Infos
The results are complete and definitive except IOC decision
Abreviations: WR: World Record, PR: Paralympic Record, NR: National Record, CR: Continental Record
August 1
CEREMONY | 16h00 | Opening ceremony | Reichssportfeld, Stade Olympique |
August 2
ATHLETICS | 17h30 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 10h30 | Men's Individual preliminaries | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual preliminaries | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 16h00 | Men's Individual preliminaries | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Women's Individual trials | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Women's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 11h00 | Men's Individual elimination trials | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h30 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h30 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 10h30 | Men's Individual elimination trials | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h30 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
FENCING | 09h00 | Men's Team team round 1 | Cupola Hall | |
FENCING | 17h20 | Men's Team team round 2 | Cupola Hall | |
FENCING | 20h00 | Men's Team team Semifinals | Cupola Hall | |
WEIGHTLIFTING | 20h00 | Men's Individual Feather weight | Deutschland Hall | |
WEIGHTLIFTING | 20h00 | Men's Individual Light weight | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 11h00 | Men's Individual Bantam weight round 1 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 11h00 | Men's Individual Feather weight round 1 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 14h00 | Men's Individual Light weight round 1 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 14h00 | Men's Individual Welter weight round 1 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 11h00 | Men's Individual Middle weight round 1 | Deutschland Hall | |
MODERN PENTATHLON | 09h00 | Men's Individual riding | Truppenübungsplatz Döberitz |
August 3
ATHLETICS | 16h00 | Women's Individual round 1 | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h30 | Women's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h30 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h00 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 18h00 | Men's Individual preliminaries | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual round 1 | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h15 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 09h00 | Men's Individual elimination trials | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 1: Italy - United State of America | Post Stadium | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 1: Turkey - Norway | Mommsen Stadium | |
WEIGHTLIFTING | 20h00 | Men's Individual Light-heavy weight | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's Individual Heavy weight round 1 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 11h00 | Men's Individual Bantam weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 16h00 | Men's Individual Feather weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 14h00 | Men's Individual Light weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's Individual Light-heavy weight round 1 | Deutschland Hall | |
MODERN PENTATHLON | 09h00 | Men's Individual fencing | Reichssportfeld, Stade De Tennis | |
MODERN PENTATHLON | 15h00 | Men's Individual fencing | Reichssportfeld, Stade De Tennis | |
POLO | 14h00 | Men's Team elimination match: Great Britain - Mexico | Reichssportfeld, Terrain De Polo |
August 4
ATHLETICS | 16h00 | Women's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 10h30 | Men's Individual heats | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h30 | Men's Individual heats | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h30 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 18h05 | Men's Individual heats | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h45 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h15 | Women's Individual trials | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h15 | Women's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 10h30 | Men's Individual elimination trials | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 16h30 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h45 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
FENCING | 09h00 | Women's Individual round 1 | Cupola Hall | |
FENCING | 13h00 | Women's Individual round 2 | Cupola Hall | |
FENCING | 20h00 | Women's Individual Semifinals | Cupola Hall | |
FENCING | 09h00 | Women's Team team | Cupola Hall | |
FENCING | 16h25 | Men's Team team Final | Cupola Hall | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 1: Germany - Luxembourg | Post Stadium | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 1: Japan - Sweden | Hertha-Bsc Field | |
FIELD HOCKEY | 16h30 | Men's Team elimination round, group C: France - Switzerland | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
FIELD HOCKEY | 18h00 | Men's Team elimination round, group B: Afghanistan - Denmark | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
FIELD HOCKEY | 18h00 | Men's Team elimination round, group C: Netherlands - Belgium | Reichssportfeld, Stade De Tennis | |
WRESTLING Freestyle | 11h00 | Men's Individual Heavy weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 19h00 | Men's Individual Heavy weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 20h00 | Men's Individual Heavy weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 21h00 | Men's Individual Heavy weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 11h00 | Men's Individual Bantam weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 15h00 | Men's Individual Bantam weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 11h00 | Men's Individual Feather weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 15h00 | Men's Individual Feather weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 19h00 | Men's Individual Feather weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 22h00 | Men's Individual Feather weight round 6 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 11h00 | Men's Individual Light weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 16h00 | Men's Individual Light weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 19h00 | Men's Individual Light weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 21h00 | Men's Individual Light weight round 6 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's Individual Welter weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 