Men's 1,500 m | | Taoufik MAKHLOUFI (ALG) | 3'34''08 | |
Men's 1,500 m | | Leonel MANZANO (USA) | 3'34''79 | |
Men's 1,500 m | | Abdalaati IGUIDER (MAR) | 3'35''13 | |
Men's 1,500 m | | CENTROWITZ (USA) | 3'35''17 | |
Men's 1,500 m | | Henrik INGEBRIGSTEN (NOR) | 3'35''43 | |
Men's 1,500 m | | Mekonnen GEBREMEHDIN (ETH) | 3'35''44 | |
Men's 1,500 m | | Silas KIPLAGAT (UGA) | 3'36''19 | |
Men's 1,500 m | | Ilham Tanui OZBILEN (TUR) | 3'36''72 | |
Men's 1,500 m | | Nick WILLIS (NZL) | 3'36''94 | |
Men's 1,500 m | | Belal Mansoor ALI (BRN) | 3'37''98 | |
Men's 1,500 m | | Nixon CHEPSEBA (KEN) | 3'39''04 | |
Men's 1,500 m | | Asbel Kipruto KIPROP (KEN) | 3'43''83 | |
Men's 10,000 m | | Mohammed "Mo" FARAH (GBR) | 27'30"42 | |
Men's 10,000 m | | Galen RUPP (USA) | 27'30"90 | |
Men's 10,000 m | | Tariku BEKELE (ETH) | 27'31"43 | |
Men's 10,000 m | | Kenenisa BEKELE (ETH) | 27'32"44 | |
Men's 10,000 m | | Bedan Karoki MUCHIRI (KEN) | 27'32"94 | |
Men's 10,000 m | | Zersenay TADESE (ERI) | 27'33"51 | |
Men's 10,000 m | | Teklemariam MEDHIN (ERI) | 27'34"76 | |
Men's 10,000 m | | Gebre Egziabher GEBREMARIAM (ETH) | 27'36"34 | |
Men's 10,000 m | | Polat Kemboi ARIKAN (TUR) | 27'38"81 | |
Men's 10,000 m | | Moses Ndiema KIPSIRO (UGA) | 27'39"22 | |
Men's 10,000 m | | Cameron LEVINS (CAN) | 27'40"68 | |
Men's 10,000 m | | Moses Ndiema MASAI (KEN) | 27'41"34 | |
Men's 10,000 m | | Dathan James ROTZENHEIN (USA) | 27'45"89 | |
Men's 10,000 m | | Robert KAJUGA (RWA) | 27'56"67 | |
Men's 10,000 m | | Nguse TESFALDET (ERI) | 27'56"78 | |
Men's 10,000 m | | Thomas AYEKO (UGA) | 27'58"96 | |
Men's 10,000 m | | Moukheld AL-OUTAIBI (RSA) | 28'07"25 | |
Men's 10,000 m | | Mohammed AHMED (CAN) | 28'13"91 | |
Men's 10,000 m | | Matthew TEGENKAMP (USA) | 28'18"26 | |
Men's 10,000 m | | Ben ST LAWRENCE (AUS) | 28'32"67 | |
Men's 10,000 m | | Diego ESTRADA (MEX) | 28'36"19 | |
Men's 10,000 m | | Yuki SATO (JPN) | 28'44"06 | |
Men's 10,000 m | | Ayad LAMDASSEM (ESP) | 28'49"85 | |
Men's 10,000 m | | Daniele MEUCCI (ITA) | 28'57"46 | |
Men's 10,000 m | | Christopher THOMPSON (GBR) | 29'06"14 | |
Men's 10,000 m | | Mykola LABOVSKYY (UKR) | 29'32"12 | |
Men's 10,000 m | | Ali Hasan MAHBOOB (BRN) | DNF | |
Men's 10,000 m | | Bayron PIEDRA (ECU) | DNF | |
Men's 10,000 m | | Wilson KIPROP (KEN) | DNF | |
Men's 100 m | | Usain BOLT (JAM) | 9"63 | OR |
Men's 100 m | | Yohan BLAKE (JAM) | 9"75 | |
Men's 100 m | | Justin Alexander GATLIN (USA) | 9"79 | |
Men's 100 m | | Ryan BAILEY (USA) | 9"88 | |
Men's 100 m | | Churandy MARTINA (NED) | 9"94 | |
Men's 100 m | | Richard THOMPSON (TRI) | 9"98 | |
Men's 100 m | | Asafa POWELL (JAM) | 11"99 | |
Men's 100 m | | Tyson GAY (USA) | | |
Men's 110 m hurdles | | Aries MERRITT (USA) | 12"92 | |
Men's 110 m hurdles | | Jason RICHARDSON (USA) | 13"04 | |
Men's 110 m hurdles | | Hansle PARCHMENT (JAM) | 13"12 | |
Men's 110 m hurdles | | Lawrence CLARKE (GBR) | 13"39 | |
Men's 110 m hurdles | | Ryan BRATHWAITE (BAR) | 13"40 | |
Men's 110 m hurdles | | Orlando ORTEGA (CUB) | 13"43 | |
Men's 110 m hurdles | | Lehann FOURIE (RSA) | 13"53 | |
Men's 110 m hurdles | | Dayron ROBLES (CUB) | DSQ | |
Men's 20 km walk | | CHEN Ding (CHN) | 1h18'46" | OR |
Men's 20 km walk | | Erick Bernabe BARRONDO (GUA) | 1h18'57" | |
Men's 20 km walk | | WANG Zhen (CHN) | 1h19'25" | |
Men's 20 km walk | | CAI Zelin (CHN) | 1h19'44" | |
Men's 20 km walk | | Miguel Angel LOPEZ (ESP) | 1h19'49" | |
Men's 20 km walk | | Eder SANCHEZ (MEX) | 1h19'52" | |
Men's 20 km walk | | Jared TALLENT (AUS) | 1h20'02" | |
Men's 20 km walk | | Bertrand MOULINET (FRA) | 1h20'12" | |
Men's 20 km walk | | Robert HEFFERNAN (IRL) | 1h20'18" | |
Men's 20 km walk | | Irfan KOLOTHUM THODI (IND) | 1h20'21" | NR |
Men's 20 km walk | | Joao VIEIRA (POR) | 1h20'41" | |
Men's 20 km walk | | Dzianis SIMANOVICH (BLR) | 1h20'42" | |
Men's 20 km walk | | Inaki GOMEZ (CAN) | 1h20'58" | NR |
Men's 20 km walk | | Erik TYSSE (NOR) | 1h21'00" | |
Men's 20 km walk | | Alexandros PAPAMIHAIL (GRE) | 1h21'12" | NR |
Men's 20 km walk | | Ivan TROTSKI (BLR) | 1h21'23" | |
Men's 20 km walk | | KIM Hyunsub (KOR) | 1h21'36" | |
Men's 20 km walk | | Isamu FUJISAWA (JPN) | 1h21'48" | |
Men's 20 km walk | | Dawid TOMALA (POL) | 1h21'55" | |
Men's 20 km walk | | Eider AREVALO (COL) | 1h22'00" | |
Men's 20 km walk | | Andre HOHNE (GER) | 1h22'02" | |
Men's 20 km walk | | Juan Manuel CANO (ARG) | 1h22'10" | NR |
Men's 20 km walk | | Anton KUCMIN (SVK) | 1h22'25" | |
Men's 20 km walk | | Grzegorz SUDOL (POL) | 1h22'40" | |
Men's 20 km walk | | Takumi SAITO (JPN) | 1h22'43" | |
Men's 20 km walk | | Trevor BARRON (USA) | 1h22'46" | |
Men's 20 km walk | | Nazar KOVALENKO (UKR) | 1h22'54" | |
Men's 20 km walk | | James RENDON (COL) | 1h22'54" | |
Men's 20 km walk | | Rafal AUGUSTYN (POL) | 1h23'17" | |
Men's 20 km walk | | Ruslan DMYTRENKO (UKR) | 1h23'21" | |
Men's 20 km walk | | BYUN Youngjun (KOR) | 1h23'26" | |
Men's 20 km walk | | Mate HELEBRANDT (HUN) | 1h23'32" | |
Men's 20 km walk | | Gurmeet SINGH (IND) | 1h23'34" | |
Men's 20 km walk | | Isaac PALMA (MEX) | 1h23'35" | |
Men's 20 km walk | | Georgiy SHEIKO (KAZ) | 1h23'52" | |
Men's 20 km walk | | Yusuke SUZUKI (JPN) | 1h23'53" | |
Men's 20 km walk | | Andrey KRIVOV (RUS) | 1h24'17" | |
Men's 20 km walk | | Chris ERICKSON (AUS) | 1h24'19" | |
Men's 20 km walk | | Caio BONFIM (BRA) | 1h24'45" | |
Men's 20 km walk | | Marius ZIUKAS (LTU) | 1h24'45" | |
Men's 20 km walk | | Yerko ARAYA (CHI) | 1h25'27" | |
Men's 20 km walk | | Giorgio RUBINO (ITA) | 1h25'28" | |
Men's 20 km walk | | Baljinder SINGH (IND) | 1h25'39" | |
Men's 20 km walk | | Mauricio ARTEAGA (ECU) | 1h25'51" | |
Men's 20 km walk | | Arnis RUMBENIEKS (LAT) | 1h26'26" | |
Men's 20 km walk | | Ever PALMA (MEX) | 1h26'30" | |
Men's 20 km walk | | Ivan LOSEV (UKR) | 1h26'50" | |
Men's 20 km walk | | Predrag FILIPOVIC (SRB) | 1h27'22" | |
Men's 20 km walk | | Adam RUTTER (AUS) | DNF | |
Men's 20 km walk | | Alvaro MARTIN (ESP) | DNF | |
Men's 20 km walk | | Valeriy BORCHIN (RUS) | DNF | |
Men's 20 km walk | | PARK Chilsung (KOR) | DNF | |
Men's 20 km walk | | Ebrahim RAHIMIAN (IRI) | DNF | |
Men's 20 km walk | | Hassanine SEBEI (TUN) | DNF | |
Men's 20 km walk | | Luis Fernando LOPEZ (COL) | DSQ | |
Men's 20 km walk | | Vladimir KANAYKIN (RUS) | DSQ | |
Men's 200 m | | Usain BOLT (JAM) | 19"32 | |
Men's 200 m | | Yohan BLAKE (JAM) | 19"44 | |
Men's 200 m | | Warren WEIR (JAM) | 19"84 | |
Men's 200 m | | Wallace SPEARMON (USA) | 19"90 | |
Men's 200 m | | Churandy MARTINA (NED) | 20"00 | |
Men's 200 m | | Christophe LEMAITRE (FRA) | 20"19 | |
Men's 200 m | | Alex QUINONEZ (ECU) | 20"57 | |
