marcolympics
2012 London Summer

Welcome Day Sport Resuts Français
poster
  The 14th Paralympic Games Torche
Mascotte
medaille de vainqueur

Infos

The results are definitive except IPC decision
Abreviations: WR: World Record, PR: Paralympic Record, NR: National Record, CR: Continental Record, AF: African Record, AM: American Record, AS: Asian Record, ER: European Record, OC: Oceanian Record

Archery

Men's compound W1  medailleflag Jeff FABRY (USA) W1
Men's compound W1  medailleflag David DRAHONINSKY (CZE) W1
Men's compound W1  medailleflag Norbert MURPHY (CAN) W1
Men's compound W1  medailleflag Osmo KINNUNEN (FIN) W1
Men's compound open   medailleflag Jere FORSBERG (FIN) W2
Men's compound open   medailleflag Matt STUTZMAN (USA) ST
Men's compound open   medailleflag Dogan HANCI (TUR) W2
Men's compound open   medailleflag Guillermo RODRIGUEZ GONZALEZ (ESP) ST
Men's recurve Standing  medailleflag Timur TUCHINOV (RUS) ST
Men's recurve Standing  medailleflag Oleg SHESTAKOV (RUS) ST
Men's recurve Standing  medailleflag Mikhail OYUN (RUS) ST
Men's recurve Standing  medailleflag Eric BENNETT (USA) ST
Men's recurve W1, W2  medailleflag Oscar DE PELLEGRI (ITA) W2
Men's recurve W1, W2  medailleflag Hasihin SANAWI (MAS) W2
Men's recurve W1, W2  medailleflag Lung Hui TSENG (TPE) W2
Men's recurve W1, W2  medailleflag Ebrahim RANJBARKIVAJ (IRI) W2
Men's recurve open   Teammedailleflag Russian Federation
Men's recurve open   Teammedailleflag Republic of Korea
Men's recurve open   Teammedailleflag People's Republic of China
Men's recurve open   Teammedailleflag Great Britain
Women's compound open   medailleflag Danielle 3569 (GBR)
Women's compound open   medailleflag Mei CLARKE (GBR)
Women's compound open   medailleflag Stepanida ARTAKHINOVA (RUS)
Women's compound open   medailleflag Marina LYZHNIKOVA (RUS)
Women's recurve Standing  medailleflag Huilian YAN (CHN)
Women's recurve Standing  medailleflag Hwa-Sook LEE (KOR) Standing
Women's recurve Standing  medailleflag Milena OLSZEWSKA (POL) Standing
Women's recurve Standing  medailleflag Javzmaa BYAMBASUREN (MGL)
Women's recurve W1, W2  medailleflag Zahra NEMATI (IRI) W2
Women's recurve W1, W2  medailleflag Elisabetta MIJNO (ITA)
Women's recurve W1, W2  medailleflag Jinzhi LI (CHN)
Women's recurve W1, W2  medailleflag Veronica FLORENO (ITA)
Mixed recurve open   Teammedailleflag People's Republic of China
1714 pts
Mixed recurve open   Teammedailleflag Islamic Republic of Iran
1646 pts
Mixed recurve open   Teammedailleflag Republic of Korea
1639 pts
Mixed recurve open   Teammedailleflag Italy
1585 pts
Mixed recurve open   Teammedailleflag Turkey
1568 pts
Mixed recurve open   Teammedailleflag Great Britain
1549 pts
Mixed recurve open   Teammedailleflag Czech Republique
1413 pts

Athletics

Men's 1 500 m T11  medailleflag Samwel Mushai KIMANI (KEN) T11 James BOIT (guide)
3'58"37
WR
Men's 1 500 m T11  medailleflag Odair SANTOS (BRA) T11 Carlos Antonio dos SANTOS (Guide)
4'03"66
CR
Men's 1 500 m T11  medailleflag Jason Joseph DUNKERLEY (CAN) T11 Joshua KARANJA (guide)
4'07"56
Men's 1 500 m T11  medailleflag Cristian VALENZUELA (CHI) T11 Cristopher GUAJARDO (Guide)
4'07"79
Men's 1 500 m T11  medailleflag William SOSA (COL) T11 Cesar CHAVARRO DIAS (Guide)
4'13"53
Men's 1 500 m T11  medailleflag Mikael ANDERSEN (DEN) T11 Laust BENGTSEN (Guide)
4'16"12
Men's 1 500 m T12, 13  medailleflag Abderrahim ZHIOU (TUN) T12
3'48"31
WR
Men's 1 500 m T12, 13  medailleflag David KORIR (KEN) T13
3'48"34
WR
Men's 1 500 m T12, 13  medailleflag David DEVINE (GBR) T12
3'49"79
CR
Men's 1 500 m T12, 13  medailleflag Tarik ZALZOULI (MAR) T13
3'52"12
Men's 1 500 m T12, 13  medailleflag Henry KIRWA (KEN) T13
3'53"55
Men's 1 500 m T12, 13  medailleflag Tim PRENDERGAST (NZL) T13
3'53"60
Men's 1 500 m T12, 13  medailleflag Lukasz WIETECKI (POL) T13
3'56"26
Men's 1 500 m T12, 13  medailleflag Alexey AKHTYAMOV (RUS) T13
3'56"29
Men's 1 500 m T12, 13  medailleflag Abdelillah MAME (MAR) T13
3'56"29
Men's 1 500 m T12, 13  medailleflag El Amin CHENTOUF (MAR) T12
4'00"43
Men's 1 500 m T12, 13  medailleflag Ignacio AVILA RODRIGUEZ (ESP) B Joan FONT BERTOLI (PLT)
4'04"83
Men's 1 500 m T12, 13  medailleflag Egor SHAROV (RUS) T12
4'10"83
Men's 1 500 m T20  medailleflag Peyman NASIRI BAZANJANI (IRI) T20
3'58"49
Men's 1 500 m T20  medailleflag Daniel PEK (POL) T20
3'59"45
Men's 1 500 m T20  medailleflag Rafal KORC (POL) T20
3'59"53
Men's 1 500 m T20  medailleflag Andriy GOLINEY (UKR) T20
4'00"21
Men's 1 500 m T20  medailleflag Viacheslav KHRUSTALEV (RUS) T20
4'01"99
Men's 1 500 m T20  medailleflag Steve MORRIS (GBR) T20
4'02"50
Men's 1 500 m T20  medailleflag Viktor SHCHERBYNA (UKR) T20
4'04"77
Men's 1 500 m T20  medailleflag Jose MARTINEZ MOROTE (ESP) T2
4'04"85
Men's 1 500 m T20  medailleflag Yuya KIMURA (JPN) T20
4'10"85
Men's 1 500 m T20  medailleflag Kuniaki ISHII (JPN) T20
4'13"35
Men's 1 500 m T20  medailleflag Michael MURRAY (USA) T20
4'18"78
Men's 1 500 m T37  medailleflag Michael MCKILLOP (IRL) T37
4'08"11
PR
Men's 1 500 m T37  medailleflag Brad SCOTT (AUS) T37
4'14"47
Men's 1 500 m T37  medailleflag Mohamed CHARMI (TUN) T37
4'14"90
CR
Men's 1 500 m T37  medailleflag Madjid DJEMAI (ALG) T37
4'16"50
Men's 1 500 m T37  medailleflag Faycel OTHMANI (TUN) T37
4'19"94
Men's 1 500 m T37  medailleflag Hafid AHARAK (MAR) T37
4'21"47
Men's 1 500 m T37  medailleflag Dean MILLER (GBR) T37
4'21"57
Men's 1 500 m T37  medailleflag Djamel MASTOURI (FRA) T37
4'27"02
Men's 1 500 m T37  medailleflag Oleksandr DRIHA (UKR) T37
4'27"48
Men's 1 500 m T37  medailleflag Khaled HANANI (ALG) T37
4'29"23
Men's 1 500 m T46  medailleflag Abraham TARBEI (KEN) T46
3'50"15
WR
Men's 1 500 m T46  medailleflag Wondiye Fikre INDELBU (ETH) T46
3'50"87
Men's 1 500 m T46  medailleflag Samir NOUIOUA (ALG) T46
3'51"80
Men's 1 500 m T46  medailleflag David EMONG (UGA) T46
3'58"47
Men's 1 500 m T46  medailleflag Mohamed FOUZAI (TUN) T46
3'58"79
Men's 1 500 m T46  medailleflag Matthew SILCOCKS (AUS) T46
3'59"79
Men's 1 500 m T46  medailleflag Jonah Kipkemoi CHESUM (KEN) T46
4'00"38
Men's 1 500 m T46  medailleflag Cahit KILICASLAN (TUR) T46
4'00"77
Men's 1 500 m T46  medailleflag Chris HAMMER (USA) T46
4'01"76
Men's 1 500 m T46  medailleflag Davide DALLA PALMA (ITA) T46
4'02"26
Men's 1 500 m T46  medailleflag Stanley CHERUIYOT (KEN) T46
4'02"54
Men's 1 500 m T54  medailleflag David WEIR (GBR) T54
4'12"09
Men's 1 500 m T54  medailleflag Prawat WAHORAM (THA) T54
4'12"32
Men's 1 500 m T54  medailleflag Gyu Dae KIM (KOR) T54
4'12"57
Men's 1 500 m T54  medailleflag Marcel HUG (SUI) T54
4'12"76
Men's 1 500 m T54  medailleflag Saichon KONJEN (THA) T54
4'12"84
Men's 1 500 m T54  medailleflag Chengming LIU (CHN) T54
4'12"86
Men's 1 500 m T54  medailleflag Kurt FEARNLEY (AUS) T54
4'13"23
Men's 1 500 m T54  medailleflag Yang LIU (CHN) T54
4'13"63
Men's 1 500 m T54  medailleflag Lixin ZHANG (CHN) T54
4'14"05
Men's 1 500 m T54  medailleflag Josh CASSIDY (CAN) T54
4'14"70
Men's 100 m T11  medailleflag Lei XUE (CHN) T11 Lin WANG (guide)
11"17
Men's 100 m T11  medailleflag Lucas PRADO (BRA) T11 Justino BARBOSA dos SANTOS (guide)
11"25
Men's 100 m T11  medailleflag Felipe GOMES (BRA) T11 Leonardo SOUZA LOPES (Guide)
11"27
Men's 100 m T11  medailleflag Jose Sayovo ARMANDO (ANG) T11 Nicolau PALANCA (Guide)
11"36
Men's 100 m T12  medailleflag Fedor TRIKOLICH (RUS) T12
10"81
Men's 100 m T12  medailleflag Mateusz MICHALSKI (POL) T12
10"88
Men's 100 m T12  medailleflag Yansong LI (CHN) T12
10"91
CR
Men's 100 m T12  medailleflag Maximiliano RODRIGUEZ (ESP) T12
11"20
Men's 100 m T13  medailleflag Jason SMYTH (IRL) T13
10"46
WR
Men's 100 m T13  medailleflag Luis Felipe GUTIERREZ (CUB) T13
11"02
Men's 100 m T13  medailleflag Jonathan NTUTU (RSA) T13
11"03
Men's 100 m T13  medailleflag Alexey LABZIN (RUS) T13
11"03
Men's 100 m T13  medailleflag Artem LOGINOV (RUS) T13
11"18
Men's 100 m T13  medailleflag Radoslav ZLATANOV (BUL) T13
11"25
Men's 100 m T13  medailleflag Braedon Samuel DOLFO (CAN) T13
11"27
Men's 100 m T13  medailleflag Andre ANDRADE (BRA) T13
11"28
Men's 100 m T34  medailleflag Walid KTILA (TUN) T34
15"91
PR
Men's 100 m T34  medailleflag Rheed MCCRACKEN (AUS) T34
16"30
CR
Men's 100 m T34  medailleflag Mohamed HAMMADI (UAE) T34
16"41
CR
Men's 100 m T34  medailleflag Bojan MITIC (SUI) T34
16"69
Men's 100 m T34  medailleflag Sebastien MOBRE (FRA) T34
16"73
Men's 100 m T34  medailleflag Stefan RUSCH (NED) T34
16"74
Men's 100 m T34  medailleflag Henk SCHUILING (NED) T34
17"32
Men's 100 m T34  medailleflag Nathan DEWITT (CAN) T34
17"36
Men's 100 m T35  medailleflag Iurii TSARUK (UKR) T35
12"62
PR
Men's 100 m T35  medailleflag Teboho MOKGALAGADI (RSA) T35
13"10
Men's 100 m T35  medailleflag Xinhan FU (CHN)
13"12
Men's 100 m T35  medailleflag Hernan BARRETO (ARG) T35
13"26
Men's 100 m T35  medailleflag Allel BOUKHALFA (ALG) T35
13"38
Men's 100 m T35  medailleflag Niels STEIN (GER) T35
13"52
Men's 100 m T35  medailleflag Jordan HOWE (GBR) T35
13"69
Men's 100 m T35  medailleflag Anton BUBNOV (RUS) T35
13"89
Men's 100 m T36  medailleflag Evgenii SHVETCOV (RUS) T36
12"08
PR
Men's 100 m T36  medailleflag Graeme BALLARD (GBR) T36
12"24
Men's 100 m T36  medailleflag Roman PAVLYK (UKR) T36
12"26
Men's 100 m T36  medailleflag Wa Wai SO (HKG) T36
12"28
Men's 100 m T36  medailleflag Mian CHE (CHN) T36
12"31
Men's 100 m T36  medailleflag Ben RUSHGROVE (GBR) T36
12"37
Men's 100 m T36  medailleflag Ran XU (CHN) T36
12"74
Men's 100 m T36  medailleflag Marcin MIELCZAREK (POL) T36
12"80
Men's 100 m T37  medailleflag Fanie VAN DER MERWE (RSA) T37
11"51
WR
Men's 100 m T37  medailleflag Yongbin LIANG (CHN) T37
11"51
WR
Men's 100 m T37  medailleflag Roman KAPRANOV (RUS) T37
11"56
CR
Men's 100 m T37  medailleflag Guangxu SHANG (CHN) T37
11"63
Men's 100 m T37  medailleflag Mostafa Fathalla MOHAMED (EGY) T37
11"67
Men's 100 m T37  medailleflag Sofiane HAMDI (ALG) T37
11"80
Men's 100 m T37  medailleflag Gocha KHUGAEV (RUS) T37
11"89
Men's 100 m T37  medailleflag Omar MONTEROLA (VEN) T37
DSQ
Men's 100 m T38  medailleflag Evan O'HANLON (AUS) T38
10"79
WR
Men's 100 m T38  medailleflag Dyan Neille BUIS (RSA) T38
11"11
CR
Men's 100 m T38  medailleflag Wenjun ZHOU (CHN) T38
11"22
CR
Men's 100 m T38  medailleflag Mohamed Farhat CHIDA (TUN) T38
11"44
Men's 100 m T38  medailleflag Edson PINHEIRO (BRA) T38
11"57
Men's 100 m T38  medailleflag Lorenzo ALBALADEJO MARTINEZ (ESP) T38
11"79
Men's 100 m T38  medailleflag Mykyta SENYK (UKR) T38
11"83
Men's 100 m T38  medailleflag Patrik WURM (CZE) T38
11"98
Men's 100 m T38  medailleflag Haider ALI (PAK) T37
15"89
Men's 100 m T42  medailleflag Heinrich POPOW (GER) T42
12"40
CR
Men's 100 m T42  medailleflag Scott REARDON (AUS) T42
12"43
Men's 100 m T42  medailleflag Wojtek CZYZ (GER) T42
12"52
Men's 100 m T42  medailleflag Earle CONNOR (CAN) T42
12"65
Men's 100 m T42  medailleflag Clavel KAYITARE (FRA) T42
12"73
Men's 100 m T42  medailleflag Atsushi YAMAMOTO (JPN) T42
12"92
Men's 100 m T42  medailleflag Richard WHITEHEAD (GBR) T42
12"99
Men's 100 m T42  medailleflag Shaquille VANCE (USA) T42
13"03
Men's 100 m T43, 44  medailleflag Jonnie PEACOCK (GBR) T44
10"79
PR
Men's 100 m T43, 44  medailleflag Richard BROWNE (USA) T44
11"03
Men's 100 m T43, 44  medailleflag Arnu FOURIE (RSA) T44
11"08
CR
Men's 100 m T43, 44  medailleflag Oscar PISTORIUS (RSA) T43
11"17
Men's 100 m T43, 44  medailleflag Blake LEEPER (USA) T43
11"21
Men's 100 m T43, 44  medailleflag Jerome SINGLETON (USA) T44
11"25
Men's 100 m T43, 44  medailleflag Alan Fonteles Cardoso OLIVEIRA (BRA) T43
11"33
Men's 100 m T43, 44  medailleflag Zhiming LIU (CHN) T44
11"97
Men's 100 m T45, 46  medailleflag Xu ZHAO (CHN) T45
11"05
PR
Men's 100 m T45, 46  medailleflag Raciel GONZALEZ ISIDORIA (CUB) T46
11"08
Men's 100 m T45, 46  medailleflag Ola ABIDOGUN (GBR) T46
11"23
Men's 100 m T45, 46  medailleflag Suwaibidu GALADIMA (NGR) T46
11"31
Men's 100 m T45, 46  medailleflag Tomoki TAGAWA (JPN) T46
11"32
Men's 100 m T45, 46  medailleflag Frank JOHNWILL (NGR) T46
11"34
Men's 100 m T45, 46  medailleflag Francis KOMPAON (PNG) T46
12"28
Men's 100 m T45, 46  medailleflag Yohansson NASCIMENTO (BRA) T45
1'30"79
Men's 100 m T51  medailleflag Toni PIISPANEN (FIN) T51
21"72
PR
Men's 100 m T51  medailleflag Alvise DE VIDI (ITA) T51
22"60
Men's 100 m T51  medailleflag Mohamed BERRAHAL (ALG) T51
22"97
CR
Men's 100 m T51  medailleflag Edgar Cesareo NAVARRO SANCHEZ (MEX) T51
23"35
Men's 100 m T51  medailleflag Stephen OSBORNE (GBR) T51
23"40
Men's 100 m T51  medailleflag Pieter DU PREEZ (RSA) T51
24"21
Men's 100 m T51  medailleflag John MCCARTHY (IRL) T51
25"53
Men's 100 m T51  medailleflag Satoshi INOUE (JPN) T51
26"11
Men's 100 m T52  medailleflag Raymond MARTIN (USA) T52
17"02
Men's 100 m T52  medailleflag Salvador HERNANDEZ MONDRAGON (MEX) T52
17"64
Men's 100 m T52  medailleflag Paul NITZ (USA) T52
17"99
Men's 100 m T52  medailleflag Beat BOESCH (SUI) T52
18"41
Men's 100 m T52  medailleflag Tomoya ITO (JPN) T52
18"74
Men's 100 m T52  medailleflag Josh ROBERTS (USA) T52
18"86
Men's 100 m T52  medailleflag Thomas GEIERSPICHLER (AUT) T52
19"01
Men's 100 m T52  medailleflag Peth RUNGSRI (THA) T52
19"05
Men's 100 m T53  medailleflag Mickey BUSHELL (GBR) T53
14"75
PR
Men's 100 m T53  medailleflag Yufei ZHAO (CHN) T53
15"09
Men's 100 m T53  medailleflag Shiran YU (CHN) T53
15"20
Men's 100 m T53  medailleflag Ariosvaldo Fernandes SILVA (BRA) T53
15"31
Men's 100 m T53  medailleflag Brent LAKATOS (CAN) T53
15"31
Men's 100 m T53  medailleflag Brian SIEMANN (USA) T53
15"39
Men's 100 m T53  medailleflag Hamad N M E ALADWANI (KUW) T53
15"47
Men's 100 m T53  medailleflag Zach ABBOTT (USA) T53
15"51
Men's 100 m T54  medailleflag Leo Pekka TAHTI (FIN) T54
13"79
Men's 100 m T54  medailleflag Yang LIU (CHN) T54
13"92
Men's 100 m T54  medailleflag Saichon KONJEN (THA) T54
14"10
Men's 100 m T54  medailleflag Yanfeng CUI (CHN) T54
14"11
Men's 100 m T54  medailleflag Marc SCHUH (GER) T54
14"61
Men's 100 m T54  medailleflag Curtis THOM (CAN) T54
14"74
Men's 100 m T54  medailleflag Supachai KOYSUB (THA) T54
14"74
Men's 100 m T54  medailleflag Kenny VAN WEEGHEL (NED) T54
14"87
Men's 200 m T11  medailleflag Felipe GOMES (BRA) T11 Leonardo SOUZA LOPES (Guide)
22"97
Men's 200 m T11  medailleflag Daniel SILVA (BRA) T11 Heitor DE OLIVEIRA SALES (guide)
22"99
Men's 200 m T11  medailleflag Jose Sayovo ARMANDO (ANG) T11 Nicolau PALANCA (Guide)
23"10
Men's 200 m T11  medailleflag Lucas PRADO (BRA) T11 Justino BARBOSA dos SANTOS (guide)
23"15
Men's 200 m T12  medailleflag Mateusz MICHALSKI (POL) T12
21"56
WR
Men's 200 m T12  medailleflag Fedor TRIKOLICH (RUS) T12
21"81
Men's 200 m T12  medailleflag Yansong LI (CHN) T12
22"04
CR
Men's 200 m T12  medailleflag Hilton LANGENHOVEN (RSA) T12
22"29
Men's 200 m T13  medailleflag Jason SMYTH (IRL) T13
21"05
Men's 200 m T13  medailleflag Alexey LABZIN (RUS) T13
21"95
Men's 200 m T13  medailleflag Artem LOGINOV (RUS) T13
22"03
Men's 200 m T13  medailleflag Alexander ZVEREV (RUS) T13
22"07
Men's 200 m T13  medailleflag Luis Felipe GUTIERREZ (CUB) T13
22"24
Men's 200 m T13  medailleflag Jonathan NTUTU (RSA) T13
22"37
Men's 200 m T13  medailleflag Ayoub CHAOUI (MAR) T13
22"72
Men's 200 m T13  medailleflag Ioannis PROTOS (GRE) T13
22"97
Men's 200 m T34  medailleflag Walid KTILA (TUN) T34
27"98
WR
Men's 200 m T34  medailleflag Mohamed HAMMADI (UAE) T34
28"95
Men's 200 m T34  medailleflag Rheed MCCRACKEN (AUS) T34
29"08
Men's 200 m T34  medailleflag Bojan MITIC (SUI) T34
30"35
Men's 200 m T34  medailleflag Austin PRUITT (USA) T34
30"55
Men's 200 m T34  medailleflag Stefan RUSCH (NED) T34
30"63
Men's 200 m T34  medailleflag Sebastien MOBRE (FRA) T34
30"67
Men's 200 m T34  medailleflag Jamie CARTER (GBR) T34
30"94
Men's 200 m T35  medailleflag Iurii TSARUK (UKR) T35
25"86
WR
Men's 200 m T35  medailleflag Xinhan FU (CHN)
26"21
CR
Men's 200 m T35  medailleflag Hernan BARRETO (ARG) T35
26"59
CR
Men's 200 m T35  medailleflag Allel BOUKHALFA (ALG) T35
26"70
CR
Men's 200 m T35  medailleflag Teboho MOKGALAGADI (RSA) T35
27"02
Men's 200 m T35  medailleflag Ivan OTLEYKIN (RUS) T35
27"82
Men's 200 m T35  medailleflag Niels STEIN (GER) T35
27"89
Men's 200 m T35  medailleflag Anton BUBNOV (RUS) T35
28"21
Men's 200 m T36  medailleflag Roman PAVLYK (UKR) T36
24"70
Men's 200 m T36  medailleflag Wa Wai SO (HKG) T36
24"77
Men's 200 m T36  medailleflag Ben RUSHGROVE (GBR) T36
24"77
Men's 200 m T36  medailleflag Graeme BALLARD (GBR) T36
25"20
Men's 200 m T36  medailleflag Mian CHE (CHN) T36
25"25
Men's 200 m T36  medailleflag Marcin MIELCZAREK (POL) T36
26"05
Men's 200 m T36  medailleflag Andrey ZHIRNOV (RUS) T36
26"27
Men's 200 m T36  medailleflag Chris CLEMENS (USA) T36
26"68
Men's 200 m T36  medailleflag Gabriel De Jesus CUADRA HOLMAN (NIC) T36
33"11
Men's 200 m T37  medailleflag Roman KAPRANOV (RUS) T37
23"10
WR
Men's 200 m T37  medailleflag Guangxu SHANG (CHN) T37
23"15
CR
Men's 200 m T37  medailleflag Omar MONTEROLA (VEN) T37
23"34
CR
Men's 200 m T37  medailleflag Yongbin LIANG (CHN) T37
23"40
Men's 200 m T37  medailleflag Sofiane HAMDI (ALG) T37
23"67
Men's 200 m T37  medailleflag Fanie VAN DER MERWE (RSA) T37
23"79
Men's 200 m T37  medailleflag Gocha KHUGAEV (RUS) T37
24"13
Men's 200 m T37  medailleflag Rhys JONES (GBR) T37
24"68
Men's 200 m T38  medailleflag Evan O'HANLON (AUS) T38
21"82
WR
Men's 200 m T38  medailleflag Dyan Neille BUIS (RSA) T38
22"51
CR
Men's 200 m T38  medailleflag Wenjun ZHOU (CHN) T38
22"65
CR
Men's 200 m T38  medailleflag Mohamed Farhat CHIDA (TUN) T38
22"81
Men's 200 m T38  medailleflag Tim SULLIVAN (AUS) T38
23"57
Men's 200 m T38  medailleflag Union SEKAILWE (RSA) T38
23"66
Men's 200 m T38  medailleflag Lorenzo ALBALADEJO MARTINEZ (ESP) T38
23"76
Men's 200 m T38  medailleflag Edson PINHEIRO (BRA) T38
DNS
Men's 200 m T42  medailleflag Richard WHITEHEAD (GBR) T42
24"38
WR
Men's 200 m T42  medailleflag Shaquille VANCE (USA) T42
25"55
CR
Men's 200 m T42  medailleflag Heinrich POPOW (GER) T42
25"90
Men's 200 m T42  medailleflag Scott REARDON (AUS) T42
26"03
Men's 200 m T42  medailleflag Wojtek CZYZ (GER) T42
26"07
Men's 200 m T42  medailleflag Clavel KAYITARE (FRA) T42
26"22
Men's 200 m T42  medailleflag Daniel JORGENSEN (DEN) T42
26"46
Men's 200 m T42  medailleflag Atsushi YAMAMOTO (JPN) T42
26"76
CR
Men's 200 m T42  medailleflag Rudy GARCIA-TOLSON (USA) T42
26"97
Men's 200 m T43, 44  medailleflag Alan Fonteles Cardoso OLIVEIRA (BRA) T43
21"45
Men's 200 m T43, 44  medailleflag Oscar PISTORIUS (RSA) T43
21"52
Men's 200 m T43, 44  medailleflag Blake LEEPER (USA) T43
22"46
Men's 200 m T43, 44  medailleflag Arnu FOURIE (RSA) T44
22"49
Men's 200 m T43, 44  medailleflag Jerome SINGLETON (USA) T44
22"58
Men's 200 m T43, 44  medailleflag Christoph BAUSCH (SUI) T44
23"70
Men's 200 m T43, 44  medailleflag David BEHRE (GER) T44
23"71
Men's 200 m T43, 44  medailleflag Jim Bob BIZZELL (USA) T44
28"19
Men's 200 m T45, 46  medailleflag Yohansson NASCIMENTO (BRA) T45
22"05
WR
Men's 200 m T45, 46  medailleflag Raciel GONZALEZ ISIDORIA (CUB) T46
22"15
Men's 200 m T45, 46  medailleflag Simon PATMORE (AUS) T46
22"36
Men's 200 m T45, 46  medailleflag Andonis ARESTI (CYP) T47
22"40
CR
Men's 200 m T45, 46  medailleflag Jianjun YAO (CHN) T46
22"81
Men's 200 m T45, 46  medailleflag Yuri NOSULENKO (RUS) T46
22"88