14h00 | Men's Individual Welter weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 16h00 | Men's Individual Welter weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 19h00 | Men's Individual Welter weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 21h00 | Men's Individual Welter weight round 6 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's Individual Middle weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 14h00 | Men's Individual Middle weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 16h00 | Men's Individual Middle weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 19h00 | Men's Individual Middle weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 21h00 | Men's Individual Middle weight round 6 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's Individual Light-heavy weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 19h00 | Men's Individual Light-heavy weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 20h00 | Men's Individual Light-heavy weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 21h00 | Men's Individual Light-heavy weight round 5 | Deutschland Hall | |
MODERN PENTATHLON | 09h00 | Men's Individual shooting | Stand De Tir À Ruhleben | |
POLO | 14h00 | Men's Team elimination match: Hungary - Germany | Reichssportfeld, Terrain De Polo | |
SAILING | 12h05 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 12h05 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 12h05 | Mixed Individual | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 12h05 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
GLIDING | 11h00 | Men's Team demonstration |
August 5
ATHLETICS | 17h00 | Men's Individual heats | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 16h30 | Men's Individual heats | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 18h00 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 13h30 | Men's Individual | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h30 | Women's Individual round 1 | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h30 | Women's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 10h30 | Men's Individual elimination trials | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 10h30 | Men's Individual elimination trials | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 16h00 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 19h00 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
FENCING | 17h00 | Women's Individual Final | Cupola Hall | |
FENCING | 09h00 | Men's Individual round 1 | Cupola Hall | |
FENCING | 17h50 | Men's Individual round 2 | Cupola Hall | |
FENCING | 21h00 | Men's Individual round 3 | Cupola Hall | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 1: Austria - Egypt | Mommsen Stadium | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 1: Poland - Hungary | Post Stadium | |
WEIGHTLIFTING | 18h00 | Men's Individual Heavy weight | Deutschland Hall | |
WEIGHTLIFTING | 18h00 | Men's Individual Middle weight | Deutschland Hall | |
FIELD HOCKEY | 16h30 | Men's Team elimination round, group A: Japan - United State of America | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
FIELD HOCKEY | 18h00 | Men's Team elimination round, group A: India - Hungary | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
WRESTLING Freestyle | 19h00 | Men's Individual Bantam weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Freestyle | 22h00 | Men's Individual Bantam weight round 6 | Deutschland Hall | |
MODERN PENTATHLON | 09h00 | Men's Individual swimming | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
POLO | 14h00 | Men's Team elimination match: Argentina - Mexico | Reichssportfeld, Terrain De Polo | |
SAILING | 10h30 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 10h30 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 10h30 | Mixed Individual | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 10h30 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel |
August 6
ATHLETICS | 16h15 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h45 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 10h30 | Men's Individual heats | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h30 | Women's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 10h30 | Men's Individual elimination trials | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h15 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h15 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 16h30 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 16h30 | Men's Individual elimination trials | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 16h30 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
CYCLING Track | 19h00 | Men's Team team round 1 | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 18h00 | Men's Individual repechage | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 18h00 | Men's Individual round 1 | B S C-Stadion | |
FENCING | 09h00 | Men's Individual Semifinals | Cupola Hall | |
FENCING | 15h00 | Men's Individual Final | Cupola Hall | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 1: Great Britain - China | Mommsen Stadium | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 1: Peru - Finland | Hertha-Bsc Field | |
HANDBALL | 17h15 | Men's Team elimination round, group A: Germany - Hungary | Police Stadium | |
HANDBALL | 17h15 | Men's Team elimination round, group B: Austria - Romania | B S V. Field | |
FIELD HOCKEY | 16h30 | Men's Team elimination round, group C: Netherlands - Switzerland | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
FIELD HOCKEY | 18h00 | Men's Team elimination round, group A: Japan - Hungary | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
FIELD HOCKEY | 18h00 | Men's Team elimination round, group B: Germany - Denmark | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Heavy weight round 1 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Bantam weight round 1 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Feather weight round 1 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Light weight round 1 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Welter weight round 1 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Middle weight round 1 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Light-heavy weight round 1 | Deutschland Hall | |
MODERN PENTATHLON | 09h00 | Men's Individual cross-country | Terrain Du Club De Golf À Wannsee | |
POLO | 14h00 | Men's Team elimination match: Hungary - Germany (replayed match) | Reichssportfeld, Terrain De Polo | |
SHOOTING | 08h30 | Men's Individual elimination | Stand De Tir Olympique À Wannsee | |
