexico
1h28'53"
Mixed Relay  Teammedailleflag Austria
DNF

Volley-ball beach

Volley-ball indoor

Weightlifting

Men's - 61 kg  medailleflag LI Fabin (CHN)
313 kg
OR
Men's - 61 kg  medailleflag Eko Yuli IRAWAN (INA)
302 kg
Men's - 61 kg  medailleflag Igor SON (KAZ)
294 kg
Men's - 61 kg  medailleflag Yoichi ITOKAZU (JPN)
292 kg
Men's - 61 kg  medailleflag Seraj Abdulrahim M ALSALEEM (KSA)
288 kg
Men's - 61 kg  medailleflag Davide RUIU (ITA)
286 kg
Men's - 61 kg  medailleflag Shota MISHVELIDZE (GEO)
285 kg
Men's - 61 kg  medailleflag Kim Tuan THACH (VET)
NM
Men's - 61 kg  medailleflag KAO Chan-Hung (TPE)
DNF
Men's 67 - 73 kg  medailleflag SHI Zhiyong (CHN)
364 kg
WR
Men's 67 - 73 kg  medailleflag Julio Ruben MAYORA PERNIA (VEN)
346 kg
Men's 67 - 73 kg  medailleflag Rahmat Erwin ABDULLAH (INA)
364 kg
Men's 67 - 73 kg  medailleflag Briken CALJA (ALB)
341 kg
Men's 67 - 73 kg  medailleflag Bozhidar Dimitrov ANDREEV (BUL)
338 kg
Men's 67 - 73 kg  medailleflag Karem BEN HNIA (TUN)
338 kg
Men's 67 - 73 kg  medailleflag Masanori MIYAMOTO (JPN)
335 kg
Men's 67 - 73 kg  medailleflag Marin ROBU (MDA)
330 kg
Men's 67 - 73 kg  medailleflag Clarence "JR" CUMMINGS (USA)
325 kg
Men's 67 - 73 kg  medailleflag David SANCHEZ LOPEZ (ESP)
323 kg
Men's 67 - 73 kg  medailleflag Jorge Adan CARDENAS ESTRADA (MEX)
320 kg
Men's 67 - 73 kg  medailleflag Mohammed S ALHUMAYD MAHMOUD (KSA)
306 kg
Men's 67 - 73 kg  medailleflag Brandon Dean WAKELING (AUS)
291 kg
Men's 67 - 73 kg  medailleflag Abderrahim MOUM (MAR)
278 kg
Men's 73 - 81 kg  medailleflag LYU Xiaojun (CHN)
374 kg
OR
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Zacarias BONNAT MICHEL (DOM)
367 kg
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Antonino PIZZOLATO (ITA)
365 kg
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Harrison James MAURUS (USA)
361 kg
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Brayan Santiago RODALLEGAS CARVAJAL (COL)
359 kg
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Ritvars SUHAREVS (LAT)
358 kg
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Nico MUELLER (GER)
354 kg
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Andres Eduardo MATA PEREZ (ESP)
347 kg
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Arley MENDEZ PEREZ (CHI)
DNF
Men's 73 - 81 kg  medailleflag Rejepbay REJEPOV (TKM)
DNF
Men's 81 - 96 kg  medailleflag Fares Ibrahim E. H. ELBAKH (QAT)
402 kg
Men's 81 - 96 kg  medailleflag Keydomar Giovan. VALLENILLA SANCHEZ (VEN)
387 kg
Men's 81 - 96 kg  medailleflag Anton PLIESNOI (GEO)
387 kg
Men's 81 - 96 kg  medailleflag Bob SANTAVY (CAN)
386 kg
Men's 81 - 96 kg  medailleflag CHEN Po-Jen (TPE)
381 kg
Men's 81 - 96 kg  medailleflag Bekdoolot RASULBEKOV (KGZ)
374 kg
Men's 81 - 96 kg  medailleflag Bartlomiej Stefan ADAMUS (POL)
360 kg
Men's 81 - 96 kg  medailleflag YU Dongju (KOR)
360 kg
Men's 81 - 96 kg  medailleflag Toshiki YAMAMOTO (JPN)
DNF
Men's 81 - 96 kg  medailleflag Yauheni TSIKHANTSOU (BLR)
DNF
Women's + 87 kg  medailleflag LI Wenwen (CHN)
320 kg
OR
Women's + 87 kg  medailleflag Emily Jade CAMPBELL (GBR)
283 kg
Women's + 87 kg  medailleflag Sarah Elizabeth ROBLES (USA)
282 kg
Women's + 87 kg  medailleflag LEE Seon Mi (KOR)
277 kg
Women's + 87 kg  medailleflag Nurul AKMAL (INA)
256 kg
Women's + 87 kg  medailleflag Charisma AMOE-TARRANT (AUS)
243 kg
Women's + 87 kg  medailleflag Veronica Estela SALADIN TOLENTINO (DOM)
242 kg
Women's + 87 kg  medailleflag Kuinini Juanita Mechteld MANUMUA (TGA)
228 kg
Women's + 87 kg  medailleflag Eyurkenia DUVERGER PILETA (CUB)