Men's 200 m | | Anaso JOBODWANA (RSA) | 20"69 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Ezekiel KEMBOI (KEN) | 8'18"56 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Mahiedine MEKHISSI-BENABBAD (FRA) | 8'19"08 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Abel Kiprop MUTAI (KEN) | 8'19"73 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Roba GARI (ETH) | 8'20"00 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Brimin Kiprop KIPRUTO (KEN) | 8'23"03 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Evan JAGER (USA) | 8'23"87 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Hamid EZZINE (MAR) | 8'24"90 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Donald CABRAL (USA) | 8'25"91 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Tarik Langat AKDAG (TUR) | 8'27"64 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Ion LUCHIANOV (MDA) | 8'28"15 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Brahim TALEB (MAR) | 8'32"40 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Nahom MESFIN (ETH) | 8'35"12 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Yuri FLORIANI (ITA) | 8'40"07 | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Jukka KESKISALO (FIN) | DNF | |
Men's 3,000 m steeplechase | | Benjamin KIPLAGAT (UGA) | DSQ | |
Men's 400 m | | Kirani JAMES (GRN) | 43''94 | |
Men's 400 m | | Luguelin SANTOS (DOM) | 44''46 | |
Men's 400 m | | Lalonde GORDON (TRI) | 44''52 | |
Men's 400 m | | Christopher BROWN (BAH) | 44''79 | |
Men's 400 m | | Kevin BORLEE (BEL) | 44''81 | |
Men's 400 m | | Jonathan BORLEE (BEL) | 44''83 | |
Men's 400 m | | Demetrius PINDER (BAH) | 44''98 | |
Men's 400 m | | Steven SOLOMON (AUS) | 45''14 | |
Men's 400 m hurdles | | Felix SANCHEZ (DOM) | 47"63 | |
Men's 400 m hurdles | | Michael TINSLEY (USA) | 47"91 | |
Men's 400 m hurdles | | Javier CULSON (PUR) | 48"10 | |
Men's 400 m hurdles | | David GREENE (GBR) | 48"24 | |
Men's 400 m hurdles | | Angelo TAYLOR (USA) | 48"25 | |
Men's 400 m hurdles | | Jehue GORDON (TRI) | 48"86 | |
Men's 400 m hurdles | | Leford GREEN (JAM) | 49"12 | |
Men's 400 m hurdles | | Kerron CLEMENT (USA) | 49"15 | |
Men's 5,000 m | | Mohammed "Mo" FARAH (GBR) | 13'41''66 | |
Men's 5,000 m | | Dejen GEBREMESKEL (ETH) | 13'41''98 | |
Men's 5,000 m | | Thomas Pkemei LONGOSIWA (KEN) | 13'42''36 | |
Men's 5,000 m | | Bernard LAGAT (USA) | 13'42''99 | |
Men's 5,000 m | | Isaiah Kiplangat KOECH (KEN) | 13'43''83 | |
Men's 5,000 m | | Abdalaati IGUIDER (MAR) | 13'44''19 | |
Men's 5,000 m | | Galen RUPP (USA) | 13'45''04 | |
Men's 5,000 m | | Juan Luis BARRIOS (MEX) | 13'45''30 | |
Men's 5,000 m | | Hayle IBRAHIMOV (AZE) | 13'45''37 | |
Men's 5,000 m | | Lopez LOMONG (USA) | 13'48''19 | |
Men's 5,000 m | | Hagos GEBRHIWET (ETH) | 13'49''59 | |
Men's 5,000 m | | Yenew ALAMIREW (ETH) | 13'49''68 | |
Men's 5,000 m | | Mumin GALA (DJI) | 13'50''26 | |
Men's 5,000 m | | Cameron LEVINS (CAN) | 13'51''87 | |
Men's 5,000 m | | Moses Ndiema KIPSIRO (UGA) | 13'52''25 | |
Men's 50 km walk | | Jared TALLENT (AUS) | 3h36'53" | |
Men's 50 km walk | | SI Tianfeng (CHN) | 3h37'16" | |
Men's 50 km walk | | Robert HEFFERNAN (IRL) | 3h37'54" | NR |
Men's 50 km walk | | Igor EROKHIN (RUS) | 3h37'54" | |
Men's 50 km walk | | Sergey BAKULIN (RUS) | 3h38'55" | |
Men's 50 km walk | | LI Jianbo (CHN) | 3h39'01" | |
Men's 50 km walk | | Matej TOTH (SVK) | 3h41'24" | |
Men's 50 km walk | | Lukasz NOWAK (POL) | 3h42'47" | |
Men's 50 km walk | | Koichiro MORIOKA (JPN) | 3h43'14" | |
Men's 50 km walk | | Andre HOHNE (GER) | 3h44'26" | |
Men's 50 km walk | | Bertrand MOULINET (FRA) | 3h45'35" | |
Men's 50 km walk | | PARK Chilsung (KOR) | 3h45'55" | NR |
Men's 50 km walk | | Ivan TROTSKI (BLR) | 3h46'09" | |
Men's 50 km walk | | Jarkko KINNUNEN (FIN) | 3h46'25" | |
Men's 50 km walk | | Horacio NAVA (MEX) | 3h46'59" | |
Men's 50 km walk | | Marco DE LUCA (ITA) | 3h47'19" | |
Men's 50 km walk | | Rafal SIKORA (POL) | 3h47'47" | |
Men's 50 km walk | | Ihor HLAVAN (UKR) | 3h48'07" | |
Men's 50 km walk | | Jesus Angel GARCIA (ESP) | 3h48'32" | |
Men's 50 km walk | | Trond NYMARK (NOR) | 3h48'37" | |
Men's 50 km walk | | Nathan DEAKES (AUS) | 3h48'45" | |
Men's 50 km walk | | Omar ZEPEDA (MEX) | 3h49'14" | |
Men's 50 km walk | | Christopher LINKE (GER) | 3h49'19" | |
Men's 50 km walk | | Alexandros PAPAMIHAIL (GRE) | 3h49'56" | NR |
Men's 50 km walk | | Luke ADAMS (AUS) | 3h53'41" | |
Men's 50 km walk | | Emerson HERNANDEZ (ESA) | 3h53'57" | NR |
Men's 50 km walk | | Jose LEYVER (MEX) | 3h55'00" | |
Men's 50 km walk | | Brendan BOYCE (IRL) | 3h55'01" | |
Men's 50 km walk | | Quentin REW (NZL) | 3h55'03" | |
Men's 50 km walk | | Cedric HOUSSAYE (FRA) | 3h55'16" | |
Men's 50 km walk | | Marc MUNDELL (RSA) | 3h55'32" | |
Men's 50 km walk | | Fredy HERNANDEZ (COL) | 3h56'00" | |
Men's 50 km walk | | YIM Junghyun (KOR) | 3h56'34" | |
Men's 50 km walk | | Sergiy BUDZA (UKR) | 3h56'35" | |
Men's 50 km walk | | Basanta Bahadur RANA (IND) | 3h56'48" | NR |
Men's 50 km walk | | ZHAO Jianguo (CHN) | 3h56'59" | |
Men's 50 km walk | | KIM Dong-Young (KOR) | 3h57'33" | |
Men's 50 km walk | | Marius Iulian COCIORAN (ROU) | 3h57'52" | |
Men's 50 km walk | | Pedro ISIDRO (POR) | 3h58'59" | |
Men's 50 km walk | | Antti KEMPAS (FIN) | 4h01'50" | |
Men's 50 km walk | | Mikel ODRIOZOLA (ESP) | 4h02'48" | |
Men's 50 km walk | | John NUNN (USA) | 4h3h28" | |
Men's 50 km walk | | Maciej ROSIEWICZ (GEO) | 4h05'20" | |
Men's 50 km walk | | Igors KAZAKEVICS (LAT) | 4h06'47" | |
Men's 50 km walk | | Tadas SUSKEVICIUS (LTU) | 4h08'16" | |
Men's 50 km walk | | Xavier MORENO (ECU) | 4h09'23" | |
Men's 50 km walk | | Milos BATOVSKY (SVK) | 4h09'32" | |
Men's 50 km walk | | Vitaliy ANICHKIN (KAZ) | 4h14'09" | |
Men's 50 km walk | | Benjamin SANCHEZ (ESP) | 4h14'40" | |
Men's 50 km walk | | Dominic KING (GBR) | 4h15'05" | |
Men's 50 km walk | | Takayuki TANII (JPN) | DNF | |
Men's 50 km walk | | Rafal FEDACZYNSKI (POL) | DNF | |
Men's 50 km walk | | Joao VIEIRA (POR) | DNF | |
Men's 50 km walk | | Nenad FILIPOVIC (SRB) | DNF | |
Men's 50 km walk | | Edward ARAYA (CHI) | DQ | |
Men's 50 km walk | | Sergey KIRDYAPKIN (RUS) | | |
Men's 50 km walk | | Andres CHOCHO (ECU) | DSQ | |
Men's 50 km walk | | Yohan DINIZ (FRA) | DSQ | |
Men's 50 km walk | | Erick Bernabe BARRONDO (GUA) | DSQ | |
Men's 50 km walk | | Jaime QUIYUCH (GUA) | DSQ | |
Men's 50 km walk | | Colin GRIFFIN (IRL) | DSQ | |
Men's 50 km walk | | Yuki YAMAZAKI (JPN) | DSQ | |
Men's 50 km walk | | Oleksiy KAZANIN (UKR) | DSQ | |
Men's 800 m | | David Lekuta RUDISHA (KEN) | 1'40''91 | WR |
Men's 800 m | | Nijel AMOS (BOT) | 1'41''73 | |
Men's 800 m | | Timothy KITUM (KEN) | 1'42''53 | |
Men's 800 m | | Duane SOLOMON (USA) | 1'42''82 | |
Men's 800 m | | Nicholas SYMMONDS (USA) | 1'42''95 | |
Men's 800 m | | Mohammed AMAN (ETH) | 1'43''20 | |