SHOOTING | 15h00 | Men's Individual Final | Stand De Tir Olympique À Wannsee | |
SHOOTING | 08h00 | Men's Individual | Stand De Tir Olympique À Wannsee | |
SAILING | 10h30 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 10h30 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 10h50 | Mixed Individual | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 10h30 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel |
August 7
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual Semifinals | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h30 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h15 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 10h00 | Men's Individual 100 m | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 11h30 | Men's Individual long jump | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual shot put | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 16h00 | Men's Individual high jump | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h45 | Men's Individual 400 m | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team elimination round: Chile - Turkey | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team elimination round: Estonia - France | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team elimination round: United State of America - Spain | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team elimination round: Switzerland - Germany | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team elimination round: Italy - Poland | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team elimination round: Peru - Egypt | Stade De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team elimination round: Czechoslovakia - Hungary | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 18h00 | Men's Team elimination round: Canada - Brazil | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 18h00 | Men's Team elimination round: Japan - China | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 18h00 | Men's Team elimination round: Latvia - Uruguay | Courts De Tennis | |
CANOEING Sprint | 18h00 | Men's Team | Piste De Régates À Grünau | |
CANOEING Sprint | 17h30 | Men's Individual | Piste De Régates À Grünau | |
CANOEING Sprint | 16h50 | Men's Team | Piste De Régates À Grünau | |
CANOEING Sprint | 17h10 | Men's Individual | Piste De Régates À Grünau | |
CANOEING Sprint | 16h30 | Men's Team | Piste De Régates À Grünau | |
CYCLING Track | 18h00 | Men's Team repechage | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 18h00 | Men's Team round 1 | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 18h00 | Men's Individual Semifinals | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 18h00 | Men's Individual Race for the 3rd and 4th places | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 18h00 | Men's Individual round 2 | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 18h00 | Men's Individual round 3 | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 18h00 | Men's Individual Final | B S C-Stadion | |
FENCING | 09h00 | Men's Team team round 1 | Cupola Hall | |
FENCING | 17h00 | Men's Team team round 2 | Cupola Hall | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 2: Germany - Norway | Post Stadium | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 2: Italy - Japan | Mommsen Stadium | |
HANDBALL | 17h15 | Men's Team elimination round, group B: Switzerland - Romania | B S V. Field | |
HANDBALL | 17h20 | Men's Team elimination round, group A: Hungary - United State of America | Police Stadium | |
FIELD HOCKEY | 16h30 | Men's Team elimination round, group A: India - United State of America | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
FIELD HOCKEY | 18h00 | Men's Team elimination round, group C: France - Belgium | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
WRESTLING Greco-roman | 19h00 | Men's Individual Heavy weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Bantam weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 18h00 | Men's Individual Bantam weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 12h15 | Men's Individual Feather weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 20h00 | Men's Individual Feather weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 18h00 | Men's Individual Light weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Welter weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 18h00 | Men's Individual Middle weight round 2 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 07h00 | Men's Individual Light-heavy weight round 2 | Deutschland Hall | |
POLO | 14h00 | Men's Team Final: Argentina - Great Britain | Reichssportfeld, Terrain De Polo | |
SHOOTING | 08h00 | Men's Individual | Stand De Tir Olympique À Wannsee | |
SAILING | 11h40 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 11h50 | Mixed Individual | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 11h40 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel |
August 8
ATHLETICS | 16h00 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 10h00 | Men's Individual 110 m hurdles | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 11h00 | Men's Individual discus throw | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual pole vault | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 16h30 | Men's Individual javelin throw | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 17h30 | Men's Individual 1,500 m | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h30 | Women's Team heats | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Men's Team heats | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 16h30 | Men's Team heats | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team consolating round 1: Canada - Hungary | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team consolating round 1: China - France | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team consolating round 1: Uruguay - Belgium | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team consolating round 1: Germany - Spain | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team consolating round 1: Egypt - Turkey | Courts De Tennis | |
CANOEING Sprint | 17h00 | Men's Individual | Piste De Régates À Grünau | |
CANOEING Sprint | 15h30 | Men's Team | Piste De Régates À Grünau | |
CANOEING Sprint | 09h30 | Men's Individual preliminaries | Piste De Régates À Grünau | |
CANOEING Sprint | 15h00 | Men's Individual Final | Piste De Régates À Grünau | |
CANOEING Sprint | 08h00 | Men's Team preliminaries | Piste De Régates À Grünau | |
CANOEING Sprint | 16h30 | Men's Team Final | Piste De Régates À Grünau | |