Men's 200 m T45, 46  medailleflag Saidi ADEDEJI (NGR) T46
23"02
Men's 200 m T45, 46  medailleflag Xu ZHAO (CHN) T45
DSQ
Men's 200 m T52  medailleflag Raymond MARTIN (USA) T52
30"25
PR
Men's 200 m T52  medailleflag Tomoya ITO (JPN) T52
31"60
Men's 200 m T52  medailleflag Salvador HERNANDEZ MONDRAGON (MEX) T52
31"81
Men's 200 m T52  medailleflag Beat BOESCH (SUI) T52
32"75
Men's 200 m T52  medailleflag Leonardo De Jesus PEREZ JUAREZ (MEX) T52
33"16
Men's 200 m T52  medailleflag Paul NITZ (USA) T52
33"31
Men's 200 m T52  medailleflag Peth RUNGSRI (THA) T52
33"60
Men's 200 m T52  medailleflag Josh ROBERTS (USA) T52
34"44
Men's 200 m T53  medailleflag Huzhao LI (CHN) T53
25"61
PR
Men's 200 m T53  medailleflag Brent LAKATOS (CAN) T53
25"85
Men's 200 m T53  medailleflag Yufei ZHAO (CHN) T53
26"00
Men's 200 m T53  medailleflag Mickey BUSHELL (GBR) T53
26"32
CR
Men's 200 m T53  medailleflag Shiran YU (CHN) T53
26"46
Men's 200 m T53  medailleflag Hamad N M E ALADWANI (KUW) T53
26"50
Men's 200 m T53  medailleflag Richard COLMAN (AUS) T53
26"67
CR
Men's 200 m T53  medailleflag Ariosvaldo Fernandes SILVA (BRA) T53
26"83
Men's 4 x 100 m relay T11, T13  Teammedailleflag Brazil
42"37
PR
Men's 4 x 100 m relay T11, T13  Teammedailleflag People's Republic of China
43"05
Men's 4 x 100 m relay T11, T13  Teammedailleflag Uzbekistan
43"47
Men's 4 x 100 m relay T11, T13  Teammedailleflag Namibia
43"66
Men's 4 x 100 m relay T42, T46  Teammedailleflag Germany
40"82
PR
Men's 4 x 100 m relay T42, T46  Teammedailleflag Brazil
42"04
Men's 4 x 100 m relay T42, T46  Teammedailleflag Japan
44"16
Men's 4 x 100 m relay T42, T46  Teammedailleflag Sri Lanka
47"12
Men's 4 x 100 m relay T42, T46  Teammedailleflag Greece
47"79
Men's 4 x 100 m relay T42, T46  Teammedailleflag United States of America
DSQ
Men's 4 x 400 m relay T53, T54  Teammedailleflag People's Republic of China
3'04"58
Men's 4 x 400 m relay T53, T54  Teammedailleflag Thailand
3'07"73
Men's 4 x 400 m relay T53, T54  Teammedailleflag Canada
3'08"00
Men's 4 x 400 m relay T53, T54  Teammedailleflag Republic of Korea
DSQ
Men's 400 m T11  medailleflag Jose Sayovo ARMANDO (ANG) T11 Nicolau PALANCA (Guide)
50"75
Men's 400 m T11  medailleflag Lucas PRADO (BRA) T11 Laercio ALVES MARTINS (Guide)
51"44
Men's 400 m T11  medailleflag Gauthier Tresor MAKUNDA (FRA) T11 Antoine LANEYRIE (Guide)
52"45
Men's 400 m T11  medailleflag Daniel SILVA (BRA) T11 Leonardo SOUZA LOPES (Guide)
DNS
Men's 400 m T12  medailleflag Mahmoud KHALDI (TUN) T12
48"52
WR
Men's 400 m T12  medailleflag Hilton LANGENHOVEN (RSA) T12
49"04
Men's 400 m T12  medailleflag Jorge Benjamin GONZALEZ SAUCEDA (MEX) T12
50"41
Men's 400 m T12  medailleflag Gerard DESGARREGA PUIGDEVALL (ESP) T12 Alejandro GUERRERO DIAZ (Guide)
50"68
Men's 400 m T13  medailleflag Alexey LABZIN (RUS) T13
48"59
PR
Men's 400 m T13  medailleflag Alexander ZVEREV (RUS) T13
48"83
Men's 400 m T13  medailleflag Mohamed AMGUOUN (MAR) T13
49"45
Men's 400 m T13  medailleflag Ioannis PROTOS (GRE) T13
49"67
Men's 400 m T13  medailleflag Hussein KADHIM (IRQ) T13
49"76
CR
Men's 400 m T13  medailleflag Djamil NASSER (ALG) T13
49"88
Men's 400 m T13  medailleflag Zine Eddine SEKHRI (ALG) T13
51"16
Men's 400 m T13  medailleflag Markeith PRICE (USA) T13
51"98
Men's 400 m T36  medailleflag Evgenii SHVETCOV (RUS) T36
53"31
WR
Men's 400 m T36  medailleflag Paul BLAKE (GBR) T36
54"22
Men's 400 m T36  medailleflag Roman PAVLYK (UKR) T36
55"18
Men's 400 m T36  medailleflag Mian CHE (CHN) T36
55"99
CR
Men's 400 m T36  medailleflag Andrey ZHIRNOV (RUS) T36
57"53
Men's 400 m T36  medailleflag Artem AREFYEV (RUS) T36
59"70
Men's 400 m T36  medailleflag Jose Manuel GONZALEZ (ESP) T36
1'01"51
Men's 400 m T36  medailleflag Gabriel De Jesus CUADRA HOLMAN (NIC) T36
1'02"88
Men's 400 m T37, 38  medailleflag Mohamed Farhat CHIDA (TUN) T38
50"43
Men's 400 m T37, 38  medailleflag Wenjun ZHOU (CHN) T38
51"56
CR
Men's 400 m T37, 38  medailleflag Union SEKAILWE (RSA) T38
51"97
Men's 400 m T37, 38  medailleflag Abbes SAIDI (TUN) T38
52"05
Men's 400 m T37, 38  medailleflag Tim SULLIVAN (AUS) T38
52"39
Men's 400 m T37, 38  medailleflag Marius STANDER (RSA) T38
53"62
Men's 400 m T37, 38  medailleflag Marcel HOUSSIMOLI (VAN) T38
1'07"61
Men's 400 m T37, 38  medailleflag Omar MONTEROLA (VEN) T37
DNF
Men's 400 m T43, 44  medailleflag Oscar PISTORIUS (RSA) T43
46"68
PR
Men's 400 m T43, 44  medailleflag Blake LEEPER (USA) T43
50"14
CR
Men's 400 m T43, 44  medailleflag David PRINCE (USA) T44
50"61
WR
Men's 400 m T43, 44  medailleflag Alan Fonteles Cardoso OLIVEIRA (BRA) T43
51"59
Men's 400 m T43, 44  medailleflag David BEHRE (GER) T44
51"65
Men's 400 m T43, 44  medailleflag Jarryd WALLACE (USA) T44
53"90
Men's 400 m T43, 44  medailleflag Ivan PROKOPYEV (RUS) T43
54"74
Men's 400 m T43, 44  medailleflag Zhiming LIU (CHN) T44
55"91
Men's 400 m T45, 46  medailleflag Gunther MATZINGER (AUT) T46
48"45
CR
Men's 400 m T45, 46  medailleflag Yohansson NASCIMENTO (BRA) T45
49"21
WR
Men's 400 m T45, 46  medailleflag Pradeep Sanjaya UGGL DENA PATHIRANNEHELAG (SRI) T46
49"28
CR
Men's 400 m T45, 46  medailleflag Andonis ARESTI (CYP) T47
49"59
Men's 400 m T45, 46  medailleflag Hermas MUVUNYI (RWA) T47
49"59
CR
Men's 400 m T45, 46  medailleflag Emicarlo SOUZA (BRA) T46
50"74
Men's 400 m T45, 46  medailleflag Hexing XIE (CHN) T46
1'01"80
Men's 400 m T45, 46  medailleflag Addoh KIMOU (CIV) T46
DSQ
Men's 400 m T52  medailleflag Raymond MARTIN (USA) T52
58"54
Men's 400 m T52  medailleflag Tomoya ITO (JPN) T52
1'00"40
Men's 400 m T52  medailleflag Thomas GEIERSPICHLER (AUT) T52
1'04"64
Men's 400 m T52  medailleflag Josh ROBERTS (USA) T52
1'05"76
Men's 400 m T52  medailleflag Peth RUNGSRI (THA) T52
1'06"46
Men's 400 m T52  medailleflag Beat BOESCH (SUI) T52
1'07"72
Men's 400 m T52  medailleflag Paul NITZ (USA) T52
1'15"15
Men's 400 m T52  medailleflag Hirokazu UEYONABARU (JPN) T52
DSQ
Men's 400 m T53  medailleflag Huzhao LI (CHN) T53
49"70
Men's 400 m T53  medailleflag Brent LAKATOS (CAN) T53
50"17
Men's 400 m T53  medailleflag Richard COLMAN (AUS) T53
50"24
Men's 400 m T53  medailleflag Shiran YU (CHN) T53
50"92
Men's 400 m T53  medailleflag Joshua GEORGE (USA) T53
51"14
Men's 400 m T53  medailleflag Byunghoon YOO (KOR) T53
51"30
Men's 400 m T53  medailleflag Dong Ho JUNG (KOR) T53
51"45
Men's 400 m T53  medailleflag Hamad N M E ALADWANI (KUW) T53
52"04
Men's 400 m T54  medailleflag Lixin ZHANG (CHN) T54
46"88
Men's 400 m T54  medailleflag Kenny VAN WEEGHEL (NED) T54
47"12
Men's 400 m T54  medailleflag Chengming LIU (CHN) T54
47"36
Men's 400 m T54  medailleflag Leo Pekka TAHTI (FIN) T54
47"68
Men's 400 m T54  medailleflag Marcel HUG (SUI) T54
47"80
Men's 400 m T54  medailleflag Marc SCHUH (GER) T54
48"42
Men's 400 m T54  medailleflag Yanfeng CUI (CHN) T54
51"20
Men's 400 m T54  medailleflag Saichon KONJEN (THA) T54
DSQ
Men's 5000 m T11  medailleflag Cristian VALENZUELA (CHI) T11 Cristopher GUAJARDO (Guide)
15'26"26
Men's 5000 m T11  medailleflag Jason Joseph DUNKERLEY (CAN) T11 Joshua KARANJA (guide)
15'34"07
Men's 5000 m T11  medailleflag Shinya WADA (JPN) T11
15'55"26
CR
Men's 5000 m T11  medailleflag Francis Thuo KARANJA (ETH) T11 James Kuria KARANJA (Guide)
15'56"67
Men's 5000 m T11  medailleflag Nuno ALVES (POR) T11
16'06"28
Men's 5000 m T11  medailleflag Jan NEHRO (RSA) T11 Duane FORTUIN (Guide)
16'09"51
Men's 5000 m T11  medailleflag Mikael ANDERSEN (DEN) T11 Laust BENGTSEN (Guide)
16'11"47
Men's 5000 m T11  medailleflag Luis ZAPIEN ROSAS (MEX) T11 Juan Carlos MARISCAL RIVERA (Guide)
16'27"46
Men's 5000 m T11  medailleflag Ricardo VALE (POR) T11 Paulo RAMOS (Guide)
16'32"91
Men's 5000 m T11  medailleflag Immanuel Kipkosgei CHERUIYOT (KEN) T11 Robert TARUS (guide)
16'39"73
Men's 5000 m T11  medailleflag Ricardo DE PEDRAZA LOSA (ESP) T11 Oriol SELLARES MARTINEZ (Guide)
16'42"11
Men's 5000 m T11  medailleflag Wilson BILL (KEN) T11 Jacob KENER (Guide)
DNF
Men's 5000 m T11  medailleflag Odair SANTOS (BRA) T11 Samuel SOUZA DO NASCIMENTO (Guide)
DNS
Men's 5000 m T12  medailleflag El Amin CHENTOUF (MAR) T12
13'53"76
WR
Men's 5000 m T12  medailleflag Abderrahim ZHIOU (TUN) T12
14'19"97
Men's 5000 m T12  medailleflag Henry KIRWA (KEN) T13
14'20"76
Men's 5000 m T12  medailleflag Gustavo NIEVES (ESP) T12
14'22"93
CR
Men's 5000 m T12  medailleflag Tadashi HORIKOSHI (JPN) T12
14'48"89
Men's 5000 m T12  medailleflag Alberto SUAREZ LASO (ESP) T12
14'50"28
Men's 5000 m T12  medailleflag Nacer-Eddine KARFAS (ALG) T12
15'11"41
Men's 5000 m T12  medailleflag Masahiro OKAMURA (JPN) T12
15'45"98
Men's 5000 m T12  medailleflag Jose Luis SANTERO (ARG) T12 Jorge LUCHIK (Guide)
DSQ
Men's 5000 m T54  medailleflag David WEIR (GBR) T54
11'07"65
Men's 5000 m T54  medailleflag Kurt FEARNLEY (AUS) T54
11'07"90
Men's 5000 m T54  medailleflag Julien CASOLI (FRA) T54
11'08"07
Men's 5000 m T54  medailleflag Marcel HUG (SUI) T54
11'08"16
Men's 5000 m T54  medailleflag Prawat WAHORAM (THA) T54
11'08"55
Men's 5000 m T54  medailleflag Gyu Dae KIM (KOR) T54
11'08"95
Men's 5000 m T54  medailleflag Aaron GORDIAN MARTINEZ (MEX) T54
11'09"54
Men's 5000 m T54  medailleflag Chengming LIU (CHN) T54
11'09"65
Men's 5000 m T54  medailleflag Sukman HONG (KOR) T54
11'10"23
Men's 5000 m T54  medailleflag Hiroyuki YAMAMOTO (JPN) T54
11'10"78
Men's 800 m T12  medailleflag Abderrahim ZHIOU (TUN) T12
1'56"42
Men's 800 m T12  medailleflag Egor SHAROV (RUS) T12
1'56"65
Men's 800 m T12  medailleflag David DEVINE (GBR) T12
1'58"72
Men's 800 m T12  medailleflag Lazaro RASHI (CUB) T12
1'58"76
Men's 800 m T13  medailleflag Abdellatif BAKA (ALG) T13
1'53"01
PR
Men's 800 m T13  medailleflag David KORIR (KEN) T13
1'53"16
Men's 800 m T13  medailleflag Abdelillah MAME (MAR) T13
1'53"40
Men's 800 m T13  medailleflag Lukasz WIETECKI (POL) T13
1'55"44
Men's 800 m T13  medailleflag Tim PRENDERGAST (NZL) T13
1'55"85
Men's 800 m T13  medailleflag Alexey AKHTYAMOV (RUS) T13
1'57"33
Men's 800 m T13  medailleflag Juan Carlos ARCOS LIRA (MEX) T13
1'58"11
Men's 800 m T13  medailleflag Zine Eddine SEKHRI (ALG) T13
DSQ
Men's 800 m T36  medailleflag Evgenii SHVETCOV (RUS) T36
2'05"32
PR
Men's 800 m T36  medailleflag Artem AREFYEV (RUS) T36
2'06"13
Men's 800 m T36  medailleflag Paul BLAKE (GBR) T36
2'08"24
Men's 800 m T36  medailleflag Pavel KHARAGEZOV (RUS) T36
2'12"47
Men's 800 m T36  medailleflag Jose Manuel GONZALEZ (ESP) T36
2'15"99
Men's 800 m T36  medailleflag Jose PAMPANO (ESP) T36
2'21"48
Men's 800 m T36  medailleflag Gabriel De Jesus CUADRA HOLMAN (NIC) T36
2'23"93
CR
Men's 800 m T36  medailleflag Fabio GUTIERREZ TORRES (COL) T36
2'30"20
Men's 800 m T37  medailleflag Michael MCKILLOP (IRL) T37
1'57"22
WR
Men's 800 m T37  medailleflag Mohamed CHARMI (TUN) T37
2'01"45
CR
Men's 800 m T37  medailleflag Brad SCOTT (AUS) T37
2'02"04
CR
Men's 800 m T37  medailleflag Madjid DJEMAI (ALG) T37
2'04"93
Men's 800 m T37  medailleflag Oleksandr DRIHA (UKR) T37
2'06"17
Men's 800 m T37  medailleflag Charl DU TOIT (RSA) T37
2'06"67
Men's 800 m T37  medailleflag Faycel OTHMANI (TUN) T37
2'09"35
Men's 800 m T37  medailleflag Khaled HANANI (ALG) T37
2'14"31
Men's 800 m T37  medailleflag Djamel MASTOURI (FRA) T37
2'23"66
Men's 800 m T46  medailleflag Gunther MATZINGER (AUT) T46
1'51"82
WR
Men's 800 m T46  medailleflag Samir NOUIOUA (ALG) T46
1'52"33
CR
Men's 800 m T46  medailleflag Abraham TARBEI (KEN) T46
1'53"03
Men's 800 m T46  medailleflag Mohamed FOUZAI (TUN) T46
1'54"94
Men's 800 m T46  medailleflag Abdelhadi EL HARTI (MAR) T46
1'56"19
Men's 800 m T46  medailleflag Jonah Kipkemoi CHESUM (KEN) T46
1'56"57
Men's 800 m T46  medailleflag Stanley CHERUIYOT (KEN) T46
2'03"78
Men's 800 m T46  medailleflag Hermas MUVUNYI (RWA) T47
DSQ
Men's 800 m T52  medailleflag Raymond MARTIN (USA) T52
2'00"34
Men's 800 m T52  medailleflag Tomoya ITO (JPN) T52
2'00"62
Men's 800 m T52  medailleflag Leonardo De Jesus PEREZ JUAREZ (MEX) T52
2'01"18
Men's 800 m T52  medailleflag Toshihiro TAKADA (JPN) T52
2'02"64
Men's 800 m T52  medailleflag Thomas GEIERSPICHLER (AUT) T52
2'05"35
Men's 800 m T52  medailleflag Cristian TORRES (COL) T52
2'09"45
Men's 800 m T52  medailleflag Hirokazu UEYONABARU (JPN) T52
2'11"05
Men's 800 m T52  medailleflag Josh ROBERTS (USA) T52
2'18"57
Men's 800 m T53  medailleflag Richard COLMAN (AUS) T53
1'41"13
Men's 800 m T53  medailleflag Brent LAKATOS (CAN) T53
1'41"24
Men's 800 m T53  medailleflag Joshua GEORGE (USA) T53
1'41"50
Men's 800 m T53  medailleflag Huzhao LI (CHN) T53
1'41"83
Men's 800 m T53  medailleflag Byunghoon YOO (KOR) T53
1'42"44
Men's 800 m T53  medailleflag Jun HIROMICHI (JPN) T53
1'42"99
Men's 800 m T53  medailleflag Pierre FAIRBANK (FRA) T53
1'43"02
Men's 800 m T53  medailleflag Brian SIEMANN (USA) T53
1'43"09
Men's 800 m T54  medailleflag David WEIR (GBR) T54
1'37"63
Men's 800 m T54  medailleflag Marcel HUG (SUI) T54
1'37"84
Men's 800 m T54  medailleflag Saichon KONJEN (THA) T54
1'38"51
Men's 800 m T54  medailleflag Gyu Dae KIM (KOR) T54
1'39"03
Men's 800 m T54  medailleflag Josh CASSIDY (CAN) T54
1'39"72
Men's 800 m T54  medailleflag Jordan BIRD (USA) T54
1'40"17
Men's 800 m T54  medailleflag Julien CASOLI (FRA) T54
DNF
Men's 800 m T54  medailleflag Lixin ZHANG (CHN) T54
DSQ
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Zeljko DIMITRIJEVIC (SRB) F51
26,88 m - 1010 pts
WR
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Radim BELES (CZE) F51
26,67 m - 1004 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Lahouari BAHLAZ (ALG) F32
36,31 m - 1003 pts
PR
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Jan VANEK (CZE) F51
25,16 m - 953 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Martin ZVOLANEK (CZE) F51
24,88 m - 943 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Mohamed ZEMZEMI (TUN) F51
24,63 m - 933 pts
CR
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Miroslav MATIC (SRB) F51
24,03 m - 909 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Karim BETINA (ALG) F32
29,75 m - 906 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Maciej SOCHAL (POL) F32
29,04 m - 891 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Hamza G ELHMALI (LBA) F32
28,29 m - 875 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Miller MILLER (GBR) F32
26,70 m - 837 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Joze FLERE (SLO) F51
21,32 m - 782 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Frantisek SERBUS (CZE) F32
24,04 m - 763 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Slaven HUDINA (CRO) F32
23,09 m - 733 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag John MCCARTHY (IRL) T51
20,36 m - 727 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Nikolaos KAPLANIS (GRE) F51
18,82 m - 634 pts
Men's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Youssef OUADDALI (MAR) F32
NM
Men's Discus throw F11  medailleflag David CASINOS SIERRA (ESP) F11
38,41 m
Men's Discus throw F11  medailleflag Vasyl LISHCHYNSKYI (UKR) F11
35,66 m
Men's Discus throw F11  medailleflag Bil MARINKOVIC (AUT) F11
34,59 m
Men's Discus throw F11  medailleflag Sebastian BALDASSARRI (ARG) F11
34,03 m
Men's Discus throw F11  medailleflag Edwin RODRIGUEZ GONZALES (COL) F11
33,39 m
Men's Discus throw F11  medailleflag Sergio PAZ (ARG) F11
32,44 m
Men's Discus throw F11  medailleflag Luciano DOS SANTOS PEREIRA (BRA) F11
29,31 m
Men's Discus throw F11  medailleflag Nelson GONCALVES (POR) F11
29,04 m
Men's Discus throw F11  medailleflag Alfonso OLIVERO ENCARNACION (DOM) F11
27,08 m
Men's Discus throw F11  medailleflag Hameed HASSAIN (IRQ) F11
26,65 m
Men's Discus throw F11  medailleflag Ronald Carlos GREENE (TRI) F11
26,28 m
Men's Discus throw F11  medailleflag Isaac LEIVA (GUA) F11
NM
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Yanzhang WANG (CHN) F34
49,03 m - 1166 pts
WR
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Hani ALNAKHLI (KSA) F33
34,65 m - 1113 pts
WR
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Lahouari BAHLAZ (ALG) F32
22,30 m - 1081 pts
WR
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Mohamed Ali KRID (TUN) F34
41,79 m - 1004 pts
CR
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Frantisek SERBUS (CZE) F32
20,64 m - 999 pts
CR
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Abdulrahman Abdulqadir ABDULRAHMAN (QAT) F34
40,15 m - 960 pts
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Miloslav BARDIOVSKY (SVK) F32
19,83 m - 956 pts
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Alexander EL'MIN (RUS) F34
39,85 m - 952 pts
CR
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Jalal KHAKZADIYEH (IRI) F34
39,29 m - 936 pts
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Kieran TSCHERNIAWSKY (GBR) F33
29,05 m - 925 pts
CR
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Thierry CIBONE (FRA) F34
38,22 m - 906 pts
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Mauricio VALENCIA (COL) F34
36,50 m - 855 pts
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Slaven HUDINA (CRO) F32
17,09 m - 791 pts
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Kamel KARDJENA (ALG) F33
25,50 m - 780 pts
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Adderin MAJURIN (MAS) F33
24,26 m - 726 pts
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Mohammad ALMEHAIRI (UAE) F34
31,58 m - 696 pts
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Ahmed ALHOUSANI (UAE) F33
22,75 m - 658 pts
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Raymond O DWYER (IRL) F34
30,34 m - 654 pts
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Mohamed AL NABHANI (OMA) F33
20,94 m - 574 pts
Men's Discus throw F32, 33, 34  medailleflag Karim BETINA (ALG) F32
NM
Men's Discus throw F35, 36  medailleflag Sebastian Ernst Klaus DIETZ (GER) F36
38,54 m
Men's Discus throw F35, 36  medailleflag Oleksii PASHKOV (UKR) F36
37,89 m
Men's Discus throw F35, 36  medailleflag Wenbo WANG (CHN) F36
37,87 m
Men's Discus throw F35, 36  medailleflag Pawel PIOTROWSKI (POL) F36
37,59 m
Men's Discus throw F35, 36  medailleflag Volodymyr ZHAIVORONOK (UKR) F36
37,34 m
Men's Discus throw F35, 36  medailleflag Reginald BENADE (NAM) F36
37,28 m
Men's Discus throw F35, 36  medailleflag Albin VIDOVIC (CRO) F36
36,20 m
Men's Discus throw F35, 36  medailleflag Duane STRYDOM (RSA) F36
35,64 m
Men's Discus throw F35, 36  medailleflag Paulo SOUZA (BRA) F36
32,86 m
Men's Discus throw F35, 36  medailleflag Pompilio FALCONI-ALVAREZ (PER) F36
31,08 m
Men's Discus throw F35, 36  medailleflag Norberto ZERTUCHE RODRIGUEZ (MEX) F36
29,95 m
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Javad HARDANI (IRI) F38
52,91 m - 1024 pts
WR
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Dong XIA (CHN) F37
55,81 m - 1017 pts
WR
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Tomasz BLATKIEWICZ (POL) F37
54,02 m - 1008 pts
CR
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Khusniddin NORBEKOV (UZB) F37
52,05 m - 997 pts
CR
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Hamdi OUERFELLI (TUN) F38
45,02 m - 972 pts
CR
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Oleksandr DOROSHENKO (UKR) F38
44,58 m - 968 pts
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Ibrahim Ahmed ABDELWARETH (EGY) F38
42,94 m - 950 pts
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Mindaugas BILIUS (LTU) F37