Men's 800 m | | Abubaker KAKI KHAMIS (SUD) | 1'43''32 | |
Men's 800 m | | Andrew OSAGIE (GBR) | 1'43''77 | |
Men's Decathlon | | Ashton EATON (USA) | 8869 pts | |
Men's Decathlon | | Trey HARDEE (USA) | 8671 pts | |
Men's Decathlon | | Leonel SUAREZ (CUB) | 8523 pts | |
Men's Decathlon | | Hans VAN ALPHEN (BEL) | 8447 pts | |
Men's Decathlon | | Damian WARNER (CAN) | 8442 pts | |
Men's Decathlon | | Rico FREIMUTH (GER) | 8320 pts | |
Men's Decathlon | | Oleksiy KASYANOV (UKR) | 8283 pts | |
Men's Decathlon | | Sergey SVIRIDOV (RUS) | 8219 pts | |
Men's Decathlon | | Willem COERTZEN (RSA) | 8173 pts | |
Men's Decathlon | | Pascal BEHRENBRUCH (GER) | 8126 pts | |
Men's Decathlon | | Eelco SINTNICOLAAS (NED) | 8034 pts | |
Men's Decathlon | | Brent NEWDICK (NZL) | 7988 pts | |
Men's Decathlon | | Gonzalo BARROILHET (CHI) | 7972 pts | |
Men's Decathlon | | Yordani GARCIA (CUB) | 7956 pts | |
Men's Decathlon | | Kevin MAYER (FRA) | 7952 pts | |
Men's Decathlon | | Ilya SHKURENEV (RUS) | 7948 pts | |
Men's Decathlon | | Eduard MIKHAN (BLR) | 7928 pts | |
Men's Decathlon | | Dmitriy KARPOV (KAZ) | 7926 pts | |
Men's Decathlon | | Luiz Alberto DE ARAUJO (BRA) | 7849 pts | |
Men's Decathlon | | Keisuke USHIRO (JPN) | 7842 pts | |
Men's Decathlon | | Ingmar VOS (NED) | 7805 pts | |
Men's Decathlon | | Edgars ERINS (LAT) | 7649 pts | |
Men's Decathlon | | Jangy ADDY (LBR) | 7586 pts | |
Men's Decathlon | | Attila SZABO (HUN) | 7581 pts | |
Men's Decathlon | | Darius DRAUDVILA (LTU) | 7557 pts | |
Men's Decathlon | | Rifat ARTIKOV (UZB) | 7203 pts | |
Men's Decathlon | | Jan Felix KNOBEL (GER) | DNF | |
Men's Decathlon | | Daniel AWDE (GBR) | DNF | |
Men's Decathlon | | Kurt FELIX (GRN) | DNF | |
Men's Decathlon | | Roman SEBRLE (CZE) | DNF | |
Men's Decathlon | | Mihail DUDAS (SER) | DNF | |
Men's Discus throw | | Robert HARTING (GER) | 68,27 m | |
Men's Discus throw | | Ehsan HADADI (IRI) | 68,18 m | |
Men's Discus throw | | Gerd KANTER (EST) | 68,03 m | |
Men's Discus throw | | Virgilijus ALEKNA (LTU) | 67,38 m | |
Men's Discus throw | | Piotr MALACHOWSKI (POL) | 67,19 m | |
Men's Discus throw | | Martin WIERIG (GER) | 65,85 m | |
Men's Discus throw | | Yennifer Frank CASANAS (ESP) | 65,56 m | |
Men's Discus throw | | Vikas GOWDA (IND) | 64,79 m | |
Men's Discus throw | | Benn HARRADINE (AUS) | 63,59 m | |
Men's Discus throw | | Erik CADEE (NED) | 62,78 m | |
Men's Discus throw | | Jorge Y FERNANDEZ (CUB) | 62,02 m | |
Men's Discus throw | | Lawrence OKOYE (GBR) | 61,03 m | |
Men's Javelin throw | | Keshorn WALCOTT (TRI) | 84,58 m | NR |
Men's Javelin throw | | Antti RUUSKANEN (FIN) | 84,12 m | |
Men's Javelin throw | | Vitezslav VESELY (CZE) | 83,34 m | |
Men's Javelin throw | | Tero PITKAMAKI (FIN) | 82,80 m | |
Men's Javelin throw | | Andreas THORKILDSEN (NOR) | 82,63 m | |
Men's Javelin throw | | Spiridon LEBESIS (GRE) | 81,91 m | |
Men's Javelin throw | | Tino HABER (GER) | 81,21 m | |
Men's Javelin throw | | Stuart FARQUHAR (NZL) | 80,22 m | |
Men's Javelin throw | | Roderick Genki DEAN (JPN) | 79,95 m | |
Men's Javelin throw | | Ari MANNIO (FIN) | 78,60 m | |
Men's Javelin throw | | Julius YEGO (KEN) | 77,15 m | |
Men's Javelin throw | | Oleksandr PYATNYTSYA (UKR) | | |
Men's Hammer throw | | Krisztian PARS (HUN) | 80,59 m | |
Men's Hammer throw | | Primoz KOZMUS (SLO) | 79,36 m | |
Men's Hammer throw | | Koji MUROFUSHI (JPN) | 78,71 m | |
Men's Hammer throw | | Olexiy SOKYRSKIYY (UKR) | 78,25 m | |
Men's Hammer throw | | Lukas MELICH (CZE) | 77,17 m | |
Men's Hammer throw | | Szymon ZIOLKOWSKI (POL) | 77,10 m | |
Men's Hammer throw | | Nicola VIZZONI (ITA) | 76,07 m | |
Men's Hammer throw | | Kibwe JOHNSON (USA) | 74,95 m | |
Men's Hammer throw | | Dilshod NAZAROV (TJK) | 73,80 m | |
Men's Hammer throw | | Valery SVIATOKHA (BLR) | 73,13 m | |
Men's Hammer throw | | Alexander SMITH (GBR) | 72,87 m | |
Men's Hammer throw | | Kirill IKONNIKOV (RUS) | DSQ | |
Men's Shot put | | Tomasz MAJEWSKI (POL) | 21,89 m | |
Men's Shot put | | David STORL (GER) | 21,86 m | |
Men's Shot put | | Reese HOFFA (USA) | 21,23 m | |
Men's Shot put | | Christian CANTWELL (USA) | 21,19 m | |
Men's Shot put | | Dylan ARMSTRONG (CAN) | 20,93 m | |
Men's Shot put | | German LAURO (ARG) | 20,84 m | NR |
Men's Shot put | | Asmir KOLASINAC (SRB) | 20,71 m | |
Men's Shot put | | Pavel LYZHYN (BLR) | 20,69 m | |
Men's Shot put | | Ryan WHITING (USA) | 20,64 m | |
Men's Shot put | | Dorian SCOTT (JAM) | 20,61 m | |
Men's Shot put | | Maksim SIDOROV (RUS) | 20,41 m | |
Men's Shot put | | CHANG Ming-Huang (TPE) | 19,99 m | |
Men's Marathon | | Stephen KIPROTICH (UGA) | 2h08'01" | |
Men's Marathon | | Abel KIRUI (KEN) | 2h08'27" | |
Men's Marathon | | Wilson Kipsang KIPROTICH (KEN) | 2h09'37" | |
Men's Marathon | | Mebrahtom KEFLEZIGHI (USA) | 2h11'06" | |
Men's Marathon | | Marilson DOS SANTOS (BRA) | 2h11'10" | |
Men's Marathon | | Kentaro NAKAMOTO (JPN) | 2h11'16" | |
Men's Marathon | | Cutbert NYASANGO (ZIM) | 2h12'08" | |
Men's Marathon | | Paulo Roberto PAULA (BRA) | 2h12'17" | |
Men's Marathon | | Henryk SZOST (POL) | 2h12'28" | |
Men's Marathon | | Ruggero PERTILE (ITA) | 2h12'45" | |
Men's Marathon | | Viktor ROTHLIN (SUI) | 2h12'48" | |
Men's Marathon | | Oleksandr SITKOVSKYY (UKR) | 2h12'56" | |
Men's Marathon | | Franck DE ALMEIDA (BRA) | 2h13'35" | |
Men's Marathon | | Aleksey REUNKOV (RUS) | 2h13'49" | |
Men's Marathon | | Wirimai JUWAWO (ZIM) | 2h14'09" | |
Men's Marathon | | Michael SHELLEY (AUS) | 2h14'10" | |
Men's Marathon | | Emmanuel Kipchirchir MUTAI (KEN) | 2h14'49" | |
Men's Marathon | | Rachid KISRI (MAR) | 2h15'09" | |
Men's Marathon | | Yared ASMEROM (ERI) | 2h15'24" | |
Men's Marathon | | Dylan WYKES (CAN) | 2h15'26" | |
Men's Marathon | | Raul PACHECO (PER) | 2h15'35" | |
Men's Marathon | | Eric GILLIS (CAN) | 2h16'00" | |
Men's Marathon | | Dmitriy SAFRONOV (RUS) | 2h16'04" | |
Men's Marathon | | Carles CASTILLEJO (ESP) | 2h16'17" | |
Men's Marathon | | Iaroslav MUSINSCHI (MDA) | 2h16'25" | |
Men's Marathon | | Marius IONESCU (ROU) | 2h16'28" | |
Men's Marathon | | Reid COOLSAET (CAN) | 2h16'29" | |
Men's Marathon | | Martin DENT (AUS) | 2h16'29" | |
Men's Marathon | | Vitaliy SHAFAR (UKR) | 2h16'36" | |
Men's Marathon | | Lee MERRIEN (GBR) | 2h17'00" | |
Men's Marathon | | Ignacio CACERES (ESP) | 2h17'11" | |
Men's Marathon | | LEE Duhaeng (KOR) | 2h17'19" | |
Men's Marathon | | Faustine MUSSA (TAN) | 2h17'39" | |
Men's Marathon | | Jose Carlos HERNANDEZ (ESP) | 2h17'48" | |
Men's Marathon | | Miguel BARZOLA (ARG) | 2h17'54" | |
Men's Marathon | | Urige BUTA (NOR) | 2h17'58" | |
Men's Marathon | | Grigoriy ANDREEV (RUS) | 2h18'20" | |
Men's Marathon | | Jose Amado GARCIA (GUA) | 2h18'23" | |