CANOEING Sprint | 17h30 | Men's Team demonstration | Piste De Régates À Grünau | |
CYCLING Track | 16h00 | Men's Individual | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 16h00 | Men's Team team Semifinals | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 16h00 | Men's Team team Bronze Medal Match | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 16h00 | Men's Team team round 2 | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 18h00 | Men's Team team Final | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 16h00 | Men's Team Semifinals | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 16h00 | Men's Team round 2 | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 18h00 | Men's Team Races for the 3rd and 4th places | B S C-Stadion | |
CYCLING Track | 18h00 | Men's Team Final | B S C-Stadion | |
FENCING | 09h00 | Men's Team team semifinals | Cupola Hall | |
FENCING | 18h00 | Men's Team team Final | Cupola Hall | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 2: Peru - Austria | Hertha-Bsc Field | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 2: Poland - Great Britain | Post Stadium | |
HANDBALL | 17h15 | Men's Team elimination round, group A: Germany - United State of America | Police Stadium | |
HANDBALL | 17h15 | Men's Team elimination round, group B: Austria - Switzerland | B S V. Field | |
FIELD HOCKEY | 16h30 | Men's Team elimination round, group B: Germany - Afghanistan | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
WRESTLING Greco-roman | 19h00 | Men's Individual Heavy weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 18h00 | Men's Individual Bantam weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 21h00 | Men's Individual Feather weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's Individual Light weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 21h15 | Men's Individual Light weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's Individual Welter weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 19h00 | Men's Individual Welter weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Middle weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 19h00 | Men's Individual Middle weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's Individual Light-heavy weight round 3 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 19h00 | Men's Individual Light-heavy weight round 4 | Deutschland Hall | |
SWIMMING | 15h00 | Women's Individual preliminary, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h00 | Women's Individual preliminary, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h00 | Women's Individual preliminary, heat 3 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h00 | Women's Individual preliminary, heat 4 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h00 | Women's Individual preliminary, heat 5 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 09h00 | Men's Individual preliminary, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 09h00 | Men's Individual preliminary, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 09h00 | Men's Individual preliminary, heat 3 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 09h00 | Men's Individual preliminary, heat 4 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 09h00 | Men's Individual preliminary, heat 5 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 09h00 | Men's Individual preliminary, heat 6 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 09h00 | Men's Individual preliminary, heat 7 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h00 | Men's Individual Semifinal, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h00 | Men's Individual Semifinal, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual preliminary, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual preliminary, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual preliminary, heat 3 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual preliminary, heat 4 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
POLO | 14h00 | Men's Team Bronze Medal Match: Mexico - Hungary | Reichssportfeld, Terrain De Polo | |
SHOOTING | 08h30 | Men's Individual group 1 | Stand De Tir Olympique À Wannsee | |
SHOOTING | 11h00 | Men's Individual group 2 | Stand De Tir Olympique À Wannsee | |
SHOOTING | 15h00 | Men's Individual group 3 | Stand De Tir Olympique À Wannsee | |
SAILING | 11h45 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 11h45 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 10h30 | Mixed Individual | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 11h45 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
WATER-POLO | 11h25 | Men's Team elimination round, group I: Belgium - Uruguay | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 12h05 | Men's Team elimination round, group II: Great Britain - Malta | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 12h45 | Men's Team elimination round, group IV: Switzerland - Iceland | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 13h30 | Men's Team elimination round, group IV: Austria - Sweden | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 16h15 | Men's Team elimination round, group I: Netherlands - United State of America | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 16h55 | Men's Team elimination round, group II: Hungary - Yugoslavia | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 17h35 | Men's Team elimination round, group III: Germany - France | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 18h15 | Men's Team elimination round, group III: Czechoslovakia - Japan | Reichssportfeld, Stade Nautique |
August 9
ATHLETICS | 15h00 | Men's Individual | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h30 | Women's Team Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h15 | Men's Team Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h45 | Men's Team Final | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
ATHLETICS | 15h00 | Women's Individual | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team round 2: Japan - Poland | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team round 2: Philippine Islands - Mexico | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team round 2: Uruguay - Egypt | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team round 2: United State of America - Estonia | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team round 2: Italy - Germany | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team round 2: Peru - China | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 18h00 | Men's Team round 2: Canada - Latvia | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 18h00 | Men's Team round 2: Chile - Brazil | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 18h00 | Men's Team round 2: Switzerland - Czechoslovakia | Courts De Tennis | |