43,29 m - 909 pts
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Ronni JENSEN (DEN) F37
42,51 m - 898 pts
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Ahmed MESHAIMA (BRN) F37
40,21 m - 859 pts
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Timo MUSTIKKAMAA (FIN) F37
39,98 m - 855 pts
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Mykola ZHABNYAK (UKR) F37
39,30 m - 842 pts
Men's Discus throw F37, 38  medailleflag Dusan GREZL (CZE) F38
DNS
Men's Discus throw F40  medailleflag Zhiming WANG (CHN) F40
45,78 m
WR
Men's Discus throw F40  medailleflag Paschalis STATHELAKOS (GRE) F40
44,11 m
CR
Men's Discus throw F40  medailleflag Jonathan De Souza SANTOS (BRA) F40
40,49 m
Men's Discus throw F40  medailleflag Bartosz TYSZKOWSKI (POL) F40
39,20 m
Men's Discus throw F40  medailleflag Sofyane MEJRI (TUN) F40
38,07 m
CR
Men's Discus throw F40  medailleflag Alexandros Michail KONSTANTINIDIS (GRE) F40
37,59 m
Men's Discus throw F40  medailleflag Scott DANBERG (USA) F40
33,78 m
Men's Discus throw F40  medailleflag Chengcheng FAN (CHN) F40
33,19 m
Men's Discus throw F40  medailleflag Rachid RACHAD (MAR) F40
32,26 m
Men's Discus throw F40  medailleflag Hocine GHERZOULI (ALG) F40
30,89 m
Men's Discus throw F40  medailleflag Wildan NUKHAILAWI (IRQ) F40
28,24 m
Men's Discus throw F40  medailleflag Kovan ABDULRAHEEM (IRQ) F40
27,28 m
Men's Discus throw F42  medailleflag Aled DAVIES (GBR) F42
46,14
CR
Men's Discus throw F44  medailleflag Jeremy CAMPBELL (USA) F44
60,05 m
PR
Men's Discus throw F44  medailleflag Dan GREAVES (GBR) F44
59,01 m
Men's Discus throw F44  medailleflag Farzad SEPAHVAND (IRI) F44
58,39 m
CR
Men's Discus throw F44  medailleflag Adrian MATUSIK (SVK) F44
53,94 m
Men's Discus throw F44  medailleflag Josip SLIVAR (CRO) F44
46,70 m
Men's Discus throw F44  medailleflag Marco Aurelio BORGES (BRA) F44
45,52 m
Men's Discus throw F44  medailleflag Alexander FILATOV (RUS) F44
45,16 m
Men's Discus throw F44  medailleflag Aloalo Ki Eneio LIKU (TGA) F44
32,73 m
Men's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Mohamed BERRAHAL (ALG) T51
12,37 m - 1093 pts
WR
Men's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Aigars APINIS (LAT) F52
21,00 m - 1010 pts
WR
Men's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Mohamed ZEMZEMI (TUN) F51
11,34 m - 917 pts
Men's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Alphanso CUNNINGHAM (JAM) F53
24,68 m - 835 pts
Men's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Joze FLERE (SLO) F51
10,42 m - 761 pts
Men's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Martin ZVOLANEK (CZE) F51
10,34 m - 748 pts
Men's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Pantelis KALOGEROS (GRE) F51
10,06 m - 702 pts
Men's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Amit Kumar KUMAR (IND) F51
9,89 m - 674 pts
Men's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Scot SEVERN (USA) F53
22,01 m - 641 pts
Men's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Toshie OI (JPN) F53
20,35 m - 528 pts
Men's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Nikolaos KAPLANIS (GRE) F51
NM
Men's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Miroslav MATIC (SRB) F51
NM
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Leonardo DIAZ (CUB) F56
44,63 m - 1019 pts
WR
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Drazenko MITROVIC (SER) F54
32,97 m - 1012 pts
WR
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Ali MOHAMMAD YARI (IRI) F56
41,98 m - 978 pts
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Olokhan MUSAYEV (AZE) F56
41,77 m - 974 pts
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Tanto CAMPBELL (JAM) F56
41,66 m - 972 pts
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Martin NEMEC (CZE) F55
35,92 m - 934 pts
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Liang FAN (CHN) F54
29,02 m - 919 pts
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Mustafa YUSEINOV (BUL) F55
32,56 m - 849 pts
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Ibrahim IBRAHIM (EGY) F56
35,32 m - 834 pts
CR
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Ilias NALMPANTIS (GRE) F55
31,37 m - 814 pts
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Ruzhdi RUZHDI (BUL) F55
30,47 m - 786 pts
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Khamis ZAQOUT (PLE) F55
29,41 m - 751 pts
Men's Discus throw F54, 55, 56  medailleflag Cong Luan TRINH (VIE) F56
26,76 m - 551 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Alexey ASHAPATOV (RUS) F58
60,72 m - 1043 pts
WR
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Rostislav POHLMANN (CZE) F57
46,89 m - 951 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Metawa ABOUELKHIR (EGY) F58
54,19 m - 944 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Claudiney BATISTA DOS SANTOS (BRA) F57
45,90 m - 931 pts
CR
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Samir NABIYEV (AZE) F57
44,78 m - 906 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Yang ZHANG (CHN) F58
51,50 m - 894 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Issa Saif Hamdan AL JAHWARI (UAE) F57
42,87 m - 862 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Fernando DEL ROSARIO GONZALEZ (MEX) F58
49,38 m - 851 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Ali GHARDOONI (GER) F57
40,79 m - 810 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Dennis OGBE (USA) F58
47,15 m - 802 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Derek DERENALAGI (GBR) F57
39,37 m - 771 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Fernando MINA CORTES (COL) F58
41,94 m - 673 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Vanderson ALVES DA SILVA (BRA) F57
35,81 m - 667 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Amer Ali Mustafa AL ABBADI (JOR) F58
41,32 m - 657 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Zaharani Selemani MWENEMTI (TAN) F58
39,41 m - 605 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Levy KITAMBALA KIZITO (COD) F58
27,23 m - 265 pts
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Ngoc Hung CAO (VET) F58
NM
Men's Discus throw F57, 58  medailleflag Nathan STEPHENS (GBR) F57
DNS
Men's High jump F42  medailleflag Iliesa DELANA (FIJ) F42
1, 74 m
Men's High jump F42  medailleflag Girisha HOSANAGARA NAGARAJ (IND) F42
1, 74 m
Men's High jump F42  medailleflag Lukasz MAMCZARZ (POL) T42
1, 74 m
Men's High jump F42  medailleflag Weizhong GUO (CHN) F42
1, 71 m
Men's High jump F42  medailleflag Flavio REITZ (BRA) F42
1, 68 m
Men's High jump F42  medailleflag Andy AVELLANA (PHI) F42
1, 55 m
Men's High jump F42  medailleflag Lesly Kumara DOBAGODA LIYANAGE (SRI) F42
1, 50 m
Men's High jump F44, F45, 46  medailleflag Maciej LEPIATO (POL) T44
2,12 m
WR
Men's High jump F44, F45, 46  medailleflag Jeff SKIBA (USA) F44
2,04 m
Men's High jump F44, F45, 46  medailleflag Hongjie CHEN (CHN) F46
2,01 m
PR
Men's High jump F44, F45, 46  medailleflag Toru SUZUKI (JPN) F44
1,98 m
CR
Men's High jump F44, F45, 46  medailleflag Angcan CHANABOON (THA) F46
1,95 m
Men's High jump F44, F45, 46  medailleflag Qiuhong WANG (CHN) F44
1,85 m
Men's High jump F44, F45, 46  medailleflag Reinhold BOETZEL (GER) F46
1,85 m
Men's High jump F44, F45, 46  medailleflag Lai PATTIWILA (SRI) F44
1,80 m
Men's High jump F44, F45, 46  medailleflag Richard BROWNE (USA) F44
1,80 m
Men's Javelin throw F12, 13  medailleflag Pengkai ZHU (CHN) F12
64,38 m - 1050 pts
WR
Men's Javelin throw F12, 13  medailleflag Sajad NIKPARAST (IRI) F12
63,15 m - 1035 pts
Men's Javelin throw F12, 13  medailleflag Branimir BUDETIC (CRO) F12
56,78 m - 943 pts
Men's Javelin throw F12, 13  medailleflag Seyed Erfan HOSSEINI LIRAVI (IRI) F13
57,94 m - 939 pts
Men's Javelin throw F12, 13  medailleflag Chih-Chung CHIANG (TPE) F12
56,51 m - 938 pts
Men's Javelin throw F12, 13  medailleflag Milos GRLICA (SRB) F12
54,07 m - 896 pts
Men's Javelin throw F12, 13  medailleflag Miroslaw PYCH (POL) F12
52,12 m - 860 pts
Men's Javelin throw F12, 13  medailleflag Samir BELHOUCHAT (ALG) F13
52,62 m - 845 pts
Men's Javelin throw F12, 13  medailleflag Dorian MACHADO (VEN) F13
51,34 m - 820 pts
Men's Javelin throw F12, 13  medailleflag Jorge DELGADO (CUB) F13
51,15 m - 817 pts
Men's Javelin throw F12, 13  medailleflag Mohammed FANNOUNA (PLE) F13
40,59 m - 578 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Mohsen KAEDI (IRI) F34
38,30 m - 1011 pts
WR
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Yanzhang WANG (CHN) F34
38,23 m - 1011 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Kamel KARDJENA (ALG) F33
26,40 m - 1001 pts
WR
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Thierry CIBONE (FRA) F34
36,20 m - 1001 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Faouzi RZIG (TUN) F34
35,86 m - 999 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Damien BOWEN (AUS) F34
35,72 m - 998 pts
CR
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Abdulrahman Abdulqadir ABDULRAHMAN (QAT) F34
34,99 m - 993 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Mohamed Ali KRID (TUN) F34
33,59 m - 982 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Mauricio VALENCIA (COL) F34
33,31 m - 980 pts
CR
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Azeddine NOUIRI (MAR) F34
30,57 m - 951 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Jean Pierre TALATINI (FRA) F34
26,75 m - 889 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Mourad IDOUDI (TUN) F33
18,32 m - 853 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Mohammad ALMEHAIRI (UAE) F34
24,07 m - 825 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Adderin MAJURIN (MAS) F33
17,41 m - 820 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Ahmad ALMUTAIRI (KUW) T33
17,34 m - 817 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Mohamed AL NABHANI (OMA) F33
17,33 m - 817 pts
Men's Javelin throw F33, 34  medailleflag Raymond O DWYER (IRL) F34
18,58 m - 621 pts
Men's Javelin throw F40  medailleflag Zhiming WANG (CHN) F40
47,95 m
WR
Men's Javelin throw F40  medailleflag Ahmed NAAS (IRQ) F40
43,27 m
Men's Javelin throw F40  medailleflag Wildan NUKHAILAWI (IRQ) F40
42,31 m
Men's Javelin throw F40  medailleflag Kovan ABDULRAHEEM (IRQ) F40
41,72 m
Men's Javelin throw F40  medailleflag Chengcheng FAN (CHN) F40
41,48 m
Men's Javelin throw F40  medailleflag Clemarot Christian NIKOUA-ROSEL (CAF) F40
40,59 m
CR
Men's Javelin throw F40  medailleflag Mathias MESTER (GER) F41
39,67 m
Men's Javelin throw F40  medailleflag Kyron DUKE (GBR) F40
38,64 m
Men's Javelin throw F40  medailleflag Mohamed AMARA (TUN) F40
35,58 m
Men's Javelin throw F40  medailleflag Rachid RACHAD (MAR) F40
29,22 m
Men's Javelin throw F42  medailleflag Yanlong FU (CHN) F42
52,79 m
WR
Men's Javelin throw F42  medailleflag Kamran SHOKRISALARI (IRI) F42
52,06 m
Men's Javelin throw F42  medailleflag Runar STEINSTAD (NOR) F42
48,90 m
Men's Javelin throw F42  medailleflag Casper SCHUTTE (RSA) F42
48,12 m
CR
Men's Javelin throw F42  medailleflag Helgi SVEINSSON (ISL) F42
47,61 m
Men's Javelin throw F42  medailleflag Lezheng WANG (CHN) F42
46,00 m
Men's Javelin throw F42  medailleflag Scott MOORHOUSE (GBR) F42
45,30 m
Men's Javelin throw F42  medailleflag Dechko OVCHAROV (BUL) F42
43,69 m
Men's Javelin throw F42  medailleflag Bassam BASSAM SAWSAN (SYR) F42
43,10 m
Men's Javelin throw F42  medailleflag Mladen TOMIC (CRO) F42
39,07 m
Men's Javelin throw F42  medailleflag Josue CAJUSTE (HAI) F42
31,38 m
Men's Javelin throw F44  medailleflag Mingjie GAO (CHN) F44
58,53 m
PR
Men's Javelin throw F44  medailleflag Tony FALELAVAKI (FRA) F44
58,21 m
CR
Men's Javelin throw F44  medailleflag Ronald HERTOG (NED) F44
55,83 m
Men's Javelin throw F44  medailleflag Evgeny GUDKOV (RUS) F44
53,78 m
Men's Javelin throw F44  medailleflag Changlong GAO (CHN) F44
50,62 m
Men's Javelin throw F44  medailleflag Narender RANBIR (IND) F44
49,50 m
Men's Javelin throw F44  medailleflag Alister MCQUEEN (CAN) F44
49,32 m
Men's Javelin throw F44  medailleflag Jeff SKIBA (USA) F44
49,09 m
Men's Javelin throw F44  medailleflag Marcio Miguel Da Costa FERNANDES (CPV) F44
46,04 m
CR
Men's Javelin throw F44  medailleflag Aloalo Ki Eneio LIKU (TGA) F44
34,61 m
Men's Javelin throw F52, 53  medailleflag Alphanso CUNNINGHAM (JAM) F53
21,84 m - 985 pts
CR
Men's Javelin throw F52, 53  medailleflag Abdolreza JOKAR (IRI) F53
20,72 m - 920 pts
Men's Javelin throw F52, 53  medailleflag Mauro MAXIMO DE JESUS (MEX) F53
20,14 m - 883 pts
Men's Javelin throw F52, 53  medailleflag Henrik PLANK (SLO) F52
15,37 m - 757 pts
Men's Javelin throw F52, 53  medailleflag Georgios KARAMINAS (GRE) F52
15,37 m - 757 pts
Men's Javelin throw F52, 53  medailleflag Peter MARTIN (NZL) F52
15,26 m - 747 pts
Men's Javelin throw F52, 53  medailleflag Ales KISY (CZE) F53
17,43 m - 690 pts
Men's Javelin throw F52, 53  medailleflag Scot SEVERN (USA) F53
17,20 m - 672 pts
Men's Javelin throw F52, 53  medailleflag Gerasimos VRYONIS (GRE) F53
15,50 m - 537 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Luis Alberto ZEPEDA FELIX (MEX) F54
28,07 m - 983 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Alexey KUZNETSOV (RUS) F54
27,87 m - 980 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Manolis STEFANOUDAKIS (GRE) F54
27,37 m - 973 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Faridul BIN MASRI (MAL) F56
36,78 m - 943 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Drazenko MITROVIC (SER) F54
24,34 m - 915 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Ibrahim IBRAHIM (EGY) F56
34,31 m - 905 pts
CR
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Karol KOZUN (POL) F55
27,62 m - 879 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Shari HAJI JUMA'AT (BRU) F55
26,17 m - 842 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Mustafa YUSEINOV (BUL) F55
29,92 m - 833 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Leonardo DIAZ (CUB) F56
29,92 m - 810 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Khamis ZAQOUT (PLE) F55
26,36 m - 714 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Aleksi KIRJONEN (FIN) F56
26,36 m - 702 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Zsolt KANYO (HUN) F56
26,28 m - 699 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Jacob DAHL (DEN) F54
17,73 m - 669 pts
Men's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Ruzhdi RUZHDI (BUL) F55
NM
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Mohammad KHALVANDI (IRI) F58
45,98 m - 1024 pts
WR
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Claudiney BATISTA DOS SANTOS (BRA) F57
45,38 m - 1024 pts
WR
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Raed SALEM (EGY) F58
47,90 m - 991 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Ngoc Hung CAO (VET) F58
46,51 m - 964 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Sakchai YIMBANCHANG (THA) F57
46,15 m - 957 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Chongyao XU (CHN) F58
45,48 m - 943 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Mohamad MOHAMAD (SYR) F57
40,54 m - 920 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Fernando MINA CORTES (COL) F58
44,27 m - 917 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Fernando DEL ROSARIO GONZALEZ (MEX) F58
42,97 m - 886 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Nathan STEPHENS (GBR) F57
37,09 m - 828 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Rostislav POHLMANN (CZE) F57
36,53 m - 811 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Mor NDIAYE (SEN) F58
38,11 m - 757 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Angim Dimitrios NTOMGKIONI (GRE) F57
32,97 m - 698 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Naing WIN (MYA)
29,91 m - 589 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Anastasios TSIOU (GRE) F57
27,85 m - 513 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Levy KITAMBALA KIZITO (COD) F58
18,37 m - 138 pts
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Munkh-Erdene CHULUUNDORJ (MGL) F58
NM
Men's Javelin throw F57, 58  medailleflag Thierry MABICKA (GAB) F57
DNS
Men's Long jump F11  medailleflag Ruslan KATYSHEV (UKR) F11
6,46 m
Men's Long jump F11  medailleflag Elexis Lex GILLETTE (USA) F11
6,34 m
Men's Long jump F11  medailleflag Duan LI (CHN) F11
6,31 m
Men's Long jump F11  medailleflag Andrey KOPTEV (RUS) F11
6,29 m
Men's Long jump F11  medailleflag Xavier PORRAS (ESP) F11
6,08 m
Men's Long jump F11  medailleflag Firas BENTRIA (ALG) F11
5,83 m
CR
Men's Long jump F11  medailleflag Rickard STRAHT (SWE) F11
5,67 m
Men's Long jump F11  medailleflag Martin PAREJO MAZA (ESP) F11
5,61 m
Men's Long jump F11  medailleflag Jakkit PUNTHONG (THA) F11
5,47 m
Men's Long jump F11  medailleflag Athanasios BARAKAS (GRE) F11
5,41 m
Men's Long jump F11  medailleflag Tanner GERS (USA) F11
5,24 m
Men's Long jump F11  medailleflag Denis GULIN (RUS) F11
5,18 m
Men's Long jump F13  medailleflag Luis Felipe GUTIERREZ (CUB) F13
7,54 m
PR
Men's Long jump F13  medailleflag Angel JIMENEZ CABEZA (CUB) F13
7,14 m
Men's Long jump F13  medailleflag Radoslav ZLATANOV (BUL) F13
6,81 m
Men's Long jump F13  medailleflag Per JONSSON (SWE) F13
6,48 m
Men's Long jump F13  medailleflag Mohd Saifuddin ISHAK (MAS) F13
6,30 m
Men's Long jump F13  medailleflag Markeith PRICE (USA) F13
6,17 m
Men's Long jump F13  medailleflag Biondi MISASI (SUR) F13
6,06 m
Men's Long jump F13  medailleflag Ihar FARTUNAU (BLR) F13
5,99 m
Men's Long jump F13  medailleflag Mohammed FANNOUNA (PLE) F13
5,93 m
Men's Long jump F13  medailleflag Tobias JONSSON (SWE) F13
5,83 m
Men's Long jump F13  medailleflag Abed AL RAMAHI (JOR) F13
5,66 m
Men's Long jump F13  medailleflag Islam SALIMOV (KAZ) F13
5,64 m
Men's Long jump F13  medailleflag Edgars KLAVINS (LAT) F13
5,57 m
Men's Long jump F13  medailleflag Sohbet CHARYYEV (TKM) F13
5,53 m
Men's Long jump F20  medailleflag Jose Antonio EXPOSITO PINEIRO (ESP) F20
7,25 m
PR
Men's Long jump F20  medailleflag Zoran TALIC (CRO) T20
7,09 m
Men's Long jump F20  medailleflag Lenine CUNHA (POR) T20
6,95 m
Men's Long jump F20  medailleflag Leonid USTYUZHANIN (RUS) F20
6,59 m
Men's Long jump F20  medailleflag Jacek KOLODZIEJ (POL) F20
6,31 m
Men's Long jump F20  medailleflag Evangelos KANAVOS (GRE) T20
6,25 m
Men's Long jump F20  medailleflag Jose ORTIZ (VEN) F20
6,16 m
Men's Long jump F20  medailleflag Daniel ROYER (FRA) F20
5,75 m
Men's Long jump F20  medailleflag Hio Sam TONG (MAC) F20
4,63 m
Men's Long jump F20  medailleflag Williams BARRETO (VEN) F20
3,97 m
Men's Long jump F36  medailleflag Roman PAVLYK (UKR) F36
5,23 m
Men's Long jump F36  medailleflag Mariusz SOBCZAK (POL) F36
5,14 m
Men's Long jump F36  medailleflag Vladimir SVIRIDOV (RUS) F36
5,08 m
Men's Long jump F36  medailleflag Marcin MIELCZAREK (POL) F36
5,07 m
Men's Long jump F36  medailleflag Ran XU (CHN) F36
5,07 m
CR
Men's Long jump F36  medailleflag Chris CLEMENS (USA) F36
4,98 m
Men's Long jump F36  medailleflag Anastasios PETROPOULOS (GRE) F36
4,90 m
Men's Long jump F36  medailleflag Sergey KHARLAMOV (KAZ) F36
4,68 m
Men's Long jump F36  medailleflag Hasan JANABI (IRQ) F36
4,40 m
Men's Long jump F37, 38  medailleflag Gocha KHUGAEV (RUS) F37
6,31 m - 1028 pts
WR
Men's Long jump F37, 38  medailleflag Yuxi MA (CHN) F37
6,26 m - 1023 pts
