MarcoLympics
2000 Sydney Summer

Welcome Day Sport Resuts Français
poster
  THE XXVIIth SUMMER GAMES Torche
Mascotte
medaille de vainqueur medaille de participant

September 13

FOOTBALL 17h00Women's   group E: Australia - Germany 
FOOTBALL 17h00Women's   group E: Sweden - Brazil 
FOOTBALL 18h30Men's   group A: Nigeria - Honduras 
FOOTBALL 19h00Men's   group C: Cameroon - Kuwait 
FOOTBALL 20h00Men's   group A: Australia - Italy 
FOOTBALL 20h00Men's   group C: United State of America - Czech Republic 

September 14

FOOTBALL 17h30Women's   group F: People's Republic of China - Nigeria 
FOOTBALL 17h30Women's   group F: United State of America - Norway 
FOOTBALL 18h30Men's   group B: South Korea - Spain 
FOOTBALL 19h00Men's   group D: Brazil - Slovakia 
FOOTBALL 20h00Men's   group B: Morocco - Chile 
FOOTBALL 20h00Men's   group D: South Africa - Japan 

September 15

CEREMONY 18h00   Opening ceremony 

September 16

AQUATICS Swimming11h45Men's 100 m breaststroke  heat 1 
AQUATICS Swimming11h48Men's 100 m breaststroke  heat 2 
AQUATICS Swimming11h51Men's 100 m breaststroke  heat 3 
AQUATICS Swimming11h54Men's 100 m breaststroke  heat 4 
AQUATICS Swimming11h57Men's 100 m breaststroke  heat 5 
AQUATICS Swimming12h00Men's 100 m breaststroke  heat 6 
AQUATICS Swimming12h03Men's 100 m breaststroke  heat 7 
AQUATICS Swimming12h07Men's 100 m breaststroke  heat 8 
AQUATICS Swimming12h11Men's 100 m breaststroke  heat 9 
AQUATICS Swimming19h43Men's 100 m breaststroke  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming19h48Men's 100 m breaststroke  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming11h18Women's 100 m butterfly  heat 1 
AQUATICS Swimming11h21Women's 100 m butterfly  heat 2 
AQUATICS Swimming11h24Women's 100 m butterfly  heat 3 
AQUATICS Swimming11h27Women's 100 m butterfly  heat 4 
AQUATICS Swimming11h30Women's 100 m butterfly  heat 5 
AQUATICS Swimming11h34Women's 100 m butterfly  heat 6 
AQUATICS Swimming11h38Women's 100 m butterfly  heat 7 
AQUATICS Swimming19h23Women's 100 m butterfly  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming19h28Women's 100 m butterfly  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming12h18Women's 4 x 100 m freestyle relay  heat 1 
AQUATICS Swimming12h25Women's 4 x 100 m freestyle relay  heat 2 
AQUATICS Swimming20h05Women's 4 x 100 m freestyle relay  Final 
AQUATICS Swimming12h35Men's 4 x 100 m freestyle relay  heat 1 
AQUATICS Swimming12h42Men's 4 x 100 m freestyle relay  heat 2 
AQUATICS Swimming12h49Men's 4 x 100 m freestyle relay  heat 3 
AQUATICS Swimming20h15Men's 4 x 100 m freestyle relay  Final 
AQUATICS Swimming10h36Men's 400 m freestyle  heat 1 
AQUATICS Swimming10h42Men's 400 m freestyle  heat 2 
AQUATICS Swimming10h48Men's 400 m freestyle  heat 3 
AQUATICS Swimming10h54Men's 400 m freestyle  heat 4 
AQUATICS Swimming11h01Men's 400 m freestyle  heat 5 
AQUATICS Swimming11h08Men's 400 m freestyle  heat 6 
AQUATICS Swimming19h15Men's 400 m freestyle  Final 
AQUATICS Swimming10h02Women's 400 m individual medley  heat 1 
AQUATICS Swimming10h09Women's 400 m individual medley  heat 2 
AQUATICS Swimming10h17Women's 400 m individual medley  heat 3 
AQUATICS Swimming10h25Women's 400 m individual medley  heat 4 
AQUATICS Swimming19h03Women's 400 m individual medley  Final 
AQUATICS Water-Polo13h00Women's   preliminary: Kazakhstan - Australia 
AQUATICS Water-Polo18h00Women's   preliminary: Canada - Russian Federation 
AQUATICS Water-Polo19h15Women's   preliminary: Netherlands - United State of America 
ARCHERY 09h00Women's FITA Olympic round  ranking round 
ARCHERY 14h00Men's FITA Olympic round  ranking round 
ARCHERY 14h00Men's FITA Olympic round  team elimination 
BADMINTON 19h30Men's Double  round of 32 
BADMINTON 14h00Mixed Double  round of 32 
BADMINTON 19h30Mixed Double  round of 32 
BADMINTON 14h00Women's Single  round of 64 
BASKET-BALL Indoor09h30Women's   preliminary, group B: Poland - New Zealand 
BASKET-BALL Indoor11h30Women's   preliminary, group A: Brazil - Slovakia 
BASKET-BALL Indoor14h30Women's   preliminary, group A: France - Senegal 
BASKET-BALL Indoor16h30Women's   preliminary, group A: Canada - Australia 
BASKET-BALL Indoor19h30Women's   preliminary, group B: Cuba - Russian Federation 
BASKET-BALL Indoor21h30Women's   preliminary, group B: South Korea - United State of America 
BOXING 13h00Men's 51 - 54 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 19h30Men's 51 - 54 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 13h00Men's 54 - 57 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 19h30Men's 54 - 57 kg  round 1 (6 bouts) 
CYCLING Track20h20Men's 1,000 m time trial   
CYCLING Track19h15Women's 500 m time trial   
CYCLING Track18h00Men's Pursuit 4,000 m  qualifying 
CYCLING Track21h55Men's Pursuit 4,000 m  semifinals 
EQUESTRIAN 09h30Mixed eventing  team dressage 
FENCING 09h30Men's Épée  round of 64 
FENCING 09h50Men's Épée  round of 64 
FENCING 10h10Men's Épée  round of 64 
FENCING 10h35Men's Épée  round of 32 
FENCING 10h55Men's Épée  round of 32 
FENCING 11h15Men's Épée  round of 32 
FENCING 11h35Men's Épée  round of 32 
FENCING 12h00Men's Épée  round of 16 
FENCING 12h20Men's Épée  round of 16 
FENCING 12h50Men's Épée  Quarterfinal 
FENCING 17h30Men's Épée  Semifinal 
FENCING 17h55Men's Épée  Semifinal 
FENCING 18h30Men's Épée  Bronze Medal Match 
FENCING 19h00Men's Épée  Final 
FOOTBALL 17h30Women's   group E: Australia - Sweden 
FOOTBALL 17h30Women's   group E: Germany - Brazil 
FOOTBALL 18h30Men's   group A: Italy - Honduras 
FOOTBALL 19h00Men's   group C: Czech Republic - Kuwait 
FOOTBALL 20h00Men's   group A: Australia - Nigeria 
FOOTBALL 20h00Men's   group C: United State of America - Cameroon 
GYMNASTICS Artistic10h30Men's   qualification, subdivision 1 - rotation 1 
GYMNASTICS Artistic10h54Men's   qualification, subdivision 1 - rotation 2 
GYMNASTICS Artistic11h18Men's   qualification, subdivision 1 - rotation 3 
GYMNASTICS Artistic11h42Men's   qualification, subdivision 1 - rotation 4 
GYMNASTICS Artistic12h06Men's   qualification, subdivision 1 - rotation 5 
GYMNASTICS Artistic12h30Men's   qualification, subdivision 1 - rotation 6 
GYMNASTICS Artistic15h00Men's   qualification, subdivision 2 - rotation 1 
GYMNASTICS Artistic15h24Men's   qualification, subdivision 2 - rotation 2 
GYMNASTICS Artistic15h48Men's   qualification, subdivision 2 - rotation 3 
GYMNASTICS Artistic16h12Men's   qualification, subdivision 2 - rotation 4 
GYMNASTICS Artistic16h36Men's   qualification, subdivision 2 - rotation 5 
GYMNASTICS Artistic17h00Men's   qualification, subdivision 2 - rotation 6 
GYMNASTICS Artistic19h30Men's   qualification, subdivision 3 - rotation 1 
GYMNASTICS Artistic19h54Men's   qualification, subdivision 3 - rotation 2 
GYMNASTICS Artistic20h18Men's   qualification, subdivision 3 - rotation 3 
GYMNASTICS Artistic20h42Men's   qualification, subdivision 3 - rotation 4 
GYMNASTICS Artistic21h06Men's   qualification, subdivision 3 - rotation 5 
GYMNASTICS Artistic21h30Men's   qualification, subdivision 3 - rotation 6 
HANDBALL 09h30Men's   preliminary, pool A: Germany - Cuba 
HANDBALL 11h30Men's   preliminary, pool B: France - Slovenia 
HANDBALL 14h30Men's   preliminary, pool A: Yugoslavia - South Korea 
HANDBALL 16h30Men's   preliminary, pool B: Spain - Tunisia 
HANDBALL 19h30Men's   preliminary, pool A: Russian Federation - Egypt 
HANDBALL 21h30Men's   preliminary, pool B: Sweden - Australia 
HOCKEY 08h30Women's   preliminary, pool C: South Korea - Argentina 
HOCKEY 10h30Women's   preliminary, pool D: Germany - New Zealand 
HOCKEY 13h30Men's   preliminary, pool A: Netherlands - Great Britain 
HOCKEY 15h30Men's   preliminary, pool B: Spain - South Korea 
HOCKEY 18h30Men's   preliminary, pool A: Canada - Pakistan 
HOCKEY 20h30Men's   preliminary, pool A: Malaysia - Germany 
JUDO 15h00Women's - 48 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Women's - 48 kg  bronze medal contests 
JUDO 20h30Women's - 48 kg  semifinals 
JUDO 20h30Women's - 48 kg  final 
JUDO 15h00Men's - 60 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Men's - 60 kg  bronze medal contests 
JUDO 20h30Men's - 60 kg  semifinals 
JUDO 20h30Men's - 60 kg  final 
SHOOTING 12h00Men's 10 m air pistol  qualification 
SHOOTING 15h00Men's 10 m air pistol  final 
SHOOTING 09h00Women's 10 m air rifle  qualification 
SHOOTING 11h00Women's 10 m air rifle  final 
SHOOTING 10h00Men's Trap (clay pigeon)  qualification 
TABLE TENNIS 10h00Women's Double  qualification 
TABLE TENNIS 11h30Women's Double  preliminaries 
TABLE TENNIS 12h15Women's Double  preliminaries 
TABLE TENNIS 17h00Women's Double  preliminaries 
TABLE TENNIS 20h00Women's Double  preliminaries 
TABLE TENNIS 10h45Men's Double  qualification 
TABLE TENNIS 15h00Men's Double  preliminaries 
TABLE TENNIS 16h00Men's Double  preliminaries 
TABLE TENNIS 21h00Men's Double  preliminaries 
TABLE TENNIS 22h00Men's Double  preliminaries 
TRIATHLON 10h00Women's   15 km swim + 40 km bike ride + 10 km run 
VOLLEY-BALL 10h00Women's   preliminary, group B: Germany - Cuba 
VOLLEY-BALL 12h00Women's   preliminary, group B: Peru - Russian Federation 
VOLLEY-BALL 12h30Women's   preliminary, group A: Brazil - Kenya 
VOLLEY-BALL 14h30Women's   preliminary, group A: Croatia - Australia 
VOLLEY-BALL 18h30Women's   preliminary, group B: South Korea - Italy 
VOLLEY-BALL 20h30Women's   preliminary, group A: People's Republic of China - United State of America 
VOLLEY-BALL Beach09h00Women's   elimination round 
VOLLEY-BALL Beach14h30Women's   elimination round 
WEIGHTLIFTING 14h30Men's - 56 kg  group B clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 14h30Men's - 56 kg  group B snatch 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's - 56 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's - 56 kg  group A snatch 

September 17

AQUATICS Swimming10h02Women's 100 m backstroke  heat 1 
AQUATICS Swimming10h05Women's 100 m backstroke  heat 2 
AQUATICS Swimming10h08Women's 100 m backstroke  heat 3 
AQUATICS Swimming10h11Women's 100 m backstroke  heat 4 
AQUATICS Swimming10h14Women's 100 m backstroke  heat 5 
AQUATICS Swimming10h18Women's 100 m backstroke  heat 6 
AQUATICS Swimming19h02Women's 100 m backstroke  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming19h07Women's 100 m backstroke  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming11h28Men's 100 m backstroke  heat 1 
AQUATICS Swimming11h31Men's 100 m backstroke  heat 2 
AQUATICS Swimming11h34Men's 100 m backstroke  heat 3 
AQUATICS Swimming11h37Men's 100 m backstroke  heat 4 
AQUATICS Swimming11h40Men's 100 m backstroke  heat 5 
AQUATICS Swimming11h43Men's 100 m backstroke  heat 6 
AQUATICS Swimming11h47Men's 100 m backstroke  heat 7 
AQUATICS Swimming20h10Men's 100 m backstroke  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming20h15Men's 100 m backstroke  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming11h05Women's 100 m breaststroke  heat 1 
AQUATICS Swimming11h08Women's 100 m breaststroke  heat 2 
AQUATICS Swimming11h11Women's 100 m breaststroke  heat 3 
AQUATICS Swimming11h14Women's 100 m breaststroke  heat 4 
AQUATICS Swimming11h17Women's 100 m breaststroke  heat 5 
AQUATICS Swimming11h21Women's 100 m breaststroke  heat 6 
AQUATICS Swimming19h48Women's 100 m breaststroke  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming19h53Women's 100 m breaststroke  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming19h33Men's 100 m breaststroke  Final 
AQUATICS Swimming19h27Women's 100 m butterfly  Final 
AQUATICS Swimming10h25Men's 200 m freestyle  heat 1 
AQUATICS Swimming10h30Men's 200 m freestyle  heat 2 
AQUATICS Swimming10h35Men's 200 m freestyle  heat 3 
AQUATICS Swimming10h40Men's 200 m freestyle  heat 4 
AQUATICS Swimming10h45Men's 200 m freestyle  heat 5 
AQUATICS Swimming10h50Men's 200 m freestyle  heat 6 
AQUATICS Swimming10h56Men's 200 m freestyle  heat 7 
AQUATICS Swimming19h14Men's 200 m freestyle  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming19h20Men's 200 m freestyle  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming11h54Women's 400 m freestyle  heat 1 
AQUATICS Swimming12h01Women's 400 m freestyle  heat 2 
AQUATICS Swimming12h08Women's 400 m freestyle  heat 3 
AQUATICS Swimming12h15Women's 400 m freestyle  heat 4 
AQUATICS Swimming12h22Women's 400 m freestyle  heat 5 
AQUATICS Swimming20h23Women's 400 m freestyle  Final 
AQUATICS Swimming12h32Men's 400 m medley  heat 1 
AQUATICS Swimming12h39Men's 400 m medley  heat 2 
AQUATICS Swimming12h46Men's 400 m medley  heat 3 
AQUATICS Swimming12h53Men's 400 m medley  heat 4 
AQUATICS Swimming13h00Men's 400 m medley  heat 5 
AQUATICS Swimming13h07Men's 400 m medley  heat 6 
AQUATICS Swimming20h35Men's 400 m medley  Final 
AQUATICS Water-Polo13h00Women's   preliminary: Australia - Russian Federation 
AQUATICS Water-Polo18h00Women's   preliminary: United State of America - Canada 
AQUATICS Water-Polo19h15Women's   preliminary: Kazakhstan - Netherlands 
ARCHERY 09h00Women's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 09h26Women's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 09h52Women's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 10h18Women's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 10h49Women's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 11h15Women's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 11h41Women's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 12h07Women's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 14h00Women's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 14h26Women's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 14h52Women's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 15h18Women's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 15h49Women's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 16h15Women's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 16h41Women's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 17h07Women's FITA Olympic round  1/16 elimination 
BADMINTON 14h00Men's Double  round of 16 
BADMINTON 19h30Mixed Double  round of 16 
BADMINTON 09h00Women's Single  round of 32 
BADMINTON 14h00Women's Single  round of 32 
BADMINTON 19h30Women's Single  round of 32 
BADMINTON 09h00Men's Single  round of 64 
BASE-BALL 11h30Men's   preliminary: South Africa - Cuba 
BASE-BALL 12h30Men's   preliminary: Japan - United State of America 
BASE-BALL 18h30Men's   preliminary: South Korea - Italy 
BASE-BALL 19h30Men's   preliminary: Netherlands - Australie 
BASKET-BALL Indoor09h30Men's   preliminary, group A: France - New Zealand 
BASKET-BALL Indoor11h30Men's   preliminary, group A: Italy - Lithuania 
BASKET-BALL Indoor14h30Men's   preliminary, group B: Yugoslavia - Russian Federation 
BASKET-BALL Indoor16h30Men's   preliminary, group B: Canada - Australia 
BASKET-BALL Indoor19h30Men's   preliminary, group B: Spain - Angola 
BASKET-BALL Indoor21h30Men's   preliminary, group A: People's Republic of China - United State of America 
BOXING 13h00Men's - 48 kg  round 1 (5 bouts) 
BOXING 19h30Men's - 48 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 13h00Men's 57 - 60 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 19h30Men's 57 - 60 kg  round 1 (6 bouts) 
CANOEING Slalom13h30Men's C1  qualifying run 1 
CANOEING Slalom16h00Men's C1  qualifying run 2 
CANOEING Slalom13h30Women's K1  qualifying run 1 
CANOEING Slalom16h00Women's K1  qualifying run 2 
CYCLING Track18h30Women's Pursuit  qualifying 
CYCLING Track20h45Women's Pursuit  semifinals 
CYCLING Track19h30Men's Pursuit 4,000 m  bronze medal match 
CYCLING Track19h35Men's Pursuit 4,000 m  final 
CYCLING Track18h00Men's sprint  team qualifying 
CYCLING Track19h10Men's sprint  team round 2 
CYCLING Track20h10Men's sprint  team Final 
EQUESTRIAN 09h30Mixed eventing  team dressage 
FENCING 09h30Women's Epee  round of 64 
FENCING 09h50Women's Epee  round of 64 
FENCING 10h15Women's Epee  round of 32 
FENCING 10h35Women's Epee  round of 32 
FENCING 10h55Women's Epee  round of 32 
FENCING 11h15Women's Epee  round of 32 
FENCING 11h40Women's Epee  round of 16 
FENCING 12h00Women's Epee  round of 16 
FENCING 12h30Women's Epee  Quarterfinal 
FENCING 17h30Women's Epee  Semifinal 
FENCING 17h55Women's Epee  Semifinal 
FENCING 18h30Women's Epee  Bronze Medal Match 
FENCING 19h00Women's Epee  Final 
FOOTBALL 17h30Women's   group F: Norway - Nigeria 
FOOTBALL 17h30Women's   group F: United State of America - People's Republic of China 
FOOTBALL 18h30Men's   group B: South Korea - Morocco 
FOOTBALL 19h00Men's   group D: Brazil - South Africa 
FOOTBALL 20h00Men's   group B: Spain - Chile 
FOOTBALL 20h00Men's   group D: Slovakia - Japan 
GYMNASTICS Artistic10h23Women's   qualification, subdivision 1 - rotation 2 
GYMNASTICS Artistic10h46Women's   qualification, subdivision 1 - rotation 3 
GYMNASTICS Artistic11h09Women's   qualification, subdivision 1 - rotation 4 
GYMNASTICS Artistic11h32Women's   qualification, subdivision 1 - rotation 5 
GYMNASTICS Artistic14h00Women's   qualification, subdivision 2 - rotation 1 
GYMNASTICS Artistic14h23Women's   qualification, subdivision 2 - rotation 2 
GYMNASTICS Artistic14h46Women's   qualification, subdivision 2 - rotation 3 
GYMNASTICS Artistic15h09Women's   qualification, subdivision 2 - rotation 4 
GYMNASTICS Artistic15h32Women's   qualification, subdivision 2 - rotation 5 
GYMNASTICS Artistic16h15Women's   qualification, subdivision 3 - rotation 1 
GYMNASTICS Artistic16h38Women's   qualification, subdivision 3 - rotation 2 
GYMNASTICS Artistic17h01Women's   qualification, subdivision 3 - rotation 3 
GYMNASTICS Artistic17h24Women's   qualification, subdivision 3 - rotation 4 
GYMNASTICS Artistic20h00Women's   qualification, subdivision 4 - rotation 1 
GYMNASTICS Artistic20h23Women's   qualification, subdivision 4 - rotation 2 
GYMNASTICS Artistic20h46Women's   qualification, subdivision 4 - rotation 3 
GYMNASTICS Artistic21h09Women's   qualification, subdivision 4 - rotation 4 
HANDBALL 14h30Women's   preliminary: pool A: Hungary - Angola 
HANDBALL 16h30Women's   preliminary, pool B: Denmark - Norway 
HANDBALL 19h30Women's   preliminary, pool B: Australia - Brazil 
HANDBALL 21h30Women's   preliminary, pool A: South Korea - France 
HOCKEY 13h30Women's   preliminary, pool D: Netherlands - People's Republic of China 
HOCKEY 15h30Women's   preliminary, pool C: Australia - Great Britain 
HOCKEY 18h30Women's   preliminary, pool C: South Korea - Spain 
HOCKEY 20h30Women's   preliminary, pool D: Germany - South Africa 
HOCKEY 08h30Men's   preliminary, pool B: Australia - Poland 
HOCKEY 10h30Men's   preliminary, pool B: Argentina - India 
JUDO 15h00Women's 48 - 52 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Women's 48 - 52 kg  bronze medal contests 
JUDO 20h30Women's 48 - 52 kg  semifinals 
JUDO 20h30Women's 48 - 52 kg  final 
JUDO 15h00Men's 60 - 66 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Men's 60 - 66 kg  bronze medal contests 
JUDO 20h30Men's 60 - 66 kg  semifinals 
JUDO 20h30Men's 60 - 66 kg  final 
ROWING 11h30Men's Coxless four (4-)  heat 1 
ROWING 11h40Men's Coxless four (4-)  heat 2 
ROWING 11h50Men's Coxless four (4-)  heat 3 
ROWING 09h50Women's Coxless pair (2-)  heat 1 
ROWING 10h00Women's Coxless pair (2-)  heat 2 
ROWING 10h10Men's Coxless pair (2-)  heat 1 
ROWING 10h20Men's Coxless pair (2-)  heat 2 
ROWING 10h30Men's Coxless pair (2-)  heat 3 
ROWING 11h00Men's Double sculls (M2x)  heat 1 
ROWING 11h10Men's Double sculls (M2x)  heat 2 
ROWING 11h20Men's Double sculls (M2x)  heat 3 
ROWING 10h40Women's Double sculls (W2x)  heat 1 
ROWING 10h50Women's Double sculls (W2x)  heat 2 
ROWING 09h10Men's Single scull (M1x)  heat 1 
ROWING 09h20Men's Single scull (M1x)  heat 2 
ROWING 09h30Men's Single scull (M1x)  heat 3 
ROWING 09h40Men's Single scull (M1x)  heat 4 
ROWING 08h30Women's Single scull (W1x)  heat 1 
ROWING 08h40Women's Single scull (W1x)  heat 2 
ROWING 08h50Women's Single scull (W1x)  heat 3 
ROWING 09h00Women's Single scull (W1x)  heat 4 
SAILING boat15h24Mixed Soling  fleet races 1 
SAILING boat15h22Mixed Tornado  fleet races 1 
SAILING boat16h20Mixed Tornado  fleet races 2 
SAILING Sailboard13h31Women's Mistral  fleet races 1 
SAILING Sailboard15h27Women's Mistral  fleet races 2 
SAILING Sailboard13h17Men's Mistral  fleet races 1 
SAILING Sailboard13h53Men's Mistral  fleet races 2 
SHOOTING 09h00Women's 10 m air pistol  qualification 
SHOOTING 11h30Women's 10 m air pistol  final 
SHOOTING 10h00Men's Trap (clay pigeon)  qualification 
SHOOTING 12h15Men's Trap (clay pigeon)  final 
SOFTBALL 10h30Women's   preliminary: Canada - United State of America 
SOFTBALL 13h00Women's   preliminary: People's Republic of China - Italy 
SOFTBALL 17h30Women's   preliminary: Cuba - Japan 
SOFTBALL 20h00Women's   preliminary: Australia - New Zealand 
TABLE TENNIS 10h00Women's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 11h00Women's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 16h00Women's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 20h00Women's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 22h00Women's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 12h00Men's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 15h00Men's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 17h00Men's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 21h00Men's Single  preliminaries 
TRIATHLON 10h00Men's   15 km swim + 40 km bike ride + 10 km run 
VOLLEY-BALL 10h00Men's   preliminary, group A: Spain - Egypt 
VOLLEY-BALL 12h00Men's   preliminary, group B: South Korea - Italy 
VOLLEY-BALL 12h30Men's   preliminary, group B: Russian Federation - Yugoslavia 
VOLLEY-BALL 14h30Men's   preliminary, group A: Cuba - Netherlands 
VOLLEY-BALL 18h30Men's   preliminary, group B: United State of America - Argentina 
VOLLEY-BALL 20h30Men's   preliminary, group A: Australia - Brazil 
VOLLEY-BALL Beach09h00Men's   elimination round 
VOLLEY-BALL Beach14h30Men's   elimination round 
WEIGHTLIFTING 14h30Women's - 48 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 14h30Women's - 48 kg  group A snatch 
WEIGHTLIFTING 10h30Men's 56 - 62 kg  group B clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 10h30Men's 56 - 62 kg  group B snatch 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's 56 - 62 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's 56 - 62 kg  group A snatch 