FENCING | 09h00 | Men's Individual round 1 | Cupola Hall | |
FIELD HOCKEY | 16h30 | Men's Team elimination round, group C: Switzerland - Belgium | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
FIELD HOCKEY | 18h00 | Men's Team elimination round, group C: Netherlands - France | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
WRESTLING Greco-roman | 11h45 | Men's Individual Heavy weight round 4 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 19h30 | Men's Individual Heavy weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Bantam weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 19h00 | Men's Individual Bantam weight round 6 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 12h30 | Men's Individual Feather weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 19h00 | Men's Individual Feather weight round 6 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 20h45 | Men's Individual Feather weight round 7 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 13h15 | Men's Individual Light weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 18h00 | Men's Individual Light weight round 6 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 19h30 | Men's Individual Light weight round 7 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 19h30 | Men's Individual Welter weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 20h15 | Men's Individual Welter weight round 6 & 7 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Middle weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 20h00 | Men's Individual Middle weight round 6 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 11h00 | Men's Individual Light-heavy weight round 5 | Deutschland Hall | |
WRESTLING Greco-roman | 20h15 | Men's Individual Light-heavy weight round 6 | Deutschland Hall | |
SWIMMING | 15h00 | Women's Individual Semifinal, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h00 | Women's Individual Semifinal, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h20 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual Semifinal, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual Semifinal, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SAILING | 11h50 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 11h50 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 11h50 | Mixed Individual | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 11h50 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
WATER-POLO | 10h45 | Men's Team elimination round, group II: Hungary - Malta | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 11h30 | Men's Team elimination round, group I: United State of America - Uruguay | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 12h10 | Men's Team elimination round, group III: France - Japan | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 12h50 | Men's Team elimination round, group IV: Austria - Switzerland | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 15h50 | Men's Team elimination round, group III: Germany - Czechoslovakia | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 16h30 | Men's Team elimination round, group II: Great Britain - Yugoslavia | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 17h10 | Men's Team elimination round, group IV: Sweden - Iceland | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 17h50 | Men's Team elimination round, group I: Netherlands - Belgium | Reichssportfeld, Stade Nautique |
August 10
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team consolation round 2: Brazil - China | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team consolation round 2: Poland - Latvia | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team consolation round 2: Mexico - Egypt | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team consolation round 2: Czechoslovakia - Germany | Courts De Tennis | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Heavy weight series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Fly weight series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Fly weight series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Welter weight series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Welter weight series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Light-heavy weight series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Light-heavy weight series 1 | Deutschland Hall | |
CYCLING Road | 08h00 | Men's Individual 100 km | Avus North Curve, Berlin | |
CYCLING Road | 08h00 | Men's Team team 100 km | Avus North Curve, Berlin | |
FENCING | 09h00 | Men's Individual round 2 | Cupola Hall | |
FENCING | 15h00 | Men's Individual Semifinals | Cupola Hall | |
FOOTBALL | 17h00 | Men's Team Semifinal: Italy - Norway | Olympic Stadium | |
FOOTBALL | 17h30 | Men's Team round 2: Austria - Peru | Post Stadium | |
GYMNASTICS Artistic | 07h00 | Men's Team compulsory exercises and team long horse vault | Théatre De Plein Air "Dietrich-Eckart" | |
GYMNASTICS Artistic | 14h00 | Men's Team compulsory exercises and team long horse vault | Théatre De Plein Air "Dietrich-Eckart" | |
HANDBALL | 11h00 | Men's Team Match for 5th - 6th places: Romania - United State of America | B S V. Field | |
HANDBALL | 16h00 | Men's Team final round: Germany - Hungary | Police Stadium | |
HANDBALL | 16h00 | Men's Team final round: Austria - Switzerland | Police Stadium | |
FIELD HOCKEY | 16h30 | Men's Team elimination round, group A: India - Japan | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
FIELD HOCKEY | 18h00 | Men's Team elimination round, group A: Hungary - United State of America | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
SWIMMING | 15h00 | Women's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h15 | Men's Individual preliminary, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h15 | Men's Individual preliminary, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h15 | Men's Individual preliminary, heat 3 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h15 | Men's Individual preliminary, heat 4 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h15 | Men's Individual preliminary, heat 5 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h15 | Men's Individual preliminary, heat 6 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h30 | Men's Team preliminary, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h30 | Men's Team preliminary, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h30 | Men's Team preliminary, heat 3 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