CR
Men's Long jump F37, 38  medailleflag Dyan Neille BUIS (RSA) F38
6,48 m - 1021 pts
WR
Men's Long jump F37, 38  medailleflag Mohamed Farhat CHIDA (TUN) F38
6,36 m - 1010 pts
Men's Long jump F37, 38  medailleflag Andrea DALLE AVE (RSA) F37
6,02 m - 992 pts
CR
Men's Long jump F37, 38  medailleflag Andriy ONUFRIYENKO (UKR) F38
6,09 m - 978 pts
CR
Men's Long jump F37, 38  medailleflag Benjamin Ivan CARDOZO SANCHEZ (MEX) F37
5,71 m - 941 pts
CR
Men's Long jump F37, 38  medailleflag Vladislav BARINOV (RUS) F37
5,67 m - 934 pts
Men's Long jump F37, 38  medailleflag Dmitrijs SILOVS (LAT) F37
5,29 m - 847 pts
Men's Long jump F37, 38  medailleflag Union SEKAILWE (RSA) F38
5,10 m - 762 pts
Men's Long jump F37, 38  medailleflag Haider ALI (PAK) F38
NM
Men's Long jump F42, 44  medailleflag Markus REHM (GER) F44
7,35 m - 1093 pts
WR
Men's Long jump F42, 44  medailleflag Wojtek CZYZ (GER) F42
6,33 m - 983 pts
Men's Long jump F42, 44  medailleflag Daniel JORGENSEN (DEN) F42
6,11 m - 959 pts
Men's Long jump F42, 44  medailleflag Heinrich POPOW (GER) F42
6,07 m - 954 pts
Men's Long jump F42, 44  medailleflag Atsushi YAMAMOTO (JPN) F42
5,95 m - 937 pts
Men's Long jump F42, 44  medailleflag Qiuhong WANG (CHN) F44
6,27 m - 788 pts
CR
Men's Long jump F42, 44  medailleflag Jean-Baptiste ALAIZE (FRA) F44
6,19 m - 762 pts
Men's Long jump F42, 44  medailleflag Andre OLIVEIRA (BRA) F44
6,12 m - 739 pts
Men's Long jump F42, 44  medailleflag D M A PITUWALA KANKANANGE (SRI) F44
5,56 m - 554 pts
Men's Long jump F42, 44  medailleflag Helgi SVEINSSON (ISL) F42
4,25 m - 400 pts
Men's Long jump F42, 44  medailleflag Weizhong GUO (CHN) F42
4,06 m - 312 pts
Men's Long jump F46  medailleflag Fuliang LIU (CHN) F46
7,15 m
CR
Men's Long jump F46  medailleflag Arnaud ASSOUMANI (FRA) F46
7,13 m
Men's Long jump F46  medailleflag Huseyn HASANOV (AZE) F46
6,53 m
Men's Long jump F46  medailleflag Alain AKAKPO (FRA) F46
6,46 m
Men's Long jump F46  medailleflag Setiyo Budi HARTANTO (INA) F46
6,44 m
Men's Long jump F46  medailleflag Jagseer SINGH (IND) F46
6,42 m
Men's Long jump F46  medailleflag Eryanto BAHTIAR (MAS) F46
6,35 m
Men's Long jump F46  medailleflag Aliaksandr SUBOTA (BLR) F46
6,06 m
Men's Long jump F46  medailleflag Hongjie CHEN (CHN) F46
5,93 m
Men's Long jump F46  medailleflag Tobi FAWEHINMI (USA) F46
5,17 m
Men's Long jump F46  medailleflag Florin Marius COJOC (ROU) F46
5,14 m
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Alberto SUAREZ LASO (ESP) T12
2h'24'50"
WR
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Elkin Alonso SERNA MORENO (COL) T12 German NARANJO JARAMILLO (Guide)
2h26'39"
CR
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Abderrahim ZHIOU (TUN) T12
2h26'56"
CR
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Masahiro OKAMURA (JPN) T12
2h28'51"
CR
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Shinya WADA (JPN) T11
2h40'08"
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Gabriel MACCHI (POR) T12
2h40'13"
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Yuichi TAKAHASHI (JPN) T11
2h42'09"
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Joaquim MACHADO (MEX) T11
2h43'17"
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Ildar POMYKALOV (RUS) T12 Aleksei LASHMANOV (Guide)
2h43'38"
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Andrea CIONNA (ITA) T11
2h43'59"
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Hatem NASRALLAH (TUN) T12
2h57'08"
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Csaba ORBAN (HUN) T12
3h01'02"
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Gad YARKONI (ISR) T11
3h01'51"
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Jose Luis SANTERO (ARG) T12
3h09'09"
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Nacer-Eddine KARFAS (ALG) T12
DNF
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Henry WANYOIKE (KEN) T11 Joseph GACHUHI (Guide)
DNF
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Igor KHAVLIN (RUS) T11
DSQ
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Jorge PINA (POR) T12
DSQ
Men's Marathon T11, 12  medailleflag Cristian VALENZUELA (CHI) T11
DNS
Men's Marathon T46  medailleflag Tito SENA (BRA) T46
2h'30'40"
Men's Marathon T46  medailleflag Abderrahman AIT KHAMOUCH (ESP) T46
2h'31'04"
Men's Marathon T46  medailleflag Frederic VAN DEN HEEDE (BEL) T46
2h'31'38"
Men's Marathon T46  medailleflag Ozivam BONFIM (BRA) T46
2h'37'16"
Men's Marathon T46  medailleflag Walter ENDRIZZI (ITA) T46
2h'39'32"
Men's Marathon T46  medailleflag Pedro MEZA ZEMPOALTECATL (MEX) T46
2h'41'59"
Men's Marathon T46  medailleflag Lei ZHANG (CHN) T46
2h'44'19"
Men's Marathon T46  medailleflag Alessandro DI LELLO (ITA) T46
2h'46'27"
Men's Marathon T46  medailleflag Mario SANTILLAN HERNANDEZ (MEX) T46
2h'48'55"
Men's Marathon T46  medailleflag Chris HAMMER (USA) T46
2h'50'30"
Men's Marathon T46  medailleflag Christoph SOMMER (SUI) T46
3h'01'42"
Men's Marathon T54  medailleflag David WEIR (GBR) T54
1h'30'20"
Men's Marathon T54  medailleflag Marcel HUG (SUI) T54
1h'30'21"
Men's Marathon T54  medailleflag Kurt FEARNLEY (AUS) T54
1h'30'21"
Men's Marathon T54  medailleflag Masazumi SOEJIMA (JPN) T54
1h'30'24"
Men's Marathon T54  medailleflag Nobukazu HANAOKA (JPN) T54
1h'30'26"
Men's Marathon T54  medailleflag Kota HOKINOUE (JPN) T54
1h'31'13"
Men's Marathon T54  medailleflag Gyu Dae KIM (KOR) T54
1h'31'32"
Men's Marathon T54  medailleflag Tomasz HAMERLAK (POL) T54
1h'31'34"
Men's Marathon T54  medailleflag Rafael BOTELLO JIMENEZ (ESP) T54
1h'33'05"
Men's Marathon T54  medailleflag Krige SCHABORT (USA)
1h'33'05"
Men's Marathon T54  medailleflag Heinz FREI (SUI) T53
1h'33'06"
Men's Marathon T54  medailleflag Josh CASSIDY (CAN) T54
1h'33'06"
Men's Marathon T54  medailleflag Masayuki HIGUCHI (JPN) T54
1h'33'07"
Men's Marathon T54  medailleflag Denis LEMEUNIER (FRA) T54
1h'33'07"
Men's Marathon T54  medailleflag Aaron GORDIAN MARTINEZ (MEX) T54
1h'35'32"
Men's Marathon T54  medailleflag Aaron PIKE (USA) T54
1h'36'26"
Men's Marathon T54  medailleflag Natheniel ARKLEY (AUS) T54
1h'36'53"
Men's Marathon T54  medailleflag Alain FUSS (FRA) T54
1h'39'28"
Men's Marathon T54  medailleflag Sukman HONG (KOR) T54
1h'39'41"
Men's Marathon T54  medailleflag Joshua GEORGE (USA) T53
1h'39'56"
Men's Marathon T54  medailleflag Choke YASUOKA (JPN) T54
1h'40'26"
Men's Marathon T54  medailleflag Hiroyuki YAMAMOTO (JPN) T54
1h'40'54"
Men's Marathon T54  medailleflag Saul MENDOZA HERNANDEZ (MEX) T54
1h'44'16"
Men's Marathon T54  medailleflag Adam BLEAKNEY (USA) T53
1h'44'16"
Men's Marathon T54  medailleflag Brian SIEMANN (USA) T53
1h'45'51"
Men's Marathon T54  medailleflag Michel FILTEAU (CAN) T54
1h'47'39"
Men's Marathon T54  medailleflag Laurens MOLINA SIBAJA (CRC) T54
1h'48'25"
Men's Marathon T54  medailleflag Ryan CHALMERS (USA) T54
1h'48'34"
Men's Marathon T54  medailleflag Roger PUIGBO VERDAGUER (ESP) T53
DNF
Men's Marathon T54  medailleflag Pierre FAIRBANK (FRA) T53
DNF
Men's Marathon T54  medailleflag Chengming LIU (CHN) T54
DNF
Men's Marathon T54  medailleflag Julien CASOLI (FRA) T54
DNS
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Andrii HOLIVETS (UKR) F12
16,25 m - 991 pts
CR
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Vladimir ANDRYUSHCHENKO (RUS) F12
15,21 m - 966 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Russell SHORT (AUS) F12
14,73 m - 950 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Vasyl LISHCHYNSKYI (UKR) F11
13,09 m - 945 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag David CASINOS SIERRA (ESP) F11
13,01 m - 942 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Siarhei HRYBANAU (BLR) F12
13,65 m - 906 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Sergei SHATALOV (RUS) F12
13,63 m - 905 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Bil MARINKOVIC (AUT) F11
12,21 m - 903 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Edwin RODRIGUEZ GONZALES (COL) F11
11,33 m - 845 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Rolandas URBONAS (LTU) F12
12,14 m - 810 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Ronald Carlos GREENE (TRI) F11
10,87 m - 807 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Anibal BELLO (VEN) F11
10,87 m - 804 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Mahdi AL-SAADI (IRQ) F12
11,12 m - 719 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Sebastian BALDASSARRI (ARG) F11
9,87 m - 705 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Isaac LEIVA (GUA) F11
9,83 m - 700 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Hameed HASSAIN (IRQ) F11
9,81 m - 698 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Alfonso OLIVERO ENCARNACION (DOM) F11
9,80 m - 697 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Nelson GONCALVES (POR) F11
9,74 m - 689 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Sergio PAZ (ARG) F11
9,43 m - 650 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Luciano DOS SANTOS PEREIRA (BRA) F11
9,29 m - 632 pts
Men's Shot put F11, 12  medailleflag Osamah Masaud AL SHANQITI (KSA) F12
NM
Men's Shot put F20  medailleflag Todd HODGETTS (AUS) F20
16,29 m
WR
Men's Shot put F20  medailleflag Jeffrey IGE (SWE) F20
15,50 m
CR
Men's Shot put F20  medailleflag Muhammad Ziyad ZOLKEFLI (MAS) F20
15,21 m
Men's Shot put F20  medailleflag Efstratios NIKOLAIDIS (GRE) F20
14,51 m
Men's Shot put F20  medailleflag Danyelo HERNANDEZ (VEN) F20
13,34 m
Men's Shot put F20  medailleflag Lindsay SUTTON (AUS) F20
13,04 m
Men's Shot put F20  medailleflag Ronny VALDES (VEN) F20
12,79 m
Men's Shot put F20  medailleflag Kostas DIBIDIS (GRE) F20
12,79 m
Men's Shot put F20  medailleflag Juri BERGMANN (EST) F20
12,09 m
Men's Shot put F20  medailleflag Dali FATNASSI (TUN) F20
11,99 m
Men's Shot put F20  medailleflag Damien RUMEAU (FRA) F20
11,36 m
Men's Shot put F20  medailleflag Ricardo MARQUES (POR) F20
10,97 m
Men's Shot put F20  medailleflag Jose BENITEZ SANCHEZ (PUR) F20
9,88 m
Men's Shot put F32, 33  medailleflag Kamel KARDJENA (ALG) F33
12,14 m - 997 pts
PR
Men's Shot put F32, 33  medailleflag Karim BETINA (ALG) F32
10,37 m - 976 pts
Men's Shot put F32, 33  medailleflag Mounir BAKIRI (ALG) F32
9,49 m - 929 pts
Men's Shot put F32, 33  medailleflag Maciej SOCHAL (POL) F32
9,18 m - 908 pts
CR
Men's Shot put F32, 33  medailleflag Youssef OUADDALI (MAR) F32
8,39 m - 844 pts
Men's Shot put F32, 33  medailleflag Mohammad NASER (KUW) F32
7,95 m - 800 pts
CR
Men's Shot put F32, 33  medailleflag Ahmed ALHOUSANI (UAE) F33
8,89 m - 800 pts
Men's Shot put F32, 33  medailleflag Dimitrios ZISIDIS (GRE) F32
7,48 m - 747 pts
Men's Shot put F32, 33  medailleflag Hani ALNAKHLI (KSA) F33
8,16 m - 724 pts
Men's Shot put F32, 33  medailleflag Mourad IDOUDI (TUN) F33
7,65 m - 664 pts
Men's Shot put F32, 33  medailleflag Naser SALEH (KUW) T33
7,46 m - 639 pts
Men's Shot put F32, 33  medailleflag Abdulaziz ALSHEKAILI (UAE) F33
NM
Men's Shot put F34  medailleflag Azeddine NOUIRI (MAR) F34
13,10 m
WR
Men's Shot put F34  medailleflag Mohsen KAEDI (IRI) F34
12,94 m
CR
Men's Shot put F34  medailleflag Thierry CIBONE (FRA) F34
12,86 m
CR
Men's Shot put F34  medailleflag Alexander EL'MIN (RUS) F34
12,76 m
Men's Shot put F34  medailleflag Mauricio VALENCIA (COL) F34
11,82 m
Men's Shot put F34  medailleflag Kyle PETTEY (CAN) F34
11,41 m
Men's Shot put F34  medailleflag Daniel WEST (GBR) F34
11,37 m
Men's Shot put F34  medailleflag Yanzhang WANG (CHN) F34
11,00 m
Men's Shot put F34  medailleflag Abdulrahman Abdulqadir ABDULRAHMAN (QAT) F34
10,86 m
Men's Shot put F34  medailleflag Mohamed Ali KRID (TUN) F34
10,55 m
Men's Shot put F34  medailleflag Hamish MACDONALD (AUS) F34
10,34 m
Men's Shot put F34  medailleflag Damien BOWEN (AUS) F34
10,21 m
Men's Shot put F34  medailleflag Jean Pierre TALATINI (FRA) F34
10,18 m
Men's Shot put F34  medailleflag Jonathan ADAMS (GBR) F34
9,84 m
Men's Shot put F34  medailleflag Raymond O DWYER (IRL) F34
8,86 m
Men's Shot put F34  medailleflag Salman ABBARIKI (IRI) F34
NM
Men's Shot put F37, 38  medailleflag Dong XIA (CHN) F37
17,52 m - 1018 pts
WR
Men's Shot put F37, 38  medailleflag Ibrahim Ahmed ABDELWARETH (EGY) F38
15,53 m - 1007 pts
PR
Men's Shot put F37, 38  medailleflag Javad HARDANI (IRI) F38
15,43 m - 1005 pts
CR
Men's Shot put F37, 38  medailleflag Oleksandr DOROSHENKO (UKR) F38
15,02 m - 994 pts
Men's Shot put F37, 38  medailleflag Tomasz BLATKIEWICZ (POL) F37
15,18 m - 959 pts
Men's Shot put F37, 38  medailleflag Mindaugas BILIUS (LTU) F37
15,16 m - 959 pts
Men's Shot put F37, 38  medailleflag Hamdi OUERFELLI (TUN) F38
13,74 m - 953 pts
Men's Shot put F37, 38  medailleflag Dusan GREZL (CZE) F38
13,40 m - 939 pts
Men's Shot put F37, 38  medailleflag Ahmed MESHAIMA (BRN) F37
13,52 m - 887 pts
Men's Shot put F37, 38  medailleflag Mykola ZHABNYAK (UKR) F37
13,08 m - 862 pts
Men's Shot put F37, 38  medailleflag Khusniddin NORBEKOV (UZB) F37
13,03 m - 859 pts
Men's Shot put F37, 38  medailleflag Ivan PANAFIDIN (UZB) F38
9,76 m - 666 pts
Men's Shot put F40  medailleflag Zhiming WANG (CHN) F40
14,46 m
WR
Men's Shot put F40  medailleflag Hocine GHERZOULI (ALG) F40
12,91 m
CR
Men's Shot put F40  medailleflag Paschalis STATHELAKOS (GRE) F40
12,78 m
Men's Shot put F40  medailleflag Bartosz TYSZKOWSKI (POL) F40
11,98 m
Men's Shot put F40  medailleflag Kyron DUKE (GBR) F40
11,24 m
Men's Shot put F40  medailleflag Sofyane MEJRI (TUN) F40
11,07 m
Men's Shot put F40  medailleflag Jonathan De Souza SANTOS (BRA) F40
10,88 m
Men's Shot put F40  medailleflag Kovan ABDULRAHEEM (IRQ) F40
10,60 m
Men's Shot put F40  medailleflag Wildan NUKHAILAWI (IRQ) F40
10,46 m
Men's Shot put F40  medailleflag Alexandros Michail KONSTANTINIDIS (GRE) F40
10,38 m
Men's Shot put F40  medailleflag Mohamed AMARA (TUN) F40
9,99 m
Men's Shot put F40  medailleflag Clemarot Christian NIKOUA-ROSEL (CAF) F40
9,68 m
Men's Shot put F42, 44  medailleflag Jackie CHRISTIANSEN (DEN) F44
18,16 m - 1001 pts
PR
Men's Shot put F42, 44  medailleflag Darko KRALJ (CRO) F42
14,21 m - 987 pts
Men's Shot put F42, 44  medailleflag Aled DAVIES (GBR) F42
13,78 m - 961 pts
Men's Shot put F42, 44  medailleflag Guofeng KANG (CHN) F42
13,41 m - 935 pts
Men's Shot put F42, 44  medailleflag Mladen TOMIC (CRO) F42
13,00 m - 903 pts
Men's Shot put F42, 44  medailleflag Shaquille VANCE (USA) T42
12,25 m - 837 pts
Men's Shot put F42, 44  medailleflag Josip SLIVAR (CRO) F44
15,07 m - 812 pts
Men's Shot put F42, 44  medailleflag Adrian MATUSIK (SVK) F44
15,03 m - 809 pts
Men's Shot put F42, 44  medailleflag Alexander FILATOV (RUS) F44
14,58 m - 771 pts
Men's Shot put F42, 44  medailleflag Frank TINNEMEIER (GER) F42
11,14 m - 718 pts
Men's Shot put F42, 44  medailleflag Josue CAJUSTE (HAI) F42
7,63 m - 238 pts
Men's Shot put F46  medailleflag Nikita PROKHOROV (RUS) F46
15,86 m
WR
Men's Shot put F46  medailleflag Zhanbiao HOU (CHN) F46
15,57 m
CR
Men's Shot put F46  medailleflag Tomasz REBISZ (POL) F46
15,01 m
Men's Shot put F46  medailleflag Dmytro IBRAGIMOV (UKR) F40
14,97 m
Men's Shot put F46  medailleflag Mathias Uwe SCHULZE (GER) F46
14,04 m
Men's Shot put F46  medailleflag Soselito SEKEME (FRA) F46
13,91 m
Men's Shot put F46  medailleflag Andis OZOLNIEKS (LAT) F46
13,45 m
Men's Shot put F46  medailleflag Abdullah ALSALEH (KUW) F46
13,10 m
Men's Shot put F46  medailleflag Ravil DIGANSHIN (UZB) F46
12,44 m
Men's Shot put F52, 53  medailleflag Aigars APINIS (LAT) F52
10,23 m - 1039 pts
WR
Men's Shot put F52, 53  medailleflag Mauro MAXIMO DE JESUS (MEX) F53
8,68 m - 977 pts
Men's Shot put F52, 53  medailleflag Scot SEVERN (USA) F53
8,26 m - 884 pts
Men's Shot put F52, 53  medailleflag Ales KISY (CZE) F53
8,23 m - 878 pts
Men's Shot put F52, 53  medailleflag Peter MARTIN (NZL) F52
8,62 m - 726 pts
Men's Shot put F52, 53  medailleflag Che Jon FERNANDES (GRE) F53
7,36 m - 681 pts
Men's Shot put F52, 53  medailleflag Henrik PLANK (SLO) F52
6,65 m - 357 pts
Men's Shot put F52, 53  medailleflag Georgios KARAMINAS (GRE) F52
NM
Men's Shot put F52, 53  medailleflag Gerasimos VRYONIS (GRE) F53
NM
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Jalil BAGHERI JEDDI (IRI) F55
11,63 m - 988 pts
PR
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Karol KOZUN (POL) F55
11,36 m - 973 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Robin WOMACK (GBR) F55
11,34 m - 972 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Khamis ZAQOUT (PLE) F55
11,30 m - 969 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Ulrich ISER (GER) F55
11,01 m - 951 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Ilias NALMPANTIS (GRE) F55
10,72 m - 931 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Krzysztof SMORSZCZEWSKI (POL) F56
12,16 m - 929 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Drazenko MITROVIC (SER) F54
9,15 m - 917 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Olokhan MUSAYEV (AZE) F56
11,93 m - 913 pts
CR
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Martin NEMEC (CZE) F55
10,49 m - 913 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Aleksi KIRJONEN (FIN) F56
11,89 m - 911 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Jacob DAHL (DEN) F54
9,00 m - 903 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Erich WINKLER (GER) C1
10,35 m - 902 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Georg TISCHLER (AUT) F55
8,69 m - 871 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Ruzhdi RUZHDI (BUL) F55
9,78 m - 849 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Mustafa YUSEINOV (BUL) F55
9,57 m - 827 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Manolis STEFANOUDAKIS (GRE) F54
7,91 m - 772 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Leonardo DIAZ (CUB) F56
9,85 m - 713 pts
Men's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Christian BERNARDI (SMR) F55
4,54 m - 68 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Alexey ASHAPATOV (RUS) F58
16,20 m - 989 pts
PR
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Janusz ROKICKI (POL) F58
15,68 m - 960 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Michael LOUWRENS (RSA) F57
13,64 m - 958 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Jamil Saleh ELSHEBLI (JOR)
13,58 m - 954 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Guoshan WU (CHN) F58
15,40 m - 944 pts
CR
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Mohamad MOHAMAD (SYR) F57
13,12 m - 922 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Claudiney BATISTA DOS SANTOS (BRA) F57
12,87 m - 902 pts
CR
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Anastasios TSIOU (GRE) F57
12,64 m - 884 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Angim Dimitrios NTOMGKIONI (GRE) F57
12,25 m - 851 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Boro RADENOVIC (CRO) F57
11,67 m - 797 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Amer Ali Mustafa AL ABBADI (JOR) F58
12,93 m - 758 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Dennis OGBE (USA) F58
12,84 m - 750 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag James MCCARTHY (IRL) F57
10,70 m - 696 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Fernando MINA CORTES (COL) F58
12,21 m - 690 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Vanderson ALVES DA SILVA (BRA) F57