Men's Marathon | | Daniel VARGAS (MEX) | 2h18'26" | |
Men's Marathon | | Ryo YAMAMOTO (JPN) | 2h18'34" | |
Men's Marathon | | Jesper FAURSCHOU (DEN) | 2h18'44" | |
Men's Marathon | | Kari Steinn KARLSSON (ISL) | 2h18'47" | |
Men's Marathon | | Lusapho APRIL (RSA) | 2h19'00" | |
Men's Marathon | | Mike TEBULO (MAW) | 2h19'11" | |
Men's Marathon | | Arata FUJIWARA (JPN) | 2h19'11" | |
Men's Marathon | | Primoz KOBE (SLO) | 2h19'28" | |
Men's Marathon | | Guor MARIAL (IOA) | 2h19'32" | |
Men's Marathon | | Luis FEITEIRA (POR) | 2h19'40" | |
Men's Marathon | | Stephen MOKOKA (RSA) | 2h19'52" | |
Men's Marathon | | Miguel Angel ALMACHI (ECU) | 2h19'53" | |
Men's Marathon | | Ser-Od BAT-OCHIR (MGL) | 2h20'10" | |
Men's Marathon | | PAK Song Chol (PRK) | 2h20'20" | |
Men's Marathon | | KIM Kwang-Hyok (PRK) | 2h20'20" | |
Men's Marathon | | DONG Guojian (CHN) | 2h20'39" | |
Men's Marathon | | Anuradha Indrajith COORAY (SRI) | 2h20'41" | |
Men's Marathon | | Methkal ABU DRAIS (JOR) | 2h21'00" | |
Men's Marathon | | Mark KENNEALLY (IRL) | 2h21'13" | |
Men's Marathon | | Yonas KIFLE (ERI) | 2h21'25" | |
Men's Marathon | | Ivan BABARYKA (UKR) | 2h21'52" | |
Men's Marathon | | Carlos CORDERO (MEX) | 2h22'08" | |
Men's Marathon | | Scott OVERALL (GBR) | 2h22'37" | |
Men's Marathon | | Pedro MORA (VEN) | 2h22'40" | |
Men's Marathon | | Jeff HUNT (AUS) | 2h22'59" | |
Men's Marathon | | Stsiapan RAHAUTSOU (BLR) | 2h23'23" | |
Men's Marathon | | Cesar LIZANO (CRC) | 2h24'16" | |
Men's Marathon | | Samson RAMADHANI (TAN) | 2h24'53" | |
Men's Marathon | | Jan KREISINGER (CZE) | 2h25'03" | |
Men's Marathon | | Mohammed Abduh BAKHET (QAT) | 2h25'17" | |
Men's Marathon | | Jussi UTRIAINEN (FIN) | 2h26'25" | |
Men's Marathon | | Arturo MALAQUIAS (MEX) | 2h26'37" | |
Men's Marathon | | Wissem HOSNI (TUN) | 2h26'43" | |
Men's Marathon | | Tamas KOVACS (HUN) | 2h27'48" | |
Men's Marathon | | JANG Sinkweon (KOR) | 2h28'20" | |
Men's Marathon | | Antoni BERNADO (AND) | 2h28'34" | |
Men's Marathon | | Marcel TSCHOPP (LIE) | 2h28'54" | |
Men's Marathon | | Bekir KARAYEL (TUR) | 2h29'38" | |
Men's Marathon | | CHANG Chia-Che (TPE) | 2h29'58" | |
Men's Marathon | | Ram Singh YADAV (IND) | 2h30'06" | |
Men's Marathon | | Jean Pierre MVUYEKURE (RWA) | 2h30'19" | |
Men's Marathon | | Konstadinos POULIOS (GRE) | 2h33'17" | |
Men's Marathon | | Zohar ZEMIRO (ISR) | 2h34'59" | |
Men's Marathon | | JEONG Jinhyeok (KOR) | 2h38'45" | |
Men's Marathon | | Juan Carlos CARDONA (COL) | 2h40'13" | |
Men's Marathon | | Augusto SOARES (TLS) | 2h45'09" | |
Men's Marathon | | Tsepo RAMONENE (LES) | 2h55'54" | |
Men's Marathon | | Coolboy NGAMOLE (RSA) | DNF | |
Men's Marathon | | Tayeb FILALI (ALG) | DNF | |
Men's Marathon | | Günther WEIDLINGER (AUT) | DNF | |
Men's Marathon | | Samuel TSEGAY (ERI) | DNF | |
Men's Marathon | | Darko ZIVANOVIC (ERI) | DNF | |
Men's Marathon | | Abdihakem "Abdi" ABDIRAHMAN (USA) | DNF | |
Men's Marathon | | Ryan HALL (USA) | DNF | |
Men's Marathon | | Ayele ABSHERO (ETH) | DNF | |
Men's Marathon | | Getu FELEKE (ETH) | DNF | |
Men's Marathon | | Dino SEFIR (ETH) | DNF | |
Men's Marathon | | Abraham KIPROTICH (FRA) | DNF | |
Men's Marathon | | Abdellatif MEFTAH (FRA) | DNF | |
Men's Marathon | | Patrick TAMBWE (FRA) | DNF | |
Men's Marathon | | Valerijs ZOLNEROVICS (LAT) | DNF | |
Men's Marathon | | Ali Mabrouk EL ZAIDI (LIB) | DNF | |
Men's Marathon | | Abderrahime BOURAMDANE (MAR) | DNF | |
Men's Marathon | | Rui Pedro SILVA (POR) | DNF | |
Men's Marathon | | Roman PRODIUS (MDA) | DNF | |
Men's Marathon | | LI Zicheng (CHN) | DNF | |
Men's Marathon | | ILUNGA Zatara Mande (PRK) | DNF | |
Men's 4 x 100 m relay Team | | Jamaica | 36"84 | WR |
Men's 4 x 100 m relay Team | | Trinidad And Tobago | 38"12 | |
Men's 4 x 100 m relay Team | | France | 38"16 | |
Men's 4 x 100 m relay Team | | Japan | 38"35 | |
Men's 4 x 100 m relay Team | | Netherlands | 38"39 | |
Men's 4 x 100 m relay Team | | Australia | 38"43 | |
Men's 4 x 100 m relay Team | | United States Of America | | |
Men's 4 x 100 m relay Team | | Canada | DSQ | |
Men's 4 x 400 m relay Team | | Bahamas | 2'56"72 | NR |
Men's 4 x 400 m relay Team | | United States Of America | 2'57"05 | |
Men's 4 x 400 m relay Team | | Trinidad And Tobago | 2'59"40 | NR |
Men's 4 x 400 m relay Team | | Great Britain | 2'59"53 | |
Men's 4 x 400 m relay Team | | Russian Federation | 3'00"09 | |
Men's 4 x 400 m relay Team | | Belgium | 3'01"83 | |
Men's 4 x 400 m relay Team | | Venezuela | 3'02"18 | |
Men's 4 x 400 m relay Team | | South Africa | 3'03"46 | |
Men's Pole Vault | | Renaud LAVILLENIE (FRA) | 5,97 m | OR |
Men's Pole Vault | | Bjorn OTTO (GER) | 5,91 m | |
Men's Pole Vault | | Raphael HOLZDEPPE (GER) | 5,91 m | |
Men's Pole Vault | | Evgeny LUKYANENKO (RUS) | 5,75 m | |
Men's Pole Vault | | Steven LEWIS (GBR) | 5,75 m | |
Men's Pole Vault | | Konstadinos FILIPPIDIS (GRE) | 5,65 m | |
Men's Pole Vault | | Jan KUDLICKA (CZE) | 5,65 m | |
Men's Pole Vault | | Malte MOHR (GER) | 5,50 m | |
Men's Pole Vault | | Romain MESNIL (FRA) | 5,50 m | |
Men's Pole Vault | | Lukasz MICHALSKI (POL) | 5,50 m | |
Men's Pole Vault | | Igor BYCHKOV (ESP) | 5,50 m | |
Men's Pole Vault | | Steven HOOKER (AUS) | NM | |
Men's Pole Vault | | Brad WALKER (USA) | NM | |
Men's Pole Vault | | Dmitry STARODUBTSEV (RUS) | DSQ | |
Men's High jump | | Ivan UKHOV (RUS) | 2,38 m | |
Men's High jump | | Erik KYNARD (USA) | 2,33 m | |
Men's High jump | | Derek DROUIN (CAN) | 2,29 m | |
Men's High jump | | Robert GRABARZ (GBR) | 2,29 m | |
Men's High jump | | Mutaz Essa BARSHIM (QAT) | 2,29 m | |
Men's High jump | | Jamie NIETO (USA) | 2,29 m | |
Men's High jump | | Bohdan BONDARENKO (UKR) | 2,29 m | |
Men's High jump | | Michael MASON (CAN) | 2,29 m | |
Men's High jump | | Wanner MILLER (COL) | 2,25 m | |
Men's High jump | | Jesse WILLIAMS (USA) | 2,25 m | |
Men's High jump | | Andriy PROTSENKO (UKR) | 2,25 m | |
Men's High jump | | Andrey SILNOV (RUS) | 2,25 m | |
Men's High jump | | Kyriakos IOANNOU (CYP) | 2,20 m | |
Men's High jump | | Mickael HANANY (FRA) | 2,20 m | |
Men's Long jump | | Greg RUTHERFORD (GBR) | 8,31 m | |
Men's Long jump | | Mitchell WATT (AUS) | 8,16 m | |
Men's Long jump | | Will CLAYE (USA) | 8,12 m | |
Men's Long jump | | Michel TORNEUS (SWE) | 8,11 m | |
Men's Long jump | | Sebastian BAYER (GER) | 8,10 m | |
Men's Long jump | | Christopher TOMLINSON (GBR) | 8,07 m | |
Men's Long jump | | Mauro Vinicius "Duda" DA SILVA (BRA) | 8,01 m | |
Men's Long jump | | Godfrey Khotso MOKOENA (RSA) | 7,93 m | |
Men's Long jump | | Henry FRAYNE (AUS) | 7,85 m | |
Men's Long jump | | Marquise GOODWIN (USA) | 7,80 m | |
Men's Long jump | | Aleksandr MENKOV (RUS) | 7,78 m | |
Men's Long jump | | Tyrone SMITH (BER) | 7,70 m | |