DIVING | 08h00 | Men's Individual compulsory dives | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SAILING | 10h30 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 10h30 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 10h30 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
WATER-POLO | 10h50 | Men's Team elimination round, group II: Yugoslavia - Malta | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 11h30 | Men's Team elimination round, group I: Netherlands -Uruguay | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 12h10 | Men's Team elimination round, group I: Belgium - United State of America | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 13h30 | Men's Team elimination round, group III: Germany - Japan | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 17h00 | Men's Team elimination round, group II: Hungary - Great Britain | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 17h40 | Men's Team elimination round, group III: France - Czechoslovakia | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 18h20 | Men's Team elimination round, group IV: Sweden - Switzerland | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 19h00 | Men's Team elimination round, group IV: Austria - Iceland | Reichssportfeld, Stade Nautique |
August 11
ROWING | 15h00 | Men's Team round 1 | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 17h00 | Men's Individual round 1 | Piste De Régates À Grünau | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team round 3: Italy - Chile | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team round 3: Mexico - Japan | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 16h00 | Men's Team round 3: Philippine Islands - Estonia | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team round 3: Canada - Switzerland | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team round 3: Poland - Brazil | Courts De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team round 3: Uruguay - Czechoslovakia | Courts De Tennis | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Heavy weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Feather weight series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Feather weight series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Light weight series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Light weight series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Welter weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Welter weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Middle weight series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Middle weight series 1 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Light-heavy weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Light-heavy weight series 2 | Deutschland Hall | |
FENCING | 13h00 | Men's Individual Final | Cupola Hall | |
FOOTBALL | 17h00 | Men's Team Semifinal: Poland - Austria | Olympic Stadium | |
GYMNASTICS Artistic | Men's Individual | Théatre De Plein Air "Dietrich-Eckart" | ||
GYMNASTICS Artistic | Men's Individual | Théatre De Plein Air "Dietrich-Eckart" | ||
GYMNASTICS Artistic | Men's Individual | Théatre De Plein Air "Dietrich-Eckart" | ||
GYMNASTICS Artistic | Men's Individual | Théatre De Plein Air "Dietrich-Eckart" | ||
GYMNASTICS Artistic | 07h00 | Men's Individual free exercises and long horse vault | Théatre De Plein Air "Dietrich-Eckart" | |
GYMNASTICS Artistic | 14h00 | Men's Individual free exercises and long horse vault | Théatre De Plein Air "Dietrich-Eckart" | |
GYMNASTICS Artistic | Men's Individual | Théatre De Plein Air "Dietrich-Eckart" | ||
GYMNASTICS Artistic | Men's Individual | Théatre De Plein Air "Dietrich-Eckart" | ||
SWIMMING | 08h00 | Women's Individual preliminary, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 08h00 | Women's Individual preliminary, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 08h00 | Women's Individual preliminary, heat 3 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h50 | Women's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Men's Individual Semifinal, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Men's Individual Semifinal, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h30 | Men's Team Final | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
DIVING | 08h00 | Men's Individual voluntary dives | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 11h15 | Men's Team Semifinal: Netherlands - Great Britain | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 11h45 | Men's Team Semifinal: Hungary - Belgium | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 16h25 | Men's Team Semifinal: France - Sweden | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 17h05 | Men's Team Semifinal: Germany - Austria | Reichssportfeld, Stade Nautique |
August 12
ROWING | 16h30 | Men's Team round 1 | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 15h00 | Men's Team round 1 | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 16h00 | Men's Team round 1 | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 17h15 | Men's Team round 1 | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 15h45 | Men's Team round 1 | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 18h00 | Men's Individual repechage | Piste De Régates À Grünau | |
BASE-BALL | 20h00 | Men's Team demonstration | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team round 4: United State of America - Philippines Islands | Stade De Tennis | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team round 4: Mexico - Italy | Stade De Tennis | |
BASKET-BALL | 18h00 | Men's Team round 4: Canada - Uruguay | Stade De Tennis | |
BASKET-BALL | 18h00 | Men's Team round 4: Poland - Peru | Stade De Tennis | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Heavy weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Heavy weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Fly weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Fly weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Feather weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Feather weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Light weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Light weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Middle weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Middle weight series 2 | Deutschland Hall | |
FENCING | 09h00 | Men's Team team round 1 | Cupola Hall | |