9,94 m - 608 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Zaharani Selemani MWENEMTI (TAN) F58
9,52 m - 403 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Constant KPONHINTO (BEN) F58
8,25 m - 268 pts
Men's Shot put F57, 58  medailleflag Sidi Mohamed Meissara BILAL (MTN) F57
5,63 m - 115 pts
Men's Triple jump F11  medailleflag Denis GULIN (RUS) F11
12,91 m
Men's Triple jump F11  medailleflag Duan LI (CHN) F11
12,75 m
Men's Triple jump F11  medailleflag Ruslan KATYSHEV (UKR) F11
12,50 m
Men's Triple jump F11  medailleflag Elexis Lex GILLETTE (USA) F11
12,39 m
Men's Triple jump F11  medailleflag Xavier PORRAS (ESP) F11
12,19 m
Men's Triple jump F11  medailleflag Athanasios BARAKAS (GRE) F11
11,67 m
Men's Triple jump F11  medailleflag Oscar David HERRERA (VEN) F11
11,34 m
Men's Triple jump F11  medailleflag Miran SAHATOV (UZB) F11
11,07 m
Men's Triple jump F11  medailleflag Luciano DOS SANTOS PEREIRA (BRA) F11
11,02 m
Men's Triple jump F11  medailleflag Martin PAREJO MAZA (ESP) F11
10,94 m
Men's Triple jump F11  medailleflag Andrey KOPTEV (RUS) F11
DNS
Men's Triple jump F12  medailleflag Oleg PANYUTIN (AZE) F12
15,02 m
Men's Triple jump F12  medailleflag Vladimir ZAYETS (AZE) F12
15,01 m
Men's Triple jump F12  medailleflag Hewei DONG (CHN) F12
14,20 m
Men's Triple jump F12  medailleflag Siarhei BURDUKOU (BLR) F12
14,19 m
Men's Triple jump F12  medailleflag Osamah Masaud AL SHANQITI (KSA) F12
14,10 m
Men's Triple jump F12  medailleflag Evgeny KEGELEV (RUS) F12
13,87 m
Men's Triple jump F12  medailleflag Doniyor SALIEV (UZB) F12
13,81 m
Men's Triple jump F12  medailleflag Keng-Chin LIANG (TPE) F12
13,60 m
Men's Triple jump F12  medailleflag Sergii MYKHAILOV (UKR) F12
12,96 m
Men's Triple jump F12  medailleflag Ivan KYTSENKO (UKR) F12
NM
Men's Triple jump F46  medailleflag Fuliang LIU (CHN) F46
15,20 m
WR
Men's Triple jump F46  medailleflag Arnaud ASSOUMANI (FRA) F46
14,28 m
CR
Men's Triple jump F46  medailleflag Aliaksandr SUBOTA (BLR) F46
14,00 m
Men's Triple jump F46  medailleflag Huseyn HASANOV (AZE) F46
13,74 m
Men's Triple jump F46  medailleflag Tobi FAWEHINMI (USA) F46
13,58 m
CR
Men's Triple jump F46  medailleflag Eryanto BAHTIAR (MAS) F46
13,45 m
Men's Triple jump F46  medailleflag Setiyo Budi HARTANTO (INA) F46
13,41 m
Men's Triple jump F46  medailleflag Antonio ANDUJAR ARROYO (ESP) F46
13,38 m
Women's 1 500 m T11, 12  medailleflag Elena PAUTOVA (RUS) T12
4'37"65
Women's 1 500 m T11, 12  medailleflag Elena CONGOST (ESP) T12
4'43"53
Women's 1 500 m T11, 12  medailleflag Annalisa MINETTI (ITA) T11 Andrea GIOCONDI (guide)
4'48"88
WR
Women's 1 500 m T11, 12  medailleflag Meryem EN-NOURHI (MAR) T12 Mustapha SANJACH (guide)
4'50"94
Women's 1 500 m T11, 12  medailleflag Miroslava SEDLACKOVA (CZE) T11 Michal PROCHAZKA (guide)
4'57"99
Women's 1 500 m T11, 12  medailleflag Maritza ARANGO BUITRAGO (COL) T11 Jonathan SANCHEZ GONZALEZ (guide)
5'05"72
Women's 1 500 m T11, 12  medailleflag Sumeyye OZCAN (TUR) T11 Ibrahim KIZILKAYA (guide)
5'10"68
Women's 1 500 m T11, 12  medailleflag Maria FIUZA (POR) T12 Alcindo CAMPOS Joao NEVES (guide)
5'21"75
Women's 1 500 m T11, 12  medailleflag Ana Isabel TAVERA GONZALEZ (MEX) T12 Aldo GOMEZ HERNANDEZ (guide)
DSQ
Women's 1 500 m T20  medailleflag Barbara NIEWIEDZIAL (POL) T20
4'35"26
Women's 1 500 m T20  medailleflag Arleta MELOCH (POL) T20
4'39"04
Women's 1 500 m T20  medailleflag Ilona BIACSI (HUN) T20
4'42"31
Women's 1 500 m T20  medailleflag Bernadett BIACSI (HUN) T20
4'42"80
Women's 1 500 m T20  medailleflag Sayaka MAKITA (JPN) T20
4'50"03
Women's 1 500 m T20  medailleflag Aida NAILI (TUN) T20
4'50"47
Women's 1 500 m T53, T54  medailleflag Tatyana MCFADDEN (USA) T54
3'36"42
Women's 1 500 m T53, T54  medailleflag Edith WOLF (SUI) T54
3'36"78
Women's 1 500 m T53, T54  medailleflag Shirley REILLY (USA) T53
3'37"03
Women's 1 500 m T53, T54  medailleflag Diane ROY (CAN) T54
3'37"17
Women's 1 500 m T53, T54  medailleflag Lihong ZOU (CHN) T54
3'37"91
Women's 1 500 m T53, T54  medailleflag Shelly WOODS (GBR) T54
3'37"97
Women's 1 500 m T53, T54  medailleflag Amanda MCGRORY (USA) T54
3'38"19
Women's 1 500 m T53, T54  medailleflag Keira-Lyn FRIE (CAN) T54
3'38"58
Women's 1 500 m T53, T54  medailleflag Gunilla WALLENGREN (SWE) T54
3'39"02
Women's 1 500 m T53, T54  medailleflag Jade JONES (GBR) T54
3'39"03
Women's 100 m T11  medailleflag Terezinha GUILHERMINA (BRA) T11 Guilherme SOARES de SANTANA (guide)
12"01
WR
Women's 100 m T11  medailleflag Jerusa Geber SANTOS (BRA) T11 Luiz Henrique BARBOZA DA SILVA (guide)
12"75
Women's 100 m T11  medailleflag Jhulia SANTOS (BRA) T11 Fabio DIAS de OLIVEIRA SILVA (guide)
12"76
Women's 100 m T11  medailleflag Juntingxian JIA (CHN) T11 Donglin XU (guide)
12"79
Women's 100 m T12  medailleflag Guohua ZHOU (CHN) T12 Jie LI (guide)
12"05
Women's 100 m T12  medailleflag Libby CLEGG (GBR) T12 Mikail HUGGINS (guide)
12"13
CR
Women's 100 m T12  medailleflag Oksana BOTURCHUK (UKR) T12
12"18
Women's 100 m T12  medailleflag Daqing ZHU (CHN) T12 Hui ZHANG (guide)
12"20
Women's 100 m T13  medailleflag Omara DURAND (CUB) T13
12"00
PR
Women's 100 m T13  medailleflag Lise HAYES (RSA) T13
12"41
Women's 100 m T13  medailleflag Nantenin KEITA (FRA) T13
12"47
CR
Women's 100 m T13  medailleflag Alexandra DIMOGLOU (GRE) T13
12"53
Women's 100 m T13  medailleflag Olena GLIEBOVA (UKR) T13
12"64
Women's 100 m T13  medailleflag Viviane SOARES (BRA) T13
13"02
Women's 100 m T13  medailleflag Anthi KARAGIANNI (GRE) T13
13"23
Women's 100 m T13  medailleflag Johanna PRETORIUS (RSA) T13
13"50
Women's 100 m T33, 34  medailleflag Hannah COCKROFT (GBR) T34
18"06
PR
Women's 100 m T33, 34  medailleflag Amy SIEMONS (NED) T34
19"49
Women's 100 m T33, 34  medailleflag Rosemary LITTLE (AUS) T34
19"95
CR
Women's 100 m T33, 34  medailleflag Desiree VRANKEN (NED) T34
20"37
Women's 100 m T33, 34  medailleflag Yousra BEN JEMAA (TUN) T34
20"52
CR
Women's 100 m T33, 34  medailleflag Kristen MESSER (SUA) T33
21"59
WR
Women's 100 m T33, 34  medailleflag Carleigh DEWALD (SUA) T34
21"83
Women's 100 m T33, 34  medailleflag Rachael BURROWS (CAN) T34
22"59
Women's 100 m T35  medailleflag Ping LIU (CHN) T35
15"44
WR
Women's 100 m T35  medailleflag Oxana CORSO (ITA) T35
15"94
CR
Women's 100 m T35  medailleflag Virginia MCLACHLAN (CAN) T35
16"42
CR
Women's 100 m T35  medailleflag Sophia WARNER (GBR) T35
16"90
Women's 100 m T35  medailleflag Rachael DODDS (AUS) T35
17"03
Women's 100 m T35  medailleflag Anna LUXOVA (CZE) T35
17"22
Women's 100 m T35  medailleflag Fatima Del Rocio PEREZ GARCIA (MEX) T35
17"51
Women's 100 m T35  medailleflag Erinn WALTERS (AUS) T35
18"09
Women's 100 m T36  medailleflag Elena IVANOVA (RUS) T36
14"44
Women's 100 m T36  medailleflag Min Jae JEON (KOR) T36
14"79
Women's 100 m T36  medailleflag Claudia NICOLEITZIK (GER) T36
14"88
Women's 100 m T36  medailleflag Yanina Andrea MARTINEZ (ARG) T36
15"00
CR
Women's 100 m T36  medailleflag Nadia SCHAUS (ARG) T36
15"14
Women's 100 m T36  medailleflag Aygyul SAKHIBZADAEVA (RUS) T36
15"19
Women's 100 m T36  medailleflag Hazel ROBSON (GBR) T36
15"23
Women's 100 m T36  medailleflag Yuki KATO (JPN) T36
15"98
Women's 100 m T37  medailleflag Mandy FRANCOIS-ELIE (FRA) T37
14"08
CR
Women's 100 m T37  medailleflag Johanna BENSON (NAM) T37
14"23
Women's 100 m T37  medailleflag Neda BAHI (TUN) T37
14"36
Women's 100 m T37  medailleflag Maria SEIFERT (GER) T37
14"37
Women's 100 m T37  medailleflag Oksana KRECHUNYAK (UKR) T37
14"37
Women's 100 m T37  medailleflag Katrina HART (GBR) T37
14"41
Women's 100 m T37  medailleflag Jenny MCLOUGHLIN (GBR) T37
14"48
Women's 100 m T37  medailleflag Viktoriya KRAVCHENKO (UKR) T37
14"48
Women's 100 m T38  medailleflag Margarita GONCHAROVA (RUS) T38
13"45
Women's 100 m T38  medailleflag Junfei CHEN (CHN) T38
13"53
CR
Women's 100 m T38  medailleflag Inna STRYZHAK (UKR) T38
13"64
Women's 100 m T38  medailleflag Dezhi XIONG (CHN) T38
14"32
Women's 100 m T38  medailleflag Olivia BREEN (GBR) T38
14"42
Women's 100 m T38  medailleflag Sonia MANSOUR (TUN) T38
14"45
Women's 100 m T38  medailleflag Torita ISAAC (AUS) T38
14"50
Women's 100 m T38  medailleflag Jenifer SANTOS (BRA) T38
14"87
Women's 100 m T42  medailleflag Martina CAIRONI (ITA) T42
15"87
WR
Women's 100 m T42  medailleflag Kelly CARTWRIGHT (AUS) T42
16"14
CR
Women's 100 m T42  medailleflag Jana SCHMIDT (GER) T42
16"19
Women's 100 m T42  medailleflag Vanessa LOW (GER) T42
16"78
Women's 100 m T42  medailleflag Michelle ERRICHIELLO (AUS) T42
17"20
Women's 100 m T42  medailleflag Katy SULLIVAN (USA) T42
17"33
Women's 100 m T42  medailleflag Ewa ZIELINSKA (POL) T42
17"47
Women's 100 m T42  medailleflag Marije SMITS (HOL) T42
18"28
Women's 100 m T42  medailleflag Orianne LOPEZ (FRA) T42
18"80
Women's 100 m T43, 44  medailleflag Marie-Amelie LE FUR (FRA) T44
13"26
Women's 100 m T43, 44  medailleflag Marlou VAN RHIJN (NED) T43
13"32
Women's 100 m T43, 44  medailleflag April HOLMES (USA) T44
13"33
Women's 100 m T43, 44  medailleflag Katrin GREEN (GER) T44
13"61
Women's 100 m T43, 44  medailleflag Sophie KAMLISH (GBR) T44
13"98
Women's 100 m T43, 44  medailleflag Juan WANG (CHN) T44
14"11
Women's 100 m T43, 44  medailleflag Saki TAKAKUWA (JPN) T44
14"22
Women's 100 m T43, 44  medailleflag Stef REID (GBR) T44
14"25
Women's 100 m T46  medailleflag Yunidis CASTILLO (CUB) T46
12"01
Women's 100 m T46  medailleflag Nikol RODOMAKINA (RUS) T46
12"49
Women's 100 m T46  medailleflag Yanping WANG (CHN) T46
12"89
Women's 100 m T46  medailleflag Katarzyna PIEKART (POL) T46
13"10
Women's 100 m T46  medailleflag Sheila FINDER (BRA) T46
13"33
Women's 100 m T46  medailleflag Sally BROWN (GBR) T46
13"74
Women's 100 m T46  medailleflag Styliani SMARAGDI (GRE) T47
14"01
Women's 100 m T46  medailleflag Carlee BEATTIE (AUS) T47
DNS
Women's 100 m T52  medailleflag Marieke VERVOORT (BEL) T52
19"69
PR
Women's 100 m T52  medailleflag Michelle STILWELL (CAN) T52
19"80
Women's 100 m T52  medailleflag Kerry MORGAN (USA) T52
20"68
Women's 100 m T52  medailleflag Cassie MITCHELL (USA) T52
20"86
Women's 100 m T52  medailleflag Cheryl LEITNER (SUA) T52
21"64
Women's 100 m T52  medailleflag Teruyo TANAKA (JPN) T52
22"15
Women's 100 m T52  medailleflag Yuka KIYAMA (JPN) T52
24"28
Women's 100 m T53  medailleflag Lisha HUANG (CHN) T53
16"42
Women's 100 m T53  medailleflag Hongzhuan ZHOU (CHN) T53
16"90
Women's 100 m T53  medailleflag Angela BALLARD (AUS) T53
17"14
CR
Women's 100 m T53  medailleflag Jessica GALLI (USA) T53
17"42
Women's 100 m T53  medailleflag Madison DE ROZARIO (AUS) T53
17"60
Women's 100 m T53  medailleflag Anjali FORBER PRATT (USA) T53
17"67
Women's 100 m T53  medailleflag Anita FORDJOUR (GHA) T53
18"91
Women's 100 m T53  medailleflag Jessica Cooper LEWIS (BER) T53
19"38
Women's 100 m T54  medailleflag Wenjun LIU (CHN) T54
15"82
WR
Women's 100 m T54  medailleflag Hongjiao DONG (CHN) T54
15"86
Women's 100 m T54  medailleflag Tatyana MCFADDEN (USA) T54
16"15
Women's 100 m T54  medailleflag Amanda KOTAJA (FIN) T54
16"29
CR
Women's 100 m T54  medailleflag Manuela SCHAER (SUI) T54
16"76
Women's 100 m T54  medailleflag Keira-Lyn FRIE (CAN) T54
17"26
Women's 100 m T54  medailleflag Yazmith BATAZ (MEX) T54
17"93
Women's 100 m T54  medailleflag Hannah MCFADDEN (USA) T54
18"02
Women's 200 m T11  medailleflag Terezinha GUILHERMINA (BRA) T11 Guilherme SOARES de SANTANA (guide)
24"82
PR
Women's 200 m T11  medailleflag Jerusa Geber SANTOS (BRA) T11 Luiz Henrique BARBOZA DA SILVA (guide)
26"32
Women's 200 m T11  medailleflag Juntingxian JIA (CHN) T11 Donglin XU (guide)
26"33
Women's 200 m T11  medailleflag Jhulia SANTOS (BRA) T11 Fabio DIAS de OLIVEIRA SILVA (guide)
26"65
Women's 200 m T12  medailleflag Assia EL HANNOUNI (FRA) T12 Gautier SIMOUNET (guide)
24"46
WR
Women's 200 m T12  medailleflag Guohua ZHOU (CHN) T12 Jie LI (guide)
24"66
CR
Women's 200 m T12  medailleflag Daqing ZHU (CHN) T12 Hui ZHANG (guide)
24"88
Women's 200 m T12  medailleflag Oksana BOTURCHUK (UKR) T12
24"92
Women's 200 m T34  medailleflag Hannah COCKROFT (GBR) T34
31"90
PR
Women's 200 m T34  medailleflag Amy SIEMONS (NED) T34
34"16
Women's 200 m T34  medailleflag Desiree VRANKEN (NED) T34
34"85
Women's 200 m T34  medailleflag Rosemary LITTLE (AUS) T34
35"08
Women's 200 m T34  medailleflag Yousra BEN JEMAA (TUN) T34
37"68
Women's 200 m T34  medailleflag Rachael BURROWS (CAN) T34
38"51
Women's 200 m T34  medailleflag Melissa NICHOLLS (GBR) T34
40"00
Women's 200 m T34  medailleflag Carleigh DEWALD (SUA) T34
41"53
Women's 200 m T35  medailleflag Ping LIU (CHN) T35
32"72
Women's 200 m T35  medailleflag Oxana CORSO (ITA) T35
33"68
CR
Women's 200 m T35  medailleflag Virginia MCLACHLAN (CAN) T35
34"31
CR
Women's 200 m T35  medailleflag Sophia WARNER (GBR) T35
35"25
Women's 200 m T35  medailleflag Anna LUXOVA (CZE) T35
35"43
Women's 200 m T35  medailleflag Erinn WALTERS (AUS) T35
36"31
Women's 200 m T35  medailleflag Rachael DODDS (AUS) T35
36"75
Women's 200 m T35  medailleflag Fatima Del Rocio PEREZ GARCIA (MEX) T35
37"60
Women's 200 m T36  medailleflag Elena IVANOVA (RUS) T36
30"25
Women's 200 m T36  medailleflag Min Jae JEON (KOR) T36
31"08
Women's 200 m T36  medailleflag Claudia NICOLEITZIK (GER) T36
32"08
Women's 200 m T36  medailleflag Hazel ROBSON (GBR) T36
32"46
Women's 200 m T36  medailleflag Yuki KATO (JPN) T36
33"41
Women's 200 m T36  medailleflag Chun Lai YU (HKG) T36
35"32
Women's 200 m T36  medailleflag Yanina Andrea MARTINEZ (ARG) T36
DSQ
Women's 200 m T36  medailleflag Nadia SCHAUS (ARG) T36
DSQ
Women's 200 m T37  medailleflag Johanna BENSON (NAM) T37
29"26
CR
Women's 200 m T37  medailleflag Bethany WOODWARD (GBR) T37
29"65
Women's 200 m T37  medailleflag Maria SEIFERT (GER) T37
29"86
Women's 200 m T37  medailleflag Oksana KRECHUNYAK (UKR) T37
29"89
Women's 200 m T37  medailleflag Jenny MCLOUGHLIN (GBR) T37
30"08
Women's 200 m T37  medailleflag Viktoriya KRAVCHENKO (UKR) T37
30"09
Women's 200 m T37  medailleflag Neda BAHI (TUN) T37
30"28
Women's 200 m T37  medailleflag Maryna SNISAR (UKR) T37
30"76
Women's 200 m T38  medailleflag Junfei CHEN (CHN) T38
27"39
WR
Women's 200 m T38  medailleflag Margarita GONCHAROVA (RUS) T38
27"82
Women's 200 m T38  medailleflag Inna STRYZHAK (UKR) T38
28"18
Women's 200 m T38  medailleflag Dezhi XIONG (CHN) T38
28"62
Women's 200 m T38  medailleflag Tamira SLABY (GER) T38
29"14
Women's 200 m T38  medailleflag Sonia MANSOUR (TUN) T38
29"32
Women's 200 m T38  medailleflag Torita ISAAC (AUS) T38
29"78
Women's 200 m T38  medailleflag Olivia BREEN (GBR) T38
30"22
Women's 200 m T43, 44  medailleflag Marlou VAN RHIJN (NED) T43
26"18
WR
Women's 200 m T43, 44  medailleflag Marie-Amelie LE FUR (FRA) T44
26"76
WR
Women's 200 m T43, 44  medailleflag Katrin GREEN (GER) T44
27"53
Women's 200 m T43, 44  medailleflag Stef REID (GBR) T44
28"62
Women's 200 m T43, 44  medailleflag Suzan VERDUIJN (HOL) T44
28"74
Women's 200 m T43, 44  medailleflag Sophie KAMLISH (GBR) T44
29"08
Women's 200 m T43, 44  medailleflag Saki TAKAKUWA (JPN) T44
29"71
Women's 200 m T43, 44  medailleflag April HOLMES (USA) T44
DNS
Women's 200 m T46  medailleflag Yunidis CASTILLO (CUB) T46
24"45
WR
Women's 200 m T46  medailleflag Alicja FIODOROW (POL) T46
24"49
CR
Women's 200 m T46  medailleflag Anrune LIEBENBERG (RSA) T47
25"55
CR
Women's 200 m T46  medailleflag Nikol RODOMAKINA (RUS) T46
25"56
Women's 200 m T46  medailleflag Yanping WANG (CHN) T46
26"38
CR
Women's 200 m T46  medailleflag Unyime UWAK (NGR) T46
26"65
Women's 200 m T46  medailleflag Katarzyna PIEKART (POL) T46
27"18
Women's 200 m T46  medailleflag Alexandra MOGUCHAYA (RUS) T46
27"47
Women's 200 m T52  medailleflag Michelle STILWELL (CAN) T52
33"80
PR
Women's 200 m T52  medailleflag Marieke VERVOORT (BEL) T52
34"83
CR
Women's 200 m T52  medailleflag Kerry MORGAN (USA) T52
36"49
Women's 200 m T52  medailleflag Cassie MITCHELL (USA) T52
37"75
Women's 200 m T52  medailleflag Teruyo TANAKA (JPN) T52
39"04
Women's 200 m T52  medailleflag Yuka KIYAMA (JPN) T52
41"56
Women's 200 m T52  medailleflag Cheryl LEITNER (SUA) T52
42"62
Women's 200 m T53  medailleflag Lisha HUANG (CHN) T53
29"18
Women's 200 m T53  medailleflag Angela BALLARD (AUS) T53
29"35
CR
Women's 200 m T53  medailleflag Hongzhuan ZHOU (CHN) T53
29"40
Women's 200 m T53  medailleflag Jessica GALLI (USA) T53
29"82
Women's 200 m T53  medailleflag Anjali FORBER PRATT (USA) T53
30"27
Women's 200 m T53  medailleflag Madison DE ROZARIO (AUS) T53
30"33
Women's 200 m T53  medailleflag Anita FORDJOUR (GHA) T53
34"31
CR
Women's 200 m T53  medailleflag Jessica Cooper LEWIS (BER) T53
34"76
Women's 4 x 100 m relay T35, T38  Teammedailleflag Russian Federation
54"86
Women's 4 x 100 m relay T35, T38  Teammedailleflag People's Republic of China
55"65
CR
Women's 4 x 100 m relay T35, T38  Teammedailleflag Great Britain
56"08
Women's 4 x 100 m relay T35, T38  Teammedailleflag Australia
56"32
CR
Women's 4 x 100 m relay T35, T38  Teammedailleflag Ukraine
DNF
Women's 4 x 100 m relay T35, T38  Teammedailleflag Germany
DSQ
Women's 400 m T11, 12  medailleflag Assia EL HANNOUNI (FRA) T12 Gautier SIMOUNET (guide)
55"39
Women's 400 m T11, 12  medailleflag Oksana BOTURCHUK (UKR) T12
55"69
Women's 400 m T11, 12  medailleflag Daniela Eugenia VELASCO MALDONADO (MEX) Jose Guadalupe FUENTES ORTIZ (guide)
58"51
Women's 400 m T11, 12  medailleflag Terezinha GUILHERMINA (BRA) T11 Guilherme SOARES de SANTANA (guide)
1'39"73
Women's 400 m T13  medailleflag Omara DURAND (CUB) T13
52"12
PR
Women's 400 m T13  medailleflag Somaya BOUSAID (TUN) T13
56"83
Women's 400 m T13  medailleflag Alexandra DIMOGLOU (GRE) T13
56"91
Women's 400 m T13  medailleflag Nantenin KEITA (FRA) T13
57"64
Women's 400 m T13  medailleflag Olena GLIEBOVA (UKR) T13
58"44
Women's 400 m T13  medailleflag Anna DUZIKOWSKA (POL) T13
1'03"33
Women's 400 m T13  medailleflag Viviane SOARES (BRA) T13
1'05"96
Women's 400 m T13  medailleflag Joana Helena SILVA (BRA) T13
DNF
Women's 400 m T13  medailleflag Christine AKULLO (UGA) T13
DNS
Women's 400 m T37  medailleflag Neda BAHI (TUN) T37
1'05"86
CR
Women's 400 m T37  medailleflag Viktoriya KRAVCHENKO (UKR) T37
1'07"32
CR
Women's 400 m T37  medailleflag Evgeniya TRUSHNIKOVA (RUS) T37
1'07"35
Women's 400 m T37  medailleflag Maryna SNISAR (UKR) T37
1'08"86
Women's 400 m T37  medailleflag Maike HAUSBERGER (GER) T37
1'10"45
Women's 400 m T37  medailleflag Jodi ELKINGTON - JONES (AUS) T37
1'11"49
Women's 400 m T37  medailleflag Isabelle FOERDER (GER) T37
1'13"47
Women's 400 m T37  medailleflag Anastasiya OVSYANNIKOVA (RUS) T37
1'17"28
Women's 400 m T46  medailleflag Yunidis CASTILLO (CUB) T46
55"72
WR
Women's 400 m T46  medailleflag Anrune LIEBENBERG (RSA) T47
56"65
Women's 400 m T46  medailleflag Alicja FIODOROW (POL) T46
58"48
Women's 400 m T46  medailleflag Yanping WANG (CHN) T46
1'01"33
Women's 400 m T46  medailleflag Alexandra MOGUCHAYA (RUS) T46
1'02"11
Women's 400 m T46  medailleflag Yengus Dese AZENAW (ETH) T46
1'04"93
Women's 400 m T46  medailleflag Ussumane CANDE (GBS) T46
DNS
Women's 400 m T53  medailleflag Hongzhuan ZHOU (CHN) T53
55"47
Women's 400 m T53  medailleflag Angela BALLARD (AUS) T53
56"06
CR
Women's 400 m T53  medailleflag Lisha HUANG (CHN) T53
56"87
Women's 400 m T53  medailleflag Shirley REILLY (USA) T53
57"18
Women's 400 m T53  medailleflag Jessica GALLI (USA) T53
57"56
Women's 400 m T53  medailleflag Madison DE ROZARIO (AUS) T53