September 18

AQUATICS Swimming19h03Women's 100 m backstroke  Final 
AQUATICS Swimming19h50Men's 100 m backstroke  Final 
AQUATICS Swimming20h32Women's 100 m breaststroke  Final 
AQUATICS Swimming10h38Men's 200 m butterfly  heat 1 
AQUATICS Swimming10h42Men's 200 m butterfly  heat 2 
AQUATICS Swimming10h46Men's 200 m butterfly  heat 3 
AQUATICS Swimming10h50Men's 200 m butterfly  heat 4 
AQUATICS Swimming10h55Men's 200 m butterfly  heat 5 
AQUATICS Swimming11h00Men's 200 m butterfly  heat 6 
AQUATICS Swimming20h19Men's 200 m butterfly  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming20h25Men's 200 m butterfly  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming10h02Women's 200 m freestyle  heat 1 
AQUATICS Swimming10h07Women's 200 m freestyle  heat 2 
AQUATICS Swimming10h12Women's 200 m freestyle  heat 3 
AQUATICS Swimming10h17Women's 200 m freestyle  heat 4 
AQUATICS Swimming10h23Women's 200 m freestyle  heat 5 
AQUATICS Swimming10h29Women's 200 m freestyle  heat 6 
AQUATICS Swimming19h27Women's 200 m freestyle  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming19h32Women's 200 m freestyle  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming19h11Men's 200 m freestyle  Final 
AQUATICS Swimming11h08Women's 200 ml medley  heat 1 
AQUATICS Swimming11h13Women's 200 ml medley  heat 2 
AQUATICS Swimming11h18Women's 200 ml medley  heat 3 
AQUATICS Swimming11h24Women's 200 ml medley  heat 4 
AQUATICS Swimming11h30Women's 200 ml medley  heat 5 
AQUATICS Swimming19h55Women's 200 ml medley  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming20h01Women's 200 ml medley  Semifinal 2 
AQUATICS Water-Polo13h00Women's   preliminary: Netherlands - Australia 
AQUATICS Water-Polo18h00Women's   preliminary: Russian Federation - United State of America 
AQUATICS Water-Polo19h15Women's   preliminary: Canada - Kazakhstan 
ARCHERY 09h00Men's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 09h26Men's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 09h52Men's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 10h18Men's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 10h49Men's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 11h15Men's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 11h41Men's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 12h07Men's FITA Olympic round  1/32 elimination 
ARCHERY 14h00Men's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 14h26Men's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 14h52Men's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 15h18Men's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 15h49Men's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 16h15Men's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 16h41Men's FITA Olympic round  1/16 elimination 
ARCHERY 17h07Men's FITA Olympic round  1/16 elimination 
BADMINTON 09h00Women's Double  round of 32 
BADMINTON 09h00Men's Double  Quarterfinals 
BADMINTON 19h30Mixed Double  Quarterfinals 
BADMINTON 14h00Women's Single  round of 16 
BADMINTON 19h30Women's Single  round of 16 
BADMINTON 14h00Men's Single  round of 32 
BADMINTON 19h30Men's Single  round of 32 
BASE-BALL 11h30Men's   preliminary: Italy - Cuba 
BASE-BALL 12h30Men's   preliminary: Australia - South Korea 
BASE-BALL 18h30Men's   preliminary: South Africa - United State of America 
BASE-BALL 19h30Men's   preliminary: Netherlands - Japan 
BASKET-BALL Indoor09h30Women's   preliminary, group A: Senegal - Canada 
BASKET-BALL Indoor11h30Women's   preliminary, group B: Russian Federation - Poland 
BASKET-BALL Indoor14h30Women's   preliminary, group B: New Zealand - South Korea 
BASKET-BALL Indoor16h30Women's   preliminary, group B: United State of America - Cuba 
BASKET-BALL Indoor19h30Women's   preliminary, group A: Slovakia - France 
BASKET-BALL Indoor21h30Women's   preliminary, group A: Australia - Brazil 
BOXING 13h00Men's 54 - 57 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 19h30Men's 54 - 57 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 13h00Men's 71 - 75 kg  round 1 (5 bouts) 
BOXING 19h30Men's 71 - 75 kg  round 1 (6 bouts) 
CANOEING Slalom14h00Men's C1  Final, run 1 
CANOEING Slalom16h00Men's C1  Final, run 2 
CANOEING Slalom14h45Women's K1  Final, run 1 
CANOEING Slalom16h45Women's K1  Final, run 2 
CYCLING Track19h15Women's Pursuit  Final 
CYCLING Track19h20Women's Pursuit  Bronze Medal Match 
CYCLING Track11h00Men's Pursuit 4,000 m  team qualifying 
CYCLING Track20h15Men's Pursuit 4,000 m  team Quarterfinals 
CYCLING Track10h35Women's Sprint  qualifying 
CYCLING Track18h30Women's Sprint  1/8 finals 
CYCLING Track19h05Women's Sprint  1/8 finals: repechage 
CYCLING Track10h00Men's Sprint  qualifying 
CYCLING Track18h00Men's Sprint  round 1 
CYCLING Track18h50Men's Sprint  repechage 
CYCLING Track19h55Men's Sprint  1/8 finals 
CYCLING Track20h45Men's Sprint  1/8 finals: repechage 
EQUESTRIAN 09h30Mixed eventing  team cross country 
FENCING 09h30Men's Épée  round of 16: Australia - People's Republic of China 
FENCING 09h30Men's Épée  round of 16: Austria - Belarus 
FENCING 09h30Men's Épée  round of 16: Estonia - Hungary 
FENCING 09h30Men's Épée  team classifications 
FENCING 10h50Men's Épée  Quarterfinal: Belarus - South Korea 
FENCING 10h50Men's Épée  Quarterfinal: France - Hungary 
FENCING 10h50Men's Épée  Quarterfinal: Germany - Cuba 
FENCING 10h50Men's Épée  Quarterfinal: Italy - Australia 
FENCING 12h10Men's Épée  classification 5th - 8th place: Belarus - Australia 
FENCING 12h10Men's Épée  classification 5th - 8th place: Hungary - Germany 
FENCING 14h40Men's Épée  classification 5th - 6th place: Germany - Belarus 
FENCING 14h40Men's Épée  classification 7th - 8th place: Hungary - Australia 
FENCING 14h40Men's Épée  Semifinal: France - Cuba 
FENCING 14h40Men's Épée  Semifinal: Italy - South Korea 
FENCING 17h30Men's Épée  Bronze Medal Match: Cuba - South Korea 
FENCING 18h45Men's Épée  Final: France - Italy 
GYMNASTICS Artistic19h00Men's All-round  Final by team - rotation 1 
GYMNASTICS Artistic19h20Men's All-round  Final by team - rotation 2 
GYMNASTICS Artistic19h40Men's All-round  Final by team - rotation 3 
GYMNASTICS Artistic20h00Men's All-round  Final by team - rotation 4 
GYMNASTICS Artistic20h20Men's All-round  Final by team - rotation 5 
GYMNASTICS Artistic20h40Men's All-round  Final by team - rotation 6 
HANDBALL 09h30Men's   preliminary, pool A: South Korea - Germany 
HANDBALL 11h30Men's   preliminary, pool B: Tunisia - France 
HANDBALL 14h30Men's   preliminary, pool A: Egypt - Yugoslavia 
HANDBALL 16h30Men's   preliminary, pool B: Australia - Spain 
HANDBALL 19h30Men's   preliminary, pool A: Cuba - Russian Federation 
HANDBALL 21h30Men's   preliminary, pool B: Slovenia - Sweden 
HOCKEY 18h30Women's   preliminary, pool C: Great Britain - Argentina 
HOCKEY 20h30Women's   preliminary, pool D: People's Republic of China - New Zealand 
HOCKEY 10h30Men's   preliminary, pool A: Netherlands - Malaysia 
HOCKEY 13h30Men's   preliminary, pool A: Great Britain - Pakistan 
HOCKEY 15h30Men's   preliminary, pool A: Germany - Canada 
JUDO 15h00Women's 52 - 57 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Women's 52 - 57 kg  Bronze Medal Matches 
JUDO 20h30Women's 52 - 57 kg  semifinals 
JUDO 20h30Women's 52 - 57 kg  Final 
JUDO 15h00Men's 66 - 73 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Men's 66 - 73 kg  Bronze Medal Matches 
JUDO 20h30Men's 66 - 73 kg  semifinals 
JUDO 20h30Men's 66 - 73 kg  Final 
ROWING 11h20Men's Eight (M8+)  heat 1 
ROWING 11h30Men's Eight (M8+)  heat 2 
ROWING 11h00Women's Eight with coxswain  heat 1 
ROWING 11h10Women's Eight with coxswain  heat 2 
ROWING 09h40Men's Lightweight coxless four (PL4-)  heat 1 
ROWING 09h50Men's Lightweight coxless four (PL4-)  heat 2 
ROWING 10h00Men's Lightweight coxless four (PL4-)  heat 3 
ROWING 09h00Men's Lightweight double sculls (LM2x)  heat 1 
ROWING 09h10Men's Lightweight double sculls (LM2x)  heat 2 
ROWING 09h20Men's Lightweight double sculls (LM2x)  heat 3 
ROWING 09h30Men's Lightweight double sculls (LM2x)  heat 4 
ROWING 08h30Women's Lightweight double sculls (LW2x)  heat 1 
ROWING 08h40Women's Lightweight double sculls (LW2x)  heat 2 
ROWING 08h50Women's Lightweight double sculls (LW2x)  heat 3 
ROWING 10h30Men's Quadruple sculls (M4x)  heat 1 
ROWING 10h40Men's Quadruple sculls (M4x)  heat 2 
ROWING 10h50Men's Quadruple sculls (M4x)  heat 3 
ROWING 10h10Women's Quadruple sculls (W4x)  heat 1 
ROWING 10h20Women's Quadruple sculls (W4x)  heat 2 
SAILING boat13h30Mixed Soling  fleet races 2 
SAILING boat13h06Mixed Tornado  fleet races 3 
SAILING boat14h30Mixed Tornado  fleet races 4 
SAILING Sailboard15h22Women's Mistral  fleet races 3 
SAILING Sailboard16h13Men's Mistral  fleet races 3 
SHOOTING 09h00Men's 10 m air rifle  qualifying 
SHOOTING 12h00Men's 10 m air rifle  Final 
SHOOTING 10h00Women's Trap (clay pigeon)  qualifying 
SHOOTING 14h00Women's Trap (clay pigeon)  Final 
SOFTBALL 10h30Women's   preliminary: People's Republic of China - Japan 
SOFTBALL 13h00Women's   preliminary: Cuba - United State of America 
SOFTBALL 17h30Women's   preliminary: Canada - New Zealand 
SOFTBALL 20h00Women's   preliminary: Australia - Italy 
TABLE TENNIS 21h30Women's Double  preliminaries 
TABLE TENNIS 22h15Women's Double  preliminaries 
TABLE TENNIS 20h00Men's Double  preliminaries 
TABLE TENNIS 20h45Men's Double  preliminaries 
TABLE TENNIS 11h00Women's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 16h00Women's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 17h00Women's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 10h00Men's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 12h00Men's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 15h00Men's Single  preliminaries 
VOLLEY-BALL 10h00Women's   preliminary, group B: Italy - Peru 
VOLLEY-BALL 12h00Women's   preliminary, group A: People's Republic of China - Croatia 
VOLLEY-BALL 12h30Women's   preliminary, group B: Germany - South Korea 
VOLLEY-BALL 14h30Women's   preliminary, group A: United State of America - Kenya 
VOLLEY-BALL 18h30Women's   preliminary, group A: Australia - Brazil 
VOLLEY-BALL 18h30Women's   preliminary, group B: Cuba - Russian Federation 
VOLLEY-BALL Beach09h00Women's   elimination round 
VOLLEY-BALL Beach14h00Women's   elimination round 
WEIGHTLIFTING 14h30Women's 48 - 53 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 14h30Women's 48 - 53 kg  group A snatch 
WEIGHTLIFTING 18h30Women's 53 - 58 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 18h30Women's 53 - 58 kg  group A snatch 