FENCING | 15h00 | Men's Team team round 2 | Cupola Hall | |
GYMNASTICS Artistic | 07h00 | Women's Team team | Théatre De Plein Air "Dietrich-Eckart" | |
GYMNASTICS Artistic | 14h00 | Women's Team team | Théatre De Plein Air "Dietrich-Eckart" | |
HANDBALL | 15h00 | Men's Team final round: Germany - Switzerland | Stade Olympique | |
HANDBALL | 15h00 | Men's Team final round: Austria - Hungary | Stade Olympique | |
FIELD HOCKEY | 16h30 | Men's Team Semifinal: India - France | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
FIELD HOCKEY | 18h00 | Men's Team Semifinal: Germany - Netherlands | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
SWIMMING | 20h00 | Women's Individual Semifinal, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 20h00 | Women's Individual Semifinal, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h30 | Men's Individual preliminary, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h30 | Men's Individual preliminary, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h30 | Men's Individual preliminary, heat 3 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h30 | Men's Individual preliminary, heat 4 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h30 | Men's Individual preliminary, heat 5 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h30 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 11h20 | Women's Team preliminary, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 11h20 | Women's Team preliminary, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
DIVING | 08h00 | Women's Individual compulsory exercises | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
DIVING | 08h00 | Women's Individual voluntary dives | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
EQUESTRIAN | 08h00 | Men's Individual | Reichssportfeld, Maifeld | |
EQUESTRIAN | 14h00 | Men's Individual | Reichssportfeld, Maifeld | |
EQUESTRIAN | 09h00 | Men's Team team | Reichssportfeld, Maifeld | |
EQUESTRIAN | 14h00 | Men's Team team | Reichssportfeld, Maifeld | |
SAILING | 14h05 | Men's Team | Kieler Förde, Kiel | |
SAILING | 10h30 | Mixed Individual | Kieler Förde, Kiel | |
WATER-POLO | 12h05 | Men's Team Semifinal: Belgium - Great Britain | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 12h45 | Men's Team Semifinal: Hungary - Netherlands | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 16h25 | Men's Team Semifinal: France - Austria | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 17h05 | Men's Team Semifinal: Germany - Sweden | Reichssportfeld, Stade Nautique |
August 13
ROWING | 17h30 | Men's Team repechage | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 17h00 | Men's Team repechage | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 15h00 | Men's Team repechage | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 18h15 | Men's Team repechage | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 14h00 | Men's Team repechage | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 16h45 | Men's Team repechage | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 19h00 | Men's Individual Semifinals | Piste De Régates À Grünau | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team Semifinal: United State of America - Mexico | Stade De Tennis | |
BASKET-BALL | 18h00 | Men's Team Semifinal: Canada - Poland | Stade De Tennis | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Heavy weight series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Heavy weight series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Fly weight series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Fly weight series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Feather weight series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Feather weight series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Light weight series 2 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Light weight series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Light weight series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Welter weight series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Welter weight series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Middle weight series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Middle weight series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Light-heavy weight series 3 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Light-heavy weight series 3 | Deutschland Hall | |
FENCING | 09h00 | Men's Team team Semifinals | Cupola Hall | |
FENCING | 18h00 | Men's Team team Final | Cupola Hall | |
FOOTBALL | 16h00 | Men's Team Bronze Medal Match: Norway - Poland | Olympic Stadium | |
SWIMMING | 11h15 | Men's Individual preliminary, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 11h15 | Men's Individual preliminary, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 11h15 | Men's Individual preliminary, heat 3 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 11h15 | Men's Individual preliminary, heat 4 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 17h10 | Women's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 16h50 | Men's Individual Semifinal, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 16h50 | Men's Individual Semifinal, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 16h00 | Men's Individual preliminary, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 16h00 | Men's Individual preliminary, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 16h00 | Men's Individual preliminary, heat 3 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 16h00 | Men's Individual preliminary, heat 4 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 16h00 | Men's Individual preliminary, heat 5 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual preliminary, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual preliminary, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual preliminary, heat 3 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual preliminary, heat 4 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual preliminary, heat 5 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
DIVING | 08h30 | Women's Individual compulsory dives | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
EQUESTRIAN | 08h00 | Men's Individual | Reichssportfeld, Maifeld | |
EQUESTRIAN | 14h00 | Men's Individual | Reichssportfeld, Maifeld | |
EQUESTRIAN | 08h00 | Men's Team team | Reichssportfeld, Maifeld | |
EQUESTRIAN | 14h00 | Men's Team team | Reichssportfeld, Maifeld | |