58"42
Women's 400 m T53  medailleflag Anjali FORBER PRATT (USA) T53
59"34
Women's 400 m T53  medailleflag Jessica Cooper LEWIS (BER) T53
1'08"88
Women's 400 m T54  medailleflag Tatyana MCFADDEN (USA) T54
52"97
Women's 400 m T54  medailleflag Hongjiao DONG (CHN) T54
55"43
CR
Women's 400 m T54  medailleflag Edith WOLF (SUI) T54
56"25
Women's 400 m T54  medailleflag Lihong ZOU (CHN) T54
56"57
Women's 400 m T54  medailleflag Diane ROY (CAN) T54
56"60
Women's 400 m T54  medailleflag Amanda KOTAJA (FIN) T54
57"35
Women's 400 m T54  medailleflag Manuela SCHAER (SUI) T54
57"57
Women's 400 m T54  medailleflag Gunilla WALLENGREN (SWE) T54
58"74
Women's 5000 m T53, T54  medailleflag Edith WOLF (SUI) T54
12'27"87
Women's 5000 m T53, T54  medailleflag Shirley REILLY (USA) T53
12'27"91
Women's 5000 m T53, T54  medailleflag Christie DAWES (AUS) T54
12'28"24
Women's 5000 m T53, T54  medailleflag Keira-Lyn FRIE (CAN) T54
12'28"86
Women's 5000 m T53, T54  medailleflag Wenjun LIU (CHN) T54
12'28"93
Women's 5000 m T53, T54  medailleflag Wakako TSUCHIDA (JPN) T54
12'29"05
Women's 5000 m T53, T54  medailleflag Amanda MCGRORY (USA) T54
12'29"07
Women's 5000 m T53, T54  medailleflag Shelly WOODS (GBR) T54
12'29"26
Women's 5000 m T53, T54  medailleflag Diane ROY (CAN) T54
12'29"27
Women's 5000 m T53, T54  medailleflag Patricia KELLER (SUI) T54
12'29"38
Women's 800 m T53  medailleflag Hongzhuan ZHOU (CHN) T53
1'52"85
PR
Women's 800 m T53  medailleflag Lisha HUANG (CHN) T53
1'53"10
Women's 800 m T53  medailleflag Jessica GALLI (USA) T53
1'53"12
Women's 800 m T53  medailleflag Madison DE ROZARIO (AUS) T53
1'53"65
Women's 800 m T53  medailleflag Angela BALLARD (AUS) T53
1'53"80
Women's 800 m T53  medailleflag Shirley REILLY (USA) T53
1'54"18
Women's 800 m T53  medailleflag Amanda MCGRORY (USA) T54
1'54"48
Women's 800 m T54  medailleflag Tatyana MCFADDEN (USA) T54
1'47"01
Women's 800 m T54  medailleflag Edith WOLF (SUI) T54
1'49"87
Women's 800 m T54  medailleflag Lihong ZOU (CHN) T54
1'50"31
Women's 800 m T54  medailleflag Hongjiao DONG (CHN) T54
1'50"62
Women's 800 m T54  medailleflag Manuela SCHAER (SUI) T54
1'50"90
Women's 800 m T54  medailleflag Wenjun LIU (CHN) T54
1'51"34
Women's 800 m T54  medailleflag Diane ROY (CAN) T54
1'54"90
Women's 800 m T54  medailleflag Christie DAWES (AUS) T54
1'58"77
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Maroua IBRAHMI (TUN) F32
23,43 m - 1064 pts
WR
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Mounia GASMI (ALG) F32
22,51 m - 1052 pts
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Gemma PRESCOTT (GBR) F32
20,50 m - 1015 pts
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Catherine O NEILL (IRL) F51
13,64 m - 931 pts
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Josie PEARSON (GBR) F51
13,42 m - 919 pts
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Maria STAMATOULA (GRE) F32
16,68 m - 891 pts
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Saida NAYLI (TUN) F32
16,43 m - 879 pts
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Louise ELLERY (AUS) F32
15,24 m - 818 pts
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Sunjeong KIM (KOR) F31
10,98 m - 800 pts
WR
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Sakina ALBALOOSHI (UAE) F32
14,66 m - 783 pts
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Zena COLE (USA) F51
11,02 m - 751 pts
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Maxine MOORE (GBR) F32
13,53 m - 708 pts
Women's Club throw F31, 32, 51  medailleflag Dhouha CHELHI (TUN) F51
8,29 m - 468 pts
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Liangmin ZHANG (CHN) F11
40,13 m - 997 pts
PR
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Hongxia TANG (CHN) F11
39,91 m - 994 pts
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Claire WILLIAMS (GBR) F12
39,63 m - 908 pts
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Siena CHRISTEN (GER) F12
38,42 m - 884 pts
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Tamara SIVAKOVA (BLR) F12
37,61 m - 867 pts
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Mariela ALMADA (ARG) F12
36,52 m - 843 pts
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Orysia ILCHYNA (UKR) F12
35,29 m - 814 pts
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Assunta LEGNANTE (ITA) F11
30,81 m - 799 pts
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Marija IVEKOVIC MESTROVIC (CRO) F12
33,77 m - 776 pts
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Hamela Devi ENIKUTTY (MAS) F12
28,74 m - 630 pts
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Rita Elena OSORIO COTA (MEX) F11
19,60 m - 404 pts
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Shiho WATANABE (JPN) F11
18,66 m - 367 pts
Women's Discus throw F11, 12  medailleflag Ailish DUNNE (IRL) F11
18,38 m - 356 pts
Women's Discus throw F35, 36  medailleflag Qing WU (CHN) F36
28,01 m - 1032 pts
WR
Women's Discus throw F35, 36  medailleflag Mariia POMAZAN (UKR) F35
30,12 m - 1028 pts
WR
Women's Discus throw F35, 36  medailleflag Jiongyu BAO (CHN) F35
25,22 m - 956 pts
CR
Women's Discus throw F35, 36  medailleflag Renata CHILEWSKA (POL) F35
25,80 m - 910 pts
Women's Discus throw F35, 36  medailleflag Chenelle VAN ZYL (RSA) F35
24,57 m - 908 pts
Women's Discus throw F35, 36  medailleflag Marivana OLIVEIRA (BRA) F35
23,73 m - 862 pts
CR
Women's Discus throw F35, 36  medailleflag Alla MALCHYK (UKR) F36
21,63 m - 827 pts
Women's Discus throw F35, 36  medailleflag Martha Liliana HERNANDEZ FLORIAN (COL) T36
21,40 m - 811 pts
Women's Discus throw F35, 36  medailleflag Perla Amanda MUNOZ (ARG) F35
17,70 m - 713 pts
Women's Discus throw F37  medailleflag Na MI (CHN) F37
35,35 m
WR
Women's Discus throw F37  medailleflag Qiuping XU (CHN) F37
32,08 m
Women's Discus throw F37  medailleflag Beverley JONES (GBR) F37
30,99 m
Women's Discus throw F37  medailleflag Viktorya YASEVYCH (UKR) F37
29,79 m
Women's Discus throw F37  medailleflag Shirlene COELHO (BRA) F37
27,58 m
Women's Discus throw F37  medailleflag Qianqian JIA (CHN) F37
27,17 m
Women's Discus throw F37  medailleflag Yomaira COHEN (VEN) F37
26,24 m
Women's Discus throw F37  medailleflag Eva BERNA (CZE) F37
24,77 m
Women's Discus throw F37  medailleflag Taiga KANTANE (LAT) F37
23,94 m
Women's Discus throw F40  medailleflag Najat EL GARRAA (MAR) F40
32,37 m
WR
Women's Discus throw F40  medailleflag Raoua TLILI (TUN) F40
31,16 m
Women's Discus throw F40  medailleflag Genjimisu MENG (CHN) F40
30,44 m
CR
Women's Discus throw F40  medailleflag Hayat EL GARAA (MAR) F40
25,57 m
Women's Discus throw F40  medailleflag Daria KABIESZ (POL) F40
24,99 m
CR
Women's Discus throw F40  medailleflag Fatiha MEHDI (ALG) F40
13,64 m
Women's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Josie PEARSON (GBR) F51
6,58 m - 1122 pts
WR
Women's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Catherine O NEILL (IRL) F51
5,66 m - 880 pts
Women's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Zena COLE (USA) F51
5,25 m - 771 pts
CR
Women's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Cassie MITCHELL (USA) F52
12,96 m - 751 pts
CR
Women's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Dhouha CHELHI (TUN) F51
4,76 m - 643 pts
Women's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Estela SALAS (MEX) F53
12,33 m - 591 pts
Women's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Bochra RZOUGA (TUN) F53
10,44 m - 424 pts
Women's Discus throw F51, 52, 53  medailleflag Fatema NEDHAM (BRN) F53
9,83 m - 375 pts
CR
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Nassima SAIFI (ALG) F58
40,34 m - 1004 pts
PR
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Stela ENEVA (BUL) F58
36,56 m - 926 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Orla BARRY (IRL) F57
28,12 m - 921 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Nadia MEDJMEDJ (ALG) F57
27,80 m - 911 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Grace NWAOZUZU (NGR) F58
33,77 m - 850 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Larisa VOLIK (RUS) F57
25,07 m - 808 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Siham ALRASHEEDY (UAE) F57
24,33 m - 776 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Ivanka KOLEVA (BUL) F57
23,15 m - 720 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Ilke WYLUDDA (GER) F58
29,57 m - 705 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Ming LIU (CHN) F57
22,66 m - 695 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Thi Hai NGUYEN (VIE) F58
28,14 m - 647 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Catalina ROSALES MONTIEL (MEX) F58
27,52 m - 621 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Eucharia IYIAZI (NGR) F58
26,61 m - 581 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Madinat ABDULLAYEVA (AZE) F57
19,21 m - 501 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Mary Nakhumicha ZAKAYO (KEN) F57
17,53 m - 399 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Evelyne TUITAVAKE (FRA) F58
20,94 m - 319 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Dedeline MIBAMBA KIMBATA (COD) F58
9,29 m - 11 pts
Women's Discus throw F57, 58  medailleflag Ling LI (CHN) F57
NM
Women's Javelin throw F12, 13  medailleflag Tanja DRAGIC (SER) F12
42,51 m - 1039 pts
WR
Women's Javelin throw F12, 13  medailleflag Anna SOROKINA (RUS) F12
38,79 m - 1008 pts
Women's Javelin throw F12, 13  medailleflag Natalija EDER (AUT) F12
38,03 m - 1000 pts
Women's Javelin throw F12, 13  medailleflag Rebeca VALENZUELA ALVAREZ (MEX) F12
34,17 m - 950 pts
Women's Javelin throw F12, 13  medailleflag Ya-Ting LIU (TPE) F13
33,65 m - 883 pts
Women's Javelin throw F12, 13  medailleflag Jessica GALLAGHER (AUS) F13
33,56 m - 882 pts
Women's Javelin throw F12, 13  medailleflag Marija VIDACEK (CRO) F12
27,05 m - 795 pts
Women's Javelin throw F12, 13  medailleflag Rose WELEPA (FRA) F12
24,29 m - 708 pts
Women's Javelin throw F12, 13  medailleflag Ting-Fen TUNG (TPE) F13
21,12 m - 507 pts
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Birgit KOBER (GER) F34
27,03 m - 1230 pts
WR
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Marie BRAEMER-SKOWRONEK (GER) F34
20,43 m - 1018 pts
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Marjaana HUOVINEN (FIN) F34
19,47 m - 971 pts
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Yousra BEN JEMAA (TUN) F34
18,63 m - 926 pts
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Frances HERRMANN (GER) F34
18,62 m - 925 pts
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Veronika DORONINA (RUS) F34
18,40 m - 913 pts
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Estela SALAS (MEX) F53
11,40 m - 745 pts
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Zandile Emily NHLAPO (RSA) F34
15,43 m - 720 pts
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Esther RIVERA (MEX) F53
11,07 m - 712 pts
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Brydee MOORE (AUS) F33
10,55 m - 585 pts
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Thuraya ALZAABI (UAE) F34
12,85 m - 525 pts
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Elena BURDYKINA (RUS) F34
12,61 m - 507 pts
Women's Javelin throw F33, 34, 52, 53  medailleflag Fatema NEDHAM (BRN) F53
6,07 m - 203 pts
Women's Javelin throw F37, 38  medailleflag Shirlene COELHO (BRA) F37
37,86 m - 1015 pts
WR
Women's Javelin throw F37, 38  medailleflag Qianqian JIA (CHN) F37
31,62 m - 946 pts
CR
Women's Javelin throw F37, 38  medailleflag Georgia BEIKOFF (AUS) F37
29,84 m - 914 pts
CR
Women's Javelin throw F37, 38  medailleflag Na MI (CHN) F37
28,48 m - 886 pts
Women's Javelin throw F37, 38  medailleflag Yomaira COHEN (VEN) F37
26,27 m - 829 pts
Women's Javelin throw F37, 38  medailleflag Daniela VRATILOVA (CZE) F38
25,93 m - 793 pts
Women's Javelin throw F37, 38  medailleflag Eva BERNA (CZE) F37
20,88 m - 632 pts
Women's Javelin throw F46  medailleflag Katarzyna PIEKART (POL) F46
41,15 m
WR
Women's Javelin throw F46  medailleflag Nataliya GUDKOVA (RUS) F46
41,08 m
Women's Javelin throw F46  medailleflag Madeleine HOGAN (AUS) F46
38,85 m
Women's Javelin throw F46  medailleflag Hongmei ZHAO (CHN) F46
38,41 m
CR
Women's Javelin throw F46  medailleflag Hollie ARNOLD (GBR) F46
36,27 m
Women's Javelin throw F46  medailleflag Laura DARIMONT (GER) F46
33,54 m
Women's Javelin throw F46  medailleflag Holly ROBINSON (NZL) F46
32,58 m
Women's Javelin throw F46  medailleflag Mariel BETHANCOURT (VEN) F46
29,99 m
Women's Javelin throw F46  medailleflag Surang KHAMSUK (THA) F46
29,09 m
Women's Javelin throw F46  medailleflag Mariam MATROUSHI (UAE) F46
25,38 m
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Liwan YANG (CHN) F54
17,89 m - 1022 pts
WR
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Hania AIDI (TUN) F54
17,40 m - 1006 pts
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Martina WILLING (GER) F56
23,12 m - 975 pts
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Ntombizanele SITU (RSA) F54
16,22 m - 960 pts
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Angela MADSEN (USA) F56
21,20 m - 911 pts
CR
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Daniela TODOROVA (BUL) F55
19,25 m - 877 pts
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Tanja CERKVENIK (SLO) F55
18,64 m - 850 pts
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Tatjana MAJCEN (SLO) F54
13,49 m - 809 pts
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Yanive TORRES MARTINEZ (COL) F54
13,03 m - 777 pts
CR
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Milka MILINKOVIC (CRO) F55
14,50 m - 610 pts
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Ruth AGUILAR FULGENCIO (ESP) F55
12,12 m - 440 pts
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Kadidjatou AMADOU (NIG) F56
11,63 m - 359 pts
Women's Javelin throw F54, 55, 56  medailleflag Marites BURCE (PHI) F54
NM
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Ming LIU (CHN) F57
23,48 m - 955 pts
CR
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Safia DJELAL (ALG) F58
28,87 m - 953 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Larisa VOLIK (RUS) F57
21,95 m - 906pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Thi Hai NGUYEN (VIE) F58
25,37 m - 851 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Suping QING (CHN) F57
20,42 m - 845 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Olga SERGIENKO (RUS) F57
19,96 m - 824 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Eucharia IYIAZI (NGR) F58
24,04 m - 801 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Sylvia GRANT (JAM) F57
19,06 m - 780 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Ling LI (CHN) F57
18,63 m - 757 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Siham ALRASHEEDY (UAE) F57
18,21 m - 733 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Jeny VELAZCO REYES (MEX) F58
22,37 m - 728 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Yeni Aide HERNANDEZ MENDIETA (MEX) F57
17,96 m - 719 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Mary Nakhumicha ZAKAYO (KEN) F57
16,86 m - 650 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Cece MAZYCK (SUA) F57
15,45 m - 554 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Evelyne TUITAVAKE (FRA) F58
18,27 m - 506 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Ivanka KOLEVA (BUL) F57
14,73 m - 501 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Nephtalie JEAN LOUIS (HAI) F57
10,69 m - 207 pts
Women's Javelin throw F57, 58  medailleflag Fatimetou Mamadou MBODJ (MTN) F58
7,59 m - 23 pts
Women's Long jump F11, 12  medailleflag Oksana ZUBKOVSKA (UKR) F12
6,60 m - 1065 pts
WR
Women's Long jump F11, 12  medailleflag Juntingxian JIA (CHN) F11
4,73 m - 930 pts
CR
Women's Long jump F11, 12  medailleflag Anna KANIUK (BLR) F12
5,83 m - 889 pts
CR
Women's Long jump F11, 12  medailleflag Gabriela Viridiana GONZALEZ SANTA CRUZ (MEX) F11
4,38 m - 856 pts
Women's Long jump F11, 12  medailleflag Sara MARTINEZ (ESP) F12
5,66 m - 844 pts
Women's Long jump F11, 12  medailleflag Shiho WATANABE (JPN) F11
4,22 m - 815 pts
Women's Long jump F11, 12  medailleflag Volha ZINKEVICH (BLR) F12
5,52 m - 804 pts
Women's Long jump F11, 12  medailleflag Paraskevi KANTZA (GRE) F11
3,97 m - 740 pts
Women's Long jump F11, 12  medailleflag Miaomiao LIU (CHN) F12
5,19 m - 705 pts
Women's Long jump F11, 12  medailleflag Alice DE OLIVEIRA CORREA (BRA) T12 Diogo CARDOSO DA SILVA (guide)
4,61 m - 519 pts
Women's Long jump F13  medailleflag Lise HAYES (RSA) F13
5,70 m
Women's Long jump F13  medailleflag Lynda HAMRI (ALG) F13
5,31 m
Women's Long jump F13  medailleflag Anthi KARAGIANNI (GRE) F13
5,16 m
Women's Long jump F13  medailleflag Iuliia KORUNCHAK (UKR) F13
5,13 m
Women's Long jump F13  medailleflag Jessica GALLAGHER (AUS) F13
5,03 m
Women's Long jump F13  medailleflag Johanna PRETORIUS (RSA) F13
DNS
Women's Long jump F20  medailleflag Karolina KUCHARCZYK (POL) F20
6,00 m
WR
Women's Long jump F20  medailleflag Krestina ZHUKOVA (RUS) F20
5,38 m
Women's Long jump F20  medailleflag Mikela RISTOSKI (CRO) F20
5,28 m
Women's Long jump F20  medailleflag Stephanie SCHWEITZER (AUS) F20
4,79 m
Women's Long jump F20  medailleflag Emma ERIKSSON (SWE) F20
4,78 m
Women's Long jump F20  medailleflag Raquel CERQUEIRA (POR) F20
4,58 m
Women's Long jump F20  medailleflag Veronika SKUHROVSKA (CZE) F20
4,38 m
Women's Long jump F20  medailleflag Rabia BENHAJ AHMED (TUN) F20
NM
Women's Long jump F37, 38  medailleflag Margarita GONCHAROVA (RUS) F38
4,84 m - 1009 pts
PR
Women's Long jump F37, 38  medailleflag Inna STRYZHAK (UKR) F38
4,79 m - 1004 pts
Women's Long jump F37, 38  medailleflag Yuanhang CAO (CHN) F37
4,40 m - 993 pts
PR
Women's Long jump F37, 38  medailleflag Ramune ADOMAITIENE (LTU) F38
4,67 m - 992 pts
Women's Long jump F37, 38  medailleflag Neda BAHI (TUN) F37
4,35 m - 987 pts
CR
Women's Long jump F37, 38  medailleflag Marta LANGNER (POL) F37
4,20 m - 965 pts
Women's Long jump F37, 38  medailleflag Heather JAMESON (IRL) F37
4,11 m - 950 pts
Women's Long jump F37, 38  medailleflag Matthildur THORSTEINSDOTTIR (ISL) F37
4,08 m - 944 pts
Women's Long jump F37, 38  medailleflag Hausberger HAUSBERGER (GER) T37
3,88 m - 900 pts
Women's Long jump F37, 38  medailleflag Johanna BENSON (NAM) F37
3,71 m - 851 pts
Women's Long jump F37, 38  medailleflag Katie PARRISH (AUS) F38
3,82 m - 811 pts
Women's Long jump F37, 38  medailleflag Liene GRUTZITE (LAT) F37
3,40 m - 733 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Kelly CARTWRIGHT (AUS) F42
4,38 m - 1030 pts
WR
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Stef REID (GBR) F44
5,28 m - 1023 pts
PR
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Marie-Amelie LE FUR (FRA) F44
5,14 m - 1010 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Iris PRUYSEN (NED) F44
4,87 m - 976 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Katrin GREEN (GER) F44
4,85 m - 973 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Vanessa LOW (GER) F42
3,93 m - 968 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Juan WANG (CHN) F44
4,80 m - 965 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Maya NAKANISHI (JPN) F44
4,79 m - 963 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Mami SATO (JPN) F44