September 19

AQUATICS Swimming10h02Men's 100 m freestyle  heat 1 
AQUATICS Swimming10h05Men's 100 m freestyle  heat 2 
AQUATICS Swimming10h08Men's 100 m freestyle  heat 3 
AQUATICS Swimming10h11Men's 100 m freestyle  heat 4 
AQUATICS Swimming10h14Men's 100 m freestyle  heat 5 
AQUATICS Swimming10h17Men's 100 m freestyle  heat 6 
AQUATICS Swimming10h20Men's 100 m freestyle  heat 7 
AQUATICS Swimming10h23Men's 100 m freestyle  heat 8 
AQUATICS Swimming10h27Men's 100 m freestyle  heat 9 
AQUATICS Swimming10h31Men's 100 m freestyle  heat 10 
AQUATICS Swimming19h02Men's 100 m freestyle  semifinal 1 
AQUATICS Swimming19h07Men's 100 m freestyle  semifinal 2 
AQUATICS Swimming11h04Men's 200 m breaststroke  heat 1 
AQUATICS Swimming11h08Men's 200 m breaststroke  heat 2 
AQUATICS Swimming11h12Men's 200 m breaststroke  heat 3 
AQUATICS Swimming11h16Men's 200 m breaststroke  heat 4 
AQUATICS Swimming11h20Men's 200 m breaststroke  heat 5 
AQUATICS Swimming11h25Men's 200 m breaststroke  heat 6 
AQUATICS Swimming11h30Men's 200 m breaststroke  heat 7 
AQUATICS Swimming19h57Men's 200 m breaststroke  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming20h03Men's 200 m breaststroke  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming10h38Women's 200 m butterfly  heat 1 
AQUATICS Swimming10h42Women's 200 m butterfly  heat 2 
AQUATICS Swimming10h46Women's 200 m butterfly  heat 3 
AQUATICS Swimming10h51Women's 200 m butterfly  heat 4 
AQUATICS Swimming10h56Women's 200 m butterfly  heat 5 
AQUATICS Swimming20h19Women's 200 m butterfly  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming20h25Women's 200 m butterfly  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming19h20Men's 200 m butterfly  Final 
AQUATICS Swimming19h13Women's 200 m freestyle  Final 
AQUATICS Swimming19h39Women's 200 ml medley  Final 
AQUATICS Swimming11h38Men's 4 x 200 m freestyle relay  heat 1 
AQUATICS Swimming11h49Men's 4 x 200 m freestyle relay  heat 2 
AQUATICS Swimming20h33Men's 4 x 200 m freestyle relay  Final 
AQUATICS Water-Polo13h00Women's   preliminary: United State of America - Australia 
AQUATICS Water-Polo18h00Women's   preliminary: Kazakhstan - Russian Federation 
AQUATICS Water-Polo19h15Women's   preliminary: Netherlands - Canada 
ARCHERY 09h00Women's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 09h23Women's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 09h46Women's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 10h09Women's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 10h42Women's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 11h05Women's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 11h28Women's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 11h51Women's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 14h00Women's FITA Olympic round  Quarterfinal 
ARCHERY 14h17Women's FITA Olympic round  Quarterfinal 
ARCHERY 14h34Women's FITA Olympic round  Quarterfinal 
ARCHERY 14h51Women's FITA Olympic round  Quarterfinal 
ARCHERY 15h08Women's FITA Olympic round  Semifinal 
ARCHERY 15h25Women's FITA Olympic round  Semifinal 
ARCHERY 15h47Women's FITA Olympic round  bronze medal match 
ARCHERY 16h08Women's FITA Olympic round  Final 
BADMINTON 14h00Women's Double  round of 16 
BADMINTON 14h00Women's Single  Quarterfinals 
BADMINTON 19h30Women's Single  Quarterfinals 
BADMINTON 19h30Men's Single  round of 16 
BASE-BALL 11h30Men's   preliminary: Italy - South Africa 
BASE-BALL 12h30Men's   preliminary: Japan - Australia 
BASE-BALL 18h30Men's   preliminary: United State of America - Netherlands 
BASE-BALL 19h30Men's   preliminary: Cuba - South Korea 
BASKET-BALL Indoor09h30Men's   preliminary, group B: Angola - Canada 
BASKET-BALL Indoor11h30Men's   preliminary, group A: New Zealand - People's Republic of China 
BASKET-BALL Indoor14h30Men's   preliminary, group B: Russian Federation - Spain 
BASKET-BALL Indoor16h30Men's   preliminary, group A: United State of America - Italy 
BASKET-BALL Indoor19h30Men's   preliminary, group A: Lithuania - France 
BASKET-BALL Indoor21h30Men's   preliminary, group B: Australia - Yugoslavia 
BOXING 13h00Men's 48 - 51 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 19h30Men's 48 - 51 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 13h00Men's 67 - 71 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 19h30Men's 67 - 71 kg  round 1 (6 bouts) 
CANOEING Slalom14h00Men's C2  qualifying round 1 
CANOEING Slalom15h45Men's C2  qualifying round 2 
CANOEING Slalom14h40Men's K1  qualifying round 1 
CANOEING Slalom16h25Men's K1  qualifying round 2 
CYCLING Track18h00Men's Pursuit 4,000 m  team semifinals 
CYCLING Track19h10Men's Pursuit 4,000 m  team Bronze Medal Match 
CYCLING Track19h15Men's Pursuit 4,000 m  team Final 
CYCLING Track18h15Women's Sprint  Quarterfinals 
CYCLING Track18h30Men's Sprint  classification 9th - 18th place 
CYCLING Track18h50Men's Sprint  Quarterfinals 
EQUESTRIAN 11h00Mixed eventing  team jumping 
FENCING 09h30Women's Épée  Quarterfinal: Germany - Russian Federation 
FENCING 09h30Women's Épée  Quarterfinal: Hungary - Norway 
FENCING 09h30Women's Épée  Quarterfinal: People's Republic of China - France 
FENCING 09h30Women's Épée  Quarterfinal: Switzerland - Cuba 
FENCING 09h30Women's Épée  team classification 5th - 8th place 
FENCING 11h00Women's Épée  classification 5th - 8th place: Cuba - France 
FENCING 11h00Women's Épée  classification 5th - 8th place: Germany - Norway 
FENCING 12h30Women's Épée  classification 5th - 6th place: Germany - France 
FENCING 12h30Women's Épée  classification 7th - 8th place: Norway - Cuba 
FENCING 13h50Women's Épée  Semifinal: Hungary - Russian Federation 
FENCING 13h50Women's Épée  Semifinal: Switzerland - People's Republic of China 
FENCING 17h30Women's Épée  Bronze Medal Match: Hungary - People's Republic of China 
FENCING 18h45Women's Épée  Final: Russian Federation - Switzerland 
FOOTBALL 17h30Women's   group E: Australia - Brazil 
FOOTBALL 17h30Women's   group E: Germany - Sweden 
FOOTBALL 18h30Men's   group A: Italy - Nigeria 
FOOTBALL 19h00Men's   group C: Czech Republic - Cameroon 
FOOTBALL 20h00Men's   group A: Australia - Honduras 
FOOTBALL 20h00Men's   group C: United State of America - Kuwait 
GYMNASTICS Artistic19h00Women's All-round  Final by team - rotation 1 
GYMNASTICS Artistic19h20Women's All-round  Final by team - rotation 2 
GYMNASTICS Artistic19h40Women's All-round  Final by team - rotation 3 
GYMNASTICS Artistic20h00Women's All-round  Final by team - rotation 4 
GYMNASTICS Artistic20h20Women's All-round  Final by team - rotation 5 
GYMNASTICS Artistic20h40Women's All-round  Final by team - rotation 6 
GYMNASTICS Artistic21h00Women's All-round  Final by team - rotation 7 
GYMNASTICS Artistic21h20Women's All-round  Final by team - rotation 8 
HANDBALL 14h30Women's   preliminary, pool B: Norway - Australia 
HANDBALL 16h30Women's   preliminary, pool A: France - Hungary 
HANDBALL 19h30Women's   preliminary, pool A: Romania - South Korea 
HANDBALL 21h30Women's   preliminary, pool B: Austria - Denmark 
HOCKEY 13h30Women's   preliminary, pool D: Netherlands - South Africa 
HOCKEY 15h30Women's   preliminary, pool C: Australia - Spain 
HOCKEY 10h30Men's   preliminary, pool B: Spain - Poland 
HOCKEY 18h30Men's   preliminary, pool B: Argentina - South Korea 
HOCKEY 20h30Men's   preliminary, pool B: Australia - India 
JUDO 15h00Women's 57 - 63 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Women's 57 - 63 kg  bronze medal contests 
JUDO 20h30Women's 57 - 63 kg  semifinals 
JUDO 20h30Women's 57 - 63 kg  Final 
JUDO 15h00Men's 73 - 81 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Men's 73 - 81 kg  bronze medal contests 
JUDO 20h30Men's 73 - 81 kg  semifinals 
JUDO 20h30Men's 73 - 81 kg  Final 
ROWING 11h10Men's Coxless four (4-)  repechage 1 
ROWING 09h50Women's Coxless pair (2-)  repechage 1 
ROWING 10h00Women's Coxless pair (2-)  repechage 2 
ROWING 10h10Men's Coxless pair (2-)  repechage 1 
ROWING 10h40Men's Double sculls (M2x)  repechage 1 
ROWING 10h50Men's Double sculls (M2x)  repechage 2 
ROWING 11h00Men's Double sculls (M2x)  repechage 3 
ROWING 10h20Women's Double sculls (W2x)  repechage 1 
ROWING 10h30Women's Double sculls (W2x)  repechage 2 
ROWING 09h10Men's Single scull (M1x)  repechage 1 
ROWING 09h20Men's Single scull (M1x)  repechage 2 
ROWING 09h30Men's Single scull (M1x)  repechage 3 
ROWING 09h40Men's Single scull (M1x)  repechage 4 
ROWING 08h30Women's Single scull (W1x)  repechage 1 
ROWING 08h40Women's Single scull (W1x)  repechage 2 
ROWING 08h50Women's Single scull (W1x)  repechage 3 
ROWING 09h00Women's Single scull (W1x)  repechage 4 
SAILING boat12h06Mixed Soling  fleet races 3 
SAILING boat15h27Mixed Soling  fleet races 4 
SAILING Sailboard14h46Women's Mistral  fleet races 4 
SAILING Sailboard14h59Men's Mistral  fleet races 4 
SHOOTING 09h00Men's 50 m free pistol  qualification 
SHOOTING 12h00Men's 50 m free pistol  Final 
SHOOTING 10h00Women's Double trap  qualification 
SHOOTING 14h00Women's Double trap  Final 
SOFTBALL 10h30Women's   preliminary: Japan - United State of America 
SOFTBALL 13h00Women's   preliminary: Cuba - Italy 
SOFTBALL 17h30Women's   preliminary: People's Republic of China - New Zealand 
SOFTBALL 20h00Women's   preliminary: Australia - Canada 
TABLE TENNIS 21h00Women's Double  round 3 
TABLE TENNIS 22h00Women's Double  round 3 
TABLE TENNIS 12h00Women's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 15h00Women's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 16h00Women's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 17h00Women's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 10h00Men's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 11h00Men's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 20h00Men's Single  preliminaries 
TENNIS 11h00Women's Single  round 1 
TENNIS 19h00Women's Single  round 1 
TENNIS 11h00Men's Single  round 1 
TENNIS 19h00Men's Single  round 1 
VOLLEY-BALL 10h00Men's   preliminary, group B: Argentina - South Korea 
VOLLEY-BALL 12h00Men's   preliminary, group A: Spain - Cuba 
VOLLEY-BALL 12h30Men's   preliminary, group A: Egypt - Brazil 
VOLLEY-BALL 14h30Men's   preliminary, group B: Russian Federation - United State of America 
VOLLEY-BALL 18h30Men's   preliminary, group A: Netherlands - Australia 
VOLLEY-BALL 20h30Men's   preliminary, group B: Yugoslavia - Italy 
VOLLEY-BALL Beach09h00Men's   elimination round 
VOLLEY-BALL Beach14h00Men's   elimination round 
WEIGHTLIFTING 14h30Women's 58 - 63 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 14h30Women's 58 - 63 kg  group A snatch 
WEIGHTLIFTING 18h30Women's 63 - 69 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 18h30Women's 63 - 69 kg  group A snatch 

September 20

AQUATICS Swimming10h02Women's 100 m freestyle  heat 1 
AQUATICS Swimming10h05Women's 100 m freestyle  heat 2 
AQUATICS Swimming10h08Women's 100 m freestyle  heat 3 
AQUATICS Swimming10h11Women's 100 m freestyle  heat 4 
AQUATICS Swimming10h14Women's 100 m freestyle  heat 5 
AQUATICS Swimming10h18Women's 100 m freestyle  heat 6 
AQUATICS Swimming10h22Women's 100 m freestyle  heat 7 
AQUATICS Swimming19h09Women's 100 m freestyle  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming19h14Women's 100 m freestyle  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming19h53Men's 100 m freestyle  Final 
AQUATICS Swimming10h29Men's 200 m backstroke  heat 1 
AQUATICS Swimming10h33Men's 200 m backstroke  heat 2 
AQUATICS Swimming10h37Men's 200 m backstroke  heat 3 
AQUATICS Swimming10h41Men's 200 m backstroke  heat 4 
AQUATICS Swimming10h46Men's 200 m backstroke  heat 5 
AQUATICS Swimming10h51Men's 200 m backstroke  heat 6 
AQUATICS Swimming19h31Men's 200 m backstroke  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming19h37Men's 200 m backstroke  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming10h59Women's 200 m breaststroke  heat 1 
AQUATICS Swimming11h03Women's 200 m breaststroke  heat 2 
AQUATICS Swimming11h07Women's 200 m breaststroke  heat 3 
AQUATICS Swimming11h12Women's 200 m breaststroke  heat 4 
AQUATICS Swimming11h17Women's 200 m breaststroke  heat 5 
AQUATICS Swimming20h08Women's 200 m breaststroke  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming20h14Women's 200 m breaststroke  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming19h03Men's 200 m breaststroke  Final 
AQUATICS Swimming19h46Women's 200 m butterfly  Final 
AQUATICS Swimming11h25Men's 200 m medley  heat 1 
AQUATICS Swimming11h29Men's 200 m medley  heat 2 
AQUATICS Swimming11h33Men's 200 m medley  heat 3 
AQUATICS Swimming11h37Men's 200 m medley  heat 4 
AQUATICS Swimming11h41Men's 200 m medley  heat 5 
AQUATICS Swimming11h46Men's 200 m medley  heat 6 
AQUATICS Swimming11h51Men's 200 m medley  heat 7 
AQUATICS Swimming20h32Men's 200 m medley  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming20h38Men's 200 m medley  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming11h59Women's 4 x 200 m freestyle relay  heat 1 
AQUATICS Swimming12h10Women's 4 x 200 m freestyle relay  heat 2 
AQUATICS Swimming20h48Women's 4 x 200 m freestyle relay  Final 
AQUATICS Water-Polo18h00Women's   preliminary: Canada - Australia 
AQUATICS Water-Polo18h00Women's   preliminary: Russian Federation - Netherlands 
AQUATICS Water-Polo19h15Women's   preliminary: Kazakhstan - United State of America 
ARCHERY 09h00Men's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 09h23Men's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 09h46Men's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 10h09Men's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 10h42Men's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 11h05Men's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 11h28Men's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 11h51Men's FITA Olympic round  1/8 elimination 
ARCHERY 14h00Men's FITA Olympic round  Quarterfinal 
ARCHERY 14h17Men's FITA Olympic round  Quarterfinal 
ARCHERY 14h34Men's FITA Olympic round  Quarterfinal 
ARCHERY 14h51Men's FITA Olympic round  Quarterfinal 
ARCHERY 15h08Men's FITA Olympic round  Semifinal 
ARCHERY 15h25Men's FITA Olympic round  Semifinal 
ARCHERY 15h47Men's FITA Olympic round  Bronze Medal Match 
ARCHERY 16h08Men's FITA Olympic round  Final 
BADMINTON 09h00Women's Double  Quarterfinals 
BADMINTON 19h30Women's Double  Quarterfinals 
BADMINTON 09h00Men's Double  Semifinals 
BADMINTON 14h00Mixed Double  Semifinals 
BADMINTON 14h00Men's Single  Quarterfinals 
BADMINTON 19h30Men's Single  Quarterfinals 
BASE-BALL 11h30Men's   preliminary: Japan - Italy 
BASE-BALL 12h30Men's   preliminary: Cuba - Netherlands 
BASE-BALL 18h30Men's   preliminary: Australia - South Africa 
BASE-BALL 19h30Men's   preliminary: South Korea - United State of America 
BASKET-BALL Indoor09h30Women's   preliminary, group B: Cuba - New Zealand 
BASKET-BALL Indoor11h30Women's   preliminary, group A: Canada - France 
BASKET-BALL Indoor14h30Women's   preliminary, group A: Brazil - Senegal 
BASKET-BALL Indoor16h30Women's   preliminary, group B: United State of America - Russian Federation 
BASKET-BALL Indoor19h30Women's   preliminary, group B: South Korea - Poland 
BASKET-BALL Indoor21h30Women's   preliminary, group A: Australia - Slovakia 
BOXING 13h00Men's 60 - 63,5 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 19h30Men's 60 - 63,5 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 13h00Men's 75 - 81 kg  round 1 (6 bouts) 
BOXING 19h30Men's 75 - 81 kg  round 1 (6 bouts) 
CANOEING Slalom14h00Men's C2  Final, run 1 
CANOEING Slalom16h00Men's C2  Final, run 2 
CANOEING Slalom14h00Men's K1  Final ,run 1 
CANOEING Slalom16h00Men's K1  Final, run 2 
CYCLING Track20h35Men's Individual points race   
CYCLING Track18h00Women's Sprint  Semifinals 
CYCLING Track18h20Women's Sprint  classification 9th - 12th place 
CYCLING Track18h55Women's Sprint  classification 5th - 8th place 
CYCLING Track19h00Women's Sprint  Bronze Medal Match 
CYCLING Track19h05Women's Sprint  Final 
CYCLING Track18h10Men's Sprint  Semifinals 
CYCLING Track19h00Men's Sprint  Bronze Medal Match 
CYCLING Track19h10Men's Sprint  Final 
CYCLING Track19h45Men's Sprint  classification 5th - 8th place 
EQUESTRIAN 08h30Mixed eventing  dressage 
FENCING 09h30Men's Foil  round of 64 
FENCING 09h50Men's Foil  round of 64 
FENCING 10h15Men's Foil  round of 32 
FENCING 10h35Men's Foil  round of 32 
FENCING 10h55Men's Foil  round of 32 
FENCING 11h15Men's Foil  round of 32 
FENCING 11h40Men's Foil  round of 16 
FENCING 12h00Men's Foil  round of 16 
FENCING 12h30Men's Foil  Quarterfinal 
FENCING 17h30Men's Foil  Semifinal 
FENCING 17h55Men's Foil  Semifinal 
FENCING 18h30Men's Foil  Bronze Medal Match 
FENCING 19h00Men's Foil  Final 
FOOTBALL 17h30Women's   group F: Norway - People's Republic of China 
FOOTBALL 17h30Women's   group F: United State of America - Nigeria 
FOOTBALL 18h30Men's   group B: South Korea - Chile 
FOOTBALL 19h00Men's   group D: Brazil - Japan 
FOOTBALL 20h00Men's   group B: Spain - Morocco 
FOOTBALL 20h00Men's   group D: Slovakia - South Africa 
GYMNASTICS Artistic19h00Men's All-round  Final - rotation 1 
GYMNASTICS Artistic19h23Men's All-round  Final - rotation 2 
GYMNASTICS Artistic19h46Men's All-round  Final - rotation 3 
GYMNASTICS Artistic20h09Men's All-round  Final - rotation 4 
GYMNASTICS Artistic20h32Men's All-round  Final - rotation 5 
GYMNASTICS Artistic20h55Men's All-round  Final - rotation 6 
HANDBALL 09h30Men's   preliminary, pool B: Sweden - Tunisia 
HANDBALL 11h30Men's   preliminary, pool A: Russian Federation - South Korea 
HANDBALL 14h30Men's   preliminary, pool A: Egypt - Cuba 
HANDBALL 16h30Men's   preliminary, pool B: Australia - Slovenia 
HANDBALL 19h30Men's   preliminary, pool B: Spain - France 
HANDBALL 21h30Men's   preliminary, pool A: Yugoslavia - Germany 
HOCKEY 08h30Women's   preliminary, pool D: Germany - People's Republic of China 
HOCKEY 10h30Women's   preliminary, pool C: South Korea - Great Britain 
HOCKEY 18h30Women's   preliminary, pool D: Netherlands - New Zealand 
HOCKEY 20h30Women's   preliminary, pool C: Australia - Argentina 
HOCKEY 13h30Men's   preliminary, pool A: Netherlands - Canada 
HOCKEY 15h30Men's   preliminary, pool A: Malaysia - Great Britain 
JUDO 15h00Women's 63 - 70 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Women's 63 - 70 kg  Bronze Medal Matches 
JUDO 20h30Women's 63 - 70 kg  Semifinals 
JUDO 20h30Women's 63 - 70 kg  Final 
JUDO 15h00Men's 81 - 90 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Men's 81 - 90 kg  Bronze Medal Matches 
JUDO 20h30Men's 81 - 90 kg  Semifinals 
JUDO 20h30Men's 81 - 90 kg  Final 
ROWING 10h30Men's Eight (M8+)  repechage 1 
ROWING 10h40Men's Eight (M8+)  repechage 2 
ROWING 10h20Women's Eight with coxswain  repechage 1 
ROWING 09h40Men's Lightweight coxless four (PL4-)  repechage 1 
ROWING 09h00Men's Lightweight double sculls (LM2x)  repechage 1 
ROWING 09h10Men's Lightweight double sculls (LM2x)  repechage 2 
ROWING 09h20Men's Lightweight double sculls (LM2x)  repechage 3 
ROWING 09h30Men's Lightweight double sculls (LM2x)  repechage 4 
ROWING 08h30Women's Lightweight double sculls (LW2x)  repechage 1 
ROWING 08h40Women's Lightweight double sculls (LW2x)  repechage 2 
ROWING 08h50Women's Lightweight double sculls (LW2x)  repechage 3 
ROWING 10h10Men's Quadruple sculls (M4x)  repechage 1 
ROWING 09h50Women's Quadruple sculls (W4x)  repechage 1 
ROWING 10h00Women's Quadruple sculls (W4x)  repechage 2 
SAILING boat12h40Women's 470  fleet races 1 
SAILING boat15h20Women's 470  fleet races 2 
SAILING boat12h31Men's 470  fleet races 1 
SAILING boat15h10Men's 470  fleet races 2 
SAILING boat12h06Mixed 49er  fleet races 1 
SAILING boat13h33Mixed 49er  fleet races 2 
SAILING boat12h16Women's Europe  fleet races 1 
SAILING boat13h51Women's Europe  fleet races 2 
SAILING boat12h35Mixed Laser  fleet races 1 
SAILING boat14h10Mixed Laser  fleet races 2 
SAILING boat12h16Mixed Soling  fleet races 5 
SAILING boat13h52Mixed Soling  fleet races 6 
SAILING Sailboard12h25Women's Mistral  fleet races 5 
SAILING Sailboard13h48Women's Mistral  fleet races 6 
SAILING Sailboard12h56Men's Mistral  fleet races 5 
SAILING Sailboard15h27Men's Mistral  fleet races 6 
SHOOTING 10h00Men's 25 m rapid fire pistol  qualification 
SHOOTING 09h00Women's 50 m rifle 3 positions  qualification 
SHOOTING 12h15Women's 50 m rifle 3 positions  Final 
SHOOTING 10h00Men's Double trap  qualification 
SHOOTING 14h45Men's Double trap  Final 
SOFTBALL 10h30Women's   preliminary: Cuba - New Zealand 
SOFTBALL 13h00Women's   preliminary: Australia - Japan 
SOFTBALL 17h30Women's   preliminary: Canada - Italy 
SOFTBALL 20h00Women's   preliminary: People's Republic of China - United State of America 
TABLE TENNIS 22h00Women's Double  Quarterfinal: Australia - People's Republic of China 
TABLE TENNIS 22h00Women's Double  Quarterfinal: Hungary - South Korea 
TABLE TENNIS 22h00Women's Double  Quarterfinal: People's Republic of China - Croatia 
TABLE TENNIS 22h00Women's Double  Quarterfinal: South Korea - Romania 
TABLE TENNIS 20h00Men's Double  round 3 
TABLE TENNIS 21h00Men's Double  round 3 
TABLE TENNIS 12h00Women's Single  round 2 
TABLE TENNIS 15h00Women's Single  round 2 
TABLE TENNIS 16h00Women's Single  round 2 
TABLE TENNIS 17h00Women's Single  round 2 
TABLE TENNIS 10h00Men's Single  preliminaries 
TABLE TENNIS 11h00Men's Single  preliminaries 
TENNIS 11h00Men's Double  round 1 
TENNIS 11h00Women's Single  round 1 
TENNIS 19h00Women's Single  round 1 
TENNIS 11h00Men's Single  round 1 
TENNIS 19h00Men's Single  round 1 
VOLLEY-BALL 10h00Women's   preliminary, group B: Peru - Germany 
VOLLEY-BALL 12h00Women's   preliminary, group B: Russian Federation - Italy 
VOLLEY-BALL 12h30Women's   preliminary, group B: South Korea - Cuba 
VOLLEY-BALL 14h30Women's   preliminary, group A: Kenya - Australia 
VOLLEY-BALL 18h30Women's   preliminary, group A: Brazil - People's Republic of China 
VOLLEY-BALL 20h30Women's   preliminary, group A: Croatia - United State of America 
WEIGHTLIFTING 10h30Men's 62 - 69 kg  group B clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 10h30Men's 62 - 69 kg  group B snatch 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's 62 - 69 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's 62 - 69 kg  group A snatch 
WEIGHTLIFTING 14h30Women's 69 - 75 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 14h30Women's 69 - 75 kg  group A snatch 