Men's Triple jump | | Christian TAYLOR (USA) | 17,81 m | |
Men's Triple jump | | Will CLAYE (USA) | 17,62 m | |
Men's Triple jump | | Fabrizio DONATO (ITA) | 17,48 m | |
Men's Triple jump | | Daniele GRECO (ITA) | 17,34 m | |
Men's Triple jump | | Leevan SANDS (BAH) | 17,19 m | |
Men's Triple jump | | Benjamin COMPAORE (FRA) | 17,08 m | |
Men's Triple jump | | Tosin OKE (NGR) | 16,95 m | |
Men's Triple jump | | Alexis COPELLO (CUB) | 16,92 m | |
Men's Triple jump | | Lyukman ADAMS (RUS) | 16,78 m | |
Men's Triple jump | | DONG Bin (CHN) | 16,75 m | |
Men's Triple jump | | Samyr LAINE (HAI) | 16,65 m | |
Men's Triple jump | | Dzmitry PLATNITSKI (BLR) | 16,19 m | |
Women's 1,500 m | | Asli CAKIR (TUR) | 4'10''23 | |
Women's 1,500 m | | Gamze BULUT (TUR) | 4'10''40 | |
Women's 1,500 m | | Maryam Yusuf JAMAL (BRN) | 4'10''74 | |
Women's 1,500 m | | Tatyana TOMASHOVA (RUS) | 4'10''90 | |
Women's 1,500 m | | Abeba AREGAWI (ETH) | 4'11''03 | |
Women's 1,500 m | | Shannon ROWBURY (USA) | 4'11''26 | |
Women's 1,500 m | | Natallia KAREIVA (BLR) | 4'11''58 | |
Women's 1,500 m | | Lucia KLOCOVA (SVK) | 4'12''64 | |
Women's 1,500 m | | Ekaterina KOSTETSKAYA (RUS) | 4'12''90 | |
Women's 1,500 m | | Lisa DOBRISKEY (GBR) | 4'13''02 | |
Women's 1,500 m | | Laura WEIGHTMAN (GBR) | 4'15''60 | |
Women's 1,500 m | | Hellen Onsando OBIRI (KEN) | 4'16''57 | |
Women's 1,500 m | | Morgan UCENY (USA) | DNF | |
Women's 10,000 m | | Tirunesh DIBABA (ETH) | 30'20"75 | |
Women's 10,000 m | | Sally Jepkosgei KIPYEGO (KEN) | 30'26"37 | |
Women's 10,000 m | | Vivian Jepkemoi CHERUIYOT (KEN) | 30'30"44 | |
Women's 10,000 m | | Werknesh KIDANE (ETH) | 30'39"38 | |
Women's 10,000 m | | Beleynesh OLJIRA (ETH) | 30'45"56 | |
Women's 10,000 m | | Shitaye ESHETE (BRN) | 30'47"25 | NR |
Women's 10,000 m | | Joanne PAVEY (GBR) | 30'53"20 | |
Women's 10,000 m | | Julia BLEASDALE (GBR) | 30'55"63 | |
Women's 10,000 m | | Hitomi NIIYA (JPN) | 30'59"19 | |
Women's 10,000 m | | Kayoko FUKUSHI (JPN) | 31'10"35 | |
Women's 10,000 m | | Amy HASTINGS (USA) | 31'10"69 | |
Women's 10,000 m | | Janet CHEROBON-BAWCOM (USA) | 31'12"68 | |
Women's 10,000 m | | Lisa UHL (USA) | 31'12"80 | |
Women's 10,000 m | | Sara MOREIRA (POR) | 31'16"44 | |
Women's 10,000 m | | Fionnuala BRITTON (IRL) | 31'46"71 | |
Women's 10,000 m | | Mika YOSHIKAWA (JPN) | 31'47"67 | |
Women's 10,000 m | | Sabrina MOCKENHAUPT (GER) | 31'50"35 | |
Women's 10,000 m | | Nadia EJJAFINI (ITA) | 31'57"03 | |
Women's 10,000 m | | Elizaveta GRECHISHNIKOVA (RUS) | 32'11"32 | |
Women's 10,000 m | | Olha SKRYPAK (UKR) | 32'14"59 | |
Women's 10,000 m | | Eloise WELLINGS (AUS) | 32'25"43 | |
Women's 10,000 m | | Joyce CHEPKIRUI (KEN) | DNF | |
Women's 100 m | | Shelly-Ann FRASER-PRYCE (JAM) | 10"75 | |
Women's 100 m | | Carmelita JETER (USA) | 10"78 | |
Women's 100 m | | Veronica CAMPBELL-BROWN (JAM) | 10"81 | |
Women's 100 m | | Tianna MADISON (USA) | 10"85 | |
Women's 100 m | | Allyson FELIX (USA) | 10"89 | |
Women's 100 m | | Kelly-Ann BAPTISTE (TRI) | 10"94 | |
Women's 100 m | | Murielle AHOURE (CIV) | 11"00 | |
Women's 100 m | | Blessing OKAGBARE (NGR) | 11"01 | |
Women's 100 m hurdles | | Sally PEARSON (AUS) | 12"35 | OR |
Women's 100 m hurdles | | Dawn HARPER (USA) | 12"37 | |
Women's 100 m hurdles | | Kellie WELLS (USA) | 12"48 | |
Women's 100 m hurdles | | Lolo JONES (USA) | 12"58 | |
Women's 100 m hurdles | | Nevin YANIT (TUR) | 12"58 | NR |
Women's 100 m hurdles | | Phylicia GEORGE (CAN) | 12"65 | |
Women's 100 m hurdles | | Jessica "Puppy Tiger" ZELINKA (CAN) | 12"69 | |
Women's 100 m hurdles | | Beate SCHROTT (AUT) | 13"07 | |
Women's 20 km walk | | Elena LASHMANOVA (RUS) | 1h25'02" | WR |
Women's 20 km walk | | QIEYANG Shijie (CHN) | 1h25'16" | NR |
Women's 20 km walk | | LIU Hong (CHN) | 1h26'00" | |
Women's 20 km walk | | LU Xiuzhi (CHN) | 1h27'10" | |
Women's 20 km walk | | Elisa RIGAUDO (ITA) | 1h27'36" | |
Women's 20 km walk | | Beatriz "Bea" PASCUAL (ESP) | 1h27'56" | |
Women's 20 km walk | | Ana CABECINHA (POR) | 1h28'03" | |
Women's 20 km walk | | Maria VASCO (ESP) | 1h28'14" | |
Women's 20 km walk | | Masumi "Masukon" FUCHISE (JPN) | 1h28'41" | |
Women's 20 km walk | | Maria Jose "Mariajo" POVES (ESP) | 1h29'36" | |
Women's 20 km walk | | Olive LOUGHNANE (IRL) | 1h29'39" | |
Women's 20 km walk | | Eleonora Anna GIORGI (ITA) | 1h29'48" | |
Women's 20 km walk | | Ines HENRIQUES (POL) | 1h29'54" | |
Women's 20 km walk | | Nadiya BOROVSKA (UKR) | 1h30'03" | |
Women's 20 km walk | | Regan LAMBLE (AUS) | 1h30'08" | |
Women's 20 km walk | | Mayumi KAWASAKI (JPN) | 1h30'20" | |
Women's 20 km walk | | Melanie SEEGER (GER) | 1h30'44" | |
Women's 20 km walk | | Laura REYNOLDS (IRL) | 1h31'02" | |
Women's 20 km walk | | Kristina SALTANOVIC (LTU) | 1h31'04" | |
Women's 20 km walk | | Agnieszka SZWARNOG (POL) | 1h31'14" | |
Women's 20 km walk | | Agnieszka DYGACZ (POL) | 1h31'28" | |
Women's 20 km walk | | Agnese PASTARE (LAT) | 1h31'54" | |
Women's 20 km walk | | Hanna DRABENIA (BLR) | 1h31'58" | |
Women's 20 km walk | | Brigita VIRBALYTE (LTU) | 1h31'58" | |
Women's 20 km walk | | Olha IAKOVENKO (UKR) | 1h32'07" | |
Women's 20 km walk | | Beki LEE (AUS) | 1h32'14" | |
Women's 20 km walk | | Maria MICHTA (USA) | 1h32'27" | |
Women's 20 km walk | | Monica EQUIHUA (MEX) | 1h32'28" | |
Women's 20 km walk | | Jamy FRANCO (GUA) | 1h33'18" | |
Women's 20 km walk | | Sandra Lorena ARENAS (COL) | 1h33'21" | |
Women's 20 km walk | | Claudia BALDERRAMA (BOL) | 1h33'28" | |
Women's 20 km walk | | Ingrid HERNANDEZ (COL) | 1h33'34" | |
Women's 20 km walk | | Lucie PELANTOVA (CZE) | 1h33'35" | |
Women's 20 km walk | | Nguyen THI THANH PHUC (VIE) | 1h33'36" | NR |
Women's 20 km walk | | Kumi OTOSHI (JPN) | 1h33'50" | |
Women's 20 km walk | | Claudia STEF (ROU) | 1h33'56" | |
Women's 20 km walk | | Neringa AIDIETYTE (LTU) | 1h34'01" | |
Women's 20 km walk | | Yadira GUAMAN (ECU) | 1h34'47" | |
Women's 20 km walk | | Viktoria MADARASZ (HUN) | 1h34'48" | |
Women's 20 km walk | | Ayman KOZHAKHMETOVA (KAZ) | 1h35'00" | |
Women's 20 km walk | | Arabelly ORJUELA (COL) | 1h35'05" | |
Women's 20 km walk | | Despina ZAPOUNIDOU (GRE) | 1h35'19" | |
Women's 20 km walk | | Paulina BUZIAK (POL) | 1h35'23" | |
Women's 20 km walk | | Mayra Carolina HERRERA (GUA) | 1h35'33" | |
Women's 20 km walk | | Semiha MUTLU (TUR) | 1h35'33" | |
Women's 20 km walk | | Nastassia YATSEVICH (BLR) | 1h35'41" | |
Women's 20 km walk | | Vera SANTOS (POR) | 1h35'51" | |
Women's 20 km walk | | Olena SHUMKINA (UKR) | 1h36'42" | |
Women's 20 km walk | | Paola PEREZ (ECU) | 1h37'05" | |
Women's 20 km walk | | Rachel SEAMAN (CAN) | 1h37'36" | |
Women's 20 km walk | | Maria CZAKOVA (SVK) | 1h37'43" | |
Women's 20 km walk | | Anne HALKIVAHA (FIN) | 1h38'49" | |