4,70 m - 947 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Suzan VERDUIJN (HOL) F44
4,53 m - 912 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Marije SMITS (HOL) F42
3,59 m - 881 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Ewa ZIELINSKA (POL) F42
3,50 m - 849 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Martina CAIRONI (ITA) F42
3,50 m - 849 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Jana SCHMIDT (GER) F42
3,42 m - 818 pts
Women's Long jump F42, 44  medailleflag Saki TAKAKUWA (JPN) F44
3,91 m - 707 pts
Women's Long jump F46  medailleflag Nikol RODOMAKINA (RUS) F46
5,63 m
Women's Long jump F46  medailleflag Carlee BEATTIE (AUS) F46
5,57 m
Women's Long jump F46  medailleflag Jingling OUYANG (CHN) F46
5,41 m
Women's Long jump F46  medailleflag Sheila FINDER (BRA) F46
5,07 m
Women's Long jump F46  medailleflag Lenka GAJARSKA (SVK) F46
4,70 m
Women's Long jump F46  medailleflag Styliani SMARAGDI (GRE) F46
4,68 m
Women's Marathon T53, T54  medailleflag Shirley REILLY (USA) T53
1h46'33"
Women's Marathon T53, T54  medailleflag Shelly WOODS (GBR) T54
1h46'34"
Women's Marathon T53, T54  medailleflag Sandra GRAF (SUI) T54
1h46'35"
Women's Marathon T53, T54  medailleflag Amanda MCGRORY (USA) T54
1h46'35"
Women's Marathon T53, T54  medailleflag Wakako TSUCHIDA (JPN) T54
1h49'02"
Women's Marathon T53, T54  medailleflag Christie DAWES (AUS) T54
1h49'37"
CR
Women's Marathon T53, T54  medailleflag Diane ROY (CAN) T54
1h53'02"
Women's Marathon T53, T54  medailleflag Susannah SCARONI (USA) T54
1h58'37"
Women's Marathon T53, T54  medailleflag Tatyana MCFADDEN (USA) T54
1h58'47"
Women's Marathon T53, T54  medailleflag Patricia KELLER (SUI) T54
2h06'07"
Women's Marathon T53, T54  medailleflag Christina SCHWAB (USA) T54
DNF
Women's Marathon T53, T54  medailleflag Edith WOLF (SUI) T54
DNF
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Assunta LEGNANTE (ITA) F11
16,74 m - 1011 pts
WR
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Hongxia TANG (CHN) F11
12,47 m - 1008 pts
CR
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Liangmin ZHANG (CHN) F11
11,07 m - 1003 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Tania Lorena JIMENEZ MANZANAREZ (MEX) F11
9,24 m - 981 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Hajar TAKTAZ (IRI) F11
8,85 m - 970 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Tamara SIVAKOVA (BLR) F12
12,39 m - 966 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Izabela CAMPOS (BRA) F11
8,71 m - 966 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Marta PROKOFYEVA (RUS) F12
12,25 m - 958 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Orysia ILCHYNA (UKR) F12
11,76 m - 928 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Rita Elena OSORIO COTA (MEX) F11
7,80 m - 921 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Yuclesy PINTO (VEN) F11
7,56 m - 904 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Ailish DUNNE (IRL) F11
6,67 m - 808 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Natalija EDER (AUT) F12
9,96 m - 773 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Rebeca VALENZUELA ALVAREZ (MEX) F12
9,95 m - 772 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Rose WELEPA (FRA) F12
9,89 m - 766 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Hamela Devi ENIKUTTY (MAS) F12
9,77 m - 753 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Mariela ALMADA (ARG) F12
9,72 m - 747 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Nadine LATTIMORE (IRL) F11
6,06 m - 705 pts
Women's Shot put F11, 12  medailleflag Yesenia Maria RESTREPO MUNOZ (COL) F11
NM
Women's Shot put F20  medailleflag Ewa DURSKA (POL) F20
13,80 m
PR
Women's Shot put F20  medailleflag Anastasiia MYSNYK (UKR) F20
12,67 m
Women's Shot put F20  medailleflag Svitlana KUDELYA (UKR) F20
12,24 m
Women's Shot put F20  medailleflag Ines FERNANDES (POR) F20
11,84 m
Women's Shot put F20  medailleflag Sirly TIIK (EST) F20
11,54 m
Women's Shot put F20  medailleflag Oksana MASTERS (USA) H5
11,36 m
Women's Shot put F20  medailleflag Nursuhana RAMLAN (MAS) F20
10,71 m
Women's Shot put F20  medailleflag Eddy GUERRERO (VEN) F20
10,22 m
Women's Shot put F20  medailleflag Evangelia ZISKA (GRE) F20
9,76 m
Women's Shot put F20  medailleflag Leslie Lizeth MENDOZA DIAZ (MEX) F20
9,32 m
Women's Shot put F20  medailleflag Aysegul TAHTAKALE (TUR) F20
8,41 m
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Birgit KOBER (GER) F34
10,25 m - 1112 pts
WR
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Louise ELLERY (AUS) F32
5,90 m - 895 pts
PR
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Maroua IBRAHMI (TUN) F32
5,75 m - 869 pts
CR
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Marjaana HUOVINEN (FIN) F34
7,64 m - 866 pts
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Maria STAMATOULA (GRE) F32
5,66 m - 853 pts
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Brydee MOORE (AUS) F33
6,05 m - 850 pts
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Mounia GASMI (ALG) F32
5,56 m - 835 pts
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Frances HERRMANN (GER) F34
7,36 m - 827 pts
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Veronika DORONINA (RUS) F34
7,06 m - 784 pts
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Marie BRAEMER-SKOWRONEK (GER) F34
7,01 m - 776 pts
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Elena BURDYKINA (RUS) F34
6,83 m - 748 pts
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Zandile Emily NHLAPO (RSA) F34
6,41 m - 680 pts
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Gemma PRESCOTT (GBR) F32
4,19 m - 535 pts
Women's Shot put F32, 33, 34  medailleflag Thuraya ALZAABI (UAE) F34
NM
Women's Shot put F35, 36  medailleflag Mariia POMAZAN (UKR) F35
12,22 m - 1062 pts
WR
Women's Shot put F35, 36  medailleflag Jun WANG (CHN) F35
12,07 m - 1056 pts
CR
Women's Shot put F35, 36  medailleflag Qing WU (CHN) F36
10,64 m - 1041 pts
WR
Women's Shot put F35, 36  medailleflag Katherine PROUDFOOT (AUS) F36
9,76 m - 984 pts
Women's Shot put F35, 36  medailleflag Alla MALCHYK (UKR) F36
9,09 m - 923 pts
Women's Shot put F35, 36  medailleflag Renata CHILEWSKA (POL) F35
9,54 m - 873 pts
Women's Shot put F35, 36  medailleflag Jiongyu BAO (CHN) F35
8,47 m - 729 pts
Women's Shot put F35, 36  medailleflag Marivana OLIVEIRA (BRA) F35
8,15 m - 677 pts
CR
Women's Shot put F35, 36  medailleflag Chenelle VAN ZYL (RSA) F35
7,83 m - 621 pts
Women's Shot put F35, 36  medailleflag Perla Amanda MUNOZ (ARG) F35
7,54 m - 567 pts
Women's Shot put F37  medailleflag Na MI (CHN) F37
12,20 m
WR
Women's Shot put F37  medailleflag Qiuping XU (CHN) F37
11,04 m
Women's Shot put F37  medailleflag Eva BERNA (CZE) F37
11,00 m
CR
Women's Shot put F37  medailleflag Shirlene COELHO (BRA) F37
10,60 m
CR
Women's Shot put F37  medailleflag Qianqian JIA (CHN) F37
10,35 m
Women's Shot put F37  medailleflag Viktorya YASEVYCH (UKR) F37
9,93 m
Women's Shot put F37  medailleflag Beverley JONES (GBR) F37
9,85 m
Women's Shot put F37  medailleflag Taiga KANTANE (LAT) F37
9,21 m
Women's Shot put F37  medailleflag Yomaira COHEN (VEN) F37
8,72 m
Women's Shot put F37  medailleflag Liene GRUTZITE (LAT) F37
7,83 m
Women's Shot put F40  medailleflag Raoua TLILI (TUN) F40
9,86 m
WR
Women's Shot put F40  medailleflag Genjimisu MENG (CHN) F40
9,13 m
CR
Women's Shot put F40  medailleflag Najat EL GARRAA (MAR) F40
8,62 m
Women's Shot put F40  medailleflag Hayat EL GARAA (MAR) F40
8,10 m
Women's Shot put F40  medailleflag Daria KABIESZ (POL) F40
7,90 m
Women's Shot put F40  medailleflag Fatiha MEHDI (ALG) F40
6,49 m
Women's Shot put F40  medailleflag Marijana GORANOVIC (MNE) F41
6,35 m
Women's Shot put F42, 44  medailleflag Juan YAO (CHN) F44
13,05 m - 1055 pts
WR
Women's Shot put F42, 44  medailleflag Yue YANG (CHN) F44
12,22 m - 980 pts
Women's Shot put F42, 44  medailleflag Michaela FLOETH (GER) F44
12,21 m - 979 pts
Women's Shot put F42, 44  medailleflag Sanela REDZIC (BIH) F42
8,64 m - 809 pts
Women's Shot put F42, 44  medailleflag Jelena VUKOVIC (CRO) F42
7,85 m - 683 pts
Women's Shot put F42, 44  medailleflag Leitu VILIAMU (SAM) F42
5,32 m - 257 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Liwan YANG (CHN) F54
7,50 m - 1057 pts
WR
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Marianne BUGGENHAGEN (GER) F55
8,32 m - 946 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Angela MADSEN (USA) F56
8,88 m - 934 pts
PR
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Martina WILLING (GER) F56
8,86 m - 931 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Hania AIDI (TUN) F54
6,30 m - 904 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Tatjana MAJCEN (SLO) F54
6,24 m - 894 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Fadhila NAFATI (TUN) F54
6,21 m - 888 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Irena PERMINIENE (LTU) F54
6,14 m - 876 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Eva KACANU (CZE) F54
5,98 m - 846 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Marziyeh SEDIGHI SAGHINSARA (IRI) F54
5,93 m - 837 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Patricia Ndidi Amaka NNAJI (NGR) F55
7,37 m - 813 pts
CR
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Tanja CERKVENIK (SLO) F55
6,84 m - 721 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Daniela TODOROVA (BUL) F55
6,83 m - 719 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Yanive TORRES MARTINEZ (COL) F54
5,20 m - 673 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Milka MILINKOVIC (CRO) F55
6,46 m - 647 pts
Women's Shot put F54, 55, 56  medailleflag Ruth AGUILAR FULGENCIO (ESP) F55
5,29 m - 393 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Angeles ORTIZ HERNANDEZ (MEX) F58
11,43 m - 1015 pts
WR
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Stela ENEVA (BUL) F58
11,38 m - 1012 pts
CR
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Eucharia IYIAZI (NGR) F58
11,11 m - 997 pts
CR
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Safia DJELAL (ALG) F58
10,52 m - 958 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Ilke WYLUDDA (GER) F58
10,23 m - 937 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Larisa VOLIK (RUS) F57
10,05 m - 931 pts
CR
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Nassima SAIFI (ALG) F58
9,77 m - 899 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Catalina ROSALES MONTIEL (MEX) F58
9,32 m - 857 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Ivanka KOLEVA (BUL) F57
9,10 m - 845 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Ling LI (CHN) F57
8,92 m - 826 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Evelyne TUITAVAKE (FRA) F58
8,09 m - 717 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Olga SERGIENKO (RUS) F57
7,87 m - 700 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Mary Nakhumicha ZAKAYO (KEN) F57
7,70 m - 677 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Grace NWAOZUZU (NGR) F58
7,60 m - 651 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Hellen Glenda SAOHAGA (SOL) F57
5,23 m - 298 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Nephtalie JEAN LOUIS (HAI) F57
4,75 m - 228 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Rhodah MUTALE (ZAM) F58
4,59 m - 200 pts
Women's Shot put F57, 58  medailleflag Madinat ABDULLAYEVA (AZE) F57
NM

Basketball

Boccia

Mixed Individual BC1  medailleflag Pattaya TADTONG (THA) BC1
Mixed Individual BC1  medailleflag David SMITH (GBR) BC1
Mixed Individual BC1  medailleflag Roger AANDALEN (NOR) BC1
Mixed Individual BC1  medailleflag Jose Carlos CHAGAS DE OLIVEIRA (BRA) BC1
Mixed Individual BC1  medailleflag Joao FERNANDES (POR) BC1
Mixed Individual BC1  medailleflag Qi ZHANG (CHN) BC1
Mixed Individual BC1  medailleflag Witsanu HUADPRADIT (THA) BC1
Mixed Individual BC1  medailleflag Myeong-Su KIM (KOR) BC1
Mixed Individual BC2  medailleflag Marciel SOUSA SANTOS (BRA) BC2
Mixed Individual BC2  medailleflag Zhiqiang YAN (CHN) BC2
Mixed Individual BC2  medailleflag So Yeong JEONG (KOR) BC2
Mixed Individual BC2  medailleflag Kai ZHONG (CHN) BC2
Mixed Individual BC2  medailleflag Abilio VALENTE (POR) BC2
Mixed Individual BC2  medailleflag Hiu Lam YEUNG (HKG) BC2
Mixed Individual BC2  medailleflag Nigel MURRAY (GBR) BC2
Mixed Individual BC2  medailleflag Jeong-Min SOHN (KOR) BC2
Mixed Individual BC3  medailleflag Ye-Jin CHOI (KOR) BC3
Mixed Individual BC3  medailleflag Ho Won JEONG (KOR) BC3
Mixed Individual BC3  medailleflag Jose Carlos MACEDO (POR) BC3
Mixed Individual BC3  medailleflag Han-Soo KIM (KOR) BC3
Mixed Individual BC3  medailleflag Grigorios POLYCHRONIDIS (GRE) BC3
Mixed Individual BC3  medailleflag Kirsten DE LAENDER (BEL) BC3
Mixed Individual BC3  medailleflag Nurul BINTE MOHAMMAD TAHA (SIN) BC3
Mixed Individual BC3  medailleflag Armando COSTA (POR) BC3
Mixed Individual BC4  medailleflag Dirceu Jose PINTO (BRA) BC4
Mixed Individual BC4  medailleflag Yuansen ZHENG (CHN) BC4
Mixed Individual BC4  medailleflag Eliseu DOS SANTOS (BRA) BC4
Mixed Individual BC4  medailleflag Stephen MCGUIRE (GBR) BC4
Mixed Individual BC4  medailleflag Yuk Wing LEUNG (HKG) BC4
Mixed Individual BC4  medailleflag Radek PROCHAZKA (CZE) BC4
Mixed Individual BC4  medailleflag Wai Yan LAU (HKG) BC4
Mixed Individual BC4  medailleflag Peter MCGUIRE (GBR) BC4
Mixed Pairs BC3  Teammedailleflag Greece
Mixed Pairs BC3  Teammedailleflag Portugal
Mixed Pairs BC3  Teammedailleflag Belgium
Mixed Pairs BC3  Teammedailleflag Republic of Korea
Mixed Pairs BC4  Teammedailleflag Brazil
Mixed Pairs BC4  Teammedailleflag Czech Republique
Mixed Pairs BC4  Teammedailleflag Canada
Mixed Pairs BC4  Teammedailleflag Great Britain
Mixed Team BC1, 2  Teammedailleflag Thailand
Mixed Team BC1, 2  Teammedailleflag People's Republic of China
Mixed Team BC1, 2  Teammedailleflag Great Britain
Mixed Team BC1, 2  Teammedailleflag Portugal

Canoeing

Cycling Road

Men's race B  medailleflag Ivano PIZZI (ITA) B Lucca PIZZI (PLT)
2h26'52"
Men's race B  medailleflag Krzysztof KOSIKOWSKI (POL) B Artur KORC (PLT)
2h26'57"
Men's race B  medailleflag Vladislav JANOVJAK (SVK) B Robert MITOSINKA (PLT)
2h26'59"
Men's race B  medailleflag Christian VENGE (ESP) B David LLAURADO CALDERO (PLT)
2h27'09"
Men's race B  medailleflag Jarmo OLLANKETO (FIN) B Marko TORMANEN (PLT)
2h27'17"
Men's race B  medailleflag Olivier DONVAL (FRA) B John SACCOMANDI (PLT)
2h27'51"
Men's race B  medailleflag Bryce LINDORES (AUS) B Sean FINNING (PLT)
2h28'48"
Men's race B  medailleflag Rinne OOST (HOL) B Patrick BOS (PLT)
2h29'47"
Men's race B  medailleflag Daniel CHALIFOUR (CAN) B Alexandre CLOUTIER (PLT)
2h29'47"
Men's race B  medailleflag Clark RACHFAL (USA) B David SWANSON (PLT)
2h29'51"
Men's race B  medailleflag Milan PETROVIC (SER) B Goran SMELCEROVIC (PLT)
2h33'37"
Men's race B  medailleflag Kieran MODRA (AUS) B Scott McPHEE (PLT)
DNF
Men's race B  medailleflag Miguel Angel CLEMENTE SOLANO (ESP) B Diego Javier MUNOZ (PLT)
DNF
Men's race B  medailleflag Jose Enrique PORTO LAREO (ESP) B Jose Antonio LANUEVA TRINIDAD (PLT)
DNF
Men's race B  medailleflag Damien DEBEAUPUITS (FRA) B Alexis FEBVAY (PLT)
DNF
Men's race B  medailleflag James BROWN (IRL) B Damien SHAW (PLT)
DNF
Men's race B  medailleflag Mohd Khairul Hazwan WAHAB (MAS) B Khairul Naim AZHAR (PLT)
DNF
Men's race B  medailleflag Alberto Lujan NATTKEMPER (ARG) B Jonatan ITHURRART (PLT)
LAP
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Roberto BARGNA (ITA) C3
1h42'51"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Steffen WARIAS (GER) C3
1h42'51"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag David NICHOLAS (AUS) C3
1h42'51"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Paolo VIGANO (ITA) C3
1h42'51"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Kris BOSMANS (BEL) C3
1h42'51"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Joseph BERENYI (USA) C3
1h42'51"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Victor Hugo GARRIDO MARQUEZ (VEN) C2
1h42'51"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Alvaro GALVIS BECERRA (COL) C2
1h42'51"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Glenn JOHANSEN (NOR) C3
1h42'51"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Tobias GRAF (GER) C2
1h42'51"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Juan Emilio GUTIERREZ BERENGUEL (ESP) C3
1h42'51"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Masaki FUJITA (JPN) C3
1h42'51"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Jacky GALLETAUD (FRA) C3
1h42'56"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Laurent THIRIONET (FRA) C2
1h42'58"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Michael TEUBER (GER) C1
1h43'32"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Michal STARK (CZE) C2
1h43'32"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Juan Jose MENDEZ FERNANDEZ (ESP) C1
1h43'32"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Erich WINKLER (GER) C1
1h43'32"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Cirio De Jesus MOLINA (VEN) C2
1h43'32"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Maurice Far ECKHARD TIO (ESP) C2
1h43'32"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Shaun MCKEOWN (GBR) C3
1h43'52"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Yong Sik JIN (KOR) C3
1h48'13"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Alexsey OBYDENNOV (RUS) C3
1h51'27"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Mark Lee COLBOURNE (GBR) C1
1h53'22"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Jaco NEL (RSA) C2
DNF
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Arnold BOLDT (CAN) C2
DNF
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Brayden MCDOUGALL (CAN) C1
DNF
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Anthony ZAHN (USA) C1
DNF
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Mumuni ALEM (GHA) C2
DNF
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Colin LYNCH (IRL) C2
DNF
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Zhang Yu LI (CHN) C1
DNF
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Hao XIE (CHN) C2
DNF
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Ivo KOBLASA (CZE) C2
DNF
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Roman PONGRAC (SLO) C2
1h53'33"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Jaroslav SVESTKA (SVK) C2
1h55'01"
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Jaye MILLEY (CAN) C1
LAP
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Rodrigo Fernando LOPEZ (ARG) C1
LAP
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Guihua LIANG (CHN) C2
LAP
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Nathan SMITH (NZL) C3
LAP
Men's race C1, C2, C3  medailleflag Enda SMYTH (IRL) C3
DNS
Men's race C4, C5  medailleflag Yehor DEMENTYEV (UKR) C5
1h55'38"
Men's race C4, C5  medailleflag Xinyang LIU (CHN) C5
1h55'48"
Men's race C4, C5  medailleflag Michele PITTACOLO (ITA) C4
1h55'51"
Men's race C4, C5  medailleflag Joao Alberto SCHWINDT FILHO (BRA) C5
1h55'51"
Men's race C4, C5  medailleflag Soelito GOHR (BRA) C5
1h55'51"
Men's race C4, C5  medailleflag Wolfgang EIBECK (AUT) C5
1h55'54"
Men's race C4, C5  medailleflag Jiri JEZEK (CZE) C4
1h55'54"