September 21

AQUATICS Swimming11h22Men's 100 m butterfly  heat 1 
AQUATICS Swimming11h25Men's 100 m butterfly  heat 2 
AQUATICS Swimming11h28Men's 100 m butterfly  heat 3 
AQUATICS Swimming11h31Men's 100 m butterfly  heat 4 
AQUATICS Swimming11h34Men's 100 m butterfly  heat 5 
AQUATICS Swimming11h37Men's 100 m butterfly  heat 6 
AQUATICS Swimming11h41Men's 100 m butterfly  heat 7 
AQUATICS Swimming11h45Men's 100 m butterfly  heat 8 
AQUATICS Swimming20h05Men's 100 m butterfly  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming20h10Men's 100 m butterfly  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming20h15Women's 100 m freestyle  Final 
AQUATICS Swimming11h52Women's 200 m backstroke  heat 1 
AQUATICS Swimming11h56Women's 200 m backstroke  heat 2 
AQUATICS Swimming12h00Women's 200 m backstroke  heat 3 
AQUATICS Swimming12h05Women's 200 m backstroke  heat 4 
AQUATICS Swimming12h10Women's 200 m backstroke  heat 5 
AQUATICS Swimming19h41Women's 200 m backstroke  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming19h47Women's 200 m backstroke  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming19h21Men's 200 m backstroke  Final 
AQUATICS Swimming19h11Women's 200 m breaststroke  Final 
AQUATICS Swimming20h24Men's 200 m medley  Final 
AQUATICS Swimming10h02Men's 50 m freestyle  heat 1 
AQUATICS Swimming10h04Men's 50 m freestyle  heat 2 
AQUATICS Swimming10h06Men's 50 m freestyle  heat 3 
AQUATICS Swimming10h08Men's 50 m freestyle  heat 4 
AQUATICS Swimming10h10Men's 50 m freestyle  heat 5 
AQUATICS Swimming10h12Men's 50 m freestyle  heat 6 
AQUATICS Swimming10h14Men's 50 m freestyle  heat 7 
AQUATICS Swimming10h16Men's 50 m freestyle  heat 8 
AQUATICS Swimming10h19Men's 50 m freestyle  heat 9 
AQUATICS Swimming10h22Men's 50 m freestyle  heat 10 
AQUATICS Swimming19h02Men's 50 m freestyle  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming19h06Men's 50 m freestyle  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming10h28Women's 800 m freestyle  heat 1 
AQUATICS Swimming10h40Women's 800 m freestyle  heat 2 
AQUATICS Swimming10h53Women's 800 m freestyle  heat 3 
AQUATICS Swimming11h06Women's 800 m freestyle  heat 4 
ARCHERY 09h00Women's FITA Olympic round  1/8 elimination: Georgia - Germany 
ARCHERY 09h25Women's FITA Olympic round  1/8 elimination: Poland - Turkey 
ARCHERY 09h50Women's FITA Olympic round  1/8 elimination: Australia - Italy 
ARCHERY 10h15Women's FITA Olympic round  1/8 elimination: United State of America - Sweden 
ARCHERY 10h50Women's FITA Olympic round  Quarterfinal: Italy - Ukraine 
ARCHERY 10h50Women's FITA Olympic round  Quarterfinal: Taipei - Turkey 
ARCHERY 11h15Women's FITA Olympic round  Quarterfinal: Germany - People's Republic of China 
ARCHERY 11h15Women's FITA Olympic round  Quarterfinal: South Korea - United State of America 
ARCHERY 14h00Women's FITA Olympic round  Semifinal: Turkey - Ukraine 
ARCHERY 14h25Women's FITA Olympic round  Semifinal: South Korea - Germany 
ARCHERY 14h56Women's FITA Olympic round  team Bronze Medal Match: Germany - Turkey 
ARCHERY 15h21Women's FITA Olympic round  Final: South Korea - Ukraine 
BADMINTON 19h30Men's Double  Bronze Medal Match 
BADMINTON 19h30Men's Double  Final 
BADMINTON 14h00Mixed Double  Bronze Medal Match 
BADMINTON 14h00Mixed Double  Final 
BADMINTON 14h00Women's Single  Semifinals 
BASKET-BALL Indoor09h30Men's   preliminary, group A: Italy - New Zealand 
BASKET-BALL Indoor11h30Men's   preliminary, group B: Canada - Spain 
BASKET-BALL Indoor14h30Men's   preliminary, group A: People's Republic of China - France 
BASKET-BALL Indoor16h30Men's   preliminary, group A: United State of America - Lithuania 
BASKET-BALL Indoor19h30Men's   preliminary, group B: Yugoslavia - Angola 
BASKET-BALL Indoor21h30Men's   preliminary, group B: Australia - Russian Federation 
BOXING 13h00Men's 51 - 54 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 19h30Men's 51 - 54 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 13h00Men's 63,5 - 67 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 19h30Men's 63,5 - 67 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 13h00Men's 81 - 91 kg  round 1 (4 bouts) 
BOXING 19h30Men's 81 - 91 kg  round 1 (4 bouts) 
CYCLING Track18h15Women's Individual points race   
CYCLING Track18h00Men's Keirin  round 1 
CYCLING Track18h55Men's Keirin  repechage 
CYCLING Track19h25Men's Keirin  round 2 
CYCLING Track21h20Men's Keirin   
CYCLING Track19h35Men's Madison   
EQUESTRIAN 10h00Mixed eventing  cross-country 
FENCING 09h30Women's Foil  round of 64 
FENCING 09h50Women's Foil  round of 64 
FENCING 10h15Women's Foil  round of 32 
FENCING 10h35Women's Foil  round of 32 
FENCING 10h55Women's Foil  round of 32 
FENCING 11h15Women's Foil  round of 32 
FENCING 11h40Women's Foil  round of 16 
FENCING 12h00Women's Foil  round of 16 
FENCING 12h30Women's Foil  Quarterfinal 
FENCING 17h30Women's Foil  Semifinal 
FENCING 17h55Women's Foil  Semifinal 
FENCING 18h50Women's Foil  Bronze Medal Match 
FENCING 19h10Women's Foil  Final 
FENCING 13h10Men's Sabre  round of 64 
FENCING 13h25Men's Sabre  round of 64 
FENCING 13h45Men's Sabre  round of 32 
FENCING 14h00Men's Sabre  round of 32 
FENCING 14h15Men's Sabre  round of 32 
FENCING 14h30Men's Sabre  round of 32 
FENCING 14h50Men's Sabre  round of 16 
FENCING 15h05Men's Sabre  round of 16 
FENCING 15h30Men's Sabre  Quarterfinal 
FENCING 18h20Men's Sabre  Semifinal 
FENCING 18h35Men's Sabre  Semifinal 
FENCING 19h35Men's Sabre  Bronze Medal Match 
FENCING 19h50Men's Sabre  Final 
GYMNASTICS Artistic19h00Women's All-round  Final - rotation 1 
GYMNASTICS Artistic19h00Women's All-round  Final - rotation 1 
GYMNASTICS Artistic19h31Women's All-round  Final - rotation 2 
GYMNASTICS Artistic20h02Women's All-round  Final - rotation 3 
GYMNASTICS Artistic20h33Women's All-round  Final - rotation 4 
HANDBALL 14h30Women's   preliminary, pool B: Brazil - Austria 
HANDBALL 16h30Women's   preliminary, pool A: Angola - Romania 
HANDBALL 19h30Women's   preliminary, pool B: Australia - Denmark 
HANDBALL 21h30Women's   preliminary, pool A: Hungary - South Korea 
HOCKEY 18h30Women's   preliminary, pool D: New Zealand - South Africa 
HOCKEY 20h30Women's   preliminary, pool C: Argentina - Spain 
HOCKEY 08h30Men's   preliminary, pool B: South Korea - India 
HOCKEY 10h30Men's   preliminary, pool B: Argentina - Poland 
HOCKEY 13h30Men's   preliminary, pool B: Spain - Australia 
HOCKEY 15h30Men's   preliminary, pool A: Germany - Pakistan 
JUDO 15h00Women's 70 - 78 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Women's 70 - 78 kg  Bronze Medal Matches 
JUDO 20h30Women's 70 - 78 kg  Semifinals 
JUDO 20h30Women's 70 - 78 kg  Final 
JUDO 15h00Men's 90 - 100 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Men's 90 - 100 kg  Bronze Medal Matches 
JUDO 20h30Men's 90 - 100 kg  Semifinals 
JUDO 20h30Men's 90 - 100 kg  Final 
ROWING 09h50Men's Coxless four (4-)  Semifinal A/B 1 
ROWING 10h00Men's Coxless four (4-)  Semifinal A/B 2 
ROWING 09h10Men's Coxless pair (2-)  Semifinal A/B 1 
ROWING 09h20Men's Coxless pair (2-)  Semifinal A/B 2 
ROWING 09h30Men's Double sculls (M2x)  Semifinal A/B 1 
ROWING 09h40Men's Double sculls (M2x)  Semifinal A/B 2 
ROWING 08h50Men's Single scull (M1x)  Semifinal A/B 1 
ROWING 09h00Men's Single scull (M1x)  Semifinal A/B 2 
ROWING 10h30Men's Single scull (M1x)  Semifinal C/D 1 
ROWING 10h40Men's Single scull (M1x)  Semifinal C/D 2 
ROWING 08h30Women's Single scull (W1x)  Semifinal A/B 1 
ROWING 08h40Women's Single scull (W1x)  Semifinal A/B 2 
ROWING 10h10Women's Single scull (W1x)  Semifinal C/D 1 
ROWING 10h20Women's Single scull (W1x)  Semifinal C/D 2 
SAILING boat12h56Women's 470  fleet races 3 
SAILING boat14h25Women's 470  fleet races 4 
SAILING boat12h48Men's 470  fleet races 3 
SAILING boat14h15Men's 470  fleet races 4 
SAILING boat14h48Women's Europe  fleet races 3 
SAILING boat16h08Women's Europe  fleet races 4 
SAILING boat14h34Mixed Laser  fleet races 3 
SAILING boat15h42Mixed Laser  fleet races 4 
SAILING boat13h17Mixed Tornado  fleet races 5 
SAILING boat14h46Mixed Tornado  fleet races 6 
SAILING Sailboard14h24Women's Mistral  fleet races 7 
SAILING Sailboard16h04Women's Mistral  fleet races 8 
SAILING Sailboard14h49Men's Mistral  fleet races 7 
SHOOTING 09h00Men's 10 m running target  qualification 
SHOOTING 10h00Men's 25 m rapid fire pistol  qualification 
SHOOTING 13h15Men's 25 m rapid fire pistol  Final 
SHOOTING 09h30Men's 50 m rifle prone  qualification 
SHOOTING 11h30Men's 50 m rifle prone  Final 
SHOOTING 11h00Women's Skeet  qualification 
SHOOTING 15h30Women's Skeet  Final 
SOFTBALL 10h30Women's   preliminary: Italy - New Zealand 
SOFTBALL 13h30Women's   preliminary: Australia - United State of America 
SOFTBALL 17h30Women's   preliminary: Cuba - People's Republic of China 
SOFTBALL 20h30Women's   preliminary: Canada - Japan 
TABLE TENNIS 22h00Women's Double  Semifinal: Hungary - People's Republic of China 
TABLE TENNIS 22h00Women's Double  Semifinal: People's Republic of China - South Korea 
TABLE TENNIS 20h00Men's Double  Quarterfinal: Austria - France 
TABLE TENNIS 20h00Men's Double  Quarterfinal: People's Republic of China - South Korea 
TABLE TENNIS 21h00Men's Double  Quarterfinal: France - People's Republic of China 
TABLE TENNIS 21h00Men's Double  Quarterfinal: Taipei - South Korea 
TABLE TENNIS 11h00Women's Single  round 3 
TABLE TENNIS 17h00Women's Single  round 3 
TABLE TENNIS 10h00Men's Single  round 2 
TABLE TENNIS 12h00Men's Single  round 2 
TABLE TENNIS 15h00Men's Single  round 2 
TABLE TENNIS 16h00Men's Single  round 2 
TENNIS 11h00Women's Double  round 1 
TENNIS 11h00Women's Single  round 2 
TENNIS 19h00Women's Single  round 2 
TENNIS 11h00Men's Single  round 2 
TENNIS 19h00Men's Single  round 2 
VOLLEY-BALL 10h00Men's   preliminary, group A: Cuba - Egypt 
VOLLEY-BALL 12h00Men's   preliminary, group B: United State of America - Yugoslavia 
VOLLEY-BALL 12h30Men's   preliminary, group B: Italy - Argentina 
VOLLEY-BALL 14h30Men's   preliminary, group B: South Korea - Russian Federation 
VOLLEY-BALL 18h30Men's   preliminary, group A: Brazil - Netherlands 
VOLLEY-BALL 20h30Men's   preliminary, group A: Australia - Spain 
VOLLEY-BALL Beach09h00Women's   round of 16 
VOLLEY-BALL Beach14h30Women's   round of 16 