225 kg
Women's + 87 kg  medailleflag Sarah FISCHER (AUT)
220 kg
Women's + 87 kg  medailleflag Anna Marie-Julienne A VANBELLINGHEN (BEL)
219 kg
Women's + 87 kg  medailleflag Scarleth UCELO MARROQUIN (GUA)
207 kg
Women's + 87 kg  medailleflag Bilegsaikhan ERDENEBAT (MGL)
203 kg
Women's + 87 kg  medailleflag Laurel HUBBARD (NZL)
dnf
Women's - 49 kg  medailleflag HOU Zhihui (CHN)
210 kg
OR
Women's - 49 kg  medailleflag Chanu Saikhom MIRABAI (IND)
202 kg
Women's - 49 kg  medailleflag Windy Cantika AISAH (INA)
194 kg
Women's - 49 kg  medailleflag FANG Wan-Ling (TPE)
181 kg
Women's - 49 kg  medailleflag Nina STERCKX (BEL)
180 kg
Women's - 49 kg  medailleflag Anais MICHEL (FRA)
177 kg
Women's - 49 kg  medailleflag Jourdan Elizabeth DELACRUZ (USA)
Women's - 49 kg  medailleflag Hiromi MIYAKE (JPN)
Women's 55 - 59 kg  medailleflag KUO Hsing-Chun (TPE)
236 kg
OR
Women's 55 - 59 kg  medailleflag Polina GURYEVA (TKM)
217 kg
Women's 55 - 59 kg  medailleflag Mikiko ANDOH (JPN)
214 kg
Women's 55 - 59 kg  medailleflag Dora Meiriama TCHAKOUNTE (FRA)
213 kg
Women's 55 - 59 kg  medailleflag Thi Duyen HOANG (VIE)
208 kg
Women's 55 - 59 kg  medailleflag Yusleidy Mariana FIGUEROA ROLDAN (VEN)
206 kg
Women's 55 - 59 kg  medailleflag Izabella YAYLYAN (ARM)
205 kg
Women's 55 - 59 kg  medailleflag Zoe SMITH (GBR)
200 kg
Women's 55 - 59 kg  medailleflag Maria Alexandra ESCOBAR GUERRERO (ECU)
DNF
Women's 59 - 64 kg  medailleflag Maude G CHARRON (CAN)
236 kg
Women's 59 - 64 kg  medailleflag Giorgia BORDIGNON (ITA)
232 kg
Women's 59 - 64 kg  medailleflag CHEN Wen-Huei (TPE)
230 kg
Women's 59 - 64 kg  medailleflag Mercedes Isabel PEREZ TIGRERO (COL)
227 kg
Women's 59 - 64 kg  medailleflag Sarah DAVIES (GBR)
227 kg
Women's 59 - 64 kg  medailleflag Angie Paola PALACIOS DAJOMES (ECU)
226 kg
Women's 59 - 64 kg  medailleflag Elreen Ann ANDO (PHI)
222 kg
Women's 59 - 64 kg  medailleflag Marina De La Caridad RODRIGUEZ MITJAN (CUB)
221 kg
Women's 59 - 64 kg  medailleflag Nuray LEVENT (TUR)
220 kg
Women's 59 - 64 kg  medailleflag Lisa Marie SCHWEIZER (GER)
217 kg
Women's 64 - 76 kg  medailleflag Neisi Patricia DAJOMES BARRERA (ECU)
263 kg
Women's 64 - 76 kg  medailleflag Katherine Elizabeth NYE (USA)
249 kg
Women's 64 - 76 kg  medailleflag Aremi FUENTES ZAVALA (MEX)
245 kg
Women's 64 - 76 kg  medailleflag Patricia Caroline STRENIUS (SWE)
235 kg
Women's 64 - 76 kg  medailleflag Darya NAUMAVA (BLR)
234 kg
Women's 64 - 76 kg  medailleflag Kumushkhon FAYZULLAEVA (UZB)
227 kg
Women's 64 - 76 kg  medailleflag Iryna DEKHA (UKR)
DNF
Women's 64 - 76 kg  medailleflag KIM Suhyeon (KOR)
DNF
Women's 76 - 87 kg  medailleflag WANG Zhouyu (CHN)
270 kg
Women's 76 - 87 kg  medailleflag Tamara Yajaira SALAZAR ARCE (ECU)
263 kg
Women's 76 - 87 kg  medailleflag Crismery Dominga SANTANA PEGUERO (DOM)
256 kg
Women's 76 - 87 kg  medailleflag Ankhtsetseg MUNKHJANTSAN (MGL)
252 kg
Women's 76 - 87 kg  medailleflag Gaelle Verlaine NAYO KETCHANKE (FRA)
247 kg
Women's 76 - 87 kg  medailleflag Ann ROGERS (USA)
246 kg
Women's 76 - 87 kg  medailleflag Naryury Alexandra PEREZ REVERON (VEN)
242 kg
Women's 76 - 87 kg  medailleflag Elena CILCIC (MDA)
240 kg
Women's 76 - 87 kg  medailleflag KANG Yeounhee (KOR)
231 kg
Women's 76 - 87 kg  medailleflag Lidia VALENTIN PEREZ (ESP)
225 kg
Women's 76 - 87 kg  medailleflag Clementine MEUKEUGNI NOUMBISSI (CMR)
224 kg
Women's 76 - 87 kg  medailleflag Jaqueline ANTONIA FERREIRA (BRA)
215 kg
Women's 76 - 87 kg  medailleflag Kanah ANDREWS-NAHU (NZL)
206 kg