Women's 20 km walk | | Milangela ROSALES (VEN) | 1h42'46" | |
Women's 20 km walk | | Sabine KRANTZ (GER) | DNF | |
Women's 20 km walk | | Sholpan KOZHAKHMETOVA (KAZ) | DNF | |
Women's 20 km walk | | Olga KANISKINA (RUS) | DSQ | |
Women's 20 km walk | | Anisya KIRDYAPKINA (RUS) | DSQ | |
Women's 20 km walk | | Claire TALLENT (AUS) | DSQ | |
Women's 20 km walk | | Johanna JACKSON (GBR) | DSQ | |
Women's 20 km walk | | Mirna ORTIZ (GUA) | DSQ | |
Women's 20 km walk | | JEON Yeongeun (KOR) | DSQ | |
Women's 200 m | | Allyson FELIX (USA) | 21"88 | |
Women's 200 m | | Shelly-Ann FRASER-PRYCE (JAM) | 22"09 | |
Women's 200 m | | Carmelita JETER (USA) | 22"14 | |
Women's 200 m | | Veronica CAMPBELL-BROWN (JAM) | 22"38 | |
Women's 200 m | | Sanya RICHARDS (USA) | 22"39 | |
Women's 200 m | | Murielle AHOURE (CIV) | 22"57 | |
Women's 200 m | | Myriam SOUMARE (FRA) | 22"63 | |
Women's 200 m | | Semoy HACKETT (TRI) | 22"87 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Yuliya ZARIPOVA (RUS) | 9'06"72 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Habiba GHRIBI (TUN) | 9'08"37 | NR |
Women's 3,000 m steeplechase | | Sofia ASSEFA (ETH) | 9'09"84 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Milcah Chemos CHEYWA (KEN) | 9'09"88 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Hiwot AYALEW (ETH) | 9'12"98 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Etenesh DIRO (ETH) | 9'19"89 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Antje MOLDNER-SCHMIDT (GER) | 9'21"78 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Gesa Felicitas KRAUSE (GER) | 9'23"52 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Emma COBURN (USA) | 9'23"54 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Mercy Wanjiku NJOROGE (KEN) | 9'26"73 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Clarisse CRUZ (POR) | 9'32"44 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Marta DOMINGUEZ (ESP) | 9'36"45 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Polina JELIZAROVA (LAT) | 9'38"56 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Bridget FRANEK (USA) | 9'45"51 | |
Women's 3,000 m steeplechase | | Gulnara GALKINA (RUS) | DNF | |
Women's 400 m | | Sanya RICHARDS (USA) | 49''55 | |
Women's 400 m | | Christine OHURUOGU (GBR) | 49''70 | |
Women's 400 m | | De'Hashia "Deedee" TROTTER (USA) | 49''72 | |
Women's 400 m | | Amantle MONTSHO (BOT) | 49''75 | |
Women's 400 m | | Novlene WILLIAMS-MILLS (JAM) | 50''11 | |
Women's 400 m | | Francena MCCORORY (USA) | 50''33 | |
Women's 400 m | | Rosemarie WHYTE (JAM) | 50''79 | |
Women's 400 m | | Antonina KRIVOSHAPKA (RUS) | DSQ | |
Women's 400 m hurdles | | Natalia ANTYUKH (RUS) | 52"70 | |
Women's 400 m hurdles | | Lashinda DEMUS (USA) | 52"77 | |
Women's 400 m hurdles | | Zuzana HEJNOVA (CZE) | 53"38 | |
Women's 400 m hurdles | | Kaliese SPENCER (JAM) | 53"66 | |
Women's 400 m hurdles | | Georganne MOLINE (USA) | 53"92 | |
Women's 400 m hurdles | | T'Erea BROWN (USA) | 55"07 | |
Women's 400 m hurdles | | Denisa ROSOLOVA (CZE) | 55"27 | |
Women's 400 m hurdles | | Muizat Ajoke ODUMOSU (NGR) | 55"31 | |
Women's 5,000 m | | Meseret DEFAR (ETH) | 15'04''25 | |
Women's 5,000 m | | Vivian CHERUIYOT (KEN) | 15'04''73 | |
Women's 5,000 m | | Tirunesh DIBABA (ETH) | 15'05''15 | |
Women's 5,000 m | | Sally Jepkosgei KIPYEGO (KEN) | 15'05''79 | |
Women's 5,000 m | | Gelete BURKA (ETH) | 15'10''66 | |
Women's 5,000 m | | Viola KIBIWOTT (KEN) | 15'11''59 | |
Women's 5,000 m | | Joanne PAVEY (GBR) | 15'12''72 | |
Women's 5,000 m | | Julia BLEASDALE (GBR) | 15'14''55 | |
Women's 5,000 m | | Olga GOLOVKINA (RUS) | 15'17''88 | |
Women's 5,000 m | | Shitaye ESHETE (BRN) | 15'19''13 | |
Women's 5,000 m | | Molly HUDDLE (USA) | 15'20''29 | |
Women's 5,000 m | | Tejitu DABA (BRN) | 15'21''34 | |
Women's 5,000 m | | Yelena NAGOVITSYNA (RUS) | 15'21''38 | |
Women's 5,000 m | | Julie CULLEY (USA) | 15'28''22 | |
Women's 5,000 m | | Elena ROMAGNOLO (ITA) | 15'35''69 | |
Women's 800 m | | Mariya SAVINOVA (RUS) | 1'56"19 | |
Women's 800 m | | Caster SEMENYA (RSA) | 1'57"23 | |
Women's 800 m | | Ekaterina POISTOGOVA (RUS) | 1'57"53 | |
Women's 800 m | | Pamela JELIMO (KEN) | 1'57"59 | |
Women's 800 m | | Alysia JOHNSON (USA) | 1'57"93 | |
Women's 800 m | | Yelena ARZHAKOVA (RUS) | 1'59"21 | |
Women's 800 m | | Francine NIYONSABA (BDI) | 1'59"63 | |
Women's 800 m | | Janeth JEPKOSGEI (KEN) | 2'00"19 | |
Women's Heptathlon | | Jessica ENNIS (GBR) | 6955 pts | NR |
Women's Heptathlon | | Lilli SCHWARZKOPF (GER) | 6649 pts | |
Women's Heptathlon | | Tatiana CHERNOVA (RUS) | 6628 pts | |
Women's Heptathlon | | Lyudmyla YOSYPENKO (UKR) | 6618 pts | |
Women's Heptathlon | | Austra SKUJYTE (LTU) | 6599 pts | |
Women's Heptathlon | | Antoinette NANA DJIMOU IDA (FRA) | 6576 pts | |
Women's Heptathlon | | Jessica "Puppy Tiger" ZELINKA (CAN) | 6480 pts | |
Women's Heptathlon | | Kristina SAVITSKAYA (RUS) | 6452 pts | |
Women's Heptathlon | | Laura IKAUNIECE (LAT) | 6452 pts | |
Women's Heptathlon | | Hanna MELNYCHENKO (UKR) | 6392 pts | |
Women's Heptathlon | | Brianne THEISEN (CAN) | 6383 pts | |
Women's Heptathlon | | Dafne SCHIPPERS (NED) | 6324 pts | |
Women's Heptathlon | | Nadine BROERSEN (NED) | 6319 pts | |
Women's Heptathlon | | Jessica SAMUELSSON (SWE) | 6300 pts | |
Women's Heptathlon | | Katarina "Kat." JOHNSON-THOMPSON (GBR) | 6267 pts | |
Women's Heptathlon | | Sharon DAY (USA) | 6232 pts | |
Women's Heptathlon | | Yana MAKSIMAVA (BLR) | 6198 pts | |
Women's Heptathlon | | Eliska KLUCINOVA (CZE) | 6109 pts | |
Women's Heptathlon | | Ellen SPRUNGER (SUI) | 6107 pts | |
Women's Heptathlon | | Olga KURBAN (RUS) | 6084 pts | |
Women's Heptathlon | | Marisa DE ANICETO (FRA) | 6030 pts | |
Women's Heptathlon | | Gyorgyi FARKAS (HUN) | 6013 pts | |
Women's Heptathlon | | Grit SADEIKO (EST) | 6013 pts | |
Women's Heptathlon | | Sofia IFADIDOU (GRE) | 5947 pts | |
Women's Heptathlon | | Ivona DADIC (AUT) | 5935 pts | |
Women's Heptathlon | | Sarah COWLEY (NZL) | 5873 pts | |
Women's Heptathlon | | Louise HAZEL (GBR) | 5856 pts | |
Women's Heptathlon | | Ida MARCUSSEN (NOR) | 5846 pts | |
Women's Heptathlon | | Chantae MCMILLAN (USA) | 5688 pts | |
Women's Heptathlon | | Jennifer OESER (GER) | 5455 pts | |
Women's Heptathlon | | Julia MACHTIG (GER) | 5338 pts | |
Women's Heptathlon | | Irina KARPOVA (KAZ) | 5319 pts | |
Women's Heptathlon | | Sara AERTS (BEL) | DNF | |
Women's Heptathlon | | Hyleas "Lee Lee" FOUNTAIN (USA) | DNF | |
Women's Heptathlon | | Aiga GRABUSTE (LAT) | DNF | |
Women's Heptathlon | | Uhunoma OSAZUWA (NGR) | DNF | |
Women's Heptathlon | | Karolina TYMINSKA (POL) | DNF | |
Women's Heptathlon | | Natalya DOBRYNSKA (UKR) | DNF | |