September 22

AQUATICS Diving14h10Women's 10 m platform  preliminary 
AQUATICS Swimming10h28Men's 1,500 m freestyle  heat 1 
AQUATICS Swimming10h47Men's 1,500 m freestyle  heat 2 
AQUATICS Swimming11h05Men's 1,500 m freestyle  heat 3 
AQUATICS Swimming11h23Men's 1,500 m freestyle  heat 4 
AQUATICS Swimming11h41Men's 1,500 m freestyle  heat 5 
AQUATICS Swimming11h59Men's 1,500 m freestyle  heat 6 
AQUATICS Swimming19h12Men's 100 m butterfly  Final 
AQUATICS Swimming19h03Women's 200 m backstroke  Final 
AQUATICS Swimming12h24Women's 4 x 100 m medley relay  heat 1 
AQUATICS Swimming12h31Women's 4 x 100 m medley relay  heat 2 
AQUATICS Swimming12h38Women's 4 x 100 m medley relay  heat 3 
AQUATICS Swimming12h48Men's 4 x 100 m medley relay  heat 1 
AQUATICS Swimming12h55Men's 4 x 100 m medley relay  heat 2 
AQUATICS Swimming13h02Men's 4 x 100 m medley relay  heat 3 
AQUATICS Swimming10h02Women's 50 m freestyle  heat 1 
AQUATICS Swimming10h04Women's 50 m freestyle  heat 2 
AQUATICS Swimming10h06Women's 50 m freestyle  heat 3 
AQUATICS Swimming10h08Women's 50 m freestyle  heat 4 
AQUATICS Swimming10h10Women's 50 m freestyle  heat 5 
AQUATICS Swimming10h12Women's 50 m freestyle  heat 6 
AQUATICS Swimming10h14Women's 50 m freestyle  heat 7 
AQUATICS Swimming10h16Women's 50 m freestyle  heat 8 
AQUATICS Swimming10h19Women's 50 m freestyle  heat 9 
AQUATICS Swimming10h22Women's 50 m freestyle  heat 10 
AQUATICS Swimming12h20Women's 50 m freestyle  swim-off 1 
AQUATICS Swimming20h07Women's 50 m freestyle  Semifinal 1 
AQUATICS Swimming20h12Women's 50 m freestyle  Semifinal 2 
AQUATICS Swimming19h52Men's 50 m freestyle  Final 
AQUATICS Swimming19h29Women's 800 m freestyle  Final 
AQUATICS Water-Polo13h00Women's   Semifinal: Australia- Russian Federation 
AQUATICS Water-Polo18h00Women's   classification 5th - 6th place: Canada - Kazakhstan 
AQUATICS Water-Polo19h15Women's   Semifinal: United State of America - Netherlands 
ARCHERY 09h00Men's FITA Olympic round  team 1/8 elimination 
ARCHERY 09h25Men's FITA Olympic round  team 1/8 elimination 
ARCHERY 09h50Men's FITA Olympic round  team 1/8 elimination 
ARCHERY 10h15Men's FITA Olympic round  team 1/8 elimination 
ARCHERY 10h50Men's FITA Olympic round  Quarterfinal: Kazakhstan - Italy 
ARCHERY 10h50Men's FITA Olympic round  Quarterfinal: Sweden - United State of America 
ARCHERY 11h15Men's FITA Olympic round  Quarterfinal: Russian Federationn - Federation - Turkey 
ARCHERY 11h15Men's FITA Olympic round  Quarterfinal: South Korea - Ukraine 
ARCHERY 14h00Men's FITA Olympic round  Semifinal: Italy - United State of America 
ARCHERY 14h25Men's FITA Olympic round  Semifinal: South Korea - Russian Federation 
ARCHERY 14h56Men's FITA Olympic round  Bronze Medal Match: Russian Federation - United State of America 
ARCHERY 15h21Men's FITA Olympic round  Final: South Korea - Italy 
ATHLETICS 21h30Men's 10,000 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 22h05Men's 10,000 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 13h05Women's 100 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 13h11Women's 100 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 13h17Women's 100 m  round 1, heat 3 
ATHLETICS 13h23Women's 100 m  round 1, heat 4 
ATHLETICS 13h29Women's 100 m  round 1, heat 5 
ATHLETICS 13h35Women's 100 m  round 1, heat 6 
ATHLETICS 13h41Women's 100 m  round 1, heat 7 
ATHLETICS 13h47Women's 100 m  round 1, heat 8 
ATHLETICS 13h53Women's 100 m  round 1, heat 9 
ATHLETICS 13h59Women's 100 m  round 1, heat 10 
ATHLETICS 20h15Women's 100 m  round 2, heat 1 
ATHLETICS 20h21Women's 100 m  round 2, heat 2 
ATHLETICS 20h27Women's 100 m  round 2, heat 3 
ATHLETICS 20h33Women's 100 m  round 2, heat 4 
ATHLETICS 11h35Men's 100 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 11h41Men's 100 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 11h47Men's 100 m  round 1, heat 3 
ATHLETICS 11h53Men's 100 m  round 1, heat 4 
ATHLETICS 11h59Men's 100 m  round 1, heat 5 
ATHLETICS 12h05Men's 100 m  round 1, heat 6 
ATHLETICS 12h11Men's 100 m  round 1, heat 7 
ATHLETICS 12h17Men's 100 m  round 1, heat 8 
ATHLETICS 12h23Men's 100 m  round 1, heat 9 
ATHLETICS 12h29Men's 100 m  round 1, heat 10 
ATHLETICS 12h35Men's 100 m  round 1, heat 11 
ATHLETICS 20h45Men's 100 m  round 2, heat 1 
ATHLETICS 20h51Men's 100 m  round 2, heat 2 
ATHLETICS 20h57Men's 100 m  round 2, heat 3 
ATHLETICS 21h03Men's 100 m  round 2, heat 4 
ATHLETICS 21h09Men's 100 m  round 2, heat 5 
ATHLETICS 12h50Men's 20 km walk   
ATHLETICS 19h24Women's 400 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 19h30Women's 400 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 19h36Women's 400 m  round 1, heat 3 
ATHLETICS 19h42Women's 400 m  round 1, heat 4 
ATHLETICS 19h48Women's 400 m  round 1, heat 5 
ATHLETICS 19h54Women's 400 m  round 1, heat 6 
ATHLETICS 20h00Women's 400 m  round 1, heat 7 
ATHLETICS 20h06Women's 400 m  round 1, heat 8 
ATHLETICS 10h40Men's 400 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 10h45Men's 400 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 10h50Men's 400 m  round 1, heat 3 
ATHLETICS 10h55Men's 400 m  round 1, heat 4 
ATHLETICS 11h00Men's 400 m  round 1, heat 5 
ATHLETICS 11h05Men's 400 m  round 1, heat 6 
ATHLETICS 11h10Men's 400 m  round 1, heat 7 
ATHLETICS 11h15Men's 400 m  round 1, heat 8 
ATHLETICS 11h20Men's 400 m  round 1, heat 9 
ATHLETICS 18h00Women's 5,000 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 18h25Women's 5,000 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 18h50Women's 5,000 m  round 1, heat 3 
ATHLETICS 10h00Women's 800 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 10h07Women's 800 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 10h14Women's 800 m  round 1, heat 3 
ATHLETICS 10h21Women's 800 m  round 1, heat 4 
ATHLETICS 10h28Women's 800 m  round 1, heat 5 
ATHLETICS 19h25Men's High jump  qualification 
ATHLETICS 11h30Men's Javelin throw  qualification group A 
ATHLETICS 13h25Men's Javelin throw  qualification group B 
ATHLETICS 10h00Men's Shot put  qualification 
ATHLETICS 18h45Men's Shot put  Final 
ATHLETICS 20h00Women's Triple jump  qualification 
BADMINTON 14h00Women's Double  Semifinals 
BADMINTON 14h00Women's Single  Bronze Medal Match 
BADMINTON 19h30Women's Single  Final 
BADMINTON 19h30Men's Single  Semifinals 
BASE-BALL 11h30Men's   preliminary: Netherlands - South Korea 
BASE-BALL 12h30Men's   preliminary: Australia - Cuba 
BASE-BALL 18h30Men's   preliminary: Japan - South Africa 
BASE-BALL 19h30Men's   preliminary: Italy - United State of America 
BASKET-BALL Indoor09h30Women's   preliminary, group A: Russian Federation - South Korea 
BASKET-BALL Indoor11h30Women's   preliminary, group B: Slovakia - Canada 
BASKET-BALL Indoor14h30Women's   preliminary, group A: France - Brazil 
BASKET-BALL Indoor16h30Women's   preliminary, group A: New Zealand - United State of America 
BASKET-BALL Indoor19h30Women's   preliminary, group B: Senegal - Australia 
BASKET-BALL Indoor21h30Women's   preliminary, group A: Poland - Cuba 
BOXING 13h00Men's - 48 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 19h30Men's - 48 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 13h00Men's 57 - 60 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 19h30Men's 57 - 60 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 13h00Men's 71 - 75 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 19h30Men's 71 - 75 kg  round 2 (4 bouts) 
EQUESTRIAN 11h00Mixed eventing  Jumping 
FENCING 09h30Men's Foil  Quarterfinal: Cuba - France 
FENCING 09h30Men's Foil  Quarterfinal: Germany - Poland 
FENCING 09h30Men's Foil  Quarterfinal: Italy - Ukraine 
FENCING 09h30Men's Foil  Quarterfinal: People's Republic of China - Russian Federationn - Federation 
FENCING 11h00Men's Foil  classification 5th - 8th place: Germany - Cuba 
FENCING 11h00Men's Foil  classification 5th - 8th place: Ukraine - Russian Federation 
FENCING 12h30Men's Foil  classification 5th - 6th place: Germany - Ukraine 
FENCING 12h30Men's Foil  classification 7th - 8th place: Cuba - Russian Federation 
FENCING 13h50Men's Foil  Semifinal: Italy - People's Republic of China 
FENCING 13h50Men's Foil  Semifinal: Poland - France 
FENCING 17h30Men's Foil  Bronze Medal Match: Poland - Italy 
FENCING 18h45Men's Foil  Final: France - People's Republic of China 
GYMNASTICS Trampoline19h12Women's Trampoline  qualification compulsory 
GYMNASTICS Trampoline19h42Women's Trampoline  qualification optional 
GYMNASTICS Trampoline20h17Women's Trampoline  Final 
HANDBALL 09h30Men's   preliminary, pool A: South Korea - Egypt 
HANDBALL 11h30Men's   preliminary, pool A: Yugoslavia - Cuba 
HANDBALL 14h30Men's   preliminary, pool B: Tunisia - Australia 
HANDBALL 16h30Men's   preliminary, pool B: Spain - Slovenia 
HANDBALL 19h30Men's   preliminary, pool A: Germany - Russian Federation 
HANDBALL 21h30Men's   preliminary, pool B: France - Sweden 
HOCKEY 13h30Women's   preliminary, pool D: Netherlands - Germany 
HOCKEY 15h30Women's   preliminary, Australia - South Korea 
HOCKEY 18h30Women's   preliminary, pool D: People's Republic of China - South Africa 
HOCKEY 20h30Women's   preliminary, pool C: Great Britain - Spain 
JUDO 15h00Men's + 100 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Men's + 100 kg  Bronze Medal Matches 
JUDO 20h30Men's + 100 kg  Semifinals 
JUDO 20h30Men's + 100 kg  Final 
JUDO 15h00Women's + 78 kg  preliminaries & repechage 
JUDO 20h30Women's + 78 kg  Bronze Medal Matches 
JUDO 20h30Women's + 78 kg  Semifinals 
JUDO 20h30Women's + 78 kg  Final 
ROWING 11h10Men's Coxless four (4-)  Final B 
ROWING 10h30Women's Coxless pair (2-)  Final B 
ROWING 10h40Men's Coxless pair (2-)  Final B 
ROWING 11h00Men's Double sculls (M2x)  Final B 
ROWING 11h40Men's Double sculls (M2x)  Final C 
ROWING 10h50Women's Double sculls (W2x)  Final B 
ROWING 09h10Men's Lightweight coxless four (PL4-)  Semifinal A/B 1 
ROWING 09h20Men's Lightweight coxless four (PL4-)  Semifinal A/B 2 
ROWING 08h50Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Semifinal A/B 1 
ROWING 09h00Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Semifinal A/B 2 
ROWING 09h50Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Semifinal C/D 1 
ROWING 10h00Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Semifinal C/D 2 
ROWING 08h30Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Semifinal A/B 1 
ROWING 08h40Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Semifinal A/B 2 
ROWING 09h30Men's Quadruple sculls (M4x)  Semifinal A/B 1 
ROWING 09h40Men's Quadruple sculls (M4x)  Semifinal A/B 2 
ROWING 10h20Men's Single scull (M1x)  Final B 
ROWING 11h30Men's Single scull (M1x)  Final C 
ROWING 11h50Men's Single scull (M1x)  Final D 
ROWING 10h10Women's Single scull (W1x)  Final B 
ROWING 11h20Women's Single scull (W1x)  Final C 
SAILING boat12h33Mixed 49er  fleet races 3 
SAILING boat13h34Mixed 49er  fleet races 4 
SAILING boat14h49Mixed 49er  fleet races 5 
SHOOTING 09h00Men's 10 m running target  qualification 
SHOOTING 12h00Men's 10 m running target  Final 
SHOOTING 08h30Women's 25 m pistol  qualification 
SHOOTING 14h00Women's 25 m pistol  Final 
SHOOTING 10h30Men's Skeet  qualification 
SOFTBALL 10h30Women's   preliminary: New Zealand - United State of America 
SOFTBALL 13h00Women's   preliminary: Cuba - Canada 
SOFTBALL 17h30Women's   preliminary: Australia - People's Republic of China 
SOFTBALL 20h00Women's   preliminary: Italy - Japan 
TABLE TENNIS 20h00Women's Double  Bronze Medal Match: South Korea - Hungary 
TABLE TENNIS 21h15Women's Double  Final: People's Republic of China - People's Republic of China 
TABLE TENNIS 15h00Men's Double  Semifinal: People's Republic of China - France 
TABLE TENNIS 16h15Men's Double  Semifinal: South Korea - People's Republic of China 
TABLE TENNIS 12h00Women's Single  Quarterfinals 
TABLE TENNIS 10h00Men's Single  round 3 
TABLE TENNIS 11h00Men's Single  round 3 
TENNIS 11h00Women's Double  round 1 
TENNIS 11h00Men's Double  round 1 
TENNIS 19h00Men's Double  round 1 
TENNIS 11h00Women's Single  round 3 
TENNIS 19h00Women's Single  round 3 
TENNIS 11h00Men's Single  round 2 
VOLLEY-BALL 10h00Women's   preliminary, group A: People's Republic of China - Kenya 
VOLLEY-BALL 12h00Women's   preliminary, group B: Cuba - Italy 
VOLLEY-BALL 12h30Women's   preliminary, group B: South Korea - Peru 
VOLLEY-BALL 14h30Women's   preliminary, group B: Germany - Russian Federation 
VOLLEY-BALL 18h30Women's   preliminary, group A: Croatia - Brazil 
VOLLEY-BALL 20h30Women's   preliminary, group A: United State of America - Australia 
VOLLEY-BALL Beach09h00Men's   round of 16 
VOLLEY-BALL Beach14h30Men's   round of 16 
WEIGHTLIFTING 14h30Women's + 75 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 14h30Women's + 75 kg  group A snatch 
WEIGHTLIFTING 10h30Men's 69 - 77 kg  group B clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 10h30Men's 69 - 77 kg  group B snatch 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's 69 - 77 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's 69 - 77 kg  group A snatch 

September 23

AQUATICS Diving11h35Men's Synchronized 10 m platform  Final 
AQUATICS Diving10h10Women's Synchronized 3 m springboard  Final 
AQUATICS Swimming15h39Men's 1,500 m freestyle  Final 
AQUATICS Swimming16h16Women's 4 x 100 m medley relay  Final 
AQUATICS Swimming16h36Men's 4 x 100 m medley relay  Final 
AQUATICS Swimming15h33Women's 50 m freestyle  Final 
AQUATICS Water-Polo20h00Women's   Bronze Medal Match: Netherlands - Russian Federation 
AQUATICS Water-Polo21h15Women's   Final: Australia - United State of America 
AQUATICS Water-Polo09h30Men's   preliminary, group B: Greece - Hungary 
AQUATICS Water-Polo10h45Men's   preliminary, group A: Slovakia - Italy 
AQUATICS Water-Polo12h00Men's   preliminary, group B: Yugoslavia - Netherlands 
AQUATICS Water-Polo15h00Men's   preliminary, group A: Kazakhstan - Spain 
AQUATICS Water-Polo16h15Men's   preliminary, group B: Croatia - United State of America 
AQUATICS Water-Polo17h30Men's   preliminary, group A: Australia - Russian Federation 
ATHLETICS 18h30Women's 100 m  Semifinal 1 
ATHLETICS 18h37Women's 100 m  Semifinal 2 
ATHLETICS 20h05Women's 100 m  Final 
ATHLETICS 18h50Men's 100 m  Semifinal 1 
ATHLETICS 18h57Men's 100 m  Semifinal 2 
ATHLETICS 20h20Men's 100 m  Final 
ATHLETICS 19h30Women's 400 m  round 2, heat 1 
ATHLETICS 19h37Women's 400 m  round 2, heat 2 
ATHLETICS 19h44Women's 400 m  round 2, heat 3 
ATHLETICS 19h51Women's 400 m  round 2, heat 4 
ATHLETICS 21h25Men's 400 m  round 2, heat 1 
ATHLETICS 21h32Men's 400 m  round 2, heat 2 
ATHLETICS 21h39Men's 400 m  round 2, heat 3 
ATHLETICS 21h46Men's 400 m  round 2, heat 4 
ATHLETICS 19h10Women's 800 m  Semifinal 1 
ATHLETICS 19h17Women's 800 m  Semifinal 2 
ATHLETICS 10h45Men's 800 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 10h52Men's 800 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 10h59Men's 800 m  round 1, heat 3 
ATHLETICS 11h06Men's 800 m  round 1, heat 4 
ATHLETICS 11h13Men's 800 m  round 1, heat 5 
ATHLETICS 11h20Men's 800 m  round 1, heat 6 
ATHLETICS 11h27Men's 800 m  round 1, heat 7 
ATHLETICS 11h34Men's 800 m  round 1, heat 8 
ATHLETICS 10h00Men's Hammer throw  qualification group A 
ATHLETICS 12h15Men's Hammer throw  qualification group B 
ATHLETICS 10h00Women's Heptathlon  100 m hurdles, heat 1 
ATHLETICS 10h08Women's Heptathlon  100 m hurdles, heat 2 
ATHLETICS 10h16Women's Heptathlon  100 m hurdles, heat 3 
ATHLETICS 10h24Women's Heptathlon  100 m hurdles, heat 4 
ATHLETICS 11h15Women's Heptathlon  high jump 
ATHLETICS 18h30Women's Heptathlon  shot put 
ATHLETICS 20h35Women's Heptathlon  200 m, heat 1 
ATHLETICS 20h42Women's Heptathlon  200 m, heat 2 
ATHLETICS 20h49Women's Heptathlon  200 m, heat 3 
ATHLETICS 20h56Women's Heptathlon  200 m, heat 4 
ATHLETICS 20h30Men's Javelin throw  Final 
ATHLETICS 18h00Women's Pole Vault  qualification 
ATHLETICS 18h00Men's Triple jump  qualification 
BADMINTON 14h00Women's Double  Bronze Medal Match 
BADMINTON 19h30Women's Double  Final 
BADMINTON 14h00Men's Single  Bronze Medal Match 
BADMINTON 19h30Men's Single  Final 
BASE-BALL 11h30Men's   preliminary: South Africa - Netherlands 
BASE-BALL 12h30Men's   preliminary: South Korea - Japan 
BASE-BALL 18h30Men's   preliminary: Italy - Australia 
BASE-BALL 19h30Men's   preliminary: United State of America - Cuba 
BASKET-BALL Indoor09h30Men's   preliminary, group A: Lithuania - People's Republic of China 
BASKET-BALL Indoor11h30Men's   preliminary, group B: Spain - Yugoslavia 
BASKET-BALL Indoor14h30Men's   preliminary, group B: Russian Federation - Canada 
BASKET-BALL Indoor16h30Men's   preliminary, group B: Angola - Australia 
BASKET-BALL Indoor19h30Men's   preliminary, group A: New Zealand - United State of America 
BASKET-BALL Indoor21h30Men's   preliminary, group A: France - Italy 
BOXING 13h00Men's + 91 kg  round 1 
BOXING 19h30Men's + 91 kg  round 1 
BOXING 13h00Men's 54 - 57 kg  round 2 
BOXING 19h30Men's 54 - 57 kg  round 2 
BOXING 13h00Men's 67 - 71 kg  round 2 
BOXING 19h30Men's 67 - 71 kg  round 2 
CYCLING Mountain bike13h00Women's Cross-country  35,7 km 
FENCING 09h30Women's Foil  round of 16: Canada - Ukraine 
FENCING 11h00Women's Foil  Quarterfinal: Italy - Ukraine 
FENCING 11h00Women's Foil  Quarterfinal: People's Republic of China - Poland 
FENCING 11h00Women's Foil  Quarterfinal: Russian Federation - Germany 
FENCING 11h00Women's Foil  Quarterfinal: United State of America - Hungary 
FENCING 12h30Women's Foil  classification 5th - 8th place: People's Republic of China - Russian Federation 
FENCING 12h30Women's Foil  classification 5th - 8th place: Ukraine - Hungary 
FENCING 14h00Women's Foil  classification 5th - 6th place: Hungary - Russian Federation 
FENCING 14h00Women's Foil  classification 7th - 8th place: Ukraine - People's Republic of China 
FENCING 14h00Women's Foil  Semifinal: Italy - United State of America 
FENCING 14h00Women's Foil  Semifinal: Poland - Germany 
FENCING 17h30Women's Foil  Bronze Medal Match: United State of America - Germany 
FENCING 18h45Women's Foil  Final: Italy - Poland 
FOOTBALL 18h30Men's   Quarterfinal: United State of America - Japan 
FOOTBALL 19h00Men's   Quarterfinal: Brazil - Cameroon 
FOOTBALL 20h00Men's   Quarterfinal: Chile - Nigeria 
FOOTBALL 20h00Men's   Quarterfinal: Italy - Spain 
GYMNASTICS Trampoline19h12Men's Trampoline  qualification compulsory 
GYMNASTICS Trampoline19h42Men's Trampoline  qualifying optional 
GYMNASTICS Trampoline20h17Men's Trampoline  Final 
HANDBALL 14h30Women's   preliminary, pool A: Angola - France 
HANDBALL 16h30Women's   preliminary, pool B: Brazil - Norway 
HANDBALL 19h30Women's   preliminary, pool B: Austria - Australia 
HANDBALL 21h30Women's   preliminary, pool A: Romania - Hungary 
HOCKEY 13h30Men's   preliminary, pool A: Malaysia - Pakistan 
HOCKEY 15h30Men's   preliminary, pool B: Spain - India 
HOCKEY 18h30Men's   preliminary, pool B: Australia - Argentina 
HOCKEY 20h30Men's   preliminary, pool A: Netherlands - Germany 
ROWING 10h30Men's Coxless four (4-)  Final A 
ROWING 09h10Women's Coxless pair (2-)  Final A 
ROWING 09h30Men's Coxless pair (2-)  Final A 
ROWING 10h10Men's Double sculls (M2x)  Final A 
ROWING 09h50Women's Double sculls (W2x)  Final A 
ROWING 12h00Men's Eight (M8+)  Final B 
ROWING 11h30Men's Lightweight coxless four (PL4-)  Final B 
ROWING 11h20Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Final B 
ROWING 12h20Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Final C 
ROWING 11h10Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Final B 
ROWING 12h10Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Final C 
ROWING 11h50Men's Quadruple sculls (M4x)  Final B 
ROWING 11h40Women's Quadruple sculls (W4x)  Final B 
ROWING 08h50Men's Single scull (M1x)  Final A 
ROWING 08h30Women's Single scull (W1x)  Final A 
SAILING boat14h49Mixed 49er  fleet races 6 
SAILING boat15h09Mixed 49er  fleet races 7 
SAILING boat15h55Mixed 49er  fleet races 8 
SAILING boat13h11Women's Europe  fleet races 5 
SAILING boat15h11Women's Europe  fleet races 6 
SAILING boat12h16Men's Finn  fleet races 1 
SAILING boat14h33Men's Finn  fleet races 2 
SAILING boat12h53Mixed Laser  fleet races 5 
SAILING boat14h55Mixed Laser  fleet races 6 
SAILING boat12h00Mixed Soling  round robin 1 
SAILING boat12h06Men's Star  fleet races 1 
SAILING boat14h20Men's Star  fleet races 2 
SHOOTING 09h00Men's 50 m rifle 3 positions  qualification 
SHOOTING 13h15Men's 50 m rifle 3 positions  Final 
SHOOTING 11h00Men's Skeet  qualification 
SHOOTING 15h00Men's Skeet  Final 
SOFTBALL 10h30Women's   preliminary: Cuba - Australia 
SOFTBALL 13h00Women's   preliminary: Canada - People's Republic of China 
SOFTBALL 17h30Women's   preliminary: New Zealand - Japan 
SOFTBALL 20h00Women's   preliminary: Italy - United State of America 
TABLE TENNIS 20h00Men's Double  Bronze Medal Match: France - South Korea 
TABLE TENNIS 21h15Men's Double  Final: People's Republic of China - People's Republic of China 
TABLE TENNIS 15h00Women's Single  Semifinal 
TABLE TENNIS 16h15Women's Single  Semifinal 
TABLE TENNIS 10h00Men's Single  Quarterfinals 
TABLE TENNIS 11h15Men's Single  Quarterfinals 
TENNIS 11h00Women's Double  round 2 
TENNIS 11h00Men's Double  round 2 
TENNIS 11h00Women's Single  round 3 
TENNIS 19h00Women's Single  round 3 
TENNIS 11h00Men's Single  round 3 
TENNIS 19h00Men's Single  round 3 
VOLLEY-BALL 10h00Men's   preliminary, group A: Egypt - Netherlands 
VOLLEY-BALL 12h00Men's   preliminary, group B: Yugoslavia - Argentina 
VOLLEY-BALL 12h30Men's   preliminary, group A: Cuba - Australia 
VOLLEY-BALL 14h30Men's   preliminary, group B: Russian Federation - Italy 
VOLLEY-BALL 18h30Men's   preliminary, group B: United State of America - South Korea 
VOLLEY-BALL 20h30Men's   preliminary, group A: Spain - Brazil 
VOLLEY-BALL Beach09h00Women's   Quarterfinals 
VOLLEY-BALL Beach14h30Women's   Semifinals 
WEIGHTLIFTING 14h30Men's 77 - 85 kg  group B clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 14h30Men's 77 - 85 kg  group B snatch 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's 77 - 85 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's 77 - 85 kg  group A snatch 