Wrestling freestyle

Women's 68 - 76 kg  medailleflag Aline ROTTER FOCKEN (GER)
Women's 68 - 76 kg  medailleflag Adeline Maria GRAY (USA)
Women's 68 - 76 kg  medailleflag Yasemin ADAR (TUR)
Women's 68 - 76 kg  medailleflag ZHOU Qian (CHN)
Women's 68 - 76 kg  medailleflag Aiperi MEDET KYZY (KGZ)
Women's 68 - 76 kg  medailleflag Hiroe MINAGAWA (JPN)

Wrestling greco roman

Men's - 60 kg  medailleflag Luis Alberto ORTA SANCHEZ (CUB)
Men's - 60 kg  medailleflag Kenichiro FUMITA (JPN)
Men's - 60 kg  medailleflag WALIHAN Sailike (CHN)
Men's - 60 kg  medailleflag Sergey EMELIN (ROC)
Men's - 60 kg  medailleflag Lenur TEMIROV (UKR)
Men's - 60 kg  medailleflag Victor CIOBANU (MDA)
Men's 97 - 130 kg  medailleflag Mijain LOPEZ NUNEZ (CUB)
Men's 97 - 130 kg  medailleflag Iakobi KAJAIA (GEO)
Men's 97 - 130 kg  medailleflag Riza KAYAALP (TUR)
Men's 97 - 130 kg  medailleflag Sergey SEMENOV (ROC)
Men's 97 - 130 kg  medailleflag Amin MIRZAZADEH (IRI)
Men's 97 - 130 kg  medailleflag Yasmani ACOSTA FERNANDEZ (CHI)