WATER-POLO | 12h30 | Men's Team matches for 5th - 8th place: Netherlands - Austria | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 13h10 | Men's Team matches for 5th - 8th place: Suède - Great Britain | Reichssportfeld, Stade Nautique |
August 14
ROWING | 17h30 | Men's Team Final | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 16h00 | Men's Team Final | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 15h00 | Men's Team Final | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 18h00 | Men's Team Final | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 14h30 | Men's Team Final | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 17h00 | Men's Team Final | Piste De Régates À Grünau | |
ROWING | 15h30 | Men's Individual Final | Piste De Régates À Grünau | |
BASKET-BALL | 17h00 | Men's Team Bronze Medal Match: Mexico - Poland | Reichssportfeld, Stade De Tennis | |
BASKET-BALL | 18h25 | Men's Team Final: United State of America - Canada | Reichssportfeld, Stade De Tennis | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Heavy weight series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Heavy weight series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Feather weight series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Feather weight series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Light weight series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Light weight series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Welter weight series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Welter weight series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Middle weight series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Middle weight series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 15h00 | Men's Individual Light-heavy weight series 4 | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Light-heavy weight series 4 | Deutschland Hall | |
FENCING | 09h00 | Men's Individual round 1 | Cupola Hall | |
FENCING | 15h00 | Men's Individual round 2 | Cupola Hall | |
FENCING | 17h00 | Men's Individual Semifinals | Cupola Hall | |
HANDBALL | 15h00 | Men's Team Bronze Medal Match: Switzerland - Hungary | Stade Olympique | |
HANDBALL | 16h50 | Men's Team Final: Germany - Austria | Stade Olympique | |
FIELD HOCKEY | 16h30 | Men's Team Bronze Medal Match: Netherlands - France | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
SWIMMING | 15h30 | Men's Individual Semifinal, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h30 | Men's Individual Semifinal, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 16h30 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h00 | Men's Individual Semifinal, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h00 | Men's Individual Semifinal, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual Semifinal, heat 1 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 10h00 | Women's Individual Semifinal, heat 2 | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 16h45 | Women's Team Final | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
DIVING | 08h30 | Men's Individual compulsory dives | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
EQUESTRIAN | 07h00 | Men's Individual dressage | Reichssportfeld, Maifeld | |
EQUESTRIAN | 14h00 | Men's Individual dressage | Reichssportfeld, Maifeld | |
EQUESTRIAN | 07h00 | Men's Team team dressage | Reichssportfeld, Maifeld | |
EQUESTRIAN | 14h00 | Men's Team team dressage | Reichssportfeld, Maifeld | |
WATER-POLO | 11h45 | Men's Team matches for 5th - 8th place: Netherlands - Sweden | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 12h45 | Men's Team matches for 5th - 8th place: Great Britain - Austria | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 17h15 | Men's Team final pool: Belgium - France | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 17h55 | Men's Team final pool: Germany - Hungary | Reichssportfeld, Stade Nautique |
August 15
BOXING | 20h30 | Men's Individual Heavy weight Bout for the 3rd and 4th places | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Heavy weight Final | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Fly weight Bout for the 3rd and 4th place | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Fly weight Final | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Feather weight Bout for the 3rd and 4th places | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Feather weight Final | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Light weight Bout for the 3rd and 4th places | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Light weight Final | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Welter weight Bout for the 3rd and 4th places | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Welter weight Final | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Middle weight Bout for the 3rd and 4th places | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Middle weight Final | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Bout for the 3rd and 4th places | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Final | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Light-heavy weight Bout for the 3rd and 4th places | Deutschland Hall | |
BOXING | 20h30 | Men's Individual Light-heavy weight Final | Deutschland Hall | |
FENCING | 15h00 | Men's Individual Final | Cupola Hall | |
FOOTBALL | 16h00 | Men's Team Final: Italy - Austria | Olympic Stadium | |
FIELD HOCKEY | 11h00 | Men's Team Final: India - Germany | Reichssportfeld, Stade De Hockey | |
SWIMMING | 16h10 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h30 | Men's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
SWIMMING | 15h50 | Women's Individual Final | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
DIVING | 10h00 | Men's Individual voluntary dives | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
EQUESTRIAN | 07h00 | Men's Individual cross-country | Truppenübungsplatz Döberitz | |
EQUESTRIAN | 07h00 | Men's Team team cross-country | Truppenübungsplatz Döberitz | |
WATER-POLO | 17h15 | Men's Team final pool: Germany - Belgium | Reichssportfeld, Stade Nautique | |
WATER-POLO | 17h55 | Men's Team final pool: Hungary - France | Reichssportfeld, Stade Nautique |
August 16
EQUESTRIAN | 10h00 | Men's Individual jumping | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
EQUESTRIAN | 10h00 | Men's Team team jumping | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
EQUESTRIAN | 15h00 | Men's Individual Prix des Nations | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
EQUESTRIAN | 15h00 | Men's Team team Prix des Nations | Reichssportfeld, Stade Olympique | |
CEREMONY | 15h00 | Closing ceremony | Reichssportfeld, Stade Olympique |