September 24

AQUATICS Diving10h10Women's 10 m platform  Semifinal 
AQUATICS Diving19h10Women's 10 m platform  Final 
AQUATICS Synchronized14h00Women's Duet  technical routine 
AQUATICS Water-Polo09h30Men's   preliminary, group B: Hungary - Netherlands 
AQUATICS Water-Polo10h45Men's   preliminary, group A: Russian Federation - Italy 
AQUATICS Water-Polo14h30Men's   preliminary, group B: United State of America - Yugoslavia 
AQUATICS Water-Polo15h45Men's   preliminary, group A: Spain - Slovakia 
AQUATICS Water-Polo19h15Men's   preliminary, group B: Greece - Croatia 
AQUATICS Water-Polo20h30Men's   preliminary, group A: Australia - Kazakhstan 
ATHLETICS 20h20Women's 100 m hurdles  round 2, heat 1 
ATHLETICS 10h00Men's 110 m hurdles  round 1, heat 1 
ATHLETICS 10h08Men's 110 m hurdles  round 1, heat 2 
ATHLETICS 10h16Men's 110 m hurdles  round 1, heat 3 
ATHLETICS 10h24Men's 110 m hurdles  round 1, heat 4 
ATHLETICS 10h32Men's 110 m hurdles  round 1, heat 5 
ATHLETICS 10h40Men's 110 m hurdles  round 1, heat 6 
ATHLETICS 20h28Men's 110 m hurdles  round 2, heat 2 
ATHLETICS 20h36Men's 110 m hurdles  round 2, heat 3 
ATHLETICS 20h44Men's 110 m hurdles  round 2, heat 4 
ATHLETICS 20h00Women's 400 m  Semifinal 1 
ATHLETICS 20h07Women's 400 m  Semifinal 2 
ATHLETICS 21h00Men's 400 m  Semifinal 1 
ATHLETICS 21h07Men's 400 m  Semifinal 2 
ATHLETICS 19h15Women's 400 m hurdles  round 1, heat 1 
ATHLETICS 19h22Women's 400 m hurdles  round 1, heat 2 
ATHLETICS 19h29Women's 400 m hurdles  round 1, heat 3 
ATHLETICS 19h36Women's 400 m hurdles  round 1, heat 4 
ATHLETICS 19h43Women's 400 m hurdles  round 1, heat 5 
ATHLETICS 18h15Men's 400 m hurdles  round 1, heat 1 
ATHLETICS 18h22Men's 400 m hurdles  round 1, heat 2 
ATHLETICS 18h29Men's 400 m hurdles  round 1, heat 3 
ATHLETICS 18h36Men's 400 m hurdles  round 1, heat 4 
ATHLETICS 18h43Men's 400 m hurdles  round 1, heat 5 
ATHLETICS 18h49Men's 400 m hurdles  round 1, heat 6 
ATHLETICS 18h55Men's 400 m hurdles  round 1, heat 7 
ATHLETICS 19h01Men's 400 m hurdles  round 1, heat 8 
ATHLETICS 10h00Men's Discus throw  qualification group A 
ATHLETICS 12h10Men's Discus throw  qualification group B 
ATHLETICS 20h50Men's Hammer throw  Final 
ATHLETICS 11h30Women's Heptathlon  long jump 
ATHLETICS 17h40Women's Heptathlon  javelin throw group A 
ATHLETICS 19h15Women's Heptathlon  javelin throw group B 
ATHLETICS 21h30Women's Heptathlon  800 m, heat 1 
ATHLETICS 21h38Women's Heptathlon  800 m, heat 2 
ATHLETICS 21h46Women's Heptathlon  800 m, heat 3 
ATHLETICS 21h54Women's Heptathlon  800 m, heat 4 
ATHLETICS 18h10Men's High jump  Final 
ATHLETICS 09h00Women's Marathon   
ATHLETICS 19h40Women's Triple jump  Final 
BASE-BALL 11h30Men's   preliminary: Netherlands - Italy 
BASE-BALL 12h30Men's   preliminary: South Africa - South Korea 
BASE-BALL 18h30Men's   preliminary: Cuba - Japan 
BASE-BALL 19h30Men's   preliminary: United State of America - Australia 
BASKET-BALL Indoor09h30Women's   preliminary, group A: Senegal - Slovakia 
BASKET-BALL Indoor11h30Women's   preliminary, group B: New Zealand - Russian Federation 
BASKET-BALL Indoor14h30Women's   preliminary, group B: Cuba - South Korea 
BASKET-BALL Indoor16h30Women's   preliminary, group B: France - Australia 
BASKET-BALL Indoor19h30Women's   preliminary, group A: United State of America - Poland 
BASKET-BALL Indoor21h30Women's   preliminary, group A: Brazil - Canada 
BOXING 13h00Men's 48 - 51 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 19h30Men's 48 - 51 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 13h00Men's 60 - 63,5 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 19h30Men's 60 - 63,5 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 13h00Men's 75 - 81 kg  round 2 (4 bouts) 
BOXING 19h30Men's 75 - 81 kg  round 2 (4 bouts) 
CYCLING Mountain bike13h00Men's Cross-country  49,4 km 
FENCING 09h30Men's Sabre  round of 16: Poland - Spain 
FENCING 10h40Men's Sabre  Quarterfinal: Germany - Italy 
FENCING 10h40Men's Sabre  Quarterfinal: Hungary - Russian Federation 
FENCING 10h40Men's Sabre  Quarterfinal: Romania - Poland 
FENCING 10h40Men's Sabre  Quarterfinal: Ukraine - France 
FENCING 11h50Men's Sabre  classification 5th - 8th place: Italy - Ukraine 
FENCING 11h50Men's Sabre  classification 5th - 8th place: Poland - Hungary 
FENCING 13h00Men's Sabre  classification 5th - 6th place: Hungary - Ukraine 
FENCING 13h00Men's Sabre  classification 7th - 8th place: Poland - Italy 
FENCING 14h00Men's Sabre  Semifinal: Germany - France 
FENCING 14h00Men's Sabre  Semifinal: Romania - Russian Federation 
FENCING 17h30Men's Sabre  Bronze Medal Match: Romania - Germany 
FENCING 18h20Men's Sabre  Final: Russian Federation - France 
FOOTBALL 17h30Women's   Semifinal: Germany - Sweden 
FOOTBALL 17h30Women's   Semifinal: United State of America - Brazil 
GYMNASTICS Artistic15h38Men's Floor exercises  Final 
GYMNASTICS Artistic16h48Men's Pommeled horse (Side horse)  Final 
GYMNASTICS Artistic18h15Men's Rings  Final 
GYMNASTICS Artistic16h00Women's Side horse vault  Final 
GYMNASTICS Artistic17h45Women's Uneven (Asymmetrical) bars  Final 
HANDBALL 09h30Men's   preliminary, pool B: Slovenia - Tunisia 
HANDBALL 11h30Men's   preliminary, pool A: Cuba - South Korea 
HANDBALL 14h30Men's   preliminary, pool B: France - Australia 
HANDBALL 16h30Men's   preliminary, pool A: Germany - Egypt 
HANDBALL 19h30Men's   preliminary, pool B: Sweden - Spain 
HANDBALL 21h30Men's   preliminary, pool A: Russian Federation - Yugoslavia 
HOCKEY 11h00Women's   medal pool: Spain - People's Republic of China 
HOCKEY 14h00Women's   medal pool: Argentina - Netherlands 
HOCKEY 16h00Women's   medal pool: Australia - New Zealand 
HOCKEY 19h00Men's   preliminary, pool A: Great Britain - Canada 
HOCKEY 21h00Men's   preliminary, pool B: Poland - South Korea 
ROWING 10h30Men's Eight (M8+)  Final A 
ROWING 10h10Women's Eight with coxswain  Final A 
ROWING 09h10Men's Lightweight coxless four (PL4-)  Final A 
ROWING 08h50Men's Lightweight double sculls (LM2x)  Final A 
ROWING 08h30Women's Lightweight double sculls (LW2x)  Final A 
ROWING 09h50Men's Quadruple sculls (M4x)  Final A 
ROWING 09h30Women's Quadruple sculls (W4x)  Final A 
SAILING boat12h00Mixed Soling  round robin 2 
TABLE TENNIS 19h00Women's Single  Bronze Medal Match 
TABLE TENNIS 20h15Women's Single  Final 
TABLE TENNIS 14h00Men's Single  Semifinal 
TABLE TENNIS 15h15Men's Single  Semifinal 
TENNIS 11h00Women's Double  round 2 
TENNIS 11h00Men's Double  Quarterfinals 
TENNIS 11h00Women's Single  Quarterfinals 
TENNIS 11h00Men's Single  round 3 
VOLLEY-BALL 10h00Women's   preliminary, group A: Kenya - Croatia 
VOLLEY-BALL 12h30Women's   preliminary, group A: Brazil - United State of America 
VOLLEY-BALL 12h30Women's   preliminary, group B: Italy - Germany 
VOLLEY-BALL 14h30Women's   preliminary, group B: Peru - Cuba 
VOLLEY-BALL 18h30Women's   preliminary, group A: Australia - People's Republic of China 
VOLLEY-BALL 20h30Women's   preliminary, group B: Russian Federation - South Korea 
VOLLEY-BALL Beach09h00Men's   Quarterfinals 
VOLLEY-BALL Beach14h30Men's   Semifinals 
WEIGHTLIFTING 14h30Men's 85 - 94 kg  group B clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 14h30Men's 85 - 94 kg  group B snatch 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's 85 - 94 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's 85 - 94 kg  group A snatch 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 48 - 54 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 48 - 54 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 58 - 63 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 58 - 63 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 69 - 76 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 69 - 76 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 85 - 97 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 85 - 97 kg  preliminaries 

September 25

AQUATICS Diving10h00Men's 3 m springboard  preliminary 
AQUATICS Synchronized17h00Women's Duet  free routine preliminary 
AQUATICS Water-Polo09h30Men's   preliminary, group B: Netherlands - United State of America 
AQUATICS Water-Polo10h45Men's   preliminary, group A: Italy - Spain 
AQUATICS Water-Polo14h30Men's   preliminary, group B: Croatia - Hungary 
AQUATICS Water-Polo15h45Men's   preliminary, group A: Kazakhstan - Russian Federation 
AQUATICS Water-Polo19h15Men's   preliminary, group B: Yugoslavia - Greece 
AQUATICS Water-Polo20h30Men's   preliminary, group A: Slovakia - Australia 
ATHLETICS 10h40Men's 1,500 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 10h48Men's 1,500 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 10h56Men's 1,500 m  round 1, heat 3 
ATHLETICS 22h00Men's 10,000 m  Final 
ATHLETICS 11h30Women's 100 m hurdles  round 1, heat 1 
ATHLETICS 11h38Women's 100 m hurdles  round 1, heat 2 
ATHLETICS 11h46Women's 100 m hurdles  round 1, heat 3 
ATHLETICS 11h54Women's 100 m hurdles  round 1, heat 4 
ATHLETICS 12h02Women's 100 m hurdles  round 1, heat 5 
ATHLETICS 18h00Women's 100 m hurdles  round 2, heat 1 
ATHLETICS 18h08Women's 100 m hurdles  round 2, heat 2 
ATHLETICS 18h16Women's 100 m hurdles  round 2, heat 3 
ATHLETICS 18h40Men's 110 m hurdles  Semifinal 1 
ATHLETICS 18h48Men's 110 m hurdles  Semifinal 2 
ATHLETICS 20h40Men's 110 m hurdles  Final 
ATHLETICS 20h10Women's 400 m  Final 
ATHLETICS 20h25Men's 400 m  Final 
ATHLETICS 19h15Women's 400 m hurdles  Semifinal 1 
ATHLETICS 19h23Women's 400 m hurdles  Semifinal 2 
ATHLETICS 19h45Men's 400 m hurdles  Semifinal 1 
ATHLETICS 19h52Men's 400 m hurdles  Semifinal 2 
ATHLETICS 19h59Men's 400 m hurdles  Semifinal 3 
ATHLETICS 20h55Women's 5,000 m  Final 
ATHLETICS 21h35Women's 800 m  Final 
ATHLETICS 22h55Men's 800 m  Semifinal 1 
ATHLETICS 23h12Men's 800 m  Semifinal 2 
ATHLETICS 23h29Men's 800 m  Semifinal 3 
ATHLETICS 10h00Women's Discus throw  qualifying group A 
ATHLETICS 11h40Women's Discus throw  qualifying group B 
ATHLETICS 19h00Men's Discus throw  Final 
ATHLETICS 10h45Men's Long jump  qualifying 
ATHLETICS 18h00Women's Pole Vault  Final 
ATHLETICS 20h00Men's Triple jump  Final 
BASKET-BALL Indoor09h30Men's   preliminary, group B: Angola - Russian Federation 
BASKET-BALL Indoor11h30Men's   preliminary, group A: New Zealand - Lithuania 
BASKET-BALL Indoor14h30Men's   preliminary, group A: Italy - People's Republic of China 
BASKET-BALL Indoor19h30Men's   preliminary, group A: France - United State of America 
BASKET-BALL Indoor20h00Men's   preliminary, group B: Yugoslavia - Canada 
BASKET-BALL Indoor21h30Men's   preliminary, group B: Australia - Spain 
EQUESTRIAN 10h30Mixed Jumping  qualifying round 1 
GYMNASTICS Artistic16h03Women's Balance beam  Final 
GYMNASTICS Artistic17h43Women's Floor exercises  Final 
GYMNASTICS Artistic18h12Men's Horizontal bar  Final 
GYMNASTICS Artistic15h38Men's Long horse vault  Final 
GYMNASTICS Artistic16h45Men's Parallel bars  Final 
HANDBALL 14h30Women's   preliminary, pool B: Denmark - Brazil 
HANDBALL 16h30Women's   preliminary, pool A: South Korea - Angola 
HANDBALL 19h30Women's   preliminary, pool B: Norway - Austria 
HANDBALL 21h30Women's   preliminary, pool A: France - Romania 
HOCKEY 10h30Women's   classification 7th - 10th place: Great Britain - South Africa 
HOCKEY 13h30Women's   medal pool: Argentina - People's Republic of China 
HOCKEY 15h30Women's   classification 7th - 8th place: Great Britain - Germany 
HOCKEY 18h30Women's   medal pool: Australia - Netherlands 
HOCKEY 20h30Women's   medal pool: Spain - New Zealand 
HOCKEY 08h30Men's   preliminary, pool B: Spain - Argentina 
SAILING boat13h09Men's Finn  fleet races 3 
SAILING boat15h07Men's Finn  fleet races 4 
SAILING boat13h21Men's Star  fleet races 3 
SAILING boat14h50Men's Star  fleet races 4 
SOFTBALL 09h30Women's   Semifinal: Japan - Australia 
SOFTBALL 12h00Women's   Semifinal: People's Republic of China - United State of America 
SOFTBALL 19h30Women's   Bronze Medal Game: People's Republic of China - Australia 
TABLE TENNIS 19h00Men's Single  Bronze Medal Match 
TABLE TENNIS 20h15Men's Single  Final 
TENNIS 11h00Women's Double  Quarterfinals 
TENNIS 11h00Men's Double  Semifinals 
TENNIS 11h00Women's Single  Semifinals 
TENNIS 11h00Men's Single  Quarterfinals 
VOLLEY-BALL 10h00Men's   preliminary, group B: Argentina - Russian Federation 
VOLLEY-BALL 12h00Men's   preliminary, group A: Netherlands - Spain 
VOLLEY-BALL 12h30Men's   preliminary, group A: Brazil - Cuba 
VOLLEY-BALL 14h30Men's   preliminary, group B: South Korea - Yugoslavia 
VOLLEY-BALL 18h30Men's   preliminary, group A: Australia - Egypt 
VOLLEY-BALL 20h30Men's   preliminary, group B: Italy - United State of America 
VOLLEY-BALL Beach12h00Women's   Bronze Medal Match 
VOLLEY-BALL Beach14h00Women's   Final 
WEIGHTLIFTING 14h30Men's 94 - 105 kg  group B clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 14h30Men's 94 - 105 kg  group B snatch 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's 94 - 105 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's 94 - 105 kg  group A snatch 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 48 - 54 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 48 - 54 kg  Semifinals 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 54 - 58 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 54 - 58 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 58 - 63 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 58 - 63 kg  Semifinals 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 63 - 69 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 63 - 69 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 69 - 76 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 69 - 76 kg  Semifinals 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 76 - 85 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 76 - 85 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 85 - 97 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 85 - 97 kg  Semifinals 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 97 - 130 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 97 - 130 kg  preliminaries 