Men's race C4, C5  medailleflag Carol-Eduard NOVAK (ROU) C4
1h55'54"
Men's race C4, C5  medailleflag Michael GALLAGHER (AUS) C5
1h56'06"
Men's race C4, C5  medailleflag Andrea TARLAO (ITA) C5
1h56'06"
Men's race C4, C5  medailleflag Roberto ALCAIDE (ESP) C4
1h57'13"
Men's race C4, C5  medailleflag Damian LOPEZ ALFONSO (CUB) C4
1h59'33"
Men's race C4, C5  medailleflag Cesar NEIRA PEREZ (ESP) C4
1h59'33"
Men's race C4, C5  medailleflag Cathal MILLER (IRL) C5
1h59'34"
Men's race C4, C5  medailleflag Dax JAIKEL (CRC) C4
1h59'34"
Men's race C4, C5  medailleflag Wolfgang SACHER (GER) C5
2h01'25"
Men's race C4, C5  medailleflag Cedric RAMASSAMY (FRA) C5
2h01'30"
Men's race C4, C5  medailleflag Chris ROSS (NZL) C5
2h01'32"
Men's race C4, C5  medailleflag Jiri BOUSKA (CZE) C4
2h02'09"
Men's race C4, C5  medailleflag Diego German DUENAS GOMEZ (COL) C4
2h02'09"
Men's race C4, C5  medailleflag Bastiaan GRUPPEN (HOL) C5
2h02'09"
Men's race C4, C5  medailleflag Sam KAVANAGH (USA) C4
2h02'17"
Men's race C4, C5  medailleflag Manfred GATTRINGER (AUT) C4
DNF
Men's race C4, C5  medailleflag Koen REYSERHOVE (BEL) C4
DNF
Men's race C4, C5  medailleflag Alfonso CABELLO LLAMAS (ESP) C5
DNF
Men's race C4, C5  medailleflag Jon-Allan BUTTERWORTH (GBR) C5
DNF
Men's race C4, C5  medailleflag Rodny MINIER CASTILLO (DOM) C5
DNF
Men's race C4, C5  medailleflag Xiaofei JI (CHN) C4
DNF
Men's race C4, C5  medailleflag Lmre TOROK (ROU) C5
DNF
Men's race C4, C5  medailleflag Bahman GOLBARNEZHAD (IRI) C4
LAP
Men's race C4, C5  medailleflag Morten JAHR (NOR) C4
LAP
Men's race H1  medailleflag Mark ROHAN (IRL) H1
1h53'09"
Men's race H1  medailleflag Tobias FANKHAUSER (SUI) H1
1h53'11"
Men's race H1  medailleflag Wolfgang SCHATTAUER (AUT) H1
1h53'24"
Men's race H1  medailleflag Christophe HINDRICQ (BEL) H1
1h55'06"
Men's race H1  medailleflag Anthony PEDEFERRI (USA) H1
1h59'40"
Men's race H1  medailleflag Robert LABBE (CAN) H1
1h59'44"
Men's race H1  medailleflag Martin KOVAR (CZE) H1
2h01'20"
Men's race H1  medailleflag Christoph ETZLSTORFER (AUT) H1
2h04'56"
Men's race H1  medailleflag Yaakov Kobi LION (ISR) H1
LAP
Men's race H1  medailleflag Rastislav TURECEK (SVK) H1
LAP
Men's race H2  medailleflag Walter ABLINGER (AUT) H2
1h37'55"
Men's race H2  medailleflag Jean-Marc BERSET (SUI) H2
1h37'59"
Men's race H2  medailleflag Vittorio PODESTA (ITA) H2
1h38'02"
Men's race H2  medailleflag Lukas WEBER (SUI) H2
1h38'19"
Men's race H2  medailleflag Heinz FREI (SUI) H2
1h38'19"
Men's race H2  medailleflag Maximilian WEBER (GER) H2
1h43'49"
Men's race H2  medailleflag Paolo CECCHETTO (ITA) H2
1h43'51"
Men's race H2  medailleflag Stuart MC CREADIE (RSA) H2
1h43'51"
Men's race H2  medailleflag Matthew UPDIKE (USA) H2
1h45'37"
Men's race H2  medailleflag Mark BEGGS (CAN) H2
1h52'12"
Men's race H2  medailleflag David FRANEK (FRA) H2
1h52'12"
Men's race H2  medailleflag Edward MAALOUF (LIB) H2
LAP
Men's race H2  medailleflag Haki DOKU (ALB) H2
LAP
Men's race H2  medailleflag Gracijano TURCINOVIC (CRO) H2
LAP
Men's race H3  medailleflag Rafal WILK (POL) H3
1h50'05"
Men's race H3  medailleflag Vico MERKLEIN (GER) H3
1h51'34"
Men's race H3  medailleflag Joel JEANNOT (FRA) H3
1h53'37"
Men's race H3  medailleflag Nigel BARLEY (AUS) H3
1h58'03"
Men's race H3  medailleflag Arkadiusz SKRZYPINSKI (POL) H3
1h59'29"
Men's race H3  medailleflag Bernd JEFFRE (GER) H3
2h01'19"
Men's race H3  medailleflag Thomas GERLACH (DEN) H3
2h03'49"
Men's race H3  medailleflag Mark LEDO (CAN) H3
DNF
Men's race H3  medailleflag Mauro CRATASSA (ITA) H3
DNF
Men's race H3  medailleflag Gaysli LEON (HAI) H3
LAP
Men's race H4  medailleflag Alessandro ZANARDI (ITA) H4
2h00'32"
Men's race H4  medailleflag Ernst VAN DYK (RSA) H4
2h00'33"
Men's race H4  medailleflag Wim DECLEIR (BEL) H4
2h00'35"
Men's race H4  medailleflag Jetze PLAT (NED) H4
2h00'35"
Men's race H4  medailleflag Oscar SANCHEZ (USA) H4
2h00'35"
Men's race H4  medailleflag Norbert MOSANDL (GER) H4
2h00'35"
Men's race H4  medailleflag Johan REEKERS (NED) H4
2h00'35"
Men's race H4  medailleflag Stuart TRIPP (AUS) H4
2h00'35"
Men's race H4  medailleflag Nati GROBERG (ISR) H4
2h11'58"
Men's time trial B  medailleflag Christian VENGE (ESP) B David LLAURADO CALDERO (PLT)
30'48"25
Men's time trial B  medailleflag Ivano PIZZI (ITA) B Lucca PIZZI (PLT)
30'50"41
Men's time trial B  medailleflag James BROWN (IRL) B Damien SHAW (PLT)
31'13"00
Men's time trial B  medailleflag Daniel CHALIFOUR (CAN) B Alexandre CLOUTIER (PLT)
31'35"68
Men's time trial B  medailleflag Damien DEBEAUPUITS (FRA) B Alexis FEBVAY (PLT)
31'38"75
Men's time trial B  medailleflag Vladislav JANOVJAK (SVK) B Robert MITOSINKA (PLT)
31'38"83
Men's time trial B  medailleflag Krzysztof KOSIKOWSKI (POL) B Artur KORC (PLT)
31'48"86
Men's time trial B  medailleflag Clark RACHFAL (USA) B David SWANSON (PLT)
31'53"97
Men's time trial B  medailleflag Jarmo OLLANKETO (FIN) B Marko TORMANEN (PLT)
32'07"15
Men's time trial B  medailleflag Olivier DONVAL (FRA) B John SACCOMANDI (PLT)
32'17"51
Men's time trial B  medailleflag Miguel Angel CLEMENTE SOLANO (ESP) B Diego Javier MUNOZ (PLT)
32'20"57
Men's time trial B  medailleflag Rinne OOST (HOL) B Patrick BOS (PLT)
32'33"72
Men's time trial B  medailleflag Bryce LINDORES (AUS) B Sean FINNING (PLT)
33'12"27
Men's time trial B  medailleflag Milan PETROVIC (SER) B Goran SMELCEROVIC (PLT)
34'20"76
Men's time trial B  medailleflag Mohd Khairul Hazwan WAHAB (MAS) B Khairul Naim AZHAR (PLT)
37'20"51
Men's time trial B  medailleflag Alberto Lujan NATTKEMPER (ARG) B Jonatan ITHURRART (PLT)
38'23"82
Men's time trial B  medailleflag Christos STEFANAKIS (GRE) B Konstantinos TROULINOS (PLT)
42'14"22
Men's time trial B  medailleflag Kieran MODRA (AUS) B Scott McPHEE (PLT)
DNF
Men's time trial C1  medailleflag Michael TEUBER (GER) C1
25'16"43
Men's time trial C1  medailleflag Mark Lee COLBOURNE (GBR) C1
25'29"37
Men's time trial C1  medailleflag Zhang Yu LI (CHN) C1
26'23"11
Men's time trial C1  medailleflag Erich WINKLER (GER) C1
26'38"87
Men's time trial C1  medailleflag Juan Jose MENDEZ FERNANDEZ (ESP) C1
26'40"96
Men's time trial C1  medailleflag Rodrigo Fernando LOPEZ (ARG) C1
27'42"75
Men's time trial C1  medailleflag Brayden MCDOUGALL (CAN) C1
28'17"49
Men's time trial C1  medailleflag Anthony ZAHN (USA) C1
29'18"28
Men's time trial C1  medailleflag Jaye MILLEY (CAN) C1
29'25"57
Men's time trial C2  medailleflag Tobias GRAF (GER) C2
24'35"12
Men's time trial C2  medailleflag Guihua LIANG (CHN) C2
24'40"33
Men's time trial C2  medailleflag Maurice Far ECKHARD TIO (ESP) C2
24'40"76
Men's time trial C2  medailleflag Laurent THIRIONET (FRA) C2
24'57"83
Men's time trial C2  medailleflag Colin LYNCH (IRL) C2
24'58"23
Men's time trial C2  medailleflag Michal STARK (CZE) C2
25'25"73
Men's time trial C2  medailleflag Ivo KOBLASA (CZE) C2
25'26"85
Men's time trial C2  medailleflag Alvaro GALVIS BECERRA (COL) C2
25'46"71
Men's time trial C2  medailleflag Cirio De Jesus MOLINA (VEN) C2
25'48"00
Men's time trial C2  medailleflag Victor Hugo GARRIDO MARQUEZ (VEN) C2
26'40"12
Men's time trial C2  medailleflag Roman PONGRAC (SLO) C2
27'28"45
Men's time trial C2  medailleflag Arnold BOLDT (CAN) C2
27'31"82
Men's time trial C2  medailleflag Jaroslav SVESTKA (SVK) C2
27'53"84
Men's time trial C2  medailleflag Jaco NEL (RSA) C2
28'12"44
Men's time trial C3  medailleflag David NICHOLAS (AUS) C3
23'22"13
Men's time trial C3  medailleflag Joseph BERENYI (USA) C3
23'31"73
Men's time trial C3  medailleflag Masaki FUJITA (JPN) C3
23'55"54
Men's time trial C3  medailleflag Glenn JOHANSEN (NOR) C3
24'09"26
Men's time trial C3  medailleflag Roberto BARGNA (ITA) C3
24'34"39
Men's time trial C3  medailleflag Shaun MCKEOWN (GBR) C3
24'44"37
Men's time trial C3  medailleflag Steffen WARIAS (GER) C3
24'57"06
Men's time trial C3  medailleflag Alexsey OBYDENNOV (RUS) C3
24'58"19
Men's time trial C3  medailleflag Jacky GALLETAUD (FRA) C3
24'59"52
Men's time trial C3  medailleflag Nathan SMITH (NZL) C3
24'59"69
Men's time trial C3  medailleflag Juan Emilio GUTIERREZ BERENGUEL (ESP) C3
25'05"22
Men's time trial C3  medailleflag Yong Sik JIN (KOR) C3
25'38"03
Men's time trial C3  medailleflag Paolo VIGANO (ITA) C3
26'05"59
Men's time trial C3  medailleflag Enda SMYTH (IRL) C3
27'30"64
Men's time trial C4  medailleflag Jiri JEZEK (CZE) C4
32'59"92
Men's time trial C4  medailleflag Carol-Eduard NOVAK (ROU) C4
33'06"93
Men's time trial C4  medailleflag Jiri BOUSKA (CZE) C4
33'34"92
Men's time trial C4  medailleflag Roberto ALCAIDE (ESP) C4
33'42"57
Men's time trial C4  medailleflag Diego German DUENAS GOMEZ (COL) C4
34'46"08
Men's time trial C4  medailleflag Cesar NEIRA PEREZ (ESP) C4
35'09"53
Men's time trial C4  medailleflag Sam KAVANAGH (USA) C4
35'31"12
Men's time trial C4  medailleflag Dax JAIKEL (CRC) C4
35'39"02
Men's time trial C4  medailleflag Manfred GATTRINGER (AUT) C4
36'43"55
Men's time trial C4  medailleflag Xiaofei JI (CHN) C4
37'06"71
Men's time trial C4  medailleflag Masashi ISHII (JPN) C4
37'07"11
Men's time trial C4  medailleflag Koen REYSERHOVE (BEL) C4
37'15"51
Men's time trial C4  medailleflag Damian LOPEZ ALFONSO (CUB) C4
38'08"77
Men's time trial C4  medailleflag Morten JAHR (NOR) C4
38'14"24
Men's time trial C5  medailleflag Yehor DEMENTYEV (UKR) C5
32'12"98
Men's time trial C5  medailleflag Xinyang LIU (CHN) C5
32'21"03
Men's time trial C5  medailleflag Michael GALLAGHER (AUS) C5
33'12"03
Men's time trial C5  medailleflag Andrea TARLAO (ITA) C5
33'15"94
Men's time trial C5  medailleflag Bastiaan GRUPPEN (HOL) C5
33'25"75
Men's time trial C5  medailleflag Wolfgang EIBECK (AUT) C5
33'43"81
Men's time trial C5  medailleflag Soelito GOHR (BRA) C5
33'53"36
Men's time trial C5  medailleflag Rodny MINIER CASTILLO (DOM) C5
34'35"42
Men's time trial C5  medailleflag Joao Alberto SCHWINDT FILHO (BRA) C5
35'03"39
Men's time trial C5  medailleflag Wolfgang SACHER (GER) C5
35'13"84
Men's time trial C5  medailleflag Cathal MILLER (IRL) C5
35'14"82
Men's time trial C5  medailleflag Chris ROSS (NZL) C5
35'17"18
Men's time trial C5  medailleflag Jon-Allan BUTTERWORTH (GBR) C5
36'56"39
Men's time trial C5  medailleflag Cedric RAMASSAMY (FRA) C5
37'30"89
Men's time trial H1  medailleflag Mark ROHAN (IRL) H1
35'41"54
Men's time trial H1  medailleflag Yaakov Kobi LION (ISR) H1
35'53"30
Men's time trial H1  medailleflag Wolfgang SCHATTAUER (AUT) H1
38'02"35
Men's time trial H1  medailleflag Anthony PEDEFERRI (USA) H1
38'21"23
Men's time trial H1  medailleflag Rodolph CECILLON (FRA) H1
39'03"74
Men's time trial H1  medailleflag Christoph ETZLSTORFER (AUT) H1
39'03"96
Men's time trial H1  medailleflag Christophe HINDRICQ (BEL) H1
39'46"68
Men's time trial H1  medailleflag Martin KOVAR (CZE) H1
39'56"64
Men's time trial H1  medailleflag Tobias FANKHAUSER (SUI) H1
40'34"38
Men's time trial H1  medailleflag Robert LABBE (CAN) H1
44'47"70
Men's time trial H1  medailleflag Rastislav TURECEK (SVK) H1
49'17"15
Men's time trial H2  medailleflag Heinz FREI (SUI) H2
26'52"39
Men's time trial H2  medailleflag Walter ABLINGER (AUT) H2
26'57"25
Men's time trial H2  medailleflag Vittorio PODESTA (ITA) H2
27'01"98
Men's time trial H2  medailleflag Lukas WEBER (SUI) H2
27'27"73
Men's time trial H2  medailleflag Jean-Marc BERSET (SUI) H2
28'01"90
Men's time trial H2  medailleflag Matthew UPDIKE (USA) H2
28'44"82
Men's time trial H2  medailleflag Stuart MC CREADIE (RSA) H2
29'03"51
Men's time trial H2  medailleflag David FRANEK (FRA) H2
29'56"61
Men's time trial H2  medailleflag Edward MAALOUF (LIB) H2
30'01"34
Men's time trial H2  medailleflag Maximilian WEBER (GER) H2
30'20"21
Men's time trial H2  medailleflag Mark BEGGS (CAN) H2
31'11"80
Men's time trial H2  medailleflag Paolo CECCHETTO (ITA) H2
32'48"48
Men's time trial H2  medailleflag Gracijano TURCINOVIC (CRO) H2
35'23"81
Men's time trial H2  medailleflag Haki DOKU (ALB) H2
38'23"73
Men's time trial H3  medailleflag Rafal WILK (POL) H3
25'24"17
Men's time trial H3  medailleflag Nigel BARLEY (AUS) H3
26'18"34
Men's time trial H3  medailleflag Bernd JEFFRE (GER) H3
27'03"17
Men's time trial H3  medailleflag Vico MERKLEIN (GER) H3
27'05"81
Men's time trial H3  medailleflag Joel JEANNOT (FRA) H3
27'51"96
Men's time trial H3  medailleflag Thomas GERLACH (DEN) H3
28'10"82
Men's time trial H3  medailleflag Mauro CRATASSA (ITA) H3
28'36"65
Men's time trial H3  medailleflag Arkadiusz SKRZYPINSKI (POL) H3
28'37"07
Men's time trial H3  medailleflag Mark LEDO (CAN) H3
28'39"64
Men's time trial H3  medailleflag Gaysli LEON (HAI) H3
45'03"66
Men's time trial H4  medailleflag Alessandro ZANARDI (ITA) H4
22'50"22
Men's time trial H4  medailleflag Norbert MOSANDL (GER) H4
25'17"40
Men's time trial H4  medailleflag Oscar SANCHEZ (USA) H4
25'35"26
Men's time trial H4  medailleflag Wim DECLEIR (BEL) H4
26'24"00
Men's time trial H4  medailleflag Ernst VAN DYK (RSA) H4
26'35"95
Men's time trial H4  medailleflag Johan REEKERS (NED) H4
27'06"99
Men's time trial H4  medailleflag Nati GROBERG (ISR) H4
27'30"04
Men's time trial H4  medailleflag Jetze PLAT (NED) H4
27'40"50
Men's time trial H4  medailleflag Stuart TRIPP (AUS) H4
27'47"62
Men's time trial H4  medailleflag Lassane GASBEOGO (BUR) H4
34'28"49
Women's race B  medailleflag Robbi WELDON (CAN) B Lyne BESSETTE (PLT)
2h08'26"
Women's race B  medailleflag Josefa BENITEZ GUZMAN (ESP) B Maria NORIEGA (PLT)
2h08'59"
Women's race B  medailleflag Kathrin GOEKEN (HOL) B Kim van DIJK (PLT)
2h12'56"
Women's race B  medailleflag Genevieve OUELLET (CAN) B Emilie ROY (PLT)
2h12'56"
Women's race B  medailleflag Katie George DUNLEVY (IRL) B Sandra FITZGERALD (PLT)
2h12'56"
Women's race B  medailleflag Adamantia CHALKIADAKI (GRE) B Argyro MILAKI (PLT)
2h12'56"
Women's race B  medailleflag Phillipa GRAY (NZL) B Laura THOMPSON (PLT)
2h12'56"
Women's race B  medailleflag Lora TURNHAM (GBR) B Fiona DUNCAN (PLT)
2h13'00"
Women's race B  medailleflag Catherine WALSH (IRL) B Francine MEEHAN (PLT)
2h13'04"
Women's race B  medailleflag Martine CHAUDIER (FRA) B Laure GIRARD (PLT)
2h15'42"
Women's race B  medailleflag Henrike HANDRUP (GER) B Ellen HEINY (PLT)
2h17'46"
Women's race B  medailleflag Iryna FIADOTOVA (BLR) B Alena DRAZDOVA (PLT)
DNF
Women's race B  medailleflag Joleen HAKKER (NED) B Samantha van STEENIS (guide)
DNF
Women's race C1, C2, C3  medailleflag Sini ZENG (CHN) C2
1h29'02"
Women's race C1, C2, C3  medailleflag Denise SCHINDLER (GER) C3
1h29'11"
Women's race C1, C2, C3  medailleflag Allison JONES (USA) C2
1h29'11"
Women's race C1, C2, C3  medailleflag Tereza DIEPOLDOVA (CZE) C2
1h29'48"
Women's race C1, C2, C3  medailleflag Raquel ACINAS PONCELAS (ESP) C2
1h29'51"
Women's race C1, C2, C3  medailleflag Simone KENNEDY (AUS) C3
1h52'32"
Women's race C1, C2, C3  medailleflag Yin HE (CHN) C2
DNF
Women's race C1, C2, C3  medailleflag Anita RUETZ (AUT) C2
LAP
Women's race C1, C2, C3  medailleflag Jayme PARIS (AUS) C1
LAP
Women's race C4, C5  medailleflag Sarah STOREY (GBR) C5
1h40'36"
Women's race C4, C5  medailleflag Anna HARKOWSKA (POL) C5
1h47'58"
Women's race C4, C5  medailleflag Kelly CROWLEY (USA) C5
1h48'34"
Women's race C4, C5  medailleflag Kerstin BRACHTENDORF (GER) C5
1h51'15"
Women's race C4, C5  medailleflag Jennifer SCHUBLE (USA) C5
1h54'50"
Women's race C4, C5  medailleflag Crystal LANE (GBR) C5
1h54'50"
Women's race C4, C5  medailleflag Annina SCHILLIG (SUI) C5
1h55'43"
Women's race C4, C5  medailleflag Greta NEIMANAS (USA) C5
1h55'57"
Women's race C4, C5  medailleflag Susan POWELL (AUS) C4
1h56'12"
Women's race C4, C5  medailleflag Fiona SOUTHORN (NZL) C5
1h57'05"
Women's race C4, C5  medailleflag Jianping RUAN (CHN) C4
1h57'17"
Women's race C4, C5  medailleflag Sara TRETOLA (SUI) C5
1h57'19"
Women's race C4, C5  medailleflag Marie-Claude MOLNAR (CAN) C4
1h58'44"
Women's race C4, C5  medailleflag Alexandra GREEN (AUS) C4
LAP
Women's race C4, C5  medailleflag Megan FISHER (USA) C4
LAP
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Marianna DAVIS (USA) H2
1h41'34"
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Monica BASCIO (USA) H3
1h42'07"
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Rachel MORRIS (GBR) H3
1h43'08"
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Karen DARKE (GBR) H2
1h43'08"
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Sandra GRAF (SUI) H3
1h50'13"
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Svetlana MOSHKOVICH (RUS) H3
1h51'29"
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Francesca FENOCCHIO (ITA) H2
1h55'10"
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Susan REID (NZL) H3
2h00'39"
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Claudia SCHULER (ITA) H2
2h02'15"
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Anna OROSZOVA (SVK) H2
2h03'55"
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Alicia DANA (USA) H2
DNF
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Ursula SCHWALLER (SUI) H2
DNF
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Jung Im KIM (KOR) H3
LAP
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Kadidia NIKIEMA (BUR) H3
LAP
Women's race H1, 2, 3  medailleflag Murielle LAMBERT (FRA) H3
LAP
Women's race H4  medailleflag Andrea ESKAU (GER) H4
1h31'05"
Women's race H4  medailleflag Laura DE VAAN (NED) H4
1h41'21"
Women's race H4  medailleflag Dorothee VIETH (GER) H4
1h41'21"
Women's race H4  medailleflag Jessica HEDLUND (SWE) H4
1h48'42"
Women's race H4  medailleflag Monika PUDLIS (POL) H4
1h49'30"
Women's race H4  medailleflag Pascale BERCOVITCH (ISR) H4
1h49'30"
Women's time trial B  medailleflag Kathrin GOEKEN (HOL) B Kim van DIJK (PLT)
35'02"73
Women's time trial B  medailleflag Phillipa GRAY (NZL) B Laura THOMPSON (PLT)
35'07"68
Women's time trial B  medailleflag Catherine WALSH (IRL) B Francine MEEHAN (PLT)
35'29"56
Women's time trial B  medailleflag Robbi WELDON (CAN) B Lyne BESSETTE (PLT)
35'47"94
Women's time trial B  medailleflag Katie George DUNLEVY (IRL) B Sandra FITZGERALD (PLT)
35'48"06
Women's time trial B  medailleflag Josefa BENITEZ GUZMAN (ESP) B Maria NORIEGA (PLT)
36'23"26
Women's time trial B  medailleflag Lora TURNHAM (GBR) B Fiona DUNCAN (PLT)
36'29"27
Women's time trial B  medailleflag Genevieve OUELLET (CAN) B Emilie ROY (PLT)
36'46"14
Women's time trial B  medailleflag Joleen HAKKER (NED) B Samantha van STEENIS (guide)
37'27"87
Women's time trial B  medailleflag Martine CHAUDIER (FRA) B Laure GIRARD (PLT)
38'16"05
Women's time trial B  medailleflag Iryna FIADOTOVA (BLR) B Alena DRAZDOVA (PLT)
38'21"40
Women's time trial B  medailleflag Henrike HANDRUP (GER) B Ellen HEINY (PLT)
38'41"74
Women's time trial B  medailleflag Adamantia CHALKIADAKI (GRE) B Argyro MILAKI (PLT)
DNF
Women's time trial C1, C2, C3  medailleflag Allison JONES (USA) C2
26'58"54
Women's time trial C1, C2, C3  medailleflag Tereza DIEPOLDOVA (CZE) C2
27'47"91
Women's time trial C1, C2, C3  medailleflag Sini ZENG (CHN) C2
27'57"16
Women's time trial C1, C2, C3  medailleflag Denise SCHINDLER (GER) C3
28'45"36
Women's time trial C1, C2, C3  medailleflag Yin HE (CHN) C2
29'28"07
Women's time trial C1, C2, C3  medailleflag Raquel ACINAS PONCELAS (ESP) C2
29'34"55
Women's time trial C1, C2, C3  medailleflag Jayme PARIS (AUS) C1
30'52"13
Women's time trial C1, C2, C3  medailleflag Anita RUETZ (AUT) C2