Women's Heptathlon | | Margaret SIMPSON (GHA) | DNS | |
Women's Discus throw | | Sandra PERKOVIC (CRO) | 69,11 m | NR |
Women's Discus throw | | Darya PISHCHALNIKOVA (RUS) | 67,56 m | |
Women's Discus throw | | LI Yanfeng (CHN) | 67,22 m | |
Women's Discus throw | | Yarelys BARRIOS (CUB) | 66,38 m | |
Women's Discus throw | | Nadine MULLER (GER) | 65,94 m | |
Women's Discus throw | | Melina ROBERT-MICHON (FRA) | 63,98 m | |
Women's Discus throw | | Krishna POONIA (IND) | 63,62 m | |
Women's Discus throw | | Stephanie BROWN TRAFTON (USA) | 63,01 m | |
Women's Discus throw | | Zinaida SENDRIUTE (LTU) | 61,68 m | |
Women's Discus throw | | Anna RUH (GER) | 61,36 m | |
Women's Discus throw | | MA Xuejun (CHN) | 61,02 m | |
Women's Discus throw | | Dani SAMUELS (AUS) | 60,40 m | |
Women's Javelin throw | | Barbora SPOTAKOVA (CZE) | 69,55 m | |
Women's Javelin throw | | Christina OBERGFOLL (GER) | 65,16 m | |
Women's Javelin throw | | Linda STAHL (GER) | 64,91 m | |
Women's Javelin throw | | Sunette VILJOEN (RSA) | 64,53 m | |
Women's Javelin throw | | LU Huihui (CHN) | 63,70 m | |
Women's Javelin throw | | Katharina MOLITOR (GER) | 62,89 m | |
Women's Javelin throw | | Martina RATEJ (SLO) | 61,62 m | |
Women's Javelin throw | | Madara PALAMEIKA (LAT) | 60,73 m | |
Women's Javelin throw | | Kathryn MITCHELL (AUS) | 59,46 m | |
Women's Javelin throw | | Mariya Vasilyevna ABAKUMOVA (RUS) | 59,34 m | |
Women's Javelin throw | | Asdis HJALMSDOTTIR (ISL) | 59,08 m | |
Women's Javelin throw | | Elizabeth GLEADLE (CAN) | 58,78 m | |
Women's Hammer throw | | Anita WLODARCZYK (POL) | 77,60 m | |
Women's Hammer throw | | Betty HEIDLER (GER) | 77,12 m | |
Women's Hammer throw | | ZHANG Wenxiu (CHN) | 76,34 m | |
Women's Hammer throw | | Kathrin KLAAS (GER) | 76,05 m | |
Women's Hammer throw | | Yipsi MORENO (CUB) | 74,60 m | |
Women's Hammer throw | | Aksana MIANKOVA (BLR) | 74,40 m | |
Women's Hammer throw | | Zalina MARGHIEVA (MDA) | 74,06 m | |
Women's Hammer throw | | Stephanie FALZON (FRA) | 73,06 m | |
Women's Hammer throw | | Joanna FIODOROW (POL) | 72,37 m | |
Women's Hammer throw | | Mariya BESPALOVA (RUS) | 71,13 m | |
Women's Hammer throw | | Sophie HITCHON (GBR) | 69,33 m | |
Women's Hammer throw | | Tatyana LYSENKO (RUS) | DSQ | |
Women's Shot put | | Valerie ADAMS (NZL) | 20,70 m | |
Women's Shot put | | Evgeniia KOLODKO (RUS) | 20,48 m | |
Women's Shot put | | GONG Lijiao (CHN) | 20,22 m | |
Women's Shot put | | LI Ling (CHN) | 19,63 m | |
Women's Shot put | | Michelle CARTER (USA) | 19,42 m | |
Women's Shot put | | LIU Xiangrong (CHN) | 19,18 m | |
Women's Shot put | | Geisa ARCANJO (BRA) | 19,02 m | |
Women's Shot put | | Irina TARASOVA (RUS) | 19,00 m | |
Women's Shot put | | Natalia DUCO (CHI) | 18,80 m | NR |
Women's Shot put | | Christina SCHWANITZ (GER) | 18,47 m | |
Women's Shot put | | Natallia MIKHNEVICH (BLR) | 18,42 m | |
Women's Shot put | | Nadezhda OSTAPCHUK (BLR) | DSQ | |
Women's Marathon | | Tiki GELANA (ETH) | 2h23'07" | OR |
Women's Marathon | | Priscah JEPTOO (KEN) | 2h23'12" | |
Women's Marathon | | Tatiana PETROVA ARKHIPOVA (RUS) | 2h23'29" | |
Women's Marathon | | Mary Jepkosgei KEITANY (KEN) | 2h23'56" | |
Women's Marathon | | Tetyana GAMERA-SHMYRKO (UKR) | 2h24'32" | NR |
Women's Marathon | | ZHU Xiaolin (CHN) | 2h24'48" | |
Women's Marathon | | Jessica AUGUSTO (POR) | 2h25'11" | |
Women's Marathon | | Valeria STRANEO (ITA) | 2h25'27" | |
Women's Marathon | | Albina MAYOROVA (RUS) | 2h25'38" | |
Women's Marathon | | Shalane FLANAGAN (USA) | 2h25'51" | |
Women's Marathon | | Kara GOUCHER (USA) | 2h26'07" | |
Women's Marathon | | Helalia JOHANNES (NAM) | 2h26'09" | NR |
Women's Marathon | | Marisa BARROS (POR) | 2h26'13" | |
Women's Marathon | | Irina MIKITENKO (GER) | 2h26'44" | |
Women's Marathon | | Kimberley SMITH (NZL) | 2h26'59" | |
Women's Marathon | | Ryoko KIZAKI (JPN) | 2h27'16" | |
Women's Marathon | | Lisa Jane WEIGHTMAN (AUS) | 2h27'32" | |
Women's Marathon | | Isabellah ANDERSSON (SWE) | 2h27'36" | |
Women's Marathon | | Yoshimi OZAKI (JPN) | 2h27'43" | |
Women's Marathon | | Edna Ngeringwony KIPLAGAT (KEN) | 2h27'52" | |
Women's Marathon | | Ana Dulce FELIX (POR) | 2h28'12" | |
Women's Marathon | | WANG Xueqin (CHN) | 2h28'21" | |
Women's Marathon | | Mare DIBABA (ETH) | 2h28'48" | |
Women's Marathon | | Hilda KIBET (NED) | 2h28'52" | |
Women's Marathon | | Ines MELCHOR (PER) | 2h28'54" | NR |
Women's Marathon | | Alessandra AGUILAR (ESP) | 2h29'19" | |
Women's Marathon | | Rasa DRAZDAUSKAITE (LTU) | 2h29'29" | |
Women's Marathon | | Diana LOBACEVSKE (LTU) | 2h29'32" | |
Women's Marathon | | Anna INCERTI (ITA) | 2h29'38" | |
Women's Marathon | | Rosaria CONSOLE (ITA) | 2h30'09" | |
Women's Marathon | | Diane NUKURI (BDI) | 2h30'13" | NR |
Women's Marathon | | Susanne HAHN (GER) | 2h30'22" | |
Women's Marathon | | Nastassia STARAVOITAVA (BLR) | 2h30'25" | |
Women's Marathon | | Sviatlana KOUHAN (BLR) | 2h30'26" | |
Women's Marathon | | Rene KALMER (RSA) | 2h30'51" | |
Women's Marathon | | Karolina JARZYNSKA (POL) | 2h30'57" | |
Women's Marathon | | Souad AIT SALEM (ALG) | 2h31'15" | |
Women's Marathon | | Beata NAIGAMBO (NAM) | 2h31'16" | |
Women's Marathon | | Jessica TRENGOVE (AUS) | 2h31'17" | |
Women's Marathon | | Jessica DRASKAU-PETERSSON (DEN) | 2h31'43" | |
Women's Marathon | | CHUNG Yunhee (KOR) | 2h31'58" | |
Women's Marathon | | Aselefech MERGIA (ETH) | 2h32'03" | |
Women's Marathon | | Gladys TEJEDA (PER) | 2h32'07" | |
Women's Marathon | | Freya MURRAY (GBR) | 2h32'14" | |
Women's Marathon | | Lidia SIMON (ROM) | 2h32'46" | |
Women's Marathon | | Marisol ROMERO (MEX) | 2h33'08" | |
Women's Marathon | | Adriana Aparecida DA SILVA (BRA) | 2h33'15" | |
Women's Marathon | | Olena BURKOVSKA (UKR) | 2h33'26" | |
Women's Marathon | | KIM Kum Ok (PRK) | 2h33'30" | |
Women's Marathon | | Karina PEREZ (MEX) | 2h33'30" | |
Women's Marathon | | Erika ABRIL (COL) | 2h33'33" | NR |
Women's Marathon | | Lisa Christina STUBLIC (CRO) | 2h34'03" | |
Women's Marathon | | Maja NEUENSCHWANDER (SUI) | 2h34'50" | |
Women's Marathon | | Andrea MAYR (AUT) | 2h34'51" | |
Women's Marathon | | Wilma ARIZAPANA (PER) | 2h35'09" | |
Women's Marathon | | JON Kyong-Hui (PRK) | 2h35'17" | |
Women's Marathon | | Claire HALLISSEY (GBR) | 2h35'39" | |
Women's Marathon | | WANG Jiali (CHN) | 2h35'46" | |
Women's Marathon | | Rehaset MEHARI (ERI) | 2h35'49" | |
Women's Marathon | | Iuliia ANDREEVA (KGZ) | 2h36'01" | |
Women's Marathon | | Maria Elena ESPESO (ESP) | 2h36'12" | |
Women's Marathon | | Lishan DULA (BRN) | 2h36'20" | |
Women's Marathon | | Bahar DOGAN (TUR) | 2h36'35" | |
Women's Marathon | | Erika OLIVERA (CHI) | 2h36'41" | |
Women's Marathon | | Natalia CERCHES (MDA) | 2h37'13" | |