September 26

AQUATICS Diving10h10Men's 3 m springboard  Semifinal 
AQUATICS Diving19h10Men's 3 m springboard  Final 
AQUATICS Synchronized14h00Women's Duet  free routine 
AQUATICS Water-Polo09h30Men's   preliminary, group B: Hungary - United State of America 
AQUATICS Water-Polo10h45Men's   preliminary, group A: Russian Federation - Spain 
AQUATICS Water-Polo14h30Men's   preliminary, group B: Greece - Netherlands 
AQUATICS Water-Polo15h45Men's   preliminary, group A: Kazakhstan - Slovakia 
AQUATICS Water-Polo19h15Men's   preliminary, group B: Croatia - Yugoslavia 
AQUATICS Water-Polo20h30Men's   preliminary, group A: Australia - Italy 
BASE-BALL 12h30Men's   Semifinal: Cuba - Japan 
BASE-BALL 19h30Men's   Semifinal: United State of America - South Korea 
BASKET-BALL Indoor09h30Women's   classification 11th - 12th place: Senegal - New Zealand 
BASKET-BALL Indoor11h30Women's   classification 9th - 10th place: Canada - Cuba 
BASKET-BALL Indoor14h30Men's   classification 11th - 12th place: New Zealand - Angola 
BASKET-BALL Indoor16h30Men's   classification 9th - 10th place: People's Republic of China - Spain 
BOXING 13h00Men's - 48 kg  Quarterfinals 
BOXING 19h30Men's - 48 kg  Quarterfinals 
BOXING 13h00Men's 51 - 54 kg  Quarterfinals 
BOXING 19h30Men's 51 - 54 kg  Quarterfinals 
BOXING 13h00Men's 57 - 60 kg  Quarterfinals 
BOXING 19h30Men's 57 - 60 kg  Quarterfinals 
BOXING 13h00Men's 63,5 - 67 kg  Quarterfinals 
BOXING 19h30Men's 63,5 - 67 kg  Quarterfinals 
BOXING 13h00Men's 71 - 75 kg  Quarterfinals 
BOXING 19h30Men's 71 - 75 kg  Quarterfinals 
BOXING 13h00Men's 81 - 91 kg  Quarterfinals 
BOXING 19h30Men's 81 - 91 kg  Quarterfinals 
CANOEING Sprint09h10Men's C1 - 1,000 m  heat 1 
CANOEING Sprint09h20Men's C1 - 1,000 m  heat 2 
CANOEING Sprint10h30Men's C2 - 1,000 m  heat 1 
CANOEING Sprint10h40Men's C2 - 1,000 m  heat 2 
CANOEING Sprint08h30Men's K1 - 1,000 m  heat 1 
CANOEING Sprint08h40Men's K1 - 1,000 m  heat 2 
CANOEING Sprint08h50Men's K1 - 1,000 m  heat 3 
CANOEING Sprint09h00Men's K1 - 1,000 m  heat 4 
CANOEING Sprint10h00Men's K2 - 1,000 m  heat 1 
CANOEING Sprint10h10Men's K2 - 1,000 m  heat 2 
CANOEING Sprint10h50Men's K4 - 1,000 m  heat 1 
CANOEING Sprint11h00Men's K4 - 1,000 m  heat 2 
CANOEING Sprint09h40Women's K4 - 500 m  heat 1 
CANOEING Sprint09h50Women's K4 - 500 m  heat 2 
CYCLING Road10h00Women's Race   
EQUESTRIAN 10h00Mixed Dressage  Grand Prix day 1 
FOOTBALL 20h00Men's   Semifinal: Chile - Cameroon 
FOOTBALL 20h00Men's   Semifinal: Spain - United State of America 
HANDBALL 09h30Men's   classification 11th - 12th place: Cuba - Australia 
HANDBALL 11h30Men's   classification 9th - 10th place: South Korea - Tunisia 
HANDBALL 14h30Men's   Quarterfinal: Russian Federation - Slovakia 
HANDBALL 16h30Men's   Quarterfinal: Spain - Germany 
HANDBALL 19h30Men's   Quarterfinal: Yugoslavia - France 
HANDBALL 21h30Men's   Quarterfinal: Sweden - Egypt 
HOCKEY 10h30Men's   preliminary, pool A: Malaysia - Canada 
HOCKEY 13h30Men's   preliminary, pool B: Australia - South Korea 
HOCKEY 15h30Men's   preliminary, pool A: Netherlands - Pakistan 
HOCKEY 18h30Men's   preliminary, pool A: Germany - Great Britain 
HOCKEY 20h30Men's   preliminary, pool B: Poland - India 
SAILING boat12h06Women's Europe  fleet races 7 
SAILING boat14h29Women's Europe  fleet races 8 
SAILING boat12h18Men's Finn  fleet races 5 
SAILING boat14h48Men's Finn  fleet races 6 
SAILING boat13h47Mixed Laser  fleet races 7 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Denmark - New Zealand 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Denmark - Norway 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Germany - Denmark 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Germany - Netherlands 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Germany - Russian Federation 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Netherlands - Denmark 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Netherlands - Norway 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Netherlands - Russian Federation 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: New Zealand - Germany 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: New Zealand - Netherlands 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Norway - Germany 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Norway - New Zealand 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Norway - Russian Federation 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Russian Federation - Denmark 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Quarterfinal: Russian Federation - New Zealand 
SAILING boat12h06Men's Star  fleet races 5 
SAILING boat13h27Men's Star  fleet races 6 
SOFTBALL 19h30Women's   Final: Japan - United State of America 
TENNIS 11h00Women's Double  Semifinals 
TENNIS 11h00Men's Double  Bronze Medal Match 
TENNIS 11h00Women's Single  Bronze Medal Match 
TENNIS 11h00Men's Single  Semifinals 
VOLLEY-BALL 12h30Women's   Quarterfinal: Croatia - Cuba 
VOLLEY-BALL 14h30Women's   Quarterfinal: People's Republic of China - Russian Federation 
VOLLEY-BALL 18h30Women's   Quarterfinal: Brazil - Germany 
VOLLEY-BALL 20h30Women's   Quarterfinal: United State of America - South Korea 
VOLLEY-BALL Beach12h00Men's   Bronze Medal Match 
VOLLEY-BALL Beach14h00Men's   Final 
WEIGHTLIFTING 14h30Men's + 105 kg  group B clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 14h30Men's + 105 kg  group B snatch 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's + 105 kg  group A clean and jerk 
WEIGHTLIFTING 18h30Men's + 105 kg  group A snatch 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 48 - 54 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 48 - 54 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 48 - 54 kg  Final 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 54 - 58 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 58 - 63 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 58 - 63 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 58 - 63 kg  Final 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 63 - 69 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 69 - 76 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 69 - 76 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 69 - 76 kg  Final 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 76 - 85 kg  preliminaries 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 85 - 97 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 85 - 97 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 85 - 97 kg  Final 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 97 - 130 kg  preliminaries 

September 27

AQUATICS Diving10h00Women's 3 m springboard  preliminary 
AQUATICS Diving20h10Women's 3 m springboard  Semifinal 
AQUATICS Water-Polo09h30Men's   preliminary, group B: Yugoslavia - Hungary 
AQUATICS Water-Polo10h45Men's   preliminary, group A: Slovakia - Russian Federation 
AQUATICS Water-Polo14h30Men's   preliminary, group B: Netherlands - Croatia 
AQUATICS Water-Polo15h45Men's   preliminary, group A: Italy - Kazakhstan 
AQUATICS Water-Polo19h15Men's   preliminary, group B: Greece - United State of America 
AQUATICS Water-Polo20h30Men's   preliminary, group A: Australia - Spain 
ATHLETICS 09h35Women's 1,500 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 09h44Women's 1,500 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 09h53Women's 1,500 m  round 1, heat 3 
ATHLETICS 18h30Men's 1,500 m  Semifinal 1 
ATHLETICS 18h40Men's 1,500 m  Semifinal 2 
ATHLETICS 12h40Women's 10,000 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 13h20Women's 10,000 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 18h00Women's 100 m hurdles  Semifinal 1 
ATHLETICS 18h08Women's 100 m hurdles  Semifinal 2 
ATHLETICS 20h10Women's 100 m hurdles  Final 
ATHLETICS 11h09Women's 200 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 11h15Women's 200 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 11h21Women's 200 m  round 1, heat 3 
ATHLETICS 11h27Women's 200 m  round 1, heat 4 
ATHLETICS 11h33Women's 200 m  round 1, heat 5 
ATHLETICS 11h39Women's 200 m  round 1, heat 6 
ATHLETICS 11h45Women's 200 m  round 1, heat 7 
ATHLETICS 18h55Women's 200 m  round 2, heat 1 
ATHLETICS 19h01Women's 200 m  round 2, heat 2 
ATHLETICS 19h07Women's 200 m  round 2, heat 3 
ATHLETICS 19h13Women's 200 m  round 2, heat 4 
ATHLETICS 10h05Men's 200 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 10h11Men's 200 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 10h17Men's 200 m  round 1, heat 3 
ATHLETICS 10h23Men's 200 m  round 1, heat 4 
ATHLETICS 10h29Men's 200 m  round 1, heat 5 
ATHLETICS 10h35Men's 200 m  round 1, heat 6 
ATHLETICS 10h41Men's 200 m  round 1, heat 7 
ATHLETICS 10h47Men's 200 m  round 1, heat 8 
ATHLETICS 10h53Men's 200 m  round 1, heat 9 
ATHLETICS 19h30Men's 200 m  round 2, heat 1 
ATHLETICS 19h37Men's 200 m  round 2, heat 2 
ATHLETICS 19h44Men's 200 m  round 2, heat 3 
ATHLETICS 19h51Men's 200 m  round 2, heat 4 
ATHLETICS 11h55Men's 3,000 m steeplechase  round 1, heat 1 
ATHLETICS 12h08Men's 3,000 m steeplechase  round 1, heat 2 
ATHLETICS 12h21Men's 3,000 m steeplechase  round 1, heat 3 
ATHLETICS 20h55Women's 400 m hurdles  Final 
ATHLETICS 20h35Men's 400 m hurdles  Final 
ATHLETICS 22h05Men's 5,000 m  round 1, heat 1 
ATHLETICS 22h25Men's 5,000 m  round 1, heat 2 
ATHLETICS 20h20Men's 800 m  Final 
ATHLETICS 09h00Men's Decathlon  100 m, heat 1 
ATHLETICS 09h06Men's Decathlon  100 m, heat 2 
ATHLETICS 09h12Men's Decathlon  100 m, heat 3 
ATHLETICS 09h18Men's Decathlon  100 m, heat 4 
ATHLETICS 09h24Men's Decathlon  100 m, heat 5 
ATHLETICS 10h00Men's Decathlon  long jump 
ATHLETICS 12h00Men's Decathlon  shot put 
ATHLETICS 18h00Men's Decathlon  high jump 
ATHLETICS 21h15Men's Decathlon  400 m, heat 1 
ATHLETICS 21h21Men's Decathlon  400 m, heat 2 
ATHLETICS 21h37Men's Decathlon  400 m, heat 3 
ATHLETICS 21h43Men's Decathlon  400 m, heat 4 
ATHLETICS 20h30Women's Discus throw  Final 
ATHLETICS 09h00Women's Hammer throw  qualifying group A 
ATHLETICS 11h00Women's Hammer throw  qualifying group B 
ATHLETICS 20h05Women's Long jump  qualifying 
ATHLETICS 18h30Men's Pole Vault  qualifying 
ATHLETICS 10h00Women's Shot put  qualifying 
BASE-BALL 12h30Men's   Bronze Medal Match: South Korea - Japan 
BASE-BALL 19h30Men's   Final: Cuba - United State of America 
BASKET-BALL Indoor15h00Women's   Quarterfinal: Australia - Poland 
BASKET-BALL Indoor17h00Women's   Quarterfinal: Russian Federation - Brazil 
BASKET-BALL Indoor20h00Women's   Quarterfinal: France - South Korea 
BASKET-BALL Indoor22h00Women's   Quarterfinal: United State of America - Slovakia 
BOXING 13h00Men's + 91 kg  Quarterfinal: 2 contests 
BOXING 19h30Men's + 91 kg  Quarterfinal: 2 contests 
BOXING 13h00Men's 48 - 51 kg  Quarterfinal: 2 contests 
BOXING 19h30Men's 48 - 51 kg  Quarterfinal: 2 contests 
BOXING 13h00Men's 54 - 57 kg  Quarterfinal: 2 contests 
BOXING 19h30Men's 54 - 57 kg  Quarterfinal: 2 contests 
BOXING 13h00Men's 60 - 63,5 kg  Quarterfinal: 2 contests 
BOXING 19h30Men's 60 - 63,5 kg  Quarterfinal: 2 contests 
BOXING 13h00Men's 67 - 71 kg  Quarterfinal: 2 contests 
BOXING 19h30Men's 67 - 71 kg  Quarterfinal: 2 contests 
BOXING 13h00Men's 75 - 81 kg  Quarterfinal: 2 contests 
BOXING 19h30Men's 75 - 81 kg  Quarterfinal: 2 contests 
CANOEING Sprint09h10Men's C1 - 500 m  heat 1 
CANOEING Sprint09h20Men's C1 - 500 m  heat 2 
CANOEING Sprint10h30Men's C2 - 500 m  heat 1 
CANOEING Sprint10h40Men's C2 - 500 m  heat 2 
CANOEING Sprint09h30Women's K1 - 500 m  heat 1 
CANOEING Sprint09h40Women's K1 - 500 m  heat 2 
CANOEING Sprint08h30Men's K1 - 500 m  heat 1 
CANOEING Sprint08h40Men's K1 - 500 m  heat 2 
CANOEING Sprint08h50Men's K1 - 500 m  heat 3 
CANOEING Sprint09h00Men's K1 - 500 m  heat 4 
CANOEING Sprint10h50Women's K2 - 500 m  heat 1 
CANOEING Sprint11h00Women's K2 - 500 m  heat 2 
CANOEING Sprint10h00Men's K2 - 500 m  heat 1 
CANOEING Sprint10h10Men's K2 - 500 m  heat 2 
CANOEING Sprint10h20Men's K2 - 500 m  heat 3 
CYCLING Road10h00Men's Race   
EQUESTRIAN 10h00Mixed Dressage  Grand Prix day 2 
EQUESTRIAN 10h00Mixed Dressage  team 
HOCKEY 08h30Women's   classification 9th - 10th place: South Africa - Korea 
HOCKEY 11h00Women's   medal pool: Spain - Netherlands 
HOCKEY 16h30Women's   medal pool: Argentina - New Zealand 
HOCKEY 18h30Women's   medal pool: Australia - People's Republic of China 
HOCKEY 20h30Men's   classification 9th - 12th place: Malaysia - Spain 
TAEKWONDO 09h00Women's - 49 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 09h30Women's - 49 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h00Women's - 49 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h30Women's - 49 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h30Women's - 49 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 12h00Women's - 49 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 14h30Women's - 49 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h00Women's - 49 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h30Women's - 49 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h00Women's - 49 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h30Women's - 49 kg  repechage 
TAEKWONDO 19h30Women's - 49 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h00Women's - 49 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h30Women's - 49 kg  Bronze Medal Match 
TAEKWONDO 21h00Women's - 49 kg  Final 
TAEKWONDO 09h15Men's - 58 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 09h45Men's - 58 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h15Men's - 58 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h45Men's - 58 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h00Men's - 58 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h15Men's - 58 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h45Men's - 58 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 12h15Men's - 58 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 14h45Men's - 58 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h15Men's - 58 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h45Men's - 58 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h15Men's - 58 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h45Men's - 58 kg  repechage 
TAEKWONDO 19h45Men's - 58 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h15Men's - 58 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h45Men's - 58 kg  Bronze Medal Match 
TAEKWONDO 21h15Men's - 58 kg  Final 
TENNIS 11h00Women's Double  Bronze Medal Match 
TENNIS 11h00Men's Double  Final 
TENNIS 11h00Women's Single  Final 
TENNIS 11h00Men's Single  Bronze Medal Match 
VOLLEY-BALL 10h00Women's   classification 5th - 8th place: Germany - Croatia 
VOLLEY-BALL 12h00Women's   classification 5th - 8th place: South Korea - People's Republic of China 
VOLLEY-BALL 12h30Men's   Quarterfinal: Cuba - Russian Federation 
VOLLEY-BALL 14h30Men's   Quarterfinal: Australia - Italy 
VOLLEY-BALL 18h30Men's   Quarterfinal: Brazil - Argentina 
VOLLEY-BALL 20h30Men's   Quarterfinal: Netherlands - Yugoslavia 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 54 - 58 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 54 - 58 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 54 - 58 kg  Semifinals 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 54 - 58 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 54 - 58 kg  Final 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 63 - 69 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 63 - 69 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 63 - 69 kg  Semifinals 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 63 - 69 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 63 - 69 kg  Final 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 76 - 85 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 76 - 85 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 76 - 85 kg  Semifinals 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 76 - 85 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 76 - 85 kg  Final 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 97 - 130 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 97 - 130 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Greco-roman09h30Men's 97 - 130 kg  Semifinals 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 97 - 130 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Greco-roman17h00Men's 97 - 130 kg  Final 

September 28

AQUATICS Diving20h10Women's 3 m springboard  Final 
AQUATICS Diving10h10Women's Synchronized 10 m platform  Final 
AQUATICS Diving11h35Men's Synchronized 3 m springboard  Final 
AQUATICS Synchronized16h31Women's Ballet  technical routine 
ATHLETICS 19h00Women's 1,500 m  Semifinal 1 
ATHLETICS 19h10Women's 1,500 m  Semifinal 2 
ATHLETICS 19h40Men's 1,500 m wheelchair   
ATHLETICS 10h45Women's 20 km walk   
ATHLETICS 18h00Women's 200 m  Semifinal 1 
ATHLETICS 18h08Women's 200 m  Semifinal 2 
ATHLETICS 19h55Women's 200 m  Final 
ATHLETICS 18h20Men's 200 m  Semifinal 1 
ATHLETICS 18h28Men's 200 m  Semifinal 2 
ATHLETICS 20h20Men's 200 m  Final 
ATHLETICS 19h30Women's 800 m wheelchair   
ATHLETICS 09h00Men's Decathlon  110 m hurdles, heat 1 
ATHLETICS 09h08Men's Decathlon  110 m hurdles, heat 2 
ATHLETICS 09h16Men's Decathlon  110 m hurdles, heat 3 
ATHLETICS 09h24Men's Decathlon  110 m hurdles, heat 4 
ATHLETICS 10h10Men's Decathlon  discus throw group A 
ATHLETICS 12h10Men's Decathlon  discus throw group B 
ATHLETICS 15h30Men's Decathlon  pole vault 
ATHLETICS 18h00Men's Decathlon  javelin throw group A 
ATHLETICS 19h30Men's Decathlon  javelin throw group B 
ATHLETICS 21h20Men's Decathlon  1,500 m, heat 1 
ATHLETICS 21h30Men's Decathlon  1,500 m, heat 2 
ATHLETICS 09h45Women's High jump  qualifying 
ATHLETICS 18h45Men's Long jump  Final 
ATHLETICS 20h30Women's Shot put  Final 
BASKET-BALL Indoor15h00Men's   Quarterfinal: Italy - Australia 
BASKET-BALL Indoor17h00Men's   Quarterfinal: Canada - France 
BASKET-BALL Indoor20h00Men's   Quarterfinal: Yugoslavia - Lithuania 
BASKET-BALL Indoor22h00Men's   Quarterfinal: United State of America - Russian Federation 
BOXING 19h30Men's - 48 kg  Semifinals 
BOXING 19h30Men's 51 - 54 kg  Semifinals 
BOXING 19h30Men's 57 - 60 kg  Semifinals 
BOXING 19h30Men's 63,5 - 67 kg  Semifinals 
BOXING 19h30Men's 71 - 75 kg  Semifinals 
BOXING 19h30Men's 81 - 91 kg  Semifinals 
CANOEING Sprint09h30Men's C1 - 1,000 m  Semifinal 1 
CANOEING Sprint10h20Men's C2 - 1,000 m  Semifinal 1 
CANOEING Sprint09h00Men's K1 - 1,000 m  Semifinal 1 
CANOEING Sprint09h10Men's K1 - 1,000 m  Semifinal 2 
CANOEING Sprint09h20Men's K1 - 1,000 m  Semifinal 3 
CANOEING Sprint10h00Men's K2 - 1,000 m  Semifinal 1 
CANOEING Sprint10h30Men's K4 - 1,000 m  Semifinal 1 
CANOEING Sprint09h50Women's K4 - 500 m  Semifinal 1 
EQUESTRIAN 08h30Mixed Jumping  qualifying round 2 
EQUESTRIAN 13h45Mixed Jumping  qualifying round 3 
EQUESTRIAN 08h30Mixed Jumping  team Final, round 1 
EQUESTRIAN 13h45Mixed Jumping  team Final, round 2 
FOOTBALL 17h00Women's   Bronze Medal Match: Germany - Brazil 
FOOTBALL 20h00Women's   Final: Norway - United State of America 
GYMNASTICS Rythmics19h40Women's All-round  qualification - rotation 1 
GYMNASTICS Rythmics20h30Women's All-round  qualification - rotation 2 
GYMNASTICS Rythmics15h40Women's Group competition  group competition qualification - rotation 1 
GYMNASTICS Rythmics16h20Women's Group competition  group competition qualification - rotation 2 
HANDBALL 12h30Women's   classification 9th - 10th place: Angola - Australia 
HANDBALL 14h30Women's   Quarterfinal: South Korea - Brazil 
HANDBALL 16h30Women's   Quarterfinal: Austria - Hungary 
HANDBALL 19h30Women's   Quarterfinal: France - Denmark 
HANDBALL 21h30Women's   Quarterfinal: Norway - Romania 
HOCKEY 09h00Men's   classification 5th - 8th place: Great Britain - India 
HOCKEY 11h30Men's   classification 5th - 8th place: Germany - Argentina 
HOCKEY 14h00Men's   Semifinal: Pakistan - South Korea 
HOCKEY 17h30Men's   classification 9th - 12th place: Canada - Poland 
HOCKEY 20h00Men's   Semifinal: Netherlands - Australia 
SAILING boat13h31Women's Europe  fleet races 9 
SAILING boat13h26Men's Finn  fleet races 7 
SAILING boat13h15Mixed Laser  fleet races 8 
SAILING boat14h39Mixed Laser  fleet races 9 
SAILING boat13h16Men's Star  fleet races 7 
TAEKWONDO 09h00Women's 49 - 57 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 09h30Women's 49 - 57 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h00Women's 49 - 57 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h30Women's 49 - 57 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h30Women's 49 - 57 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 12h00Women's 49 - 57 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 14h30Women's 49 - 57 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h00Women's 49 - 57 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h30Women's 49 - 57 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h00Women's 49 - 57 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 17h00Women's 49 - 57 kg  repechage 
TAEKWONDO 19h30Women's 49 - 57 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h00Women's 49 - 57 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h30Women's 49 - 57 kg  Bronze Medal Match 
TAEKWONDO 21h00Women's 49 - 57 kg  Final 
TAEKWONDO 09h15Men's 58 - 68 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 09h45Men's 58 - 68 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h15Men's 58 - 68 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h45Men's 58 - 68 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h00Men's 58 - 68 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h15Men's 58 - 68 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h45Men's 58 - 68 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 12h15Men's 58 - 68 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 14h45Men's 58 - 68 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h15Men's 58 - 68 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h45Men's 58 - 68 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h15Men's 58 - 68 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h45Men's 58 - 68 kg  repechage 
TAEKWONDO 17h15Men's 58 - 68 kg  repechage 
TAEKWONDO 19h45Men's 58 - 68 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h15Men's 58 - 68 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h45Men's 58 - 68 kg  Bronze Medal Match 
TAEKWONDO 21h15Men's 58 - 68 kg  Final 
TENNIS 13h00Women's Double  Final 
TENNIS 13h00Men's Single  Final 
VOLLEY-BALL 12h30Women's   classification 5th - 6th place: Croatia - South Korea 
VOLLEY-BALL 14h30Women's   classification 7th - 8th place: Germany - People's Republic of China 
VOLLEY-BALL 18h30Women's   Semifinal: Brazil - Cuba 
VOLLEY-BALL 20h30Women's   Semifinal: United State of America - Russian Federation 
VOLLEY-BALL 10h00Men's   classification 5th - 8th place: Brazil - Cuba 
VOLLEY-BALL 12h00Men's   classification 5th - 8th place: Netherlands - Australia 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 48 - 54 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 48 - 54 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 58 - 63 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 58 - 63 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 69 - 76 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 69 - 76 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 85 - 97 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 85 - 97 kg  preliminaries 

September 29

AQUATICS Diving10h00Men's 10 m platform  preliminary 
AQUATICS Diving20h10Men's 10 m platform  Semifinal 
AQUATICS Synchronized16h45Women's Ballet  free routine 
AQUATICS Water-Polo09h30Men's   classification: Kazakhstan - Greece 
AQUATICS Water-Polo10h45Men's   classification: Slovakia - Netherlands 
AQUATICS Water-Polo14h30Men's   Quarterfinal: Russian Federation - United State of America 
AQUATICS Water-Polo15h15Men's   Quarterfinal: Italy - Hungary 
AQUATICS Water-Polo19h15Men's   Quarterfinal: Spain - Croatia 
AQUATICS Water-Polo20h30Men's   Quarterfinal: Australia - Yugoslavia 
ATHLETICS 20h00Men's 1,500 m  Final 
ATHLETICS 19h25Men's 3,000 m steeplechase  Final 
ATHLETICS 10h45Women's 4 x 100 m relay  round 1, heat 1 
ATHLETICS 10h53Women's 4 x 100 m relay  round 1, heat 2 
ATHLETICS 11h01Women's 4 x 100 m relay  round 1, heat 3 
ATHLETICS 11h09Women's 4 x 100 m relay  round 1, heat 4 
ATHLETICS 20h20Women's 4 x 100 m relay  Semifinal 1 
ATHLETICS 20h28Women's 4 x 100 m relay  Semifinal 2 
ATHLETICS 10h00Men's 4 x 100 m relay  round 1, heat 1 
ATHLETICS 10h08Men's 4 x 100 m relay  round 1, heat 2 
ATHLETICS 10h16Men's 4 x 100 m relay  round 1, heat 3 
ATHLETICS 10h24Men's 4 x 100 m relay  round 1, heat 4 
ATHLETICS 10h32Men's 4 x 100 m relay  round 1, heat 5 
ATHLETICS 20h50Men's 4 x 100 m relay  Semifinal 1 
ATHLETICS 20h58Men's 4 x 100 m relay  Semifinal 2 
ATHLETICS 18h40Women's 4 x 400 m relay  round 1, heat 1 
ATHLETICS 18h49Women's 4 x 400 m relay  round 1, heat 2 
ATHLETICS 18h58Women's 4 x 400 m relay  round 1, heat 3 
ATHLETICS 13h00Men's 4 x 400 m relay  round 1, heat 1 
ATHLETICS 13h09Men's 4 x 400 m relay  round 1, heat 2 
ATHLETICS 13h18Men's 4 x 400 m relay  round 1, heat 3 
ATHLETICS 13h27Men's 4 x 400 m relay  round 1, heat 4 
ATHLETICS 13h36Men's 4 x 400 m relay  round 1, heat 5 
ATHLETICS 21h30Men's 4 x 400 m relay  Semifinal 1 
ATHLETICS 21h39Men's 4 x 400 m relay  Semifinal 2 
ATHLETICS 08h00Men's 50 km walk   
ATHLETICS 18h00Women's Hammer throw  Final 
ATHLETICS 10h00Women's Javelin throw  qualifying group A 
ATHLETICS 11h45Women's Javelin throw  qualifying group B 
ATHLETICS 19h20Women's Long jump  Final 
ATHLETICS 18h30Men's Pole Vault  Final 
BASKET-BALL Indoor09h30Women's   classification 7th - 8th place: Slovakia - Poland 
BASKET-BALL Indoor11h30Women's   classification 5th - 6th place: France - Russian Federation 
BASKET-BALL Indoor14h30Women's   Semifinal: Brazil - Australia 
BASKET-BALL Indoor16h30Women's   Semifinal: South Korea - United State of America 
BASKET-BALL Indoor19h30Men's   Semifinal: Australia - France 
BASKET-BALL Indoor21h30Men's   Semifinal: Lithuania - United State of America 
BOXING 19h30Men's + 91 kg  Semifinals 
BOXING 19h30Men's 48 - 51 kg  Semifinals 
BOXING 19h30Men's 54 - 57 kg  Semifinals 
BOXING 19h30Men's 60 - 63,5 kg  Semifinals 
BOXING 19h30Men's 67 - 71 kg  Semifinals 
BOXING 19h30Men's 75 - 81 kg  Semifinals 
CANOEING Sprint09h30Men's C1 - 500 m  Semifinal 1 
CANOEING Sprint10h20Men's C2 - 500 m  Semifinal 1 
CANOEING Sprint09h40Women's K1 - 500 m  Semifinal 1 
CANOEING Sprint09h00Men's K1 - 500 m  Semifinal 1 
CANOEING Sprint09h10Men's K1 - 500 m  Semifinal 2 
CANOEING Sprint09h20Men's K1 - 500 m  Semifinal 3 
CANOEING Sprint10h30Women's K2 - 500 m  Semifinal 1 
CANOEING Sprint10h00Men's K2 - 500 m  Semifinal 1 
CANOEING Sprint10h10Men's K2 - 500 m  Semifinal 2 
EQUESTRIAN 10h00Mixed Dressage  Individual Grand Prix Special 
FOOTBALL 20h00Men's   Bronze Medal Match: United State of America - Chile 
GYMNASTICS Rythmics19h40Women's All-round  qualification - rotation 3 
GYMNASTICS Rythmics20h30Women's All-round  qualification - rotation 4 
HANDBALL 19h30Women's   Semifinal: South Korea - Denmark 
HANDBALL 21h30Women's   Semifinal: Austria - Norway 
HANDBALL 09h30Men's   classification 5th - 8th place: Slovakia - France 
HANDBALL 11h30Men's   classification 5th - 8th place: Germany - Egypt 
HANDBALL 14h30Men's   Semifinal: Russian Federation - Yugoslavia 
HANDBALL 16h30Men's   Semifinal: Spain - Sweden 
HOCKEY 17h30Women's   Bronze Medal Match: Netherlands - Spain 
HOCKEY 20h00Women's   Final: Australia - Argentina 
HOCKEY 11h30Men's   classification 7th - 8th place: India - Argentina 
HOCKEY 14h00Men's   classification 5th - 6th place: Great Britain - Germany 
SAILING boat12h06Women's Europe  fleet races 10 
SAILING boat14h24Women's Europe  fleet races 11 
SAILING boat12h14Men's Finn  fleet races 8 
SAILING boat13h28Men's Finn  fleet races 9 
SAILING boat12h06Mixed Laser  fleet races 10 
SAILING boat15h01Mixed Laser  fleet races 11 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Semifinal: Denmark - Norway 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Semifinal: Germany - Netherlands 
SAILING boat12h06Men's Star  fleet races 8 
SAILING boat13h16Men's Star  fleet races 9 
SAILING boat15h26Men's Star  fleet races 10 
TAEKWONDO 09h00Women's 57 - 67 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 09h30Women's 57 - 67 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h00Women's 57 - 67 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h30Women's 57 - 67 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h30Women's 57 - 67 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 12h00Women's 57 - 67 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 14h30Women's 57 - 67 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h00Women's 57 - 67 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h30Women's 57 - 67 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h00Women's 57 - 67 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 19h30Women's 57 - 67 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h00Women's 57 - 67 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h30Women's 57 - 67 kg  Bronze Medal Match 
TAEKWONDO 21h00Women's 57 - 67 kg  Final 
TAEKWONDO 09h15Men's 68 - 80 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 09h45Men's 68 - 80 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h15Men's 68 - 80 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h45Men's 68 - 80 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h00Men's 68 - 80 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h15Men's 68 - 80 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h45Men's 68 - 80 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 12h15Men's 68 - 80 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 14h45Men's 68 - 80 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h15Men's 68 - 80 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h45Men's 68 - 80 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h15Men's 68 - 80 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h45Men's 68 - 80 kg  repechage 
TAEKWONDO 17h15Men's 68 - 80 kg  repechage 
TAEKWONDO 19h45Men's 68 - 80 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h15Men's 68 - 80 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h45Men's 68 - 80 kg  Bronze Medal Match 
TAEKWONDO 21h15Men's 68 - 80 kg  Final 
VOLLEY-BALL 12h30Men's   classification 7th - 8th place: Netherlands - Brazil 
VOLLEY-BALL 14h30Men's   classification 5th - 6th place: Australia - Cuba 
VOLLEY-BALL 18h30Men's   Semifinal: Argentina - Russian Federation 
VOLLEY-BALL 20h30Men's   Semifinal: Yugoslavia - Italy 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 48 - 54 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 48 - 54 kg  Semifinals 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 54 - 58 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 54 - 58 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 58 - 63 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 58 - 63 kg  Semifinals 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 63 - 69 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 63 - 69 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 69 - 76 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 69 - 76 kg  Semifinals 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 76 - 85 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 76 - 85 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 85 - 97 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 85 - 97 kg  Semifinals 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 97 - 130 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 97 - 130 kg  preliminaries 

September 30

AQUATICS Diving20h10Men's 10 m platform  Final 
AQUATICS Water-Polo10h00Men's   classification: Kazakhstan - Slovakia 
AQUATICS Water-Polo11h15Men's   classification: Netherlands - Greece 
AQUATICS Water-Polo14h30Men's   Semifinal: Russian Federation - Spain 
AQUATICS Water-Polo15h45Men's   Semifinal: Hungary - Yugoslavia 
AQUATICS Water-Polo19h00Men's   classification 5th - 8th place: United State of America - Croatia 
AQUATICS Water-Polo20h15Men's   classification 5th - 8th place: Australia - Italy 
ATHLETICS 20h20Women's 1,500 m  Final 
ATHLETICS 19h00Women's 10,000 m  Final 
ATHLETICS 19h40Women's 4 x 100 m relay  Final 
ATHLETICS 20h05Men's 4 x 100 m relay  Final 
ATHLETICS 21h35Women's 4 x 400 m relay  Final 
ATHLETICS 22h20Men's 4 x 400 m relay  Final 
ATHLETICS 20h50Men's 5,000 m  Final 
ATHLETICS 19h00Women's High jump  Final 
ATHLETICS 20h00Women's Javelin throw  Final 
BASKET-BALL Indoor18h00Women's   Bronze Medal Match: South Korea - Brazil 
BASKET-BALL Indoor20h00Women's   Final: United State of America - Australia 
BASKET-BALL Indoor12h00Men's   classification 7th - 8th place: Canada - Russian Federation 
BASKET-BALL Indoor14h00Men's   classification 5th - 6th place: Italy - Yugoslavia 
BOXING 13h00Men's - 48 kg  Final 
BOXING 13h00Men's 51 - 54 kg  Final 
BOXING 13h00Men's 57 - 60 kg  Final 
BOXING 13h00Men's 63,5 - 67 kg  Final 
BOXING 13h00Men's 67 - 71 kg  Final 
BOXING 13h00Men's 71 - 75 kg  Final 
BOXING 13h00Men's 81 - 91 kg  Final 
CANOEING Sprint09h15Men's C1 - 1,000 m  Final 
CANOEING Sprint10h40Men's C2 - 1,000 m  Final 
CANOEING Sprint09h00Men's K1 - 1,000 m  Final 
CANOEING Sprint10h05Men's K2 - 1,000 m  Final 
CANOEING Sprint10h55Men's K4 - 1,000 m  Final 
CANOEING Sprint09h50Women's K4 - 500 m  Final 
CYCLING Road09h00Women's Time trial  312 km= 2 x 156 km 
CYCLING Road12h00Men's Time trial  468 km= 3 x 156 km 
EQUESTRIAN 11h00Mixed Dressage  Freestyle to music 
FOOTBALL 12h00Men's   Final: Spain - Cameroon 
GYMNASTICS Rythmics19h40Women's Group competition  group competition Final - rotation 1 
GYMNASTICS Rythmics20h17Women's Group competition  group competition Final - rotation 2 
HANDBALL 09h30Women's   classification 5th - 8th place: Brazil - France 
HANDBALL 11h30Women's   classification 5th - 8th place: Austria - Romania 
HANDBALL 14h30Men's   classification 7th - 8th place: Slovakia - Egypt 
HANDBALL 16h30Men's   classification 5th - 6th place: France - Germany 
HANDBALL 19h30Men's   Bronze Medal Match: Yugoslavia - Spain 
HANDBALL 21h30Men's   Final: Russian Federation - Sweden 
HOCKEY 11h30Men's   classification 11th - 12th place: Malaysia - Poland 
HOCKEY 14h30Men's   classification 9th - 10th place: Spain - Canada 
HOCKEY 17h30Men's   Bronze Medal Match: Pakistan - Australia 
HOCKEY 20h00Men's   Final: South Korea - Netherlands 
MODERN PENTATHLON 06h45Men's   shooting 
MODERN PENTATHLON 08h00Men's   fencing 
MODERN PENTATHLON 11h25Men's   swimming 
MODERN PENTATHLON 13h50Men's   riding 
MODERN PENTATHLON 16h20Men's   running 
SAILING boat12h06Men's Finn  fleet races 10 
SAILING boat13h40Men's Finn  fleet races 11 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Bronze Medal Racing: Netherlands - Norway 
SAILING boat12h00Mixed Soling  Final: Germany - Denmark 
SAILING boat12h52Men's Star  fleet races 11 
TAEKWONDO 09h00Women's + 67 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 09h30Women's + 67 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h00Women's + 67 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h30Women's + 67 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h15Women's + 67 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 11h45Women's + 67 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 14h30Women's + 67 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h00Women's + 67 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h30Women's + 67 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h00Women's + 67 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h30Women's + 67 kg  repechage 
TAEKWONDO 19h30Women's + 67 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h00Women's + 67 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h30Women's + 67 kg  Bronze Medal Match 
TAEKWONDO 21h00Women's + 67 kg  Final 
TAEKWONDO 09h15Men's + 80 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 09h45Men's + 80 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h15Men's + 80 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 10h45Men's + 80 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h00Men's + 80 kg  preliminary 1 
TAEKWONDO 11h30Men's + 80 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 12h00Men's + 80 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 14h45Men's + 80 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h15Men's + 80 kg  preliminary 2 
TAEKWONDO 15h45Men's + 80 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h15Men's + 80 kg  preliminary 3 
TAEKWONDO 16h45Men's + 80 kg  repechage 
TAEKWONDO 17h15Men's + 80 kg  repechage 
TAEKWONDO 19h45Men's + 80 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h15Men's + 80 kg  repechage 
TAEKWONDO 20h45Men's + 80 kg  Bronze Medal Match 
TAEKWONDO 21h15Men's + 80 kg  Final 
VOLLEY-BALL 10h00Women's   Bronze Medal Match: Brazil - United State of America 
VOLLEY-BALL 14h30Women's   Final: Cuba - Russian Federation 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 48 - 54 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 48 - 54 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 48 - 54 kg  Final 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 54 - 58 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 58 - 63 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 58 - 63 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 58 - 63 kg  Final 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 63 - 69 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 69 - 76 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 69 - 76 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 69 - 76 kg  Final 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 76 - 85 kg  preliminaries 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 85 - 97 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 85 - 97 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Freestyle17h00Men's 85 - 97 kg  Final 
WRESTLING Freestyle09h30Men's 97 - 130 kg  preliminaries 

October 1

AQUATICS Water-Polo09h00Men's   classification: Slovakia - Greece 
AQUATICS Water-Polo10h15Men's   classification: Kazakhstan - Netherlands 
AQUATICS Water-Polo11h30Men's   classification 7th - 8th place: Croatia - Australia 
AQUATICS Water-Polo12h45Men's   classification 5th - 6th place: United State of America - Italy 
AQUATICS Water-Polo15h00Men's   Bronze Medal Match: Spain - Yugoslavia 
AQUATICS Water-Polo16h15Men's   Final: Russian Federation - Hungary 
ATHLETICS 16h00Men's Marathon   
BASKET-BALL Indoor11h00Men's   Bronze Medal Match: Australia - Lithuania 
BASKET-BALL Indoor13h00Men's   Final: France - United State of America 
BOXING 13h00Men's + 91 kg  Final 
BOXING 13h00Men's 48 - 51 kg  Final 
BOXING 13h00Men's 54 - 57 kg  Final 
BOXING 13h00Men's 60 - 63,5 kg  Final 
BOXING 13h00Men's 75 - 81 kg  Final 
CANOEING Sprint09h15Men's C1 - 500 m  Final 
CANOEING Sprint10h40Men's C2 - 500 m  Final 
CANOEING Sprint09h50Women's K1 - 500 m  Final 
CANOEING Sprint09h00Men's K1 - 500 m  Final 
CANOEING Sprint10h55Women's K2 - 500 m  Final 
CANOEING Sprint10h05Men's K2 - 500 m  Final 
EQUESTRIAN 10h00Mixed Jumping  Final round A 
GYMNASTICS Rythmics14h10Women's All-round  Final - rotation 1 
GYMNASTICS Rythmics14h44Women's All-round  Final - rotation 2 
GYMNASTICS Rythmics15h19Women's All-round  Final - rotation 3 
GYMNASTICS Rythmics15h55Women's All-round  Final - rotation 4 
HANDBALL 09h30Women's   classification 7th - 8th place: Brazil - Romania 
HANDBALL 11h30Women's   classification 5th - 6th place: France - Austria 
HANDBALL 14h30Women's   Bronze Medal Match: South Korea - Norway 
HANDBALL 16h30Women's   Final: Denmark - Hungary 
MODERN PENTATHLON 06h45Women's   shooting 
MODERN PENTATHLON 08h00Women's   fencing 
MODERN PENTATHLON 11h50Women's   swimming 
MODERN PENTATHLON 13h50Women's   riding 
MODERN PENTATHLON 16h20Women's   running 
VOLLEY-BALL 12h30Men's   Bronze Medal Match: Argentina - Italy 
VOLLEY-BALL 14h30Men's   Final: Russian Federation - Yugoslavia 
WRESTLING Freestyle09h00Men's 54 - 58 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Freestyle09h00Men's 54 - 58 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Freestyle09h00Men's 54 - 58 kg  Semifinals 
WRESTLING Freestyle14h30Men's 54 - 58 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Freestyle14h30Men's 54 - 58 kg  Final 
WRESTLING Freestyle09h00Men's 63 - 69 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Freestyle09h00Men's 63 - 69 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Freestyle09h00Men's 63 - 69 kg  Semifinals 
WRESTLING Freestyle14h30Men's 63 - 69 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Freestyle14h30Men's 63 - 69 kg  Final 
WRESTLING Freestyle09h00Men's 76 - 85 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Freestyle09h00Men's 76 - 85 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Freestyle09h00Men's 76 - 85 kg  Semifinals 
WRESTLING Freestyle14h30Men's 76 - 85 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Freestyle14h30Men's 76 - 85 kg  Final 
WRESTLING Freestyle09h00Men's 97 - 130 kg  classification 5th - 6th place 
WRESTLING Freestyle09h00Men's 97 - 130 kg  Quarterfinals 
WRESTLING Freestyle09h00Men's 97 - 130 kg  Semifinals 
WRESTLING Freestyle14h30Men's 97 - 130 kg  Bronze Medal Match 
WRESTLING Freestyle14h30Men's 97 - 130 kg  Final 
CEREMONY 20h00   Closing ceremony