Women's Marathon | | Linda BYRNE (IRL) | 2h37'13" | |
Women's Marathon | | Ivana SEKYROVA (CZE) | 2h37'14" | |
Women's Marathon | | Ava HUTCHINSON (IRL) | 2h37'17" | |
Women's Marathon | | Natalia ROMERO (CHI) | 2h37'47" | |
Women's Marathon | | Dailin BELMONTE (CUB) | 2h38'08" | |
Women's Marathon | | Ana SUBOTIC (SER) | 2h38'22" | |
Women's Marathon | | Sultan HAYDAR (TUR) | 2h38'26" | |
Women's Marathon | | Samira RAIF (MAR) | 2h38'31" | |
Women's Marathon | | KIM Mi-Gyong (PRK) | 2h38'33" | |
Women's Marathon | | Remalda KERGYTE (LTU) | 2h39'01" | |
Women's Marathon | | LIM Kyung-Hee (KOR) | 2h39'03" | |
Women's Marathon | | Sladana PERUNOVIC (MNE) | 2h39'07" | NR |
Women's Marathon | | Olga DUBOVSKAYA (BLR) | 2h39'12" | |
Women's Marathon | | Risa SHIGETOMO (JPN) | 2h40'06" | |
Women's Marathon | | Amira BEN AMOR (TUN) | 2h40'13" | NR |
Women's Marathon | | Tanith MAXWELL (RSA) | 2h40'27" | |
Women's Marathon | | Maria PERALTA (ARG) | 2h40'50" | |
Women's Marathon | | Rosa CHACHA (ECU) | 2h40'57" | |
Women's Marathon | | TRIYANINGSIH (INA) | 2h41'15" | |
Women's Marathon | | Beata RAKONCZAI (HUN) | 2h41'20" | |
Women's Marathon | | Constantina DITA (ROU) | 2h41'34" | |
Women's Marathon | | Leena PUOTINIEMI (FIN) | 2h42'01" | |
Women's Marathon | | Zana JEREB (SLO) | 2h42'50" | |
Women's Marathon | | Ummu KIRAZ (TUR) | 2h43'07" | |
Women's Marathon | | Mamorallo TJOKA (LES) | 2h43'15" | |
Women's Marathon | | Gabriela TRANA (CRC) | 2h43'17" | |
Women's Marathon | | Zsofia ERDELYI (HUN) | 2h44'45" | |
Women's Marathon | | Jane SUUTO (UGA) | 2h44'46" | |
Women's Marathon | | Yolimar PINEDA (VEN) | 2h45'16" | |
Women's Marathon | | Aniko KALOVICS (HUN) | 2h45'55" | |
Women's Marathon | | KIM Seongeun (KOR) | 2h46'38" | |
Women's Marathon | | Vanessa VEIGA (ESP) | 2h46'53" | |
Women's Marathon | | Dace LINA (LAT) | 2h47'47" | |
Women's Marathon | | Katarina BERESOVA (SVK) | 2h48'11" | |
Women's Marathon | | Benita WILLIS (AUS) | 2h49'38" | |
Women's Marathon | | Claudette MUKASAKINDI (RWA) | 2h51'07" | |
Women's Marathon | | Otgonbayar LUVSANLUNDEG (MGL) | 2h52'15" | |
Women's Marathon | | Evelin TALTS (EST) | 2h54'15" | |
Women's Marathon | | Konstadina KEFALA (GRE) | 3h01'18" | |
Women's Marathon | | Ni Lar SAN (MYA) | 3h04'27" | |
Women's Marathon | | Juventina NAPOLEAO (TLS) | 3h05'07" | |
Women's Marathon | | Caitriona JENNINGS (IRL) | 3h22'11" | |
Women's Marathon | | Irvette VAN BLERK (RSA) | DNF | |
Women's Marathon | | Lucia KIMANI (BIH) | DNF | |
Women's Marathon | | Yolanda CABALLERO (COL) | DNF | |
Women's Marathon | | Desiree DAVILA (USA) | DNF | |
Women's Marathon | | Lilia SHOBUKHOVA (RUS) | DNF | |
Women's Marathon | | Mara YAMAUCHI (GBR) | DNF | |
Women's Marathon | | Soumiya LABANI (MAR) | DNF | |
Women's Marathon | | Lornah KIPLAGAT (NED) | DNF | |
Women's Marathon | | Olivera JEVTIC (SRB) | DNF | |
Women's Marathon | | Tetyana FILONYUK (UKR) | DNF | |
Women's Marathon | | Sharon TAVENGWA (ZIM) | DNF | |
Women's 4 x 100 m relay Team | | United States Of America | 40"82 | WR |
Women's 4 x 100 m relay Team | | Jamaica | 41"41 | NR |
Women's 4 x 100 m relay Team | | Ukraine | 42"04 | NR |
Women's 4 x 100 m relay Team | | Nigeria | 42"64 | |
Women's 4 x 100 m relay Team | | Germany | 42"67 | |
Women's 4 x 100 m relay Team | | Netherlands | 42"70 | |
Women's 4 x 100 m relay Team | | Brazil | 42"91 | |
Women's 4 x 100 m relay Team | | Trinidad And Tobago | DNF | |
Women's 4 x 400 m relay Team | | United States Of America | 3'16"87 | |
Women's 4 x 400 m relay Team | | Russian Federation | 3'20"23 | |
Women's 4 x 400 m relay Team | | Jamaica | 3'20"95 | |
Women's 4 x 400 m relay Team | | Ukraine | 3'23"57 | |
Women's 4 x 400 m relay Team | | Great Britain | 3'24"76 | |
Women's 4 x 400 m relay Team | | France | 3'25"92 | |
Women's 4 x 400 m relay Team | | Czech Republique | 3'27"77 | |
Women's 4 x 400 m relay Team | | Nigeria | DSQ | |
Women's Pole Vault | | Jennifer "Jenn" SUHR (USA) | 4,75 m | |
Women's Pole Vault | | Yarisley SILVA (CUB) | 4,75 m | NR |
Women's Pole Vault | | Elena ISINBAYEVA (RUS) | 4,70 m | |
Women's Pole Vault | | Silke SPIEGELBURG (GER) | 4,65 m | |
Women's Pole Vault | | Martina STRUTZ (GER) | 4,55 m | |
Women's Pole Vault | | Lisa RYZIH (GER) | 4,45 m | |
Women's Pole Vault | | Holly BLEASDALE (GBR) | 4,45 m | |
Women's Pole Vault | | Jirina PTACNIKOVA (CZE) | 4,45 m | |
Women's Pole Vault | | Becky HOLLIDAY (USA) | 4,45 m | |
Women's Pole Vault | | Vanessa BOSLAK (FRA) | 4,30 m | |
Women's Pole Vault | | Alana "AB." BOYD (AUS) | 4,30 m | |
Women's Pole Vault | | Anna ROGOWSKA (POL) | NM | |
Women's High jump | | Anna CHICHEROVA (RUS) | 2,05 m | |
Women's High jump | | Brigetta BARRETT (USA) | 2,03 m | |
Women's High jump | | Svetlana SHKOLINA (RUS) | 2,03 m | |
Women's High jump | | Ruth BEITIA (ESP) | 2,00 m | |
Women's High jump | | Tia HELLEBAUT (BEL) | 1,97 m | |
Women's High jump | | Chaunte LOWE (USA) | 1,97 m | |
Women's High jump | | Svetlana RADZIVIL (UZB) | 1,97 m | |
Women's High jump | | Emma GREEN TREGARO (SWE) | 1,93 m | |
Women's High jump | | Mélanie MELFORT (FRA) | 1,93 m | |
Women's High jump | | Irina GORDEEVA (RUS) | 1,93 m | |
Women's High jump | | Airine PALSYTE (LTU) | 1,89 m | |
Women's High jump | | Burcu AYHAN (TUR) | 1,89 m | |
Women's Long jump | | Brittney REESE (USA) | 7,12 m | |
Women's Long jump | | Elena SOKOLOVA (RUS) | 7,07 m | |
Women's Long jump | | Janay DELOACH (USA) | 6,89 m | |
Women's Long jump | | Ineta RADEVICA (LAT) | 6,88 m | |
Women's Long jump | | Lyudmila KOLCHANOVA (RUS) | 6,76 m | |
Women's Long jump | | Lyudmila KOLCHANOVA (RUS) | 6,76 m | |
Women's Long jump | | Nastassia MIRONCHYK - IVANOVA (BLR) | 6,72 m | |
Women's Long jump | | Eloyse LESUEUR (FRA) | 6,67 m | |
Women's Long jump | | Shara PROCTOR (GBR) | 6,55 m | |
Women's Long jump | | Veronika SHUTKOVA (BLR) | 6,54 m | |
Women's Long jump | | Ivana SPANOVIC (SRB) | 6,35 m | |
Women's Long jump | | Anna NAZAROVA (RUS) | DSQ | |
Women's Long jump | | Karin MEY MELIS (RSA) | DNS | |
Women's Triple jump | | Olga RYPAKOVA (KAZ) | 14,98 m | |
Women's Triple jump | | Caterine IBARGUEN (COL) | 14,80 m | |
Women's Triple jump | | Olha SALADUHA (UKR) | 14,79 m | |
Women's Triple jump | | Hanna KNYAZYEVA (UKR) | 14,56 m | |
Women's Triple jump | | Yamile ALDAMA (GBR) | 14,48 m | |
Women's Triple jump | | Kimberly WILLIAMS (JAM) | 14,48 m | |
Women's Triple jump | | Trecia SMITH (JAM) | 14,35 m | |
Women's Triple jump | | Victoria VALYUKEVICH (RUS) | 14,24 m | |
Women's Triple jump | | Yargelis SAVIGNE (CUB) | 14,12 m | |
Women's Triple jump | | Tatyana LEBEDEVA (RUS) | 14,11 m | |
Women's Triple jump | | Marija SESTAK (SLO) | 13,98 m | |
Women's Triple jump | | Dana VELDAKOVA (SVK) | 11,92